Apel w sprawie nagrobka

Bieżąca działalność stowarzyszenia
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Apel w sprawie nagrobka

Postautor: bobola » pt kwie 26, 2013 1:23 pm

W poniedziałek i wtorek odbyła się organizowana przez Muzeum Mazowieckie sesja naukowa z cyklu Polskie Art Deco zatytuowana "Rzeźba i płaskorzeźba". Tytuł skłonił mnie do zabrania głosu w sprawie niszczejącego płaskorzeźbinego nagrobka Radomyskiego na cmentarzu katolickim w Drobinie.
W niedzielę pojechałem tam, aby zobaczyć aktualny stan nagrobka, niestety zamienia się w ruinę. Zrobiłem zdjęcia a po powrocie do domu na chybcika napisałem "Apel o ratunek nagrobka Antoniego Rawicz Radomyskiego" okrasiłem zdjęciami i wydrukowałem kilkanaście egzemplarzy.
W poniedziałek na zakończenie przedpołudniowej częsci sesji uzyskałem zgodę prowadzącego obrady prof. Andrzeja K. Olszewskiego na zabranie głosu. Opowiedziałem o nagrobku, Radomyskim i Mniszkównie i rozdałem apel. Dyskusja raczej mnie rozczarowała, bo wynikało z niej, że raczej nic się nie da zrobić, padały podpowiedzi: powinna zająć się rodzina, konserwator zabytków, może proboszcz, samorząd lokalny, kwesta. Jedynie architekt ze Śląska doradzał aby do czasu renowacji pomnik prowizorycznie zadaszyć.
Moje zdziwienie wzbudził fakt, że Robert Lovell autor płaskorzeźby nie był znany przez zebranych, jedynie prof. Olszewski podpowiedział aby szukać w Słowniku biograficznym pod przekształconym nazwiskiem, które niezbyt wyraźnie wymawiał Lowrobelski, Roblowelski a może jeszcze inaczej. Tutaj mam nie apel ale prośbę do Thomasa, Tomku pomóż! Może środowisko toruńskie zna Roberta Lovella?
Załączniki
Scan.apeljpg-tr.Drobin.jpg
Scan.apeljpg-tr.Drobin.jpg (105.11 KiB) Przejrzano 2888 razy
100_2467-Drobin.jpg
100_2467-Drobin.jpg (107.76 KiB) Przejrzano 2888 razy
100_2466.Drobin.jpg
100_2466.Drobin.jpg (117.26 KiB) Przejrzano 2888 razy
100_2460-Drobin.jpg
100_2460-Drobin.jpg (114.63 KiB) Przejrzano 2888 razy
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1509
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Apel w sprawie nagrobka

Postautor: Thomas » pt kwie 26, 2013 3:57 pm

Moja wiedza nt. art deco i sztuk początku XX wieku jest skromna, ale i posiłkując się notatkami i książkami niewiele znajduję.
Pomyślę do którego profesora napisać w tej sprawie, posłużę się Pana zdjęciami, dobrze, panie Bobola?
Może coś uda się zrobić.

Poza internetową informacją, że JAKIŚ Robert Lovell, będący rzeźbiarzem i żył w latach 1886-1951 nie znajduję nic. Może to ten, a może i nie ten...
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Apel w sprawie nagrobka

Postautor: bobola » sob kwie 27, 2013 10:43 am

Zgadzam się, że nie będzie łatwo, bo z korespondencji potomka rzeźbiarza pana Marka Lovella dowiadujemy się tylko troszkę o wcześniejszym okresie życia Roberta Lovella, natomiast jego twórczość to wielka niewiadoma.
Dołączam skan listu od Marka, który dostałem na PW.
Szukajmy a znajdziemy :ok:
Załączniki
Scan.Lovell Robert-tr.jpg
Scan.Lovell Robert-tr.jpg (93.64 KiB) Przejrzano 2879 razy
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Apel w sprawie nagrobka

Postautor: bobola » czw cze 06, 2013 11:38 am

Dalsza wymiana korespondencji z p. Markiem Lovellem zainspirowała Go do przeprowadzenia wykopalisk we własnym domu. Zaowocowały one odnalezieniem trzech prac, które wyszły spod rąk Roberta Lovella: dwóch małych gipsowych płaskorzeżb i jednego obrazu wykonanego pastelami, Marek przesłał mi ich zdjęcia.
Liczba zachowanych dzieł Roberta Lovella wzrosła do 4 i prawdopodobnie więcej już nie istnieje, dlatego trzeba zrobić wszystko aby uratować Siewcę z Drobina.

PS. Tomku, obawiam się, że Robert Lovell jest postacią kompletnie zapomnianą a zniszczenie jego dzieł w czasie wojny czyni go nieznanym, także w środowisku toruńskim. Jest jednak światełko w tunelu, bo w najbliższym wydaniu Naszych Korzeni ukaże się mój esej poświęcony Robertowi, natomiast Marek przystąpił do napisania sagi galicyjskiego rodu Lovellów.
Załączniki
Robert Lovell płaskorzeźba-tr.jpg
Robert Lovell płaskorzeźba-tr.jpg (84.52 KiB) Przejrzano 2847 razy
Robert Lovell Św. Anna 2-001-tr.jpg
Robert Lovell Św. Anna 2-001-tr.jpg (76.8 KiB) Przejrzano 2847 razy
Robert Lovell Adam-001-tr.jpg
Robert Lovell Adam-001-tr.jpg (37.83 KiB) Przejrzano 2847 razy

Wróć do „Stowarzyszenie TRADYTOR”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości