Cmentarz choleryczny (?)- Łąck (pow. płocki)

Tutaj możesz zadać pytanie związane z tematyką forum (tj, historii, eksploracji, etnografii itp. itd)
bluemen123
Posty: 38
Rejestracja: pn gru 13, 2010 9:28 am

Re: Cmentarz w Łącku - (Krzyż w lesie)

Postautor: bluemen123 » czw gru 16, 2010 6:11 pm

Ale nie da się nic zrobić, podobno sąsiad wujka był z tym w gminie, że kości na polu się poniewierają a oni, że to teren prywatny, pole uprawne i mieli coś tam sprawdzić ale nie wiem jak się to skończyło najprawdopodobniej nic nie zrobili. Jestem jak najbardziej za tym ,żeby takie miejsca były traktowane z należyta czcią ale przecież jak to pole prywatne to nie zabierzesz temu człowiekowi kawałka tej ziemi i nie ogrodzisz. Strach pomyśleć , że nasze kości za parę lat też mogą być tak bezczeszczone. Ten pomnik który wskazałeś na mapie jest na drodze przez las do Wincentowa po lewej stronie, teraz jest tam szlaban i nie da się wjechać samochodem. W czasie II wojny rozstrzelano tam nauczycieli i ogólnie osoby cywilne z Płocka i okolic. Daje link do fotki tego pomnika http://galeria.plock24.pl/displayimage-53-1568.html
Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Re: Cmentarz w Łącku - (Krzyż w lesie)

Postautor: Nieostatni » śr gru 29, 2010 7:59 pm

Szukając śladów związanych z krzyżem stojącym obok drogi krajowej, przy wylocie z Łącka w kierunku Płocka, znalazłem na 50-tce topograficznej N34-124-A wydanie z 1987r. drugi punkt oznaczony jako pomnik. O tych miejscach pisał Thomas, zaś bluemen123 potwierdził jego tstnienie, widział osobiście pomnik(nazwałem ten punkt AB) przy leśnym dukcie do Wincentowa w odległości około 600m od drogi krajowej nr.60. blueman123 podał link: http://galeria.plock24.pl/displayimage- ... 40-14.html, gdzie autor zdjęcia Jaca - album Okolice Płocka , dodaje komentarz: Pomnik poświecony 43 ofiarom barbarzyństwa hitlerowskiego, zamordowanych w listopadzie i grudniu 1939r w lasach Łąckich. Jeszcze pare lat temu był drogowskaz przy drodze informujący o tym miejscu - dziś go już nie ma! Pamięć będzie trwała, dokąd ludzie będą wiedzieć.
Wcześniejsze zdjęcie tego samego monumentu, opatrzono komentarzem: Pomnik w lasach Łąckich, trochę dalej są trzy miejsca egzekucji.
I w albumie umieszcza trzy kolejne zdjęcia, trzech krzyży w leśnej gęstwinie, bez komentarza. Zdjęcia noszą datę 24. 06. 2006r.
Trafiłem na drugi wspomniany przez Thomasa pomnk, punkt ten nazwałem A, widoczny na załączonym skanie. Ten pomnik nie ma zdjęcia, ale znalazłem jego opis umieszczony na miejskiej stronie Płocka, patrz szlaki i trasy turystyczne: Ok. 200 m przed drogą Łąck - Płock znajdziemy się na skrzyżowaniu leśnych traktów. Niedaleko jest miejsce pamięci narodowej - 3 marca 1940 r. Niemcy rozstrzelali tu 23 płocczan, z których 13 do dziś pozostaje nieznanych.
Wnioskuję, iż i to miejsce pamięci pozbawione jest znaku i nie daje szans odwiedzenia przez podróżnych krajowej sześćdziesiątki. Wielka szkoda i wstyd dla władz powiatowych za to zaniedbanie, które nie jest zwykłym przeoczeniem. Sprawa szlabanu też wymaga wyjaśnienia, w takiej sytuacji porozumienie Powiatu z Lasami winno zaowocować mikro parkingiem. Autor wątku i ujawniony user z Łącka winni zacząć od kwerendy na temat miejsc pamięci w Nadleśnictwie Łąck, oni dysponują wiadomościami na ten temat. Jesteście nam i Tradytorowi tego winni.
Załączam punkty na mapie wspomniane przez Thomasa.
ScreenShot148 Łąck miejsca pamięci.jpg
ScreenShot148 Łąck miejsca pamięci.jpg (144.06 KiB) Przejrzano 12826 razy
Nieostatni
bluemen123
Posty: 38
Rejestracja: pn gru 13, 2010 9:28 am

