Strona 1 z 1

Mogiła powstańców styczniowych - Gaśno (pow. gostyniński)

: pt wrz 24, 2010 11:24 am
autor: org.pl
W 1863 r. na terenie powiatu gostynińskiego stoczono wiele potyczek opisanych przez Czesława Wojciechowskiego i Mariana Chudzyńskie-
go". W marcu 1863 r. w rejonie Gąbina ze swojej działalności była szcze- gólnie znana partia Józefa Łakińskiego, licząca wówczas ok. 700 żołnierzy. Ulokowała się ona w lasach łąckich. Powstańcy z partii Łakińskiego robili wypady na Szczawin i Dobrzyków; 8 marca powiesili trzech szpiegów w Szczawinie. 10 marca skonfiskowali 2500 rbs z kasy magazynu solnego w Dobrzy ko wie.n Śmiałe wypady żołnierzy Łakińskiego w rejonie Gąbina, a wcześniej na terenach sąsiednich powiatów, spowodowały szeroko zakrojoną akcję oddziałów carskich stacjonujących we Włocławku, Kutnie i Płocku. 12 marca 1863 r. oddziały rosyjskie: kutnowski płka Burhardta i wło- cławski ppłka Helferdinga starły się z partią Łakińskiego stojącą na folwarku w Lucieniu. Powstańcy zaczęli się wycofywać w kierunku na Gostynin, ponosząc dotkliwe straty. Część ich została otoczona we wsi Gaśno. Po zażartej walce 39 powstańców zostało wpędzonych do stawu, który tworzy pod Gaśnem rzeczka Osetnica. Stał się on ich wspólną mogiłą. Ocalała z pogromu część oddziału Józefa Łakińskiego licząca ok. 100 osób udała się w kierunku Sannik i miejsca koncentracji Iłowa ". W pogoń za Polakami ruszył płk Burhardt. Jego kawaleria natknęła się 14 marca pod Gąbinem na niezidentyfikowany oddział polski i po krótkim pościgu rozbiła go doszczętnie pod wsią Czermno. Płk Berhardt zrezygnował po tym zwycięstwie z dalszego ścigania resztek partii Łakińskiego i udał się do Łowicza

źródłó:Gabin w czasie powstania styczniowego http://echo-gabina.zcentrum.pl/acrobat/powst_stycz.pdf

Re: Pomnik powstańców styczniowych - Gaśno (pow. gostyniński

: pt wrz 24, 2010 8:47 pm
autor: fuchsi
Dobry wieczór,
tydzien temu tam bylem i z nowu mi skoczylo do glowy, gdzie kto ich wyciagnal z jeziora (mial wtedy najprawdopodobnie inny krztalt)?. Bo w tym przypadku napewno istnial/istneje jakis protokol i zostal wymeniony jako srodel informacji. Ale nie znam wszystkich ksiazkach i tez nie zajmowalem sie do tej pory gleboko ta historie.
pozdrawiam
fuchsi

Re: Pomnik powstańców styczniowych - Gaśno (pow. gostyniński

: sob wrz 25, 2010 10:22 am
autor: org.pl
kazet-kz pisze:Wspomina również, iż obecny pomnik pochodzi z 1963 roku, a poprzedni na tym miejscu zniszczyli Niemcy podczas II wojny światowej.
Z tego co pamiętam, obecny pomnik został postawiony w 1998 roku w 135 rocznice Powstania Styczniowego. Mowa tu o poprzednim pomniku. Jak jeszcze pamiętam z młodych lat, był to Krzyż z tablicą na kamieniu, która to tablica jest częścią obecnego pomnika. Wcześniejszy z opowieści faktycznie zniszczyli Niemcy a w latach 60 ubiegłego wieku, postawiono ten o którym mówisz.

Pomnik ten wykonał Tadeusz Biniewicz artysta rzeźbiarz z Gostynina, który między innymi wykonał olbrzymią rzeźbę Kazimierza Wielkiego, która obecnie stoi w Kowalu.

oraz pomnik Siemowita IV - Link do tematu http://www.tradytor.pl/forum/viewtopic.php?f=119&t=622

Re: Pomnik powstańców styczniowych - Gaśno (pow. gostyniński

: pn maja 12, 2014 3:07 pm
autor: zbyszekg9
Uzupełniam wątek o kilka zdjęć.

Re: Pomnik powstańców styczniowych - Gaśno (pow. gostyniński).

: wt sty 01, 2019 7:01 pm
autor: UBOOT
Pomnik z 01.01.2019r.