Strona 1 z 2

Pulk 4-ty Piechoty Księstwa Warszawskiego

: ndz sty 10, 2010 12:34 am
autor: scout
Pułk 4-ty Piechoty Księstwa Warszawskiego należał do jednostek epoki napoleońskiej, które przebyły całą niemal drogę zmagań i nadziei, jaką podążali Polacy nie dla radości bicia przeciwnika, lecz zabiegania o niepodległość. Wśród jednostek epoki napoleońskiej pułk 4-ty piechoty przebył drogę ciekawą i zaslużył na miano jakie Cesarz Francuzów Napoleon Bonaparte wypowiedział o Polakach "Les derniers fideles" - ostatni wierni. Zanim spojrzymy na współczesne odtwarzanie tradycji i życia żołnierskiego, jakim zajmuje się Grupa Rekonstrukcji Historycznej Pułk 4-ty Piechoty Księstwa Warszawskiego, prześledźmy historię jaka stała się przyczynkiem dla tej aktywności.
Budy2007_1.jpg
Biwak w Budach 2007 rok
Budy2007_1.jpg (59.78 KiB) Przejrzano 13396 razy
Obrazki z historii

Pułk 4-ty formował się w Płocku, tuż po wycofaniu się Prusaków przed Swiętami Bożego Narodzenia 1806 roku. Było to nieco ponad dwa miesiące po świetnym zwycięstwie Wielkiej Armii w dwóch równoległych bitwach pod Jena i Auersztadt, w których niemal cała potęga militarna Prus została utrącona. Dalszy bieg wypadków jesienią 1806 roku wiódł przez łatwe poddanie twierdz w Magdeburgu, Szczecinie, Kostrzyniu i triumfalny wjazd Napoleona do Berlina, skąd przybył poprzedzony przez Józefa Wybickiego i Henryka Dąbrowskiego, do Poznania w listopadzie 1806. Prusacy wycofali się do twierdz za linią Wisły opuszczając Płock. Tamże to formowany był pułk piechoty, który już wiosną 1807 ruszył do pełnienia służby garnizonowej w rejonie Modlina i Serocka. 3 maja 1807 roku otrzymuje orła, czyli drzewce do sztandaru, który własnoręcznie haftowała Zofia żona pierwszego pułkownika Feliksa Potockiego. Tuż po tej uroczystości pułk maszeruje w sile jednego batalionu pod Grudziądz, gdzie bierze udział w jego oblężeniu, a drugi batalion toczy walki w rejonie wideł Bugo-Narwi (potyczki pod Popowem i Zatorami). Napoleon kończy kampanię wiosenną znacznie korzystniej niż zimową (krwawe, nie rozstrzygnięte bitwy pod Pułtuskiem,Gołyminem i Iławą Pruską) bijąc Rosjan i Prusaków pod Frydlandem i zawierając pokój w Tylży, na mocy którego zostaje utworzone Księstwo Warszawskie. Na leża zimowe pułk 4-ty wraca do Płocka. Jest tutaj po raz ostatni. W lutym 1808 roku w Płocku wręczane są pierwsze Krzyże Virtuti Militari.

Latem 1808 roku pułk 4-ty na mocy układu pomiędzy rządem Księstwa Warszawskiego a rządem Francji, zawartego w Bajonne, zostaje przekazany na żołd francuski i wyznaczony wskład Dywizji Księstwa Warszawskiego, mającej wziąć udział w wojnie na półwyspie hiszpańskim. W sierpniu 1808 roku opuszcza ziemie polskie i maszeruje przez Niemcy i Francję do Hiszpanii, by już 26 grudnia 1808 roku bić się z hiszpanami pod Puente del Almaraz. Na półwyspie pozostanie do roku 1811, bijąc się pod Ciudad Real(1809), broniąc Toledo(1809), Talavera de la Reina(1809), Almonacid(1809), Fuengirolą (1810) i Albuhera (1811). Wsród tych walk na szczególną uwagę zasługuje obrona zamku Fuengirola, gdzie półtorej kompanii czwartaków zwycięsko bije dwa pułki brytyjskie i oddział hiszpanów, biorąc do niewoli sir gen. lorda Blayney. Za to zwycięstwo Napoleon odznaczył Eustachego Chełmickiego i Ignacego Bronisza krzyżami Legii Honorowej.
W grudniu 1811 Dywizja Księstwa Warszawskiego otrzymuje rozkaz powrotu do Polski. Od maja 1812 formowany jest nowy trzeci batalion w Poznaniu. Dotrze on do pułku w październiku 1812 w Smoleńsku, gdzie pełniona była służba ochrony szlaków komunikacyjnych dla Wielkiej Armii maszerującej w kierunku na Moskwę. Z tego powodu pułk 4-ty nie bił się ani pod Możajskiem (ros.Borodino), ani pod Krasnem. Wszedł do walki jako świeży i nie zniszczony odwrotem bijąc się pod Czaśnikami i Smolańcami, a nade wszystko osłaniając odwrót Wielkiej Armii nad Berezyną, gdzie siła Rosjan była pięciokrotnie większa. Z tej bitwy, uważanej za jeden z najwięszkych przejawów geniuszu militarnego Napoleona, wychodzą szczątki pułku 4-go, które zbierane będą od początku lutego w Malborku. Stąd pułk 4-ty bedzie wycofywał się w kierunku na Poznań i dalej do Berlina.

W Kampanii 1813 pulk 4-ty brał udział w obronie Wittembergi, walkachpod Belzig i Jutteborgiem, a najwięszy wysiłek i utratę poniósł w bitwie Narodów pod Lipskiem (16-18.10.1813). Dowodem zasług może być 18 krzyży Legii Honorowej, jakie z 63 nadanych Polakom otrzymali żołnierze pułku 4-go.

Dalej w kampanii 1814 pozostali czwartacy bili się w tzw. pulku nadwiślańskim złożonym z pozostałości polskiej piechoty, chroniąc w czworoboku Cesarza Napoleona w bitwie pod Arcis-sur-Aube. Do kraju powróciło kilkuset czwartaków oraz dwa sztandary i dwa orły pułkowe. Jeden sztandar można dziś oglądać w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, a drugi w Muzeum Czartoryskich w Krakowie. Tamże również znajduje się szabla pojmanego pod Fuengirolą sir gen lorda Blayney.

Dowódcy pułku:
* Feliks Potocki (1 stycznia 1807, wziął dymisję latem 11 sierpnia 1809)
* Maciej Wierzbiński, (11 sierpnia 1809 - 6 lutego 1810)
* Cyprian Zdzitowiecki, (6 lutego 1810 - maj 1810
* Tadeusz Woliński (maj 1810) - (18 stycznia 1813),
* Michał Cichocki (18 stycznia 1813) - (16 października 1813),
* Ignacy Dobrogoyski (16 października 1813) - do włączenia do pułku piechoty polskiej,



200 lat później -Grupa Rekonstrukcji Historycznej Pułk 4-ty Piechoty Księstwa Warszawskiego
Począwszy od 3 maja 2005 roku staraniem Fundacji 4 Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego z siedzibą w Rogowie pułk 4-ty piechoty jest rekonstruowany przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej, skupiającą pasjonatów z całej Polski, początkowo z Łodzi i Warszawy a następnie od 2006 roku z Polic (Towarzystwo Miłośników Broni Czarnoprochowej,której niektórzy członkowie przystąpili do p4p XW) i od 2007 roku z Ostrołęki. Grupa należy do CENS (Centralno Europejskiego Stowarzyszenia Napoleońskigo) z siedzibą w Brnie w Czechach.
W 2007 roku święciliśmy w Płockiej Katedrze Sztandar (replikę), pozostawiając w darze patenę od żołnierzy pułku. Obecnie staramy się o wykonanie repliki drugiego sztandaru z Muzeum Czartoryskich w Krajkowie.
Wszelka rekonstrukcja jest dokonywana na podstawie prywatnych dociekań i badań, zgłębiania ówczesnych regulaminów i dostępnej wiedzy. Wśród nas są ludzie różnych zawodów i stanów, są studenci i weterani. Pasjonaci historii i uzbrojenia, mundurolodzy i społecznicy. Posiadamy własny sprzęt umożliwiający wystawienie obozowiska na przeszło 50 żołnierzy.

"Nie czekay w potrzebie, bracie, będziem Polakami. Każdego, kto wstąpi w zaszczytne szeregi czeka chwała dobyta dla sprawy narodowey".

Zapraszamy w szeregi. Nie czekaj, nie zwlekaj - zapytaj. Mamy wielką nadzieję na osadzenie naszej grupy w rodzimym dla nas Płocku, gdzie wienien powstać pododdział, rozwijając tradycje płocczan.

Kontakt: k_obrebski[-na-]poczta.onet.pl



Wybrana bibliografia:
* Bronisław Gembarzewski: Rodowody pułków polskich i oddziałów równorzędnych od r. 1717 do r. 1831. Warszawa: 1925.
* Bronisław Gembarzewski, "Wojsko Polskie Księstwa Warszawskiego 1807-1814", Gebethner i Wolf, Warszawa 1905.
* Stanisław Kirkor, "Pod sztandarami Napoleona", Londyn.
* Pamiętniki kpt. Józefa Rudnickiego ogłoszone w Pimie Zbiorowym Wileńskiem
* relacja gen. Lorda Blayneya o bitwie pod Fuengirolą
* komentarz kpt. Franciszka Młokosiewicza do relacji gen. Lorda Blayneya o bitwie pod Fuengirolą
* Robert Bielecki - "Listy do żony z wojen Napoleońskich Antoniego Pawła Sułkowskiego"


Szlak bojowy w roku 1810-2010
20-21 marca - Jonkowo
17-18 kwietnia - Raszyn
kolejne informacje będą zamieszczane sukcesywnie


uwaga: robocza wersja - będzie uzupełniona

Re: Pulk 4-ty Piechoty Księstwa Warszawskiego

: pn sty 11, 2010 10:14 am
autor: scout
Witaj.
Są to zdjęcia pododdziału z Polic k/Szczecina. Niesamowici ludzie mają zawsze wszędzie daleko (poza Lipskiem), ale jeżdżą.
Osoba na Twoich zdjęciach to Piotr, który odszedł dokładnie wtedy gdy bylismy pod Austerlitz skąd jest zdjęcie, które wskazujesz. Na nim Piotra nie ma, nie był z nami - był w Policach. Osoba, którą wskazujesz to Romek z pododdziału Łódzkiego.

Fajnie zobaczyć zdjęcia. Koledzy z Polic ucieszą się.
Serwus.
Scout

Re: Pulk 4-ty Piechoty Księstwa Warszawskiego

: czw sty 14, 2010 11:22 pm
autor: scout
Bibliografia (będę dodawał ją osobno pod artykułem będącym pierwszym postem w tym temacie) - z intencją przybliżania losów żołnierzy pułku 4-go.

Na początek relacja - pamiętnik kapitana woltyżerów Józefa Rudnickiego. Przeszedł cały szlak bojowy p4p (prawie) i jego pamiętniki mają dość fundamentalną wartość:

Pamiętniki kpt. Józefa Rudnickiego http://napoleon.gery.pl/rudnicki1.php

Miłej lektury.

Re: Pulk 4-ty Piechoty Księstwa Warszawskiego

: pn sty 25, 2010 1:18 pm
autor: scout
W minioną sobotę reprezentacja Pułku 4-go uczestniczyła w balu na okoliczność 200 rocznicy zakończenia wojny obronnej austriacko-polskiej. Bal miał miejsce w historycznym obiekcie, w pałacu w Falentach, gdzie w czasie bitwy raszyńskiej stał sztab JOX Józefa gen. Ponitowskiego, Ministra Wojny. Wiele mówić - bal nad bale na 80 osób w strojach z epoki. Jak wówczas słuchalismy muzyki klasycznej, tańczono menueta, kontredansa (i walc), raczono się wyśmienitem jadłem, grano w ówczesne gry karciane. Tamże z drogą Małżonką byłem.

Fotorelacja: http://dobroni.pl/rekonstrukcja-zdjecia,27468

Re: Pulk 4-ty Piechoty Księstwa Warszawskiego

: pn lut 01, 2010 11:36 pm
autor: scout
Kontredans to nie walc i nie wymaga tak jak walc wiele. Kontredans jest bliższy epokowemu maszerowaniu.... Ja zaś zawsze marzyłem o legendarnych wiedeńskich balach, balach dziadów naszych.... i był to jakiś wspaniały posmak. W balu brało udział 3 z ponad 40 obecnych żołnierzy pułku i 2 żony (inaczej zaś pisać nie przystoi).

Re: Pulk 4-ty Piechoty Księstwa Warszawskiego

: śr mar 03, 2010 9:01 pm
autor: Margos
Mundury znajdujące się w Łodzi w Muzeum Tradycji Niepodległościowych.

Re: Pulk 4-ty Piechoty Księstwa Warszawskiego

: śr mar 24, 2010 2:12 pm
autor: scout
Są to trzy różne mundury. Można to spożytkowac jako podpisy do zdjęć, a potem post usunąć. Zdjęcie nr.2 powinno być przeniesione do osobnego tematu pt. umundurowanie Legii Nadwiślańskiej. Bardzo dziękuję za tę przyjemność. :mruga:

Pierwsze zdjęcie.
Współczesna rekosntrucja zimowego munduru fizyliera pułku 4-go piechoty Księstwa Warszawskiego. Czapka rogata stosowana 1806-1810 bez pompona, kurtka mundurowa polska, rajtuzy zimowe. Widać pas skórzany od ładownicy. Kamasze od munduru letniego (czasem używane zimą do celów paradnych) założone błędnie na wierzch. Na wierzch zakładano kamasze zimowe, w kolorze ciemnego granatu.

Drugie zdjęcie
Współczesna rekonstrukcja munduru zimowego podoficera Legii Nadwiślańskiej. Czapka rogata z kitą - tzw. marchewką - charakterystycznym wyróżnikiem, blacha naczelna z literą N. Kurtka mundurowa. Widoczny pas ładownicy, rajtuzy i trzewiki mundurowe.

Zdjęcie trzeice
Mundur letni fizyliera pułku 4-go Piechoty Królestwa Polskiego (1815-1831). Kiwer z pomponem, kurtka mundurowa z okresu Królestwa polskiego. Ładownica bez oznaczeń mosiężnych. Czechczery (spodnie letnie). Kamasze letnie założone prawidłowo.

Re: Pulk 4-ty Piechoty Księstwa Warszawskiego

: śr mar 24, 2010 2:21 pm
autor: scout
W miniony weekend pułk 4-ty w sile 24 żołnierzy brał udział w rekonstrukcji pod Jonkowem, gdzie jest zachowany oryginalny ziemny szaniec artyleryjski. Rokrocznie tam jeździmy właśnie ze względu na ciekawe ukształtowanie terenu. Poza nami byli kledzy z pułkgów 2-go, 3-go, 7-go. Mnie osobiście nie było, lecz proponuję odrobinkę emocji http://www.youtube.com/watch?v=m0M_y_K5 ... re=related. W bitwie brał udział pierwszy rekonstuktor w pułku 4-tym z Płocka.

Teraz w kwietniu manewry i szkolenie pod Raszynem (17.04.2010).
Zapraszam na naszą stronę: www.pulk4.dywizjaxw.pl

Re: Pulk 4-ty Piechoty Księstwa Warszawskiego

: pt kwie 02, 2010 9:38 pm
autor: scout
Przyjmijcie najserdeczniejsze życzenia umocnienia, wytrwałości i najpiękniejszych inspiracji płynących z pustego grobu Jezusa Chrystusa.

Re: Pulk 4-ty Piechoty Księstwa Warszawskiego

: czw maja 13, 2010 2:05 pm
autor: scout
Szanowni Koledzy i Sympatycy.

W dniu 3 maja 2010 nasz pułk otrzymał replikę sztandaru, jaka została wykonana na wzór istniejącej w Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie. Dokonał tego nasz pododdział w Policach (tak oddalony od Łodzi, Ostrołęki, Płocka i Warszawy), więc to oni są dysponentem sztandaru, a dokładnie Towarzystwo Miłośników Broni Czarnoprochowej "Grajcar", w którym pododdział policki p4p działa.

Szersza relacja i zdjęcia: http://www.pulk4.dywizjaxw.pl/public_html/.

Niniejszym też zapowiadam udział 2-osobowej delegacji jako zmiany wart przy mogile w Dobrzykowie - w tym kolega nasz Robert, który jako pierwszy płocczanin wstąpił w szeregi p4p XW.

Re: Pulk 4-ty Piechoty Księstwa Warszawskiego

: ndz maja 16, 2010 7:40 pm
autor: kwis
Kolejne zdjęcia - w strojach historycznych - Powstańcy Styczniowi i 4 Pułk Piechoty X.W.

Re: Pulk 4-ty Piechoty Księstwa Warszawskiego

: pn maja 17, 2010 4:34 pm
autor: scout
Bardzo fajne zdjęcia. Czy możemy zamieścić je u nas na stronie pułku 4-go (w galerii?).
Z relacji (możecie poczytać u nas na forum) bardzo dobrze zorganizowana uroczystość, z natężeniem stosownym emocji i równie miłym przyjęciem.
Gratuluję też "oddziałowi kol. Umińskiego" - dla mnie kawał dobrej roboty.

Re: Pulk 4-ty Piechoty Księstwa Warszawskiego

: pn maja 17, 2010 6:53 pm
autor: kwis
scout pisze:Bardzo fajne zdjęcia. Czy możemy zamieścić je u nas na stronie pułku 4-go (w galerii?).
Z relacji (możecie poczytać u nas na forum) bardzo dobrze zorganizowana uroczystość, z natężeniem stosownym emocji i równie miłym przyjęciem.
Gratuluję też "oddziałowi kol. Umińskiego" - dla mnie kawał dobrej roboty.
Nie mogę pisać za KZ ale jeśli chodzi o zamieszczenie moich zdjęć na stronie pułku 4-go wyrażam zgodę.

Re: Pulk 4-ty Piechoty Księstwa Warszawskiego

: pn maja 17, 2010 10:36 pm
autor: kwis
Kolejne spotkanie z 4ppXW w Płocku w dniach trwania II Jarmarku Tumskiego już w czerwcu = w tych dniach po okolicznych siołach i osadach będzie werbunek na rekruta.

Re: Pulk 4-ty Piechoty Księstwa Warszawskiego

: wt maja 18, 2010 9:46 am
autor: tete
Jeśli chodzi z kolei o moje zdjęcia z galerii (te "otagowane" adresem strony) to pewnie się zdziwicie ale też można spokojnie z nich korzystać :).

Re: Pulk 4-ty Piechoty Księstwa Warszawskiego

: śr maja 19, 2010 3:08 pm
autor: scout
Miło czytac dobre wieści. Serdecznie dziękuję za obfite obfotografowanie. Proponuję też wykorzystać okazję Jarmarku Tumskiego do przeprowadzenia wprowadzenia do epoki Księstwa Warszawskiego i spraw związanych z wyszkoleniem.

Re: Pulk 4-ty Piechoty Księstwa Warszawskiego

: pt cze 25, 2010 4:30 pm
autor: scout
Na stronie naszego pułku http://www.pulk4.dywizjaxw.pl znajduje się relacja kolegi Gonza z Waterloo, a na http://www.dywizjaxw.pl relacja kolegi Pitrka.

Ja polecam także obejrzenie filmika ukazującego ogrom rekonstrukcji. Była to 195ta rocznica. Pułk 4-ty tworzył 2-gi pluton polskiego batalionu (samo Wojsko Polskie, z czego 4-ty pluton 2pp Legii Nadwiślańskiej - grupa z Kijowa).

Filmik:
http://www.youtube.com/watch?v=aSYZTbvRJgI.

Re: Pulk 4-ty Piechoty Księstwa Warszawskiego

: pn lis 29, 2010 6:05 pm
autor: Thomas
Czwartacy zaszczycili swą obecnością uroczystość odsłonięcia tablicy Powstańców Listopadowych w Sierpcu (http://tradytor.pl/forum/viewtopic.php?f=127&t=2964). Po raz kolejny Im za to dziękuję!

Re: Pulk 4-ty Piechoty Księstwa Warszawskiego

: ndz lut 12, 2012 3:28 pm
autor: UBOOT
Otrzymałem od Kwisa barrrrrdzo smutną wiadomość. Nasz kolega scout po ciężkiej chorobie zmarł.
Pokój jego duszy
[*][/b][/size]
http://www.plock24.pl/1862/pozegnajmy-skauta

Re: Pulk 4-ty Piechoty Księstwa Warszawskiego

: ndz lut 12, 2012 4:48 pm
autor: bobola
Odszedł na wieczną wartę. Pozostał żal.