Cmentarz wojenny IWŚ - Blinno (pow. sierpecki)

Cmentarze, mogiły, kwatery
fuchsi
Posty: 431
Rejestracja: ndz sie 29, 2010 9:32 am

Re: Cmentarz wojenny IWŚ - Blinno (pow. sierpecki)

Postautor: fuchsi » czw sty 02, 2014 6:02 pm

Witam,

ja nie wierze...................

Jak to bylo mozliwe??????????

pozdrawiam serdecznie

PS: Czy i gdzie mozno sie skontaktowac, Urzad Gmina?
Auf ferner, fremder Aue, da liegt ein toter Soldat,
ein ungezählter, vergeßner, wie brav er gekämpft auch hat.
Awatar użytkownika
Tradyt
Posty: 97
Rejestracja: wt sty 18, 2011 8:45 pm
Lokalizacja: Stopin

Re: Cmentarz wojenny IWŚ - Blinno (pow. sierpecki)

Postautor: Tradyt » czw sty 02, 2014 6:24 pm

Najlepiej zadzwoń do Urzędu Gminy http://www.szczutowo.nowybip.pl/
fuchsi
Posty: 431
Rejestracja: ndz sie 29, 2010 9:32 am

Re: Cmentarz wojenny IWŚ - Blinno (pow. sierpecki)

Postautor: fuchsi » czw sty 02, 2014 10:58 pm

Dziekuje,
juz kojarzy mi sie, ze ktos od tradytow byl inicjatorem tego wspanialego sukcesu.

Skontaktuje sie z UG Szczutowo.

pozdrawiam serdecznie
Auf ferner, fremder Aue, da liegt ein toter Soldat,
ein ungezählter, vergeßner, wie brav er gekämpft auch hat.
Awatar użytkownika
krzymen
Posty: 376
Rejestracja: pn sie 29, 2011 11:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cmentarz wojenny IWŚ - Blinno (pow. sierpecki)

Postautor: krzymen » pt sty 03, 2014 12:31 am

Bardzo dobra wiadomość! :spoko:
Kiedy byłem w Blinnie 14 lipca w ub. roku, to pokrzywy i krzewy sięgały po szyję ... Spotkany mieszkaniec Blinna mówił, że wykupiono teren cmentarza i drogę dojazdową, ale nie wierzył, że kiedykolwiek coś tu odbudują ...
Kto wie, może to, że na tym forum i na różnych stronach internetowych pisze się o takich miejscach, nie pozwala o nich „zapomnieć” i zmusza władze do działania? Na pewno fotografowanie i opisywanie takich mogił i zapomnianych cmentarzy, zgłaszanie do ROPWiM i do urzędów wojewódzkich, nie zaszkodzi tym obiektom a tylko może pomóc ...
Lance do boju, szable w dłoń!
fuchsi
Posty: 431
Rejestracja: ndz sie 29, 2010 9:32 am

Re: Cmentarz wojenny IWŚ - Blinno (pow. sierpecki)

Postautor: fuchsi » pt sty 16, 2015 9:34 pm

Witam wszystkich,

w dniu 1.2.2015 -100 lecia rocznica -bedzie spotkanie na tym cmentarzu z wnukiem jednego zabitego.
pozdrawiam
Auf ferner, fremder Aue, da liegt ein toter Soldat,
ein ungezählter, vergeßner, wie brav er gekämpft auch hat.
Awatar użytkownika
krzymen
Posty: 376
Rejestracja: pn sie 29, 2011 11:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cmentarz wojenny IWŚ - Blinno (pow. sierpecki)

Postautor: krzymen » pt lut 06, 2015 6:42 pm

Witam wszystkich,
Gratulacje dla mieszkańców gminy SZCZUTOWO – "zaplusowaliście" w Alzacji ! :ok:
W numerze z 22.01.2015 r. gazety codziennej DNA, czyli Dernières Nouvelles d’Alsace (Najnowsze Wiadomości Alzacji) ukazał się artykuł pt. Un périple dans les pas de la Grande Guerre - Podróż śladami Wielkiej Wojny
Jest w wersji elektronicznej i papierowej dziennika DNA.
DNA.int.jpg
DNA.int.jpg (47.66 KiB) Przejrzano 11923 razy
Artykuł opisuje krótką historię poszukiwań grobu w Blinnie, które zaczęły się od tego, że Jean-Luc w czasie badań genealogicznych natrafił na informację, iż brat jego dziadka (grand-oncle) poległ w dalekiej Polsce właśnie pod tą miejscowością. Teraz w setną rocznicę jego śmierci postanowił wyruszyć dokładnie tą samą trasą. Pozwolę sobie zacytować końcowy fragment artykułu:
"Très récemment à Blinno, le mémorial et la tombe commune ont été réhabilités et Jean-Luc Fechter, accompagné jusqu’à Sélestat par Elise Vogel, suit exactement l’itinéaire d’il y a 100 ans pris par Joseph Vogel, à pied, en train puis à nouveau à pied jusqu’au champ de bataille qui serait resté, sans ses recherches, un champ de pommes de terre. C’est un beau pèlerinage, fait en toute modestie et qui vaut bien le chemin de Compostelle.
A 56 ans, le pèlerin de l’Histoire emporte non pas une coquille Saint Jacques mais deux drapeaux étrangement complémentaires, rouge et blanc pour l’Alsace, blanc et rouge pour la Pologne".

Wolny przekład: Bardzo niedawno w Blinnie, odbudowane zostały grób zbiorowy i pomnik, i Jean-Luc Fechter, któremu aż do Sélestat towarzyszyła Elise Vogel, udaje się dokładnie na szlak, który 100 lat temu obrał Joseph Vogel, pieszo, pociągiem a potem znowu pieszo, aż do pola bitwy, które bez jego poszukiwań, pozostałoby nadal kartofliskiem. Jest to piękna pielgrzymka, godna drogi św. Jakuba z Composteli.
W wieku 56 lat, pielgrzym Historii zabiera ze sobą nie muszlę św. Jakuba, ale dwie flagi, które zdumiewająco uzupełniają się - czerwono-białą alzacką i biało-czerwoną polską.
DNA.gazeta.jpg
DNA.gazeta.jpg (157.12 KiB) Przejrzano 11923 razy
Podpis pod zdjęciem – Elise Vogel de Mothern et Jean-Luc Fechter d’Oberrœdern sont partis hier matin de Chaume de Lusse / Elise Vogel z Mothern i Jean-Luc Fechter z Oberrœdern wyruszyli wczoraj rano z Chaume de Lusse

Droga św. Jakuba
http://pl.wikipedia.org/wiki/Droga_%C5%9Bw._Jakuba
Muszla pielgrzymia, muszla św. Jakuba
http://pl.wikipedia.org/wiki/Muszla_pielgrzymia

Sto lat temu żołnierze Landsturm Infanterie Bataillon I Hagenau siedzieli kilka tygodni w okopach w rejonie Chaume de Lusse. Był to spokojny sektor w Wogezach. Stamtąd na piechotę doszli do stacji Sélestat. Spodziewali się skierowania do służby w jakiejś twierdzy lub do pilnowania szlaków kolejowych :radocha: Jednak pociąg wiózł ich coraz dalej na wschód :? Wysiedli w dopiero na stacji w Gollub (obecnie Golub-Dobrzyń) :shock:
Na trasie Chaume de Lusse – Sélestat Jean-Luc szedł z Elise Vogel. Dalej pociągiem pojechał już sam ...

Myślę, że za kilka dni gazeta DNA opublikuje relację p. Fechtera i wtedy w Alzacji BLINNO może być bardziej znane niż m.st. Warszawa :lol:
Pozdrawiam
Lance do boju, szable w dłoń!
fuchsi
Posty: 431
Rejestracja: ndz sie 29, 2010 9:32 am

Re: Cmentarz wojenny IWŚ - Blinno (pow. sierpecki)

Postautor: fuchsi » pt lut 06, 2015 11:08 pm

Witam,
no wlasnie. Mialem zaszczyt Francusowi troche pomagac w przygotywaniu pilgrzymki. Bylo nie tylko ciekawe i troche zmeczace, ale spotykalem ciekawe ludzie, moglem rozmawiac z roznymi ludzmi - jeszcze nie wszystkie poznalem osobiste. Ale moglem sie dowiedzic polska goscinnosc i otwartego serca.
Jean-Luc wyrazil zgode, ze jego opracowanie o poszukiwanie grobu i cmentarza w Blinno zostanie opublikowany w Polsce przez Mazowieckie Muzeum w Plocku. Bedzie w "Naszych Korzeniach".
pozdrawiam serdecznie, zycze zdrowia
Auf ferner, fremder Aue, da liegt ein toter Soldat,
ein ungezählter, vergeßner, wie brav er gekämpft auch hat.
Awatar użytkownika
krzymen
Posty: 376
Rejestracja: pn sie 29, 2011 11:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cmentarz wojenny IWŚ - Blinno (pow. sierpecki)

Postautor: krzymen » ndz lut 08, 2015 12:11 pm

Witam,

Spotkanie, o którym wspominał Fuchsi oczywiście się odbyło! Były to takie małe obchody rocznicowe. Najpierw razem z J.L. Fechterem uczestniczyliśmy w mszy w kościele w Gójsku. Odprawił ją ksiądz proboszcz w intencji zmarłych parafian i żołnierzy poległych sto lat temu w boju pod Blinnem. Następnie udaliśmy się do Blinna, gdzie na polu bitwy, na zbiorowej mogile żołnierzy Landsturm Infanterie Bataillon I Hagenau, złożono kwiaty i zapalono znicze. Ale to nie był jeszcze koniec spotkania. Zrobiono nam miłą niespodziankę! Wróciliśmy do Gójska, gdzie przy kawie, herbacie i ciachach (dobre były :tort: ) można było pogadać, zawrzeć ciekawe znajomości i wymienić się informacjami. Obecny był Alzatczyk, Saksończyk z Gostynina :piwo: , mieszkańcy Płocka i Warszawy. Najliczniej reprezentowane było oczywiście Szczutowo – przybyły aż trzy pokolenia jego mieszkańców!
Dziennikarz z gazety DNA na pewno miał rację – poszukiwania J.L. Fechtera doprowadziły do odnalezienia mogiły w Blinnie. Jednakże bez bezinteresownej pomocy grupy mieszkańców Szczutowa i starań władz gminnych tam nadal byłaby tylko kępa krzaków! Nie zgadzam się z określeniem „kartoflisko” – mieszkańcy Blinna nigdy nie zaorali tego miejsca! Niektórzy z nich zapalali tam znicze.
Pod koniec zeszłego roku Jean-Luc przysłał mi numer pisma l’Outre-Forêt, a w nim artykuł pt. "Blinno, 1er février 1915. Le destin tragique du Landsturm Infanterie Bataillon I Hagenau” / Blinno, 1 lutego 1915 r. Tragiczny los Batalionu Piechoty Landszturmu Hagenau I.
Nie będę streszczał artykułu, bo wkrótce opublikują go „Nasze Korzenie”. Jednak nie mogę powstrzymać się od przekazania niektórych umieszczonych tam informacji. Jean-Luc trafił do Polski w czerwcu 2003 r. Nie znając języka polskiego przyjechał trochę „na wariata” :mrgreen: licząc na łut szczęścia … i nie doznał zawodu. Najpierw w Płocku spotkał p. Zenka, który swoim samochodem zawiózł go do Blinna. To on właśnie rozmawiając z okolicznymi mieszkańcami ustalił, gdzie może być mogiła poległych. Znaleźli tam gąszcz krzaków i … granitową kulę! Ustalono też, że Blinno podlega administracyjnie pod Szczutowo. Dwa dni później Jean-Luc przyjechał do Szczutowa. Dzieci zaprowadziły go do szkoły, tam spotkał p. Elżbietę i jej córkę Olę, która dobrze mówi po angielsku. Z takim tłumaczem mógł się wreszcie wszędzie dogadać i sam zadawać szczegółowe pytania. Razem z Olą i jej tatą jeszcze raz pojechał do Blinna. Odwiedzili także mogiłę z 1915 r., która znajduje się w Gójsku. J.L. Fechter odjechał do Alzacji nie będąc całkowicie pewnym, czy odnalazł miejsce pochówku brata swego dziadka.
Ola jednak nie „odpuściła”! Gdzie diabeł nie może … :radocha: Razem ze swoim kolegą Jackiem udali się do Blinna i dokładnie przeszukali teren. Odnaleźli prawie wszystkie fragmenty potrzaskanych płyt, a następnie dopasowali je do siebie. Odczytali napis „J. FECHTER”! To był dowód, na który tak czekał Jean-Luc!
W 2007 roku, kiedy po raz pierwszy przyjechałem do Blinna, głowiłem się, co za krasnoludki poskładały te dwie tablice. Wreszcie wiem, że nazywają się Ola i Jacek!

Transparent i flagi zabrane z Francji zostały rozwinięte w Blinnie. Flagę alzacką trzyma Jean-Luc a polską Ola.
Blinno.100lat.1915.jpg
Blinno.100lat.1915.jpg (60.61 KiB) Przejrzano 11912 razy
Serdecznie pozdrawiam
Krzysztof
Lance do boju, szable w dłoń!
fuchsi
Posty: 431
Rejestracja: ndz sie 29, 2010 9:32 am

Re: Cmentarz wojenny IWŚ - Blinno (pow. sierpecki)

Postautor: fuchsi » pn lut 09, 2015 4:24 pm

Witam i.........

dziekuje Krzysztofa. :brawo:

Ze moje strony moge dolozyc, ze dzieki temu mamy tutaj moze najlepsza udokumentowana historie wydarzenia pierwszowojennego w naszym rejonie. Byla to w stosunku do bitwy o Lodzi mala potyczka ale bardzo pokazuje temu, ktory sie troche tym interesuje idiotyzm i w stosunku dla aktorow dramatycznych stutkow wszelkich wojen.
Zachecam do lektury, naprawde warto poznac sie z do tej pory zapomnianych faktow.

zycze zdrowia
Auf ferner, fremder Aue, da liegt ein toter Soldat,
ein ungezählter, vergeßner, wie brav er gekämpft auch hat.
Awatar użytkownika
Lazar
Posty: 1
Rejestracja: czw lut 05, 2015 11:42 pm

Re: Cmentarz wojenny IWŚ - Blinno (pow. sierpecki)

Postautor: Lazar » pn lut 09, 2015 10:46 pm

Witam wszystkich
Jestem po raz pierwszy na tym forum.
Mam kilka uwag do zamieszczonych na forum materiałow.

Mapa przekazana przez P. Dumowskiego zawiera błąd. W dniu 27 stycznia 1915 roku batalion stacjonował we wsi Zamość ale nie w okolicach Sierpca a w bardzo bliskim sąsiedztwie miejscowości Sosnowo gmina Rogowo (ok. 0,5 km na wschód od skrzyżowania drogi Czumsk - Borowo i Sosnowo - Rogowo) Na marginesie znam tą miejscowość ponieważ tam mieszkali moi św. P. dziadkowie Stanisław i Czesława Lazarowscy . Rozmawiałem o tym z Panem Jean-Luc Fechterem w dniu 3 lutego br. w Szczutowie. Na okoliczność tego Faktu Jean pokazał widokówkę narysowaną przez jednego z żołnierzy z datą 27.01.1915 roku na której widniały trzy charakterystyczne drzewa, studnia a w głębi zabudowania. Jean-Luk był w Zamościu dokładnie w 100 rocznicę w dniu 27 stycznia 2015 roku gdzie nocował. Odnalazł osoby, które pamiętały te charakterystyczne zabudowania i drzewa. Bez wątpienia jest to Zamość koło Sosnowa gm. Rogowo. Materiały dotyczące cmentarza wojennego w Blinnie zostaną opublikowane w marcu br przez "Nasze korzenie"
pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
HETMAN
Stowarzyszenie
Posty: 570
Rejestracja: sob sty 12, 2013 2:00 pm
Lokalizacja: Płock

Re: Cmentarz wojenny IWŚ - Blinno (pow. sierpecki)

Postautor: HETMAN » pn lut 09, 2015 10:59 pm

Witam
Dzięki że tu jesteś,dzięki że piszesz.
Jesteśmy, dążymy tu razem do prawdy która nie zawsze jest ok.
Pozdrawiam
:papa:
Jam jest HETMAN,człowiek prawy,co za Polskie siedział sprawy.
Polskę chętnie bym wyzwolił,lecz mi Chruszczow nie pozwolił.
Awatar użytkownika
krzymen
Posty: 376
Rejestracja: pn sie 29, 2011 11:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cmentarz wojenny IWŚ - Blinno (pow. sierpecki)

Postautor: krzymen » pn lut 09, 2015 11:00 pm

fuchsi pisze:Ze moje strony moge dolozyc, ze dzieki temu mamy tutaj moze najlepsza udokumentowana historie wydarzenia pierwszowojennego w naszym rejonie.
Cześć Fuchsi,
Masz rację, ale o boju pod Blinnem jeszcze wszystkiego nie wiemy ... Rozpuściłem wici i już mam pierwsze wieści od kolegów :oczko2: Najnowsza przesyłka z ... Alzacji, wyszperana na Denkmalprojekt:
http://www.denkmalprojekt.org/2009/brie ... _wk_rp.htm
Landsturmmann GIBBERT Egidius, 06.12.1861 Briedel, 03.02.1915 Podlesse, Russisch-Polen, Landsturm-Bataillon Hagnau I, 1.Komp. Grab: Sierpe, Russland
Briedel (St. Martins-Kirche), Kreis Cochem-Zell, Rheinland-Pfalz
Masz go na swojej liście jako:
Gibbert Egidius, LStM, 1, LStBat I Hagenau, Briedel, Zell, 01.-03.02.1915 Blinno, vermisst, PVL 162 v. 01.03.1915

Podlesse to oczywiście wieś Podlesie koło Blinna, a Sierpe Russland :lol2: to SIERPC! Został pochowany w kwaterze niemieckiej w Sierpcu! Chyba pomyłka w roku urodzenia - 1861. Chłop miałby w 1915 r. 54 lata! Trochę za stary na wojaczkę ;)
Lazar pisze:Witam wszystkich
Jestem po raz pierwszy na tym forum.
Mam kilka uwag do zamieszczonych na forum materiałow. (...) W dniu 27 stycznia 1915 roku batalion stacjonował we wsi Zamość ale nie w okolicach Sierpca a w bardzo bliskim sąsiedztwie miejscowości Sosnowo gmina Rogowo (ok. 0,5 km na wschód od skrzyżowania drogi Czumsk - Borowo i Sosnowo - Rogowo).
Cześć Lazar :heej:
Masz rację. Na mapce jest błąd. Kilka dni temu odkryłem Twoją stronę Szczutowo ... ocalić od zapomnienia :brawo:
http://szczutowo.com.pl/
Czytałem z dużym zainteresowaniem. Cieszę się także, że moje materiały na coś Ci się przydały :) Przynajmniej widzę, że ktoś czasami czyta moje wypociny :lol2:
Napiszesz o grobie w GÓJSKU? Czy wiesz coś o zbrodni w CAŁOWNI k/Gójska w sierpniu 1920 r.?
Jest na forum temat: Radzanów 1920 - grób rodziny Przybojewskich
viewtopic.php?f=79&t=4569
Pochowano tam dwóch Polaków zamordowanych w Całowni.

Serdecznie pozdrawiam
Krzysztof
Lance do boju, szable w dłoń!
fuchsi
Posty: 431
Rejestracja: ndz sie 29, 2010 9:32 am

Re: Cmentarz wojenny IWŚ - Blinno (pow. sierpecki)

Postautor: fuchsi » wt lut 10, 2015 11:29 am

Witam Lazara,
milo mi. Dobra strona :brawo:

- Blinno drugi raz zostal zajety przez Prusakow w dniu 10-ego lutego 1915. To mam juz potwierdzony.

- Gibbert wedlug pruski sytem meldunkow pozostanie na zawsze jako "zaginiony" - Nie ma meldunku do Berlina - nie ma notatke....

- liczac bataillon na ok. 300 ludzie, stracil "Landsturm Bataillon I Hagenau" (tez w literaturze notowany jako "1. Landsturm Infanterie Bataillon Hagenau" moze po kleske w Blinno?) 226 ludzie jako polegly i zaginiony. Praktycznie przestala istniec.

- Prusacy uzupelnili te straty i znalazl sie nawet niejaki Albert KACZMAREK *Drogoschewo, Gostyn w ich szeregach. Niestety Kaczmarek stracil zyczie w wyniku nieszczesliwego wypadku prawdopodobnie w r. 1916, data i miejsce nie podane.

pozdrawiam serdecznie
Auf ferner, fremder Aue, da liegt ein toter Soldat,
ein ungezählter, vergeßner, wie brav er gekämpft auch hat.
Awatar użytkownika
krzymen
Posty: 376
Rejestracja: pn sie 29, 2011 11:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cmentarz wojenny IWŚ - Blinno (pow. sierpecki)

Postautor: krzymen » śr lut 11, 2015 9:41 am

Witam wszystkich, cześć Fuchsi,
fuchsi pisze:Blinno drugi raz zostal zajety przez Prusakow w dniu 10-ego lutego 1915. To mam juz potwierdzony
Możliwe, że także przy udziale żołnierzy z batalionu Hagenau :lol: Wtedy ruszyła niemiecka ofensywa i 12 lutego zdobyto Sierpc.
fuchsi pisze:liczac bataillon na ok. 300 ludzie, stracil "Landsturm Bataillon I Hagenau" (...) 226 ludzie jako polegly i zaginiony. Praktycznie przestala istniec. :nie:
Nie zgadzam się z tym! Batalion landszturmu liczył ok. 1000 żołnierzy. Kompania to ok. 5 oficerów, 20 podoficerów i 160 szeregowców. W Wogezach „nasi” landszturmiści nie mieli prawie strat (1 zabity i chyba 2 rannych!). Pamiętaj też, że to było w pierwszym półroczu wojny. Dopiero później, kiedy zaczęto wzmacniać piechotę uzbrojeniem (np. ckm czyli MG) i wzrosła siła ognia, to można było zmniejszać liczebność oddziałów. W rejonie Podlesie-Blinno-Agnieszkowo były wszystkie cztery kompanie, a w boju uczestniczyły tylko dwie (1 i 3). Szczególnie trzecia bardzo oberwała i może ona została zniszczona. Sam piszesz - "226 ludzie jako polegly i zaginiony" – czyli ze 170 żołnierzy zdołało się wycofać. Nawet Rosjanie, w swoim komunikacie wojennym, nie pisali o zniszczeniu batalionu tylko o odparciu ataku na wieś Blinno. Z dużymi stratami dla nieprzyjaciela oczywiście!
fuchsi pisze:Gibbert wedlug pruski sytem meldunkow pozostanie na zawsze jako "zaginiony" - Nie ma meldunku do Berlina - nie ma notatke...
Mam informację od kolegi z Niemiec - Egidius Gibbert, ur. 6 grudnia 1869 (chłopaki z Denkmalprojekt dali plamę :lol: z tym 1861!), zaginiony w walkach 1-3 lutego, zmarł w niewoli 21 stycznia 1915 wg. kalendarza rosyjskiego. Czyli wszystko się zgadza. Jeńców odprowadzono do Sierpca, gdzie był rosyjski szpital wojskowy. Tam pewnie zostawiono ciężko rannych. 21 stycznia wg. kalendarza juliańskiego („po staromu stiliu”) używanego w Rosji, to 3 lutego wg. kalendarza gregoriańskiego.
:heej: Krzysztof
Lance do boju, szable w dłoń!
Awatar użytkownika
krzymen
Posty: 376
Rejestracja: pn sie 29, 2011 11:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cmentarz wojenny IWŚ - Blinno (pow. sierpecki)

Postautor: krzymen » śr mar 18, 2015 8:58 am

Tygodnik Płocki - "Z Wogezów do Blinna śladami stryjecznego dziadka".
http://www.tp.com.pl/wokol-nas/z-wogezo ... iadka.html

Gdyby ktoś miał cały artykuł i zechciał go zeskanować ... ;)
Lance do boju, szable w dłoń!
Awatar użytkownika
jozeftop
Posty: 6
Rejestracja: pt lis 01, 2013 5:37 pm

Re: Cmentarz wojenny IWŚ - Blinno (pow. sierpecki)

Postautor: jozeftop » pt kwie 03, 2015 10:41 am

Dzień dobry,

Artykuł „Z Wogezów do Blinna śladami stryjecznego dziadka" już wkrótce będzie dostępny w Internecie. Pragnę poinformować, że w pierwszej połowie kwietnia opublikuję stronę poświęconą pamięci landszturmistów LB1H. Strona będzie także swoistą kroniką dokonań Jean-Luca Fechtera, dzięki któremu udało się ocalić od zapomnienia losy owego nieszczęsnego batalionu - a to dlatego, że jednym z poległych, spoczywających w Blinnie landszturmistów jest brat jego dziadka – Josef Fechter.

Pozdrawiam wszystkich entuzjastów historii
Józef
fuchsi
Posty: 431
Rejestracja: ndz sie 29, 2010 9:32 am

Re: Cmentarz wojenny IWŚ - Blinno (pow. sierpecki)

Postautor: fuchsi » sob kwie 04, 2015 4:01 pm

Witam,
pozdrawiam serdecznie - czekam na ta strone............

fuchsi
Auf ferner, fremder Aue, da liegt ein toter Soldat,
ein ungezählter, vergeßner, wie brav er gekämpft auch hat.
Awatar użytkownika
krzymen
Posty: 376
Rejestracja: pn sie 29, 2011 11:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cmentarz wojenny IWŚ - Blinno (pow. sierpecki)

Postautor: krzymen » pn kwie 20, 2015 9:34 pm

Witam,
Artykuł „Z Wogezów do Blinna śladami stryjecznego dziadka" jest już dostępny w Internecie
http://blinno.pl/images/tygodnikp.pdf
Całkiem sympatyczny, chociaż w części "Pod Blinnem" (opis samego boju) trochę się autorka pogubiła :oczko2:

No i znowu, tak jak przed stu laty, nazwa BLINNO jest „sławna”. Tyle, że dzisiaj piszą o tej wsi lokalne gazety w Polsce i we Francji (Alzacja) a na przełomie stycznia i lutego 1915 roku pisano o niej na całym świecie, także za oceanem w USA … Gazety cytowały komunikaty wojenne niemieckie i rosyjskie. Tacy np. Szwajcarzy w drukowanym w Genewie LA GUERRE MONDIALE Bulletin Quotidien Illustré (Wojna Światowa, Codzienny Biuletyn Ilustrowany) robili zbitkę komunikatów wszystkich stron wojujących.
GuerreMondiale1.jpg
GuerreMondiale1.jpg (78.88 KiB) Przejrzano 11827 razy
Do tego mapki z tymi pogańskimi nazwami: Skempe, Serpez, Bieshun, Orshulewo, Podlesije, Prondystary, Schtschawno … W takim towarzystwie Blinno brzmi całkiem nieźle. Nawet dla Szwajcara :lol:
GuerreMondiale2.jpg
GuerreMondiale2.jpg (61.74 KiB) Przejrzano 11827 razy
Lance do boju, szable w dłoń!
Awatar użytkownika
jozeftop
Posty: 6
Rejestracja: pt lis 01, 2013 5:37 pm

Strona cmentarza

Postautor: jozeftop » pt maja 15, 2015 10:03 pm

Dobry wieczór,
W czwartek 14 maja 2015r. o 17.00 w Muzeum Mazowieckim w Płocku odbyła się promocja siódmego numeru Naszych Korzeni. W NK na szczególną uwagę zasługuje artykuł Jean-Luca Fechtera z Francji poświęcony tragicznemu losowi batalionu pospolitego ruszenia z północnej Alzacji (Landsturm Infanterie Bataillon 1). Krótka informacja i fotki ze wspomnianego wydarzenia są dostępne na stronie http://www.blinno.pl/ostatnio-dodane-1. ... e-korzenie
Link do artykułu: http://www.blinno.pl/tragiczny-los-land ... genau.html

Pozdrawiam:Jozef
Awatar użytkownika
jozeftop
Posty: 6
Rejestracja: pt lis 01, 2013 5:37 pm

Re: Cmentarz wojenny IWŚ - Blinno (pow. sierpecki)

Postautor: jozeftop » pt maja 15, 2015 10:15 pm

Dobry wieczór,
W czwartek 14 maja 2015r. o 17.00 w Muzeum Mazowieckim w Płocku odbyła się promocja siódmego numeru Naszych Korzeni. W NK na szczególną uwagę zasługuje artykuł Jean-Luca Fechtera z Francji poświęcony tragicznemu losowi batalionu pospolitