Mogiła powstańców styczniowych - Choczeń (pow. sierpecki)

Cmentarze, mogiły, kwatery
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1509
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Mogiła powstańców styczniowych - Choczeń

Postautor: Thomas » ndz kwie 04, 2010 6:29 pm

Dziś korzystając z wolnego dnia, i ładnej pogody odwiedziłem Choczeń.
Wykonałem kilka fotek pomnika, które prezentuję poniżej. :)

Z wiedzy mi dostępnej - obiekt związany jest powstaniem '63 roku. Tyle, że nie jest do końca powiedziane, czy jest to miejsce śmierci powstańców, czy miejsce ich pochówku?
Próbowałem znaleźć potwierdzenie w źródłach - niestety. Nic prócz tego ustnego przekazu, oraz wzmianki w jednej z lokalnych gazet - nie znalazłem. Trzeba szukać i pytać dalej!
Załączniki
DSC_5188.JPG
DSC_5188.JPG (138.69 KiB) Przejrzano 8264 razy
chocz (4).JPG
chocz (4).JPG (214.01 KiB) Przejrzano 8264 razy
chocz (3).JPG
chocz (3).JPG (155.5 KiB) Przejrzano 8264 razy
chocz (2).JPG
chocz (2).JPG (141.94 KiB) Przejrzano 8264 razy
chocz (1).JPG
chocz (1).JPG (203.52 KiB) Przejrzano 8264 razy
Ostatnio zmieniony sob wrz 18, 2010 6:55 pm przez Thomas, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
michalziem
Posty: 123
Rejestracja: czw cze 03, 2010 10:42 pm
Lokalizacja: Źródła

Re: Mogiła powstańców styczniowych - Choczeń

Postautor: michalziem » sob cze 05, 2010 10:55 am

Czytam w "Dziejach Sierpca i ziemi sierpeckiej", że zginęło co najmniej 5 powstańców w bitwie pod Choczniem i Żurawinkiem (ale czy to można nazwać bitwą?)
jest też do tej informacji przypis a przy wyjaśnieniu jest napisane:
"M. Krajewski op. cit., s. 117-119. Krajewski siły powstańcze walczące pod Choczniem i Żurawnem ocenia na 300-400 ludzi. Podana przez źródła rosyjskie liczbę tysiąca powstańców uważa się za zawyżoną. Por. ks. Cz. Lissowski. Postanie styczniowe..., "Głos Mazowiecki", 1938 nr 51 z 4 marca"
... a poza tym nigdy się już chyba nie spotkamy,
niech Cie pancerz i moje myśli od pocisków bronią...
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1509
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Mogiła powstańców styczniowych - Choczeń

Postautor: Thomas » sob cze 05, 2010 2:34 pm

Ja raczej nazwałbym to potyczką. Mamy potyczkę pod Koziołkiem i potyczkę pod Choczniem i Żurawinem :)
Wątek o pomniku w Ligowie jest tu http://tradytor.pl/forum/viewtopic.php?f=79&t=2288
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1509
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Mogiła powstańców styczniowych - Choczeń (pow. sierpecki

Postautor: Thomas » pt wrz 17, 2010 7:06 pm

Dziś wypada 147 rocznica potyczki pod Choczniem i Żurawinem.
Skłoniła mnie ona do refleksji, co można zrobić, by na rocznicę wypadającą za 3 lata należycie upamiętnić wszystkie miejsca związane ze styczniowym zrywem naszych Rodaków na terenie ziemi sierpeckiej.
Myślę, że czas najwyższy się zastanowić, bo wbrew pozorom takich miejsc jest sporo. Czy wystarczy umieścić przy takich miejscach tabliczkę informacyjną? Myślę, że w przypadku Chocznia, tyle wystarczy, ale już na przykład w Ligowie - pomnik trzeba by zbudować od podstaw.

Obok Orła znak Pogoni,
Poszli nasi w bój bez broni.

W. Pol - "W krwawym polu"
Ostatnio zmieniony sob wrz 18, 2010 6:57 pm przez Thomas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jacek&Agatka
Stowarzyszenie
Posty: 670
Rejestracja: wt kwie 13, 2010 8:21 pm

Re: Mogiła powstańców styczniowych - Choczeń (pow. sierpecki

Postautor: Jacek&Agatka » czw sty 13, 2011 6:58 pm

Na pomniku ktoś zapalił znicz. Ktoś pamięta.
Załączniki
IMG_4337.JPG
IMG_4337.JPG (102.71 KiB) Przejrzano 8175 razy
AGATA
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1509
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Mogiła powstańców styczniowych - Choczeń (pow. sierpecki

Postautor: Thomas » sob sty 15, 2011 12:05 pm

Planujemy z Agatą wybrać się do właścicieli młyna, wtedy też wypytamy o własność pola, na którym pomnik stoi i o jakichś "choczeńskich dziadków", którzy może z opowieści swoich przodków będą w stanie powiedzieć nam więcej o historii jaka wydarzyła się tu we wrześniu '63 roku.

Plan prac byłby następujący - uporządkować teren przy mogile, usunąć zalegające śmieci, przyciąć dolne gałęzie krzewów i choinek (przepraszam Agata, ale nie wiem co to za drzewka...) a na pomniku przymocować tabliczkę (taką z materiału jak to było na mogile w Lesie Brwileńskim) z informacją - np. "tu, 17 września 1863 wojsko carskie rozgromiło oddział powstańczy". Czy jest to faktycznie mogiła - tego pewnie się już nie dowiemy. To sprawa do ustalenia.
Awatar użytkownika
Jacek&Agatka
Stowarzyszenie
Posty: 670
Rejestracja: wt kwie 13, 2010 8:21 pm

Re: Mogiła powstańców styczniowych - Choczeń (pow. sierpecki

Postautor: Jacek&Agatka » pn sty 17, 2011 10:56 am

Thomas pisze:przyciąć dolne gałęzie krzewów i choinek (przepraszam Agata, ale nie wiem co to za drzewka...)
jasne, że tam będę z Tobą, a owe drzewka to świerki mój drogi. Choinki brrr... co to za określenie.
Myślę, że kimkolwiek okaże się właściciel pola - na pewno pozwoli na porządki. Poza tym wydaje mi się, że ten kawałek poletka i las na skarpie prawdopodobnie należy do P.Borowskiego, gospodarza przy młynie.
AGATA
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1509
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Mogiła powstańców styczniowych - Choczeń (pow. sierpecki

Postautor: Thomas » pn mar 28, 2011 11:50 am

Miło mi poinformować, że sprawa mogiły "ruszyła".
Wprawdzie nie wynikło to z inicjatywy młodzieży z Sierpca, z którą planowałem sprawą pomnika zająć się w czerwcu, ale najprawdopodobniej z jakieś lokalnej, "choczeńskiej". Uprzątnięto teren wokół mogiły i przycięto gałęzie, które dotychczas zasłaniały monument. Tak jak mówię, ja planowałem zrobić dokładnie to samo - ale ktoś ubiegł :) i dobrze. Dobrze, że coś się dzieje. Może uda się zdziałać coś razem w sprawie należytego upamiętnienia, anonimowej dziś mogiły.

Chciałbym skontaktować się z osobą, która odpowiedzialna była za wykonaną już pracę, by porozmawiać o ewentualnych dalszych działaniach. Nie wiem kto to, więc piszę tu, może osoba ta zagląda tu na forum. :)

Załączam zdjęcie z serwisu Sierpc Online, autorstwa internauty tao.
Załączniki
pomnik - Kopia.jpg
pomnik - Kopia.jpg (107.47 KiB) Przejrzano 8136 razy
Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Re: Mogiła powstańców styczniowych - Choczeń (pow. sierpecki

Postautor: Nieostatni » pn mar 28, 2011 1:47 pm

Godne pochwały są odciski i wylany pot, przy postrzyżynach potężnych dziś świerków. Dzięki temu powstańczy memoriał jawi się w nowym blasku. Jestem zaskoczony siłami przyrody, a właściwie przyrostem masy drewna choinek - świerków. Pierwsze zdjęcia "choinek" wycenił bym na 20 - 25 lat, a dziś prawie kłody w pierśnicy. Zdarzenie które opisałeś, potwierdza - nie każdy warszawiak jest polonistą, przypadki dysleksji i dysortografii są dość częste.
Radość ogromna, prawie powtórne narodziny pomnika. Nie jeden wędrowiec, zdejmie ostrogę z mechanicznych rumaków, by w cieniu dotknąć kamienia i usłyszeć świst kosy, której panicznie bali się wszyscy Rosjanie. Dziękuję
Nieostatni
Awatar użytkownika
Jacek&Agatka
Stowarzyszenie
Posty: 670
Rejestracja: wt kwie 13, 2010 8:21 pm

Re: Mogiła powstańców styczniowych - Choczeń (pow. sierpecki

Postautor: Jacek&Agatka » śr kwie 06, 2011 6:17 pm

wiosenna odsłona
Załączniki
IMG_4674.JPG
IMG_4674.JPG (249.76 KiB) Przejrzano 8136 razy
IMG_4676.JPG
IMG_4676.JPG (243.98 KiB) Przejrzano 8136 razy
AGATA
Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Re: Mogiła powstańców styczniowych - Choczeń (pow. sierpecki

Postautor: Nieostatni » śr kwie 06, 2011 9:26 pm

Agato!
Zamieszczonymi zdjęciami zbiłaś mnie z tzw. pantałyku. Twoje świerki wyglądają jak by były po jednej, z najmodniejszych obecnie propagowanych przez TV, kuracji odchudzających. Na focie "tao" to "potężne" świerki, wynik krótkiego ogniska obiektywu, małej odległości i żabiej perspektywy. Specyficzna manipulacja optyki i naszych(moich) odczuć. Stare porzekadło wyjaśnia i ten przypadek: punkt widzenia zależy jednak od punktu siedzenia - sprawa odpowiednich proporcji. Czy to jest widok zbliżony do obrazu pomnika widzianego z szosy? Tak czy inaczej Thomas został wyprzedzony, ale czekamy na Jego cyfrowe dokumenty. Pozdrawiam wiosennie.
Nieostatni
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Mogiła powstańców styczniowych - Choczeń (pow. sierpecki

Postautor: UBOOT » ndz kwie 29, 2012 9:14 pm

Dziś z rodzinką odwiedziłem Choczeń, mogiła posprzątana, stoją świeże znicze i kwiaty. Naprawdę serce się raduje!
Załączniki
DSCF3318.JPG
DSCF3318.JPG (102.02 KiB) Przejrzano 8111 razy
Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Re: Mogiła powstańców styczniowych - Choczeń (pow. sierpecki

Postautor: Nieostatni » pn kwie 30, 2012 9:45 am

Witajcie sympatycy Powstania Styczniowego i jego piewcy. Ja też śmiem się zaliczać do nich i jestem zawsze z Wami. Myślę jednak, iż ten kamienny Pomnik wznieśli potomni dla utrwalenia wiedzy o Potyczce jaka miała miejsce Tu w tamtych czasach. Przewertowałem jedno z najlepszych źródeł, a mianowicie Bitwy i potyczki 1863 - 1864, S. Zieliński Rapperswil 1913r., oraz Gloria Victis Mogiły poległych z okresu Powstania Styczniowego 1863 - 1864 roku na ziemiach polskich, Tadeusz Swat i o pochówku powstańczym w Choczeniu nie znalazłem wzmianki, co nie oznacza absolutnej negacji.
ScreenShot080.jpg A.jpg
ScreenShot080.jpg A.jpg (37.76 KiB) Przejrzano 8102 razy
Notka nie wspomina o poległych, przyjmuje więc że na szczęście nikt nie zginął.
Scan0045 Woj. mazowieckie mogiły styczniowe A.jpg
Scan0045 Woj. mazowieckie mogiły styczniowe A.jpg (130.76 KiB) Przejrzano 8102 razy
Również i w Gloria Victis Choczeń nie figuruje na mapce gdzie znalazły się mogiły powstańców styczniowych. Zatem jest to Pomnik pamięci w miejscu potyczki.

Nieostatni
Awatar użytkownika
Jacek&Agatka
Stowarzyszenie
Posty: 670
Rejestracja: wt kwie 13, 2010 8:21 pm

Re: Mogiła powstańców styczniowych - Choczeń (pow. sierpecki

Postautor: Jacek&Agatka » śr wrz 25, 2013 10:05 pm

Już dłuższy czas w wątku cisza. Czas ją naruszyć. Mimo, że mieszkam blisko mogiły, to nie dotarła do mnie wieść o inicjatywie ks. Proboszcza z Mochowa.

Na stronie UG Mochowo nauczyciel j. polskiego z mochowskiego gimnazjum - Dariusz Rybacki - zamieścił piękny opis obchodów rocznicy potyczki pod Choczniem i Żurawinem.

http://www.mochowo.pl/index.php?option= ... tyczniowym

Ja dorzucę dzisiejsze zdjęcia wykonane wieczorową porą.
Załączniki
choczen (2).JPG
choczen (2).JPG (169.41 KiB) Przejrzano 8059 razy
choczen (3).JPG
choczen (3).JPG (213.72 KiB) Przejrzano 8059 razy
choczen.JPG
choczen.JPG (216.62 KiB) Przejrzano 8059 razy
AGATA

Wróć do „Cmentarze wojenne i wojskowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości