Strona 1 z 1

Cmentarz wojenny - Dziecinin (I WŚ) (pow. krasnostawski)

: śr sie 26, 2009 7:44 pm
autor: trobal
Cmentarz pod samymi Fajsławicami przy drodze krajowej nr 17. Nie zachowały się pierwotnie stojące tu krzyże ale pozostało wiele tabliczek nagrobnych.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Re: Cmentarz wojenny - Dziecinin (I WŚ) (pow. krasnostawski)

: wt lis 09, 2010 8:58 pm
autor: trobal
Marek Dąbrowski w pracy "Cmentarze wojenne z lat I wojny światowej w dawnym województwie lubelskim" podaje:
Znajdowało się tu 175 mogił pojedynczych i 12 zbiorowych. Obecnie mogiły zatarte. Zachowało się 37 żeliwnych tabliczek i 5 żeliwnych krzyży (...) W przedwojennej ewidencji wymieniany jako cmentarz wojenny Fajsławice II. Według danych z lat trzydziestych spoczywa tu około 400 żołnierzy. Według Adama Polskiego - co najmniej 789 poległych, w tym 477 żołnierzy rosyjskich, 172 niemieckich (m.in. z 46 rezerwowego, 77, 79, 129 i 133 pułków piechoty) oraz 140 żołnierzy austro węgierskich poległych w 1914 (żołnierzy austro-węgierscy i rosyjscy) oraz 20-23 lipca 1915 r. (żołnierze niemieccy i rosyjscy).
Nie wiem skąd pochodzą informacje umieszczone na tablicy przy wejściu na teren cmentarza. Czyżby przenoszono tu jeszcze pochówki z innych miejsc po latach trzydziestych?

Re: Cmentarz wojenny - Dziecinin (I WŚ) (pow. krasnostawski)

: śr lis 10, 2010 1:02 am
autor: Nieostatni
Śledzę i poznaję dzięki Tobie "ciekawy szlak" cmentarzy z I WŚ i kolejny raz spotykam tu krwawe blizny pozostawione przez mordercze zakusy carów, monarchów, imperatorów. Jednak nasz kraj jak żaden iny, był doświadczany przez tragedie wojen. Choćby ten cmentarz 8750 żołnierzy wielu narodowości. Jaka masa istnień ludzkich wymordowała się na wzajem i w imię czego? Oglądając Twoje "reportaże", zadaję sobie pytanie, dlaczego jedne są zaniedbane, opuszczone, nawet zdewastowane? Inne jakoś istnieją, ktoś skosi trawę, podniesie przewrócony krzyż, nie wyrzuci śmieci, poprawi żerdź płotu. Dlaczego w jednej gminie znajdzie się grosz i chętni uczniowie, gdzie indziej tego brak. Pobliskie Fajsławice znane są z najkrwawszej bitwy Powstania Styczniowego, mieszkańcy pielęgnują grób z tamtego okresu -760 powstańców o nieznanych nazwiskach. Może dlatego i na tym "cmentarzu gigancie" widać troskę o pamięć poległych, a w śród nich na pewno Polaków walczących pod sztandarami niedawnych zaborców. Takie ślady zostawiają nadzieję, coś się jednak w Nas tli. Dziękuję.
Nieostatni