Re: Cmentarz w Łącku - (Krzyż w lesie)

Postautor: bluemen123 » ndz sty 02, 2011 7:38 pm

Pomniki A i B zaznaczone na mapce znam dobrze i wiem gdzie są, ale pomnik C mnie zaskoczył. Teren tego lasu znam bardzo dobrze i chodząc po tych lasach nie natknąłem się na żaden pomnik w tamtym miejscu. Nie ma pojęcia co to może być . ... Szlaban na wysokości jeziora został postawiony z powodu remontu drogi leśnej i powinien zostać za parę miesięcy usunięty . Wchodząc w las jest tabliczka informująca o miejscu pamięci. Patrząc na tą mapkę nie jest ona chyba dokładna, pod napisem Łąck widać znaczek kościoła i czegoś tam jeszcze a kościół jest na skrzyżowani dróg Gostynin-Gąbin-Płock więc ok 2 cm na dół. Z resztą może specjalnie tak jest. Po drugiej stronie jeziora na terenie stada jest pomnik poświęcony jakiemuś ogierowi. Może autor mapy się pomylił?? Z którego roku ta mapka??
bluemen123
Posty: 38
Rejestracja: pn gru 13, 2010 9:28 am

Re: Cmentarz w Łącku - (Krzyż w lesie)

Postautor: bluemen123 » ndz sty 02, 2011 9:41 pm

Pomnik w stadzie to pomnik konia Dakoty, najbardziej zasłużonego ogiera rasy pełnej krwi angielskiej. Żył 27 lat, padł w dniu Hubertusa 7 listopada 1998 roku. Fotki niestety nie mam ale bez problemu można go obejrzeć, jest koło "Białego domku" na terenie stada. Na temat pomnika B pisałem wcześniej a Nieostatni uzupełnił informacje na temat pomników A i B,. Wiem jeszcze ze pomnik B jest postawiony ok 30m albo nawet trochę więcej od docelowego miejsca egzekucji i mogił zbiorowych. W miejscach mogił postawione są krzyże. Nic więcej nie wiem na ich temat. Coś mi się wydaje ze twórcy mapy pomylili się z tym 3 pomnikiem zaznaczonym literką C. Albo może chcieli zaznaczyć ten cmentarz(krzyż) i umieścili znaczek pomnika trochę za daleko od drogi?
Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Re: Cmentarz w Łącku - (Krzyż w lesie)

Postautor: Nieostatni » ndz sty 02, 2011 10:39 pm

Witaj bluemen123!
Pisząc wcześniej o oznakowaniu - drogowskazie przy drodze "60", myślałem o klasycznym znaku Pamięci Walk i Męczeństwa (znicz i dwa miecze) dla przyjeżdżających tą drogą. Jest to miejsce straceń i tak powinno być oznakowane przez Radę Ochrony Pamięci(lub miejscowe władze?) bo są to miejsca związane z historią i martyrologią Narodu Polskiego.
Nieostatni
Awatar użytkownika
kotek
Stowarzyszenie
Posty: 115
Rejestracja: sob mar 26, 2011 11:25 am

Re: Mogiły zabitych przez Niemców na terenie lasu gminy Łąck

Postautor: kotek » ndz wrz 08, 2013 10:44 pm

Ostatnio często bywam w Łącku i od miejscowych słyszałem o kolejnym miejscu gdzie mordowano ludzi. Otóż w kierunku Gąbina jest rondo im. Emiliana Wójcika, kiedy pojedziemy w lewo (na Wincentów) po kilkuset metrach jest miejsce gdzie zamordowano dzieci z jakiejś podpłockiej ochronki (kilkanaście, kilkadziesiąt?) osób. Przez miejsce gdzie zostały one przez Niemców zakopane biegnie szosa i brakuje o zgrozo jakiegokolwiek upamiętnienia!!!
Według moich rozmówców przywiezione w to miejsce dzieci, rozstrzelano i zakopano. Przez długi czas ziemia w tym miejscu była mazią, więc Niemcy wpadli na szatański plan. Rozebrali pomnik Piłsudskiego, który stał w centrum Łącka i wrzucili w to miejsce.
Przez lata powojenne nie było się chyba komu upomnieć o te dzieci, skoro nie ma tam żadnej informacji o egzekucji.
Myślę, że warto się zainteresować tym tematem. Jeśli kilka osób o tym mówi to coś musi być na rzeczy. To skandal, żeby przez miejsce takiej tragedii biegła droga i ani śladu jakiegokolwiek upamiętnienia.
Mam więc apel, żeby zająć się tą sprawą, bo jeśli to wszystko prawda, to nie można tego tak zostawić.
Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Re: Leśne cmentarze i pomniki - Łąck (pow. płocki)

Postautor: Nieostatni » czw wrz 12, 2013 10:15 pm

Dzięki, brakowało mi tych zdjęć. Czyli jest to wyżej wspomniany punkt "A".

Nieostatni
Awatar użytkownika
org.pl
Posty: 192
Rejestracja: śr lut 24, 2010 11:09 am
Lokalizacja: Gostynin
Kontakt:

Re: Mogiły zabitych przez Niemców na terenie lasu gminy Łąck

Postautor: org.pl » pn wrz 16, 2013 3:27 pm

kotek pisze:Otóż w kierunku Gąbina jest rondo im. Emiliana Wójcika, kiedy pojedziemy w lewo (na Wincentów) po kilkuset metrach jest miejsce gdzie zamordowano dzieci z jakiejś podpłockiej ochronki (kilkanaście, kilkadziesiąt?) osób.
Czy czasem ta opowieść nie ma pokrycia z tym wątkiem,(viewtopic.php?f=76&t=3124) wprawdzie trochę w drugą stronę, ale pamięć ludzka jest zawodna. Może chodzi właśnie o te dzieci...
fuchsi
Posty: 431
Rejestracja: ndz sie 29, 2010 9:32 am

Re: Leśne cmentarze i pomniki - Łąck (pow. płocki)

Postautor: fuchsi » wt wrz 17, 2013 8:29 am

@org.pl
Obiecalem udzial i pomoc w rej sprawie. Dlugo nic nie bylo sluchac w tej sprawie :-(
W czasie czytania wpadlem na takie pomysly: Polskie dzieci zostali wyslane albo do Guberni albo do rzeszy do roboty. Warto sprawdzic jeszcze czy nie ma w archiwum jakis informacje o jakas zydowska przedszkola (zalobka?) albo istnial w Plocku/Schrottersburg jakis taki osrodek ? Wspominam sie, ze faszysci zrobili pelny sklad mieszkancow zydowskiego pochodzenia ktory sie zachowal w archiwum panstwowym.

pozdrawiam
Auf ferner, fremder Aue, da liegt ein toter Soldat,
ein ungezählter, vergeßner, wie brav er gekämpft auch hat.
Awatar użytkownika
HETMAN
Stowarzyszenie
Posty: 570
Rejestracja: sob sty 12, 2013 2:00 pm
Lokalizacja: Płock

Re: Leśne cmentarze i pomniki - Łąck (pow. płocki)

Postautor: HETMAN » ndz lis 03, 2013 7:57 pm

Witam
Korzystając z chwili wolnego czasu,zrobiłem krótki film o mogiłach w lesie Łąckim do którego obejrzenia
zapraszam

http://www.youtube.com/watch?v=BFrpiRBwlUM

Pozdrawiam
Hetman
:papa:
Jam jest HETMAN,człowiek prawy,co za Polskie siedział sprawy.
Polskę chętnie bym wyzwolił,lecz mi Chruszczow nie pozwolił.
Awatar użytkownika
xtzaba
Posty: 43
Rejestracja: pt gru 14, 2012 4:53 pm
Lokalizacja: ZIELONKI k. PŁOCKA

Re: Leśne cmentarze i pomniki - Łąck (pow. płocki)

Postautor: xtzaba » ndz lis 03, 2013 9:22 pm

Dzięki Hetmanie, MUSIMY PAMIĘTAĆ...
http://vod.tvp.pl/audycje/publicystyka/ ... 3/12671594
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 945
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Leśne cmentarze i pomniki - Łąck (pow. płocki)

Postautor: Majsterek » sob paź 04, 2014 8:14 pm

lack str.jpg
lack str.jpg (425.12 KiB) Przejrzano 12649 razy
Mapa z przełomu wieku XIX i XX;
Cmentarza na niej nie ma, co jeszcze bardziej uprawdopodabnia tezę, że to zapomniany choleryk, który wrócił dopiero na późniejsze, dokładniejsze opracowania kartograficzne.
Znak zapytania pojawia się dopiero gdy pod lupę trafi Mapa Kwatermistrzostwa.
lack km.jpg
lack km.jpg (216.97 KiB) Przejrzano 12647 razy
Na tym zacnym dla nas, kunsztownym dziele rzadko kiedy zaznaczony jest jakikolwiek cmentarz, co akurat obniża zazwyczaj jego wartość "operacyjną". Ku mojemu zdziwieniu, akurat ten cmentarz jest tu zaznaczony. Co z tego wynika? Otóż nie dość że jest to cmentarz bardzo stary (mapa z lat 30-40 XIXw), to jeszcze jakiś ważny. Więc sprawa niby rozwiązana, ale nie do końca.
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 945
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Cmentarz choleryczny (?)- Łąck (pow. płocki)

Postautor: Majsterek » śr lis 05, 2014 2:12 pm

Odwiedziłem dziś teren cmentarza. jak się okazuje, obecny krzyż nie był pierwszym w tym miejscu. Tuż za nim leży pionowa belka poprzedniego krzyża (bo co innego mogłoby to być). Na wymianę krzyża wskazywał już ktoś we wcześniejszych postach. Doszukałem się natomiast betonowych odłamków i jednego betonowego "elementu" - albo jest to resztka bardzo starego nagrobka, albo przydrożny słup hektometrowy (na mapie z lat 30 zaznaczono słup poza terenem cmentarza, w stronę Łacka). Do tego znalazłem dość nowy drewniany słupek z resztkami przybitej do niego tabliczki. Miejsce jest w lokalnej społeczności chyba wciąż traktowane jako cmentarz. Pod krzyżem znaleźć można coś w rodzaju betonowo-ceglanego kwietnika a w nim znicze.
Wartym dodania jest jeszcze jeden fakt:
Starszy Pan z którym miałem okazję zamienić dwa słowa przed odnalezieniem krzyża wspominał, że pochowano tam "dwóch rusków (...) krzyża już nie ma, bo się rozsypał".
Załączniki
1-Łąck_10.jpg
1-Łąck_10.jpg (253.71 KiB) Przejrzano 12641 razy
2-Łąck_11.jpg
2-Łąck_11.jpg (281.96 KiB) Przejrzano 12641 razy
3-Łąck_12.jpg
3-Łąck_12.jpg (241.96 KiB) Przejrzano 12641 razy
4-Łąck_13.jpg
4-Łąck_13.jpg (188.76 KiB) Przejrzano 12641 razy
5-Łąck_15.jpg
5-Łąck_15.jpg (259.29 KiB) Przejrzano 12641 razy
6-Łąck_18.jpg
6-Łąck_18.jpg (218.3 KiB) Przejrzano 12641 razy
mapkal.jpg
mapkal.jpg (303.88 KiB) Przejrzano 12639 razy
Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1554
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Re: Cmentarz choleryczny (?)- Łąck (pow. płocki)

Postautor: zbyszekg9 » pn wrz 21, 2015 9:27 am

Trochę porozmawiałem i pojawiła się kolejna hipoteza: cmentarz katolicki.
Awatar użytkownika
zbibal76
Posty: 163
Rejestracja: sob cze 25, 2011 6:28 pm
Lokalizacja: Gąbin

Re: Cmentarz w Łącku - (Krzyż w lesie)

Postautor: zbibal76 » czw gru 01, 2016 11:54 pm

bluemen123 pisze:Nie zawsze mapy mówią prawdę i niekoniecznie droga przebiegała tak samo jak teraz i cmentarz mógł być głębiej w lesie. Proszę zwrócić uwagę przejeżdżając przez Łąck że droga obok cmentarza to nasyp, a pierwotnie mogła być przesunięta.
Coś w tym jest co ś.p. bluemen123 pisał. Krzyż jest kilka metrów od nasypu na ktorym przebiega szosa, a kamienny nagrobek lub coś co go przypomina praktycznie u podnóża nasypu. Na starych mapach cmentarz jest niemal "przyklejony" do biegnącej obok drogi. Gdy obejrzymy to miejsce w systemie LIDAR to widac coś co przypomina zarys starej drogi (?) u podnóża i pod nasypem z szosą , która omija miejsce przed krzyżem (jego pozycję orientacyjnie zaznaczyłem krzyżykiem), prawdopodobnie robiąc nasyp pod szosę drogę "wyprostowano". Możliwe więc, że cmentarzyk został zasypany i jest pod nasypem.
Kopia cmentarz Łąck.JPG
Kopia cmentarz Łąck.JPG (40.83 KiB) Przejrzano 12588 razy
Śladów tej starej drogi przy krzyżu nie widac, za dużo liści. Ale jak przejdziemy na drugą stronę szosy, widac tam w kilku miejscach zarysy czegoś, co mogło byc kiedyś drogą, ponadto na odcinku przeszło kilkudziesięciu metrów rośnie tam w lini wiele starych dębów, większośc z nich oznaczona jest plakietką pomnik przyrody - czy mogły kiedyś rosnąc wzdłuż drogi?
DSC00399.JPG
dęby - pomniki przyrody po drugiej stronie szosy na przeciwko krzyża
DSC00399.JPG (109.9 KiB) Przejrzano 12588 razy
Przed cmentarzem, przy ścieżce rowerowej ustawiony został nieduży metalowy krzyż, wygląda na nowy, czy w ten sposob oznakowano dodatkowo cmentarz?
DSC00430.JPG
DSC00430.JPG (91.29 KiB) Przejrzano 12588 razy
DSC00432.JPG
DSC00432.JPG (95.82 KiB) Przejrzano 12588 razy
To miejsce jest jak kapsuła czasu, nic się nie zmienia, gdy byłem tam 10 lat temu jak i kilka dni wstecz nie widac żadnej różnicy, samotny próchniejący krzyż, leżąca za nim belka i betonowo-ceglany element pod krzyżem, jak strażnicy pilnujący tajemnicy, czekajcy na odkrywcę zagadki, której strzegą...
DSC01683.JPG
Krzyż w Łącku, lipiec 2006r
DSC01683.JPG (103 KiB) Przejrzano 12588 razy
fuchsi
Posty: 431
Rejestracja: ndz sie 29, 2010 9:32 am

Re: Cmentarz choleryczny (?)- Łąck (pow. płocki)

Postautor: fuchsi » pt gru 02, 2016 10:55 am

Witam ,
temat juz tak dlugo.........
W dokumentach z Berlina dot. cmentarze pierwszowojenne, przewidzine do komasacji jest tez wymieniony "Kriegerfriedhof Lock". Tam pochowano 25 Prusakow i 28 Rosjan. Do komasacjach nie doszlo. W Zwolen pochowano 13 Prusakow na miejscowym ewangelickim. We Lwowku tez na ewangelickim cmentarzu pochowano 77 Prusakow i 81 Rosjan. Wiec, moim zdaniem nie wykluczono, ze mamy do czynenia tez z taka kombinacje - cmentarz cywilny i wojenny. S.p. bluemen123 nie mial dostep do takich materialow dlatego musial wykluczac.
Na tym cmentarzu wojennymw Gory pochowano 19 Prusakow i - dla mnie szokujacy - 187 Rosjan. Moim zdaniem to wyrazny znak, ze w okolice znajdowal sie prowyzoryczny oboz dla jencow i dla kilka z nich pomoc medyczny albo za pozno albo w cale nie dotarla.
pozdrawiam
Auf ferner, fremder Aue, da liegt ein toter Soldat,
ein ungezählter, vergeßner, wie brav er gekämpft auch hat.
Awatar użytkownika
zbibal76
Posty: 163
Rejestracja: sob cze 25, 2011 6:28 pm
Lokalizacja: Gąbin

Re: Cmentarz choleryczny (?)- Łąck (pow. płocki)

Postautor: zbibal76 » ndz sty 29, 2017 10:40 pm

Majsterek pisze:... i jednego betonowego "elementu" - albo jest to resztka bardzo starego nagrobka, albo przydrożny słup hektometrowy ...
Chyba jednak jakiś rodzaj słupka przydrożnego - jakieś 100 może 200 dalej w stronę Grabiny jest drugi, taki sam, stoi przy dobrze widocznej i zachowanej tam starej drodze na Płock.
IMG1926.jpg
IMG1926.jpg (524.08 KiB) Przejrzano 9896 razy
IMG1927.jpg
IMG1927.jpg (546.77 KiB) Przejrzano 9896 razy
fragment starej drogi na Płock, po lewej kilkanaście metrów niżej jest obecna droga asfaltowa
IMG1924.jpg
IMG1924.jpg (533.92 KiB) Przejrzano 9896 razy
przy tej starej stoi jeszcze taki slupek
DSC00622.JPG
DSC00622.JPG (488.65 KiB) Przejrzano 9896 razy

Wróć do „Identyfikacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości