Cmentarz wojenny - Boby-Kolonia (I WŚ) (pow. kraśnicki)

Cmentarze, mogiły, kwatery
Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Cmentarz wojenny - Boby-Kolonia (I WŚ) (pow. kraśnicki)

Postautor: trobal » pn maja 31, 2010 1:08 pm

Boby znajdują się 12,5 km od Chodla w którym w zeszłym roku o cmentarz zadbano. W Bobach prawdopodobnie mało kto wie o istnieniu cmentarza. Ale ktoś musi jednak wiedzieć skoro część mogił była rozkopywana, niektóre niedawno. Cmentarz to obwałowany teren z wyraźnymi zarysami mogił. Brak jest krzyży czy jakichkolwiek znaków identyfikacyjnych. Nie prowadzi tu też żadna droga. A w linii prostej, przez sady, jest tu zaledwie ok 300 m od szkoły. Piszę to jeszcze zdenerwowany tym co zastałem na miejscu. Wciąż nie rozumiem jak można rozkopywać groby. Zresztą to nie jedyne zniszczenia. Wał otaczający cmentarz jest od zachodu uszkodzony. Zniwelowano go na szerokość wystarczającą do wjechania na teren cmentarza. Ktoś tu wywoził pościnane gałęzie. Z drugiej strony rów przy wale jest wypełniony śmieciami.

Wymiary cmentarza w przybliżeniu to 30 m na 15 m. Wewnątrz tego prostokąta znajduje się kilkanaście mogił. Można zakładać, że spoczywają tu setki poległych żołnierzy, choć nie wiem jeszcze czy z 1914 czy z 1915 roku. Dotrzeć na cmentarz można drogą dochodzącą do lasu wzdłuż szkoły i boiska szkolnego. Potem należy zakręcić w lewo i po ok 150 m wejść między drzewa. Przedzierać się należy przez ok. 30 - 40 m. Bo choć cmentarz jest na skraju lasu, to bezpośrednio do niego dochodzą jedynie drogi wewnętrzne gospodarstw rolnych.

Gdy dwa dni wcześniej pytałem spotkanych chłopców o cmentarz, nie potrafili mi wskazać ani drogi, ani nawet nie wiedzieli, że taki istnieje. Odsyłali mnie na cmentarz parafialny twierdząc, że tam są groby z I wojny światowej. Tej informacji jeszcze nie zweryfikowałem. Ale chyba właśnie na tym cmentarzu parafialnym pochowano żołnierzy AK zamordowanych w Owczarni przez AL-owców "Cienia" i to mogło chłopakom się pomylić z szukanymi przeze mnie grobami z Wielkiej Wojny.

Rów przy wale wypełniony śmieciami.

Obrazek

Mogiły

Obrazek

Obrazek

Mogiły rozkopywano już dawno i wykopane dziury zasypały liście.

Obrazek

Nie wszystkie noszą ślady kopania.

Obrazek

Część cmentarza pokrywają paprocie i barwinek.

Obrazek

Miejsce ze zniwelowanym wałem.

Obrazek

Pościnane gałęzie zrzucone na mogiłę i obok niej.

Obrazek

Obrazek

Kolejne mogiła rozkopana.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jedna rozkopana chyba niedawno.

Obrazek

Rzut oka z wału od strony południowo - wschodniej.

Obrazek
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"
Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Re: Cmentarz wojenny w Bobach (I WŚ)

Postautor: trobal » pn maja 31, 2010 2:01 pm

W Planie Zagospodarowania Przestrzennego Urzędu Gminy w Urzędowie z 2003 roku prawdopodobnie pisze się o tym cmentarzu:
b) wykaz obiektów wpisanych do ewidencji dóbr kultury: Lp. Miejscowość Nr rej. Nazwa obiektu Czas powstania 1 Boby Kościelne 12045 Cmentarz wojenny I wojna św.
Prawdopodobnie, bo nie znalazłem na mapach miejscowości o nazwie Boby Kościelne ale w tych właśnie Bobach z cmentarzem jest kościół parafialny.
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"
Awatar użytkownika
Hombre
Posty: 82
Rejestracja: wt maja 18, 2010 10:41 pm
Lokalizacja: Navas de Oro

Re: Cmentarz wojenny w Bobach (I WŚ)

Postautor: Hombre » śr cze 02, 2010 1:05 am

Ciekawe kto i co tam szukał po tylu latach :extra_saywha:
Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Re: Cmentarz wojenny w Bobach (I WŚ)

Postautor: trobal » śr cze 02, 2010 7:52 am

Nie wiem czego szukał ale wiem co znaleziono na cmentarzu w Świdniku.
Przy szkieletach były dziesiątki przedmiotów osobistych: grzebienie, lusterka, szczoteczki do zębów ale też fajki i metalowa manierka z napisem "Austria 1914", scyzoryki, zapalniczki, sztuczna szczęka. Poza tym skórzane portfele, w niektórych z nich zachowały się fragmenty banknotów. Statystyczny żołnierz miał też przy sobie ołówek. W okopach łatwiej było nim pisać niż piórem. Ciekawymi eksponatami jest kilkanaście nieśmiertelników - w metalowych pudełeczkach są karteczki z podstawowymi informacjami na temat konkretnego żołnierza.
Pełny artykuł z Gazety Wyborczej z którego pochodzi cytat
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"
Awatar użytkownika
Hombre
Posty: 82
Rejestracja: wt maja 18, 2010 10:41 pm
Lokalizacja: Navas de Oro

Re: Cmentarz wojenny w Bobach (I WŚ)

Postautor: Hombre » czw cze 03, 2010 12:13 am

Fakt że można wygrzebać ciekawe fanty, jednak można też zostawić mogiłę jako tako w stanie jakim była, a nie tu tylko dziury.Dziwi mnie jednak fakt że mieszkańcy tejże miejscowości praktycznie nic nie wiedzą o istnieniu cmentarza, nie mówiąc już o zadbaniu i uporządkowaniu tego miejsca.
Awatar użytkownika
konrad
Posty: 26
Rejestracja: ndz mar 22, 2009 7:12 pm

Re: Cmentarz wojenny w Bobach (I WŚ)

Postautor: konrad » sob cze 05, 2010 11:00 am

Gdzie to jest?Miejscowość koło Płocka?
Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Re: Cmentarz wojenny w Bobach (I WŚ)

Postautor: trobal » sob cze 05, 2010 11:01 am

W województwie lubelskim.
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"
Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Re: Cmentarz wojenny w Bobach (I WŚ)

Postautor: trobal » pt cze 11, 2010 10:44 am

Może mam jakieś wyjaśnienie dla tego rozkopywania. Zastanawiało mnie bowiem dlaczego wszystkie mogiły były rozkopywane od szczytu, a to nasuwało mi przypuszczenie, że kopano na chybił/trafił.

Przeprowadziłem rozmowę z osobą mieszkającą niedaleko leśnego cmentarza z I wojny ok 20 km od Bobów. Dowiedziałem się, że "wielu magików z różdżkami tu przyjeżdża i czegoś szukają". Zaznaczam, że tam mogiły są nie ruszone przez kopaczy - sprawdzałem. Ale okoliczna ludność opowiada sobie, że ci "magicy" szukają złota. Złoto mieli przywieźć z sobą Austriacy na furmance jadącej za żołnierzami, a potem by szybko uciekać złoto zakopali na cmentarzu. Nie obca jest więc ludziom informacja o tym, że w 1914 roku c. i k. armia była tu tylko kilka dni. Ale poszukiwacze z wykrywaczami rozbudzili fantazję. I ludzie szukają złota. To domysły tylko ale tak mi wyszło z informacji, które zdobyłem na miejscu.

Jako bonus - zdjęcia pocisków artyleryjskich z 1915 roku w ścianach kościoła w Bobach.

Z daleka
Obrazek

i z bliska.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wieża kościelna
Obrazek Obrazek

Wszystkie pociski tkwią z jednej strony kościoła, prawie widocznej za zielenią na zdjęciu.
Obrazek
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"
Awatar użytkownika
Hombre
Posty: 82
Rejestracja: wt maja 18, 2010 10:41 pm
Lokalizacja: Navas de Oro

Re: Cmentarz wojenny w Bobach (I WŚ)

Postautor: Hombre » pt cze 11, 2010 6:41 pm

To już wiadomo co tam w ziemi tkwi.Swoją drogą to ciekawe czy to złoto faktycznie tam jest :extra_saywha:
Ciekawie też wyglądają te pociski.Musiał być niezły ostrzał, ale z drugiej strony ciekawie tkwią w tej ścianie.Ciekawe czy to pozostałość po ostrzale, czy specjalnie tam zostały umieszczone? Trobal wiesz coś więcej na ten temat ?
Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Re: Cmentarz wojenny w Bobach (I WŚ)

Postautor: trobal » pt cze 11, 2010 6:50 pm

Pociski to pozostałości po ostrzale. Kościół w jego wyniku uległ zniszczeniu. Podczas odbudowy postanowiono pozostawić pociski w ocalałych ścianach.

Co do złota... wg mnie najpierw pojawili się ludzie z wykrywaczami, a potem legenda o złocie. Mój rozmówca wspomniał o kolorowych metalach których tu szukano. Odkryciem dla niego była informacja, że mógł być to mosiądz.
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"
Awatar użytkownika
stokrotynka
Posty: 1
Rejestracja: ndz paź 24, 2010 4:17 pm

Re: Cmentarz wojenny - Boby-Kolonia (I WŚ) (pow. kraśnicki)

Postautor: stokrotynka » ndz paź 24, 2010 4:22 pm

To miejsce bardziej mi przypomina cmentarz niemiecki, przynajmiej o tym miejscu tak mówiono
Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Re: Cmentarz wojenny - Boby-Kolonia (I WŚ) (pow. kraśnicki)

Postautor: trobal » ndz paź 24, 2010 6:29 pm

W wielu miejscach taka nazwa się utrwaliła. Głównie dlatego, że napisy na krzyżach i stelach były po niemiecku. Tymczasem nie tylko Niemcy ginęli w tej wojnie.

Wg informacji zebranych przez Marcina Dąbrowskiego jeszcze podczas trwania wojny przeniesiono tu pochówki z cmentarza wojennego w Moniakach. Po tych przenosinach na cmentarzu w Bobach-Kolonii spoczywa
M. Dąbrowski, [i]Cmentarze wojenne z lat I wojny światowej w dawnym województwie lubelskim[/i], Lublin 2004, s. 78 pisze:około 350 żołnierzy austro-węgierskich i rosyjskich poległych głównie w 1914 i częściowo w 1915r., a także 246 żołnierzy armii niemieckiej (z 217 rezerwowego i 218 rezerwowego pułku piechoty), poległych 7, 10, 16-18 i 20 lipca 1915 r., głównie w rejonie wsi Moniaki.
Wszystkie armie biorące udział w wojnie były wielonarodowościowe. Dlatego określenie "cmentarz niemiecki" jest nieprawdziwe. Wg cytowanego autora było tu 149 mogił pojedynczych i zbiorowych, a na nich stały drewniane krzyże.
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Cmentarz wojenny - Boby-Kolonia (I WŚ) (pow. kraśnicki)

Postautor: bobola » ndz paź 24, 2010 7:31 pm

I we wszystkich tych armiach Polacy walczyli przeciwko sobie.
Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Re: Cmentarz wojenny w Bobach (I WŚ)

Postautor: Nieostatni » ndz paź 24, 2010 8:15 pm

Hombre pisze:Fakt że można wygrzebać ciekawe fanty, jednak można też zostawić mogiłę jako tako w stanie jakim była, a nie tu tylko dziury.Dziwi mnie jednak fakt że mieszkańcy tejże miejscowości praktycznie nic nie wiedzą o istnieniu cmentarza, nie mówiąc już o zadbaniu i uporządkowaniu tego miejsca.
Witaj!
Ciekawie zaprezentowałeś swój punkt widzenia, właściwie dopuszczasz "grzebanie" na cmentarzu, byleby zostawić po sobie porządek. Ja uważam, iż szukanie ciekawych fantów w takich miejscach jest niedopuszczalne. Tacy penetratorzy to po prostu hieny cmentarne. Sam przed laty szukałem z dedektorem na polach bitewnych "szczęścia"" w Kliszowie, Kijach, Grochowiskach, Maciejowicach, Stężycy, Dobrem, Węgrowem, Raszynem, Bolimowem. Ale cmentarz wojenny, grodzisko to rzeczy święte. Właśnie przez takich wprowadzono restrykcje, a praktycznie zabroniono poszukiwań w sposób i na skalę nigdzie nie stosowaną. Wszędzie jest to hobby, u nas jest przestępstwem. Dlatego ja zrezygnowałem. W Bobach sytuacja pokazuje ten paradoks "szukania fantów". To woła o pomstę i bolesne restrykcje, począwszy od autochtonów traktujących ten cmentarz jako śmietnik a skończywszy na hienach, ryjących w masowych żołnierskich grobach. Jaszczy amunicyjnych ze złotem tam nie ma. Nawet georadar tam nie podskoczy, brak wyobraźni, nie wspomnę o reszcie, kozik się otwiera.
Pozdrawiam
Nieostatni
Awatar użytkownika
stanikus
Posty: 1
Rejestracja: sob sie 20, 2011 9:37 pm

Re: Cmentarz wojenny - Boby-Kolonia (I WŚ) (pow. kraśnicki)

Postautor: stanikus » sob sie 20, 2011 10:01 pm

Są tacy,którzy twierdzą,że Warszawa byłaby tą samą, starą, sprzed Drugiej Wojny, gdyby nie ponad 10 tysięcy zarejestrowanych w niej przed wojną prostytutek i to ponoć one, plus nie podanie do publicznej wiadomości treści objawień Matki Bożej w Siekierkach zablokowanych przez jakichś specjalistów od objawień prywatnych, były największą przyczyną tego,że nie został w niej kamień na kamieniu, że została praktycznie zrównana z ziemią.
Człowiek, który nie szanuje drugiego człowieka, nawet takiego już zabitego, poległego z którego już właściwie nie wiele zostało, nie szanuje i nie kocha też siebie i to siebie samego najbardziej krzywdzi i profanuje. Taki, który nie pamięta o tych którzy żyli przed nim skazuje się tym samym na zapomnienie przez tych po nim żyjących ...
Awatar użytkownika
ana
Posty: 1
Rejestracja: wt wrz 20, 2011 12:06 pm

Re: Cmentarz wojenny - Boby-Kolonia (I WŚ) (pow. kraśnicki)

Postautor: ana » wt wrz 20, 2011 12:22 pm

trobal pisze:W Planie Zagospodarowania Przestrzennego Urzędu Gminy w Urzędowie z 2003 roku prawdopodobnie pisze się o tym cmentarzu:
b) wykaz obiektów wpisanych do ewidencji dóbr kultury: Lp. Miejscowość Nr rej. Nazwa obiektu Czas powstania 1 Boby Kościelne 12045 Cmentarz wojenny I wojna św.
Prawdopodobnie, bo nie znalazłem na mapach miejscowości o nazwie Boby Kościelne ale w tych właśnie Bobach z cmentarzem jest kościół parafialny.
Bardzo ciekawe informacje, szczególnie dla mnie i mojej rodziny, ponieważ pochodzimy z okolic Bobów, a nie wiedzieliśmy o istnieniu tego cmentarza. Dziękujemy za nie. Ogromnie żal, że to miejsce nie jest zaznaczone, zadbane, a wręcz zniszczone. Bywamy w tych rejonach bardzo rzadko, więc też nie wiemy, jak jest na chwilę obecną.
A trudności ze znalezieniem Bobów na mapie wynikła pewnie z faktu, że ich pełna nazwa brzmi (brzmiała?) Boby Księże.
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
andrzej1556
Posty: 4
Rejestracja: pn gru 10, 2012 7:13 pm

Re: Cmentarz wojenny - Boby-Kolonia (I WŚ) (pow. kraśnicki)

Postautor: andrzej1556 » pn gru 10, 2012 7:43 pm

Witam wszystkich.Przypadkiem znalazłem wasze zainteresowanie cmentarzem wojennym w Bobach.Tak się składa,ze w młodości uczęszczałem do szkoły podstawowej w Bobach obok której znajduje się ten cmentarz. Pobliski las stanowił dla nastoletnich chłopców doskonały plac zabaw.Zaglądaliśmy także na cmentarz.Pierwsze rozkopane mogiły żołnierskie spotkaliśmy w latach 1982-1984.W kilku zabraliśmy łopaty i zasypali odsłonięte szkielety.Dużo wiem o tym cmentarzu, okolicznościach powstania z relacji mojego dziadka który jako chłopak był świadkiem chowania tych żołnierzy.Pozdrawiam.Zainteresowanych proszę o kontakt
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Cmentarz wojenny - Boby-Kolonia (I WŚ) (pow. kraśnicki)

Postautor: bobola » wt gru 11, 2012 11:17 am

Andrzeju witaj!
Wszyscy jesteśmy zainteresowani tym tematem. Najlepszym miejscem do podzielenia się swoją wiedzą jest niniejszy wątek.
fuchsi
Posty: 431
Rejestracja: ndz sie 29, 2010 9:32 am

Re: Cmentarz wojenny - Boby-Kolonia (I WŚ) (pow. kraśnicki)

Postautor: fuchsi » wt gru 11, 2012 12:25 pm

Witam,
mam problemy z lokalizacje........nie w terenie, bo jest mapa, ale........tylko nie moge znalesc czas i walki ktore sie tam toczyli jakie jednostki brali tam udzial?

Moze dziad wie/ma wiecej konkretow.

pozdrawiam serdecznie
Auf ferner, fremder Aue, da liegt ein toter Soldat,
ein ungezählter, vergeßner, wie brav er gekämpft auch hat.
Awatar użytkownika
andrzej1556
Posty: 4
Rejestracja: pn gru 10, 2012 7:13 pm

Re: Cmentarz wojenny - Boby-Kolonia (I WŚ) (pow. kraśnicki)

Postautor: andrzej1556 » wt gru 11, 2012 5:07 pm

Na wstępie muszę wam powiedzieć, że kiedyś obowiązywały takie nazwy miejscowości jak Boby; Boby Księże(droga w dół obok plebani);Boby kolonia. Co do faktu chowania poległych przytoczę fragmenty opowiadania :żołnierze chowani byli przez zgonionych miejscowych chłopów , którzy wozami zwozili poległych z okolicznych pól i miejscowości, zciągani do dołów przy pomocy podrecznych narzędzi rolniczych takich jak kopacze(widły wygięte pod kątem 45 stopni).Ukladano ich jak zawsze jeden obok drugiego, warstwami a każdą przesypywaqno wapnem z obawy przed epidemią.Chłopi zatrudnieni przy grzebaniu wzbogacali się często w obuwie po poległych. Nie jestem pewien czy polegli chowani byli w 1914r czy też 1915r(z I czy też II bitwy o Kraśnik). Łuski artyleryjskie wmurowane w kościelne mury pochodzą z tego okresu, zebrane przez miejswcowych mieszkańców i wmurowane w czasie budowy obecnego kościoła.Poprzedni drewniany spłonął jak i części okolicznych miejscowości.W trakcie walk dochodziło również do rozstrzeliwania jeńców. Słyszałem o takim jednym przypadku.Żadnego złota nie warto tam szukać. To tyczy z tego co kojarzę opowieści o powstańcach styczniowych i dwukrotnych walkach pod Złotą Górą w oddalonej o parę kilometrów miejscowości Chruślina ale to inny temat.

Wróć do „Cmentarze wojenne i wojskowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości