Cmentarz IWŚ -Paprotnia (pow. rycki)

Cmentarze, mogiły, kwatery
Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Cmentarz IWŚ -Paprotnia (pow. rycki)

Postautor: trobal » ndz kwie 04, 2010 6:41 pm

O cmentarzu wojennym w Paprotni dowiedziałem się z wykazu cmentarzy stworzonym przez Oddział Wojskowy PTTK w Chełmie. Jest tam nieścisłość, którą szybko wyjaśnił rzut oka na mapę. Napisano bowiem, że cmentarz znajduje się przy drodze do Żyrzyna. Tymczasem jedyna droga która wchodziła w grę biegnie do Życzyna. Drogą tą już kiedyś przejeżdżałem ale nie było przy niej żadnych informacji o cmentarzu. Za to zapis, że jest to na początku lasu niewiele mi ułatwiał lokalizację. Pamiętałem, że jest tam wiele zagajników po wskazanej stronie, a lista PTTK powstała dawno. Dlatego posłużyłem się mapami i zdjęciami ze strony geoportal.gov.pl. Mapa wiele pomogła - cmentarz jest na niej zaznaczony. Na poniższym zdjęciu zaznaczyłem go czerwonym okręgiem. W lewym dolnym rogu znajdują się namiary tego miejsca.
paprotnia.png
paprotnia.png (26.15 KiB) Przejrzano 6467 razy
Na zdjęciach lotniczych z tego samego portalu widać w tym miejscu piaszczystą polankę. Natomiast z drogi widać za drzewami i krzakami wzniesienie. I to właśnie wzniesienie jest poszukiwanym przeze mnie cmentarzem.

Obrazek

Obrazek

Choć widać, że ktoś pamięta o tym miejscu to jednak nawet tabliczka informacyjna na przewróconym krzyżu zdążyła zardzewieć tak, że napis na niej jest niemal nieczytelny.

Obrazek

Treść jest taka:
Tu spoczywają żołnierze
armii rosyjskiej różnych narodowości
którzy padli w tej okolicy
w I wojnie światowej w liczbie ok. 100
pochowani w 1914 r.
Obrazek

Obrazek
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"
Awatar użytkownika
magdalena1244
Posty: 4
Rejestracja: pt cze 08, 2012 3:37 pm

Re: Paprotnia w gminie Stężyca (I WŚ) (pow. rycki)

Postautor: magdalena1244 » pt cze 08, 2012 3:45 pm

Witam
Trafiłam na tą stronę zupełnie przypadkowo, ale tak się składa, że mieszkam w Paprotni i moja rodzina starała i częściowo dalej stara się dbać o ten grobowiec. Mój śp dziadek wykonał krzyż, który aktualnie jest już zniszczony i przewrócony na grobowiec, jego zaś ojciec (czyli mój pradziadek) brał udział w pochówku tych ludzi. Mój ojciec z moim bratem apelowali do władz gminy o opiekę nad tym miejscem, wycięli krzaki ze wzgórza. Obiecano odnowić cmentarzysko, przywrócić mu pierwotną formę- małego prostopadłościanu na większym prostopadłościanie, ale na obietnicach się skończyło. Na tabliczce jest taki napis jaki został przytoczony, jednak nie "stu" lecz "dwustu" żołnierzy.
Pozdrawiam serdecznie
Magdalena Przychodzeń
fuchsi
Posty: 431
Rejestracja: ndz sie 29, 2010 9:32 am

Re: Paprotnia w gminie Stężyca (I WŚ) (pow. rycki)

Postautor: fuchsi » pt cze 08, 2012 7:25 pm

Hallo Magda,
ten "przypadek" napewno mial jakis glebiego sens.
Witam serdecznie i bardzo prosze przekazywac wielkie podziekowanie i spalic swiecke (przy okazje wracam koszty).
Pytanie mam takie. Czy schowali sie jakis informacje? W Ilowie pod Sochaczewem jest podobny cmentarz.Tez tam miejscowy pochowali i zrobili malutkie betonowe klocki z napisamy. To byl poczatek mojego zainteresowania.
Moze sa znane kilka nazwisk albo informacje o jednostkach?
Ja mam 22 nazwisk o zolnierzach, ktore brali udzial w walkach 12.-15.101914 w miesjcach: Mozolice, Slowiki Nowe, Paprotnia, Nowawola. Byli to zolnierze z Garde-Reserve-Schützen-Batallion Berlin (Reserwowy bataljon/bajon Piechoty Gwardiej z Berlina) Gwardi z Reserve-Infanterie-Regiment 93 Rezerwowy Pulk Piechoty nr 93), walka odbyla sie 25.10.1914.

Dziekuje za ta cenna informacje i za wasze angazowanie.
Günther w Gostyninie

PS: Znalazlem zdejcie, jak oni wygladali:
http://www.flickr.com/photos/drakegoodman/3484921715/
Auf ferner, fremder Aue, da liegt ein toter Soldat,
ein ungezählter, vergeßner, wie brav er gekämpft auch hat.
Awatar użytkownika
magdalena1244
Posty: 4
Rejestracja: pt cze 08, 2012 3:37 pm

Re: Paprotnia w gminie Stężyca (I WŚ) (pow. rycki)

Postautor: magdalena1244 » ndz lut 17, 2013 6:32 pm

Niestety nie posiadam więcej informacji na ten temat. Jeśli czegoś się dowiem, to niezwłocznie je tutaj zamieszczę.
Pozdrawiam serdecznie
M.
Awatar użytkownika
magdalena1244
Posty: 4
Rejestracja: pt cze 08, 2012 3:37 pm

Re: Paprotnia w gminie Stężyca (I WŚ) (pow. rycki)

Postautor: magdalena1244 » ndz lut 17, 2013 6:39 pm

Jeszcze raz ja ;) Wiem, że w grobowcu w Paprotni są pochowani głównie żołnierze narodowości rosyjskiej, w liczbie 222 osób i gdzieś w Lublinie są dokumenty tego dotyczące (niestety nie wiem gdzie i jak je dostać). Inni żołnierze polegli w tej walce zostali prawdopodobnie pochowani również na cmentarzu w Maciejowicach, na niektórych z kamieni są nazwiska i nazwy jednostek.
Magda P.
Awatar użytkownika
pablo8019
Posty: 17
Rejestracja: wt lip 20, 2010 1:37 pm
Lokalizacja: Zachodnia Lubelszczyzna

Re: Paprotnia w gminie Stężyca (I WŚ) (pow. rycki)

Postautor: pablo8019 » pn lut 18, 2013 10:31 pm

magdalena1244 pisze: gdzieś w Lublinie są dokumenty tego dotyczące
Być może chodzi o dokumenty dotyczące grobownictwa wojennego z tego okresu w Archiwum Państwowym w Lublinie...
Awatar użytkownika
magdalena1244
Posty: 4
Rejestracja: pt cze 08, 2012 3:37 pm

Re: Paprotnia w gminie Stężyca (I WŚ) (pow. rycki)

Postautor: magdalena1244 » wt maja 07, 2013 11:50 pm

Znalezione w internecie:
"PAPROTNIA

Największy kopiec w okolicy. Leży przy drodze od Nadwiślanki do Woli Życkiej (Życzyna) za Paprotnią na początku lasu po prawej stronie, 500 m. przed granicą powiatu garwolińskiego. Grobowiec usypano w kształcie podwójnej piramidy. Spodnia część w kwadracie 30 x30 m, wys. 3 m, na niej druga 13 x 13 m, wys. 2.5 m. W 2007 roku stał krzyż z tabliczką i napisem: Tu spoczywają żołnierze armii rosyjskiej różnych narodowości, którzy padli w tej okolicy w I wojnie światowej w liczbie ok. 200 pochowani w 1914. W 2008 roku krzyż upadł. Przy usypywaniu kopca pracowali okoliczni mieszkańcy, którym Rosjanie płacili za pracę świnką, czyli złotym rublem. Podobno były nawet wózki na szynach. We wspólnej mogile leżą: po rogach oficerowie a w środku pozostali. Kopiec jest najbardziej zniszczony od zachodniej strony. Wg relacji napotkanego mieszkańca w młodości zjeżdżali z kopca na sankach. Grobowiec jest bardzo zaniedbany i zarośnięty.
Według ewidencji międzywojennej pochowano tu 222 żołnierzy rosyjskich.
Źródło: APL UWL 1919-1939. sygn. 3202 (s. 4), 3203 (s. 7-8)."
Źródło: http://www.kazikpaciorek.pl/poza-powiatem-1.html
M. Przychodzeń
fuchsi
Posty: 431
Rejestracja: ndz sie 29, 2010 9:32 am

Re: Paprotnia w gminie Stężyca (I WŚ) (pow. rycki)

Postautor: fuchsi » śr maja 08, 2013 9:56 am

Witam,
dziekuje za zainteresowania.
Moze i tak, ze tam pochwano Rosjan.
Caly projekt wzkazuje na to, ze zostal zrobiony przez Austriakow albo Prusakow. Inne kopce maja ten sam gsztalt( n.p. Ilow pod Sochaczewem.)
Dla mnie niestety za daleko. Co moge z tad pomagac - chetnie.

pozdrawiam
Auf ferner, fremder Aue, da liegt ein toter Soldat,
ein ungezählter, vergeßner, wie brav er gekämpft auch hat.
Awatar użytkownika
bohun_2011
Posty: 48
Rejestracja: śr sty 30, 2013 8:44 am
Lokalizacja: blisko Włocławka

Re: Paprotnia w gminie Stężyca (I WŚ) (pow. rycki)

Postautor: bohun_2011 » śr maja 08, 2013 11:07 am

Witam, buszując po internecie znalazłem stronkę
eksploratorzy.com.pl jest tam blok poświęcony temu cmentarzowi
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.
Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie.
Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny
.
Awatar użytkownika
pablo8019
Posty: 17
Rejestracja: wt lip 20, 2010 1:37 pm
Lokalizacja: Zachodnia Lubelszczyzna

Re: Paprotnia w gminie Stężyca (I WŚ) (pow. rycki)

Postautor: pablo8019 » wt cze 18, 2013 9:40 pm

A jest ;) m.in. z korektą roku w którym mogli polec pochowani tu żołnierze.

Wróć do „Cmentarze wojenne i wojskowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości