Mauzoleum Legionów - Żytkowice (I WŚ) (pow. kozienicki)

Cmentarze, mogiły, kwatery
Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Mauzoleum Legionów - Żytkowice (I WŚ) (pow. kozienicki)

Postautor: trobal » wt cze 08, 2010 3:38 pm

Tak samo jak w Brzustowie pochowano tu poległych w dniach 22-26 X 1914 r. w bitwie pod Laskami i Anielinem. Do mauzoleum przeniesiono też legionistów pochowanych w mogile polowej w Brzustowie. Na 3 z 4 tablic umieszczonych na cokole pomnika wymieniono poległych legionistów z podziałem na bataliony w których służyli. Mauzoleum znajduje się przy trasie kolejowej Radom - Dęblin i stoi frontem do torów. Przy szosie przebiegającej za lasem umieszczono drogowskaz wskazujący dojazd leśną, gruntową drogą.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"
Awatar użytkownika
krzymen
Posty: 376
Rejestracja: pn sie 29, 2011 11:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mauzoleum Legionów - Żytkowice (I WŚ) (pow. kozienicki)

Postautor: krzymen » sob lis 21, 2015 10:23 pm

Witam,
Pomnik-mauzoleum znajduje się kilkaset metrów na zachód od stacji kolejowej Żytkowice w gm. Garbatka-Letnisko, po południowej stronie torów kolejowych. Od czasu wizyty Trobala niewiele się zmieniło - rzadko koszą tu trawę i robią porządek …

W dniach 22-26 października 1914 r. walczył tu 1 pułk piechoty Legionów Polskich, przydzielony do 46 Landwehr Infanterietruppen Division, czyli po naszemu 46 Dywizji Piechoty Obrony Krajowej. Szacuje się, że podczas walk w rejonie miejscowości Laski i Anielin poległo ok. 250 legionistów. Poległych chowano w prowizorycznych mogiłach a nawet w okopach. W 1915 r., po wyparciu Rosjan z Królestwa Kongresowego, tereny te weszły w skład okupacji austriackiej (Generalne Gubernatorstwo Wojskowe w Lublinie / Militär General Gouvernement in Polen). Rozpoczęła się wtedy akcja poszukiwania grobów, identyfikacji poległych i grzebanie ich na specjalnie zakładanych cmentarzach wojennych. Nie wszystkie groby zostały odnalezione i ekshumowane.

W 1930 r. radomski oddział Związek Legionistów Polskich rozpoczął działania zmierzające do godnego upamiętnienia poległych towarzyszy broni. Postanowiono utworzyć cmentarz legionistów poległych pod Laskami i Anielinem. Wybrano miejsce koło torów kolejowych, gdzie w 1914 r. toczyły się walki. Chciano także, aby cmentarz był dobrze widoczny z przejeżdżających pociągów. Może kiedyś wyglądało to dobrze ale teraz widok wielu bocznic kolejowych, torowisk, słupów elektrycznych i zakładów przemysłowych nie dodaje temu miejscu urody. Nie wygląda to dobrze … i dlatego wszyscy starają się robić zdjęcia stojąc plecami do torów kolejowych.
zytkowice.tr1.jpg
zytkowice.tr1.jpg (55.88 KiB) Przejrzano 2221 razy
Samo dojście lub dojazd od szosy, to kilkaset metrów bardzo kiepską drogą leśną. Oznakowanie dojścia/dojazdu b. kiepskie. Otoczenie tego obiektu jest zaniedbane … Dobrze, że przynajmniej ustawiono tę tablicę informacyjną …
zytkowice.tr4.jpg
zytkowice.tr4.jpg (64.99 KiB) Przejrzano 2221 razy
Samo mauzoleum poddano renowacji i tablice nie są już zardzewiałe :mrgreen:
zytkowice.tr2.jpg
zytkowice.tr2.jpg (73.82 KiB) Przejrzano 2221 razy
zytkowice.tr3.jpg
zytkowice.tr3.jpg (78.45 KiB) Przejrzano 2221 razy
Mauzoleum, w którym spoczęło ok. 150 legionistów, odsłonięto 19 listopada 1933 r. Jednak przedtem przez sześć miesięcy przebadano ok. 4 tyś. m2 na dawnym pobojowisku poszukując mogił legionistów. Rozkopano także mogiły zbiorowe na istniejących cmentarzach wojennych w Brzustowie, Zagożdżonie (cmentarz Januszno-Zagożdżon), Janusznie-Bóbku (obecnie cmentarz w Krasnej Dąbrowie) i Policznie.

Pozdrawiam
Krzysztof
Lance do boju, szable w dłoń!

Wróć do „Cmentarze wojenne i wojskowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości