Strona 1 z 1

Arsenał w Janoszycach

: śr paź 23, 2013 8:08 pm
autor: UBOOT
Po prawie siedemdziesięciu latach, tajny arsenał w Janoszycach został odkopany. Taka była wola Pana Wiktora Kaźmierowicza (rocznik 1922) ps. ,,Okoń", który kilka dni temu opowiedział nam niezmiernie ciekawą i przejmującą historię o czasach okupacji, konspiracji w AK oraz życiu w pierwszych latach powojennej Polski. Jako żołnierz podziemia zbierał materiały dla kontrwywiadu, ukrywał w młynie w którym mieszkał, Szefa Kontrwywiadu AK na okręg płocko-sierpecki, Ludwika Kamińskiego ps. ,,Wyrwa” a następnie uczestniczył w budowie dla niego bunkra w lesie Brwilno. Nasz bohater zbierał również i magazynował broń. Jedną z takich dziupli- zbrojowni, założył w Janoszycach koło Brudzenia Dużego.

Inicjatorem tych wydarzeń był Marcin Piotrowski, wraz bratem Michałem oraz ojcem Hubertem, którzy są najbliższą rodziną naszego bohatera. Po kilku miesiącach wspólnych dyskusji, poszukiwań miejsca złożenia broni, postanowili działać . Powiadomili policję oraz saperów z jednostki wojskowej w Nowym Dworze Mazowiecki.

Od dłuższego czasu, nasze stowarzyszenie wspierało poszukiwania. Tak było również w dniu wczorajszym, kiedy to wraz Markiem SULO73 oraz Arkiem Kozaneckim, uczestniczyliśmy w całym wydarzeniu, jako doradcy techniczni oraz historyczni. Podczas wczorajszych poszukiwań, prowadziliśmy na bieżąco konsultacje z Panem Wiktorem, który oglądał całą akcje w oknie z pobliskiego domu, gdzie mieszkał i działał w czasie II Wojny Światowej. Cały arsenał znajdował się w pobliskich zaroślach, gdzie jeszcze w latach 80tych, XX wieku, znajdował stała stara stodoła.

Po kilkudziesięciu minutach poszukiwań, saperzy za pomocą wykrywaczy metali, namierzyli pierwsze znalezisko jakim był karabin maszynowy Diegtiariowa, sześć magazynków w kształcie talerzy do tej broni, pięć magazynków podłużnych oraz osiem, węgierskich granatów, które posiadały skłonność do samo odbezpieczania. Kolejne minuty nie przynosiły żadnych odkryć, dopiero podpowiedzi Pana Wiktora, przyniosły kolejne dwie perełki: pepeszkę oraz nowość na ówczesne czasy, karabin StG44. Niestety ze względu na upływający czas, skrzynie w których znajdowała się broń rozpadły się w całości a same karabiny przez wiele lat znajdowały się w ziemi pełnej wilgoci. Niestety skutkowało to wszechobecną rdzą oraz rozkładem drewnianych kolb. Saperzy dodatkowo w tym wykopie znaleźli dwie skrzynie z amunicją w ilości około 1000 sztuk.

Rodzina Państwa Piotrowskich oraz nasze stowarzyszenie, mają nadzieję na szybkie odzyskanie zatrzymanych przez saperów karabinów. Miejsce wykopanej broni jest w Muzeum Mazowieckim lub na przykład w Izbie Pamięci, którą na wzór szkoły w Dobrzykowie, można by stworzyć np. w gimnazjum w Brudzeniu Dużym. Ponadto stowarzyszenie wraz z rodziną Piotrowskich pragnie przygotować materiał video ze wspomnieniami bohaterskiego mieszkańca Janoszyc, który w przyszłości można by wykorzystywać podczas lekcji historii.
Więcej zdjęć -> http://plock.gazeta.pl/plock/51,35681,14828294.html?i=1

Poniżej krótki materiał filmowy z wczorajszego wydarzenia.

https://www.youtube.com/watch?v=88F9N8O ... nlvyicRy_A

Re: Arsenał w Janoszycach

: śr paź 23, 2013 9:33 pm
autor: HETMAN
Witam
Wspaniała akcja
Gratulacje :brawo:

Pozdrawiam :papa:

Re: Arsenał w Janoszycach

: śr paź 23, 2013 10:49 pm
autor: Miras
Super sprawa,że są jeszcze takie miejsca u nas ale tez szkoda,że tak późno.Ruda zeżarła kawałek historii.

Re: Arsenał w Janoszycach

: czw paź 24, 2013 7:12 pm
autor: andrzej2110
Kilka lat temu na pobliskim polu kilka razy odbywały się zawody WKKW. Dobrze że nikt nie wszedł ba te granaty.

Re: Arsenał w Janoszycach

: pt paź 25, 2013 7:23 pm
autor: HETMAN
andrzej2110 pisze:Kilka lat temu na pobliskim polu kilka razy odbywały się zawody WKKW. Dobrze że nikt nie wszedł ba te granaty.
Witam
Chodzimy po polskiej ziemi,nie wiedząc co jest pod nami.
Przez naszą Ojczyznę przeszło dużo nawałnic wojennych.
Jako wieloletni poszukiwacz militariów gdybym się zastanawiał że z każdym krokiem moim coś walnie!!!-to bym nie chodził :lol2:

Stare przysłowie poszukiwaczy militariów mówi :
Przy naszym szczęściu podczas poszukiwań to nas nie zabije tylko j..a urwie :radocha:

Powiedzenie poszukiwaczy
Darz dół :lol2:

Pozdrawiam
:papa: