Cmentarz wojenny IWŚ - Blinno (pow. sierpecki)

Cmentarze, mogiły, kwatery
Awatar użytkownika
krzymen
Posty: 376
Rejestracja: pn sie 29, 2011 11:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cmentarz wojenny IWŚ - Blinno (pow. sierpecki)

Postautor: krzymen » śr maja 20, 2015 8:01 pm

Witam,
Kolega Józeftop przedstawił Nasze Korzenie z 2015 roku więc dorzucę trochę wieści z sprzed stu lat:

Extrablatt der Celleschen Zeitung und Anzeigen.
Sonnabend, den 23. Januar 1915.
Östlicher Kriegsschauplatz. In Ostpreußen nichts Neues. Im nördlichen Polen in Gegend Przasnysz wurde ein unbedeutender russischer Angriff abgewiesen. Aus Blinno und Gojsk wurden die Russen hinausgeworfen. Bei Szpital-Gorny vorgehende russische Abteilungen wurden zum Rückzuge gezwungen. Unsere Angriffe auf den Bsura-Abschnitt dauern fort. In Gegend Rawa und westlich Shenciny lebhafte Artilleriekämpfe.
Oberste Heeresleitung.


A tak ten sam tekst wyglada w THE EVENING STAR w Washington D.C.
evening.star1915.jpg
evening.star1915.jpg (62.46 KiB) Przejrzano 10566 razy
Jak widać Blinno to Blinno, a Gójsk to … Gojak! :lol:
Nie będę tłumaczył ani z angielskiego, ani z niemieckiego – zrobili to już w GAZECIE TORUŃSKIEJ, wydawanej pod pruskim zaborem.
gazeta.toruska1915.jpg
gazeta.toruska1915.jpg (49.13 KiB) Przejrzano 10566 razy
Tu jest alles in Ordnung! Blinno to Blinno, a Gójsk to Gójsk. Nawet Szpetal to nie Szpital ani nie Gorny, a Sucha to nie Sancha, jak u Amerykanów!
Pozdrawiam
Krzysztof
Lance do boju, szable w dłoń!
Awatar użytkownika
krzymen
Posty: 376
Rejestracja: pn sie 29, 2011 11:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cmentarz wojenny IWŚ - Blinno (pow. sierpecki)

Postautor: krzymen » wt maja 26, 2015 7:55 pm

Witam wszystkich,
Prasówki ciąg dalszy :laughing: bo Rosjanie także wydawali komunikaty:

Армейский Вестник, 13 января 1915 (czyli po naszemu 26 stycznia 1915 )
В Восточной Пруссии происходили столкновения разведывательных партий и на некоторых участках перестрелка. На правом берегу нижней Вислы 10 и 11 января происходил ряд мелких столкновений. В районе Липно немецкия части, занимавшия Блинно, под нашим натиском отошли к Скемпе.
Nie chce mi się tłumaczyć, bo w Kurierze Warszawskim już to zrobiono sto lat temu :lol:
KWBlinno.jpg
KWBlinno.jpg (63.25 KiB) Przejrzano 10705 razy
Tak to Niemcy z Rosjanami przepychali się pod Blinnem, a tymczasem 25 stycznia 1915 r. o godzinie 3.00 rano landszturmiści z Hagenau ze zdziwieniem wyładowywali się z pociągu na stacji Gollub (Golub). Mieli spokojnie pilnować jakiejś zapomnianej twierdzy lub torów kolejowych, a tymczasem trafili do russische Polen z przydziałem do 2 Kavallerie Division!

Pozdrawiam
Krzysztof
Lance do boju, szable w dłoń!
Awatar użytkownika
krzymen
Posty: 376
Rejestracja: pn sie 29, 2011 11:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cmentarz wojenny IWŚ - Blinno (pow. sierpecki)

Postautor: krzymen » śr wrz 16, 2015 10:15 pm

Witam,

Nadal z Jean-Luc i Fuchsim drążymy :) temat Blinna. Ciągle wychodzą nowe szczegóły. Ostatnio w "Kurierze Warszawskim" z połowy lutego 1915 r. znalazłem taką informację:
Na froncie naszym zjawiło się wiele oddziałów landszturmu, złożonych z alzatczyków, których widocznie niemcy nie uważają za dostatecznie pewnych w walkach z francuzami. Oprócz tego na froncie naszym zjawiły się oddziały polowe, które podczas pokoju stały załogą w Alzacji i Lotaryngji i dotychczas działały na froncie zachodnim.
Czyżby jeńcom spod Blinna rozwiązały się języki ;)
;) alzatczycy, niemcy i francuzi pisani z małej litery, to nie moje niechlujstwo. Tak wtedy pisała prasa w Kongresówce - na modłę rosyjską.

Pozdrawiam
Krzysztof
Lance do boju, szable w dłoń!
Awatar użytkownika
mihcio
Posty: 28
Rejestracja: wt mar 03, 2015 4:18 pm

Re: Cmentarz wojenny IWŚ - Blinno (pow. sierpecki)

Postautor: mihcio » wt mar 22, 2016 10:41 pm

Mam takie zdjęcie z 1915 przedstawiajace mogiłe w Blinnie.
opis zdjęcia głosi:
Massengrab von 53 Kriegern vom Landsturmbattalion und einem Artilleristen, welche am 1 Februar 1915 am Waldrande bei Blinno den Heldentod straben.
Załączniki
cmetarz blinno.jpg
Zdjęcie mogiły z 1915 roku.
cmetarz blinno.jpg (475.32 KiB) Przejrzano 10675 razy
Awatar użytkownika
krzymen
Posty: 376
Rejestracja: pn sie 29, 2011 11:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cmentarz wojenny IWŚ - Blinno (pow. sierpecki)

Postautor: krzymen » wt mar 22, 2016 10:58 pm

Witam,

Skąd pochodzi to zdjęcie? Z jakiej książki?
W prawym dolnym rogu widzę numer 52.
Takie fotografie dostały chyba rodziny poległych landszturmistów.

Pozdrawiam
Krzysztof
Lance do boju, szable w dłoń!
Awatar użytkownika
mihcio
Posty: 28
Rejestracja: wt mar 03, 2015 4:18 pm

Re: Cmentarz wojenny IWŚ - Blinno (pow. sierpecki)

Postautor: mihcio » wt mar 22, 2016 11:12 pm

Zdjęcie pochodzi z Publikacji (Albumu) z 1915 KOMANDO DER FELDBAHN - LIPNO, publikacja zawiera zdjęcia miast, stacji na trasie pobudowanej lini kolejki polowej Lubicz-Raciąż.
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 945
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Cmentarz wojenny IWŚ - Blinno (pow. sierpecki)

Postautor: Majsterek » śr mar 23, 2016 10:08 am

To ja jeszcze coś dorzucę, ale z góry dodam, że nie wiem skąd mam to zdjęcie.
mog2.png
mog2.png (563.48 KiB) Przejrzano 10659 razy
Awatar użytkownika
jozeftop
Posty: 6
Rejestracja: pt lis 01, 2013 5:37 pm

Re: Cmentarz wojenny IWŚ - Blinno (pow. sierpecki)

Postautor: jozeftop » pt kwie 01, 2016 1:43 pm

Witam,

W ostatnie wakacje wraz z żoną spędziliśmy kilka dni w Alzacji. Znajomy Francuz Jen-Luc Fechter, który na czas pobytu został naszym przewodnikiem któregoś dnia zawiózł nas do rodziny, z której dziadek zginął w Blinnie. Wnuczka landszturmisty Antona Mullera pokazała nam min. oryginalne zdjęcie mogiły z Blinna. Opis tego wzruszającego spotkania zamieściłem na stronie http://www.blinno.pl w zakładce ostatnio dodane/wizyta w Alzacji.
Mam pytanie: gdzie można znaleźć wspomnianą publikację - KOMANDO DER FELDBAHU.

Pozdrawiam
Józef
Awatar użytkownika
krzymen
Posty: 376
Rejestracja: pn sie 29, 2011 11:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cmentarz wojenny IWŚ - Blinno (pow. sierpecki)

Postautor: krzymen » sob kwie 02, 2016 9:16 pm

Witam Panie Józefie,
Kolekcja stuletnich fotografii, którą Pan zamieścił naprawdę SUPER! :spoko:
Rynek w Raciążu trochę się zmienił, ale kościół nadal stoi ten sam ;)
Ciekawe datowniki na pocztówkach - widać, że Ldst. Bat. Hagenau zmienił przydział z 2. Kavallerie Division na Garde Reserve Division najpóźniej w maju 1915.

Świetnie, że jest tablica informacyjna pod Blinnem :ok:
Pozdrawiam
Krzysztof
Lance do boju, szable w dłoń!
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1509
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Cmentarz wojenny IWŚ - Blinno (pow. sierpecki)

Postautor: Thomas » sob kwie 02, 2016 9:34 pm

Ja również dołączam się do krzymenowej radości z tablicy informacyjnej przy krajowej dziesiątce!
Oby stała jak najdłużej! Drogowskaz, który postawiliśmy w Białasach (również gmina Szczutowo) prowadzący na odnowiony cmentarz ewangelicki stał ... tydzień. I ślad po nim zaginął. Cynkowane rurki to w tamtej okolicy widać towar deficytowy :/

Panie Józefie, książka o kolejce jest w zbiorach specjalnych biblioteki UMK w Toruniu. Może jest też gdzie indziej, ale tam na pewno, co mogę zaręczyć :-) Pozdrowienia!
Awatar użytkownika
jozeftop
Posty: 6
Rejestracja: pt lis 01, 2013 5:37 pm

Re: Cmentarz wojenny IWŚ - Blinno (pow. sierpecki)

Postautor: jozeftop » czw lip 14, 2016 4:14 pm

Dzień dobry,

W nr 9 Naszych Korzeni zamieszczono bardzo ciekawy artykuł Jean-Luc Fechtera. Artykuł nawiązuje tematycznie do wcześniejszego elaboratu J.-L. Fechtera,
poświęconego wojennym losom jego stryjecznego dziadka Józefa Fechtera, poległego pod Blinnem 1 lutego 1915 roku.
Autor odbył niezwykłą pielgrzymkę z Alzacji do Polski, śladami swojego przodka i jego towarzyszy broni, w setną rocznicę bitwy pod Blinnem,
o czym pisze niezwykle ciekawie, z iście reporterską ekspresją. Artykuł stanowi ponadto interesujące świadectwo, jak przybysz z Zachodu postrzega polską rzeczywistość.

W załączeniu link do artykułu: http://www.blinno.pl/2015-03-17-21-41-4 ... -nr-9.html
Pozdrawiam jozeftop
NK.jpg
NK.jpg (40.56 KiB) Przejrzano 10614 razy
Link do wcześniejszego artykułu (Nasze Korzenie numer 7): http://www.blinno.pl/2015-03-17-21-41-4 ... -nr-7.html
Awatar użytkownika
tomillo
Posty: 1
Rejestracja: śr lis 30, 2016 10:28 am

Re: Cmentarz wojenny IWŚ - Blinno (pow. sierpecki)

Postautor: tomillo » czw mar 28, 2019 5:12 pm

Jest nowe ogrodzenie, tablica.
Więcej na stronie http://www.blinno.pl/.
Pozdrawiam.G.T.
Awatar użytkownika
jozeftop
Posty: 6
Rejestracja: pt lis 01, 2013 5:37 pm

Cmentarz wojenny IWŚ - Blinno (pow. sierpecki)

Postautor: jozeftop » śr sie 19, 2020 1:40 pm

Pragnę poinformować, że na http://www.blinno.pl/2015-03-17-21-42-2 ... 915-r.html możemy zobaczyć kopię oryginalnego zdjęcia - zbiorowego grobu poległych 53 żołnierzy Landszturmu w Blinnie. Zdjęcie pochodzi z albumu KOMMANDO DER FELDBAHN LIPNO, wyd. Berlin 1915.
Pozdrawiam jozeftop
Awatar użytkownika
Gallwitz
Posty: 23
Rejestracja: wt gru 08, 2015 1:55 am

Re: Cmentarz wojenny IWŚ - Blinno (pow. sierpecki)

Postautor: Gallwitz » pn gru 27, 2021 2:09 pm

Witam - we wspomnianym przez Krzymena wyżej artykule z Tygodnika Płockiego (nr. 9 z 3 marca 2015 r. ), wspomniano , że p. Krzysztof Menel, historyk badający bitwę pod Blinnem ustalił pewne fakty dotyczące tej potyczki. Niestety jest tam tylko wzmianka o dowódcy pułku kozackiego Matieju Martynowie (właściwie Matwieju), "sprawcy" porażki landsturmistów i fakcie uczynienie przez Rosjan z tego wydarzenia wielkiego zwycięstwa.
Czy znane są Państwu może jakieś nowe ustalenia, które wychodziłyby ponad to co przekazał Pan Luc-Fecter i Szanowni Forumowicze w poprzednich postach ?
Możliwe , ze coś mi umknęło, Ostatnimi laty troche wyszło artykułów o krwawych epizodach pierwszej wojny w "naszym mazowieckim sąsiedztwie" (min. Przasnyszu czy Sochaczewie), więc chciałbym się upewnić czy coś mnie ominęło. :)
Z góry dziękuję za informację
Pozdrawiam G
Awatar użytkownika
krzymen
Posty: 376
Rejestracja: pn sie 29, 2011 11:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cmentarz wojenny IWŚ - Blinno (pow. sierpecki)

Postautor: krzymen » śr gru 29, 2021 11:38 pm

Witam – kol. Gallwitz – to nie Krzymen wspomniał o artykule Jean-Luc Fechtera tylko Pan jozeftop.
jozeftop pisze:
czw lip 14, 2016 4:14 pm
W nr 9 Naszych Korzeni zamieszczono bardzo ciekawy artykuł Jean-Luc Fechtera. Artykuł nawiązuje tematycznie do wcześniejszego elaboratu J.-L. Fechtera,
W załączeniu link do artykułu: http://www.blinno.pl/2015-03-17-21-41-4 ... -nr-9.html
Miałem okazję poznać osobiście Jean-Luc Fechtera i wiem z godnego zaufania źródła :lol: , że „nieco” zmienił informacje otrzymane od Krzysztofa M. W swoich dwóch artykułach Jean-Luc opisywał głównie dzieje swoich poszukiwań, dwóch wizyt w Polsce oraz losy ziomków z Alzacji, którzy mieli nieszczęście znaleźć się pod Blinnem 1 lutego 1915 r. Zasadniczo zajmuje się on genealogią i nie bardzo interesuje się zagadnieniami wojskowymi. Zresztą dla Francuzów front wschodni, to egzotyka ;)
Stąd m.in. takie zdanie w jego artykule :o
„Głównodowodzącym wojsk carskich był kozak Martinow z 3 pułku z Uralu, który za zwycięstwo pod Blinnem został odznaczony.”
W 1915 r. Matwiej F. Martynow był jeszcze podesaułem. Był wyróżniającym się zawodowym oficerem kawalerii, weteranem wojny rosyjsko-japońskiej, który odznaczył się w walkach w 1914 r. Nic zatem dziwnego, że pod Blinnem, na czele 2-giej sotni 3 Pułku Kozaków Uralskich spuścił straszliwe lanie dwóm kompaniom dziadków z Landszturmu, dowodzonych przez oficera w stanie spoczynku ...
Pozdrawiam, Krzysztof
P.S. Kol. Gallwitz, proszę sprawdzić wiadomość na PW.
Lance do boju, szable w dłoń!

Wróć do „Cmentarze wojenne i wojskowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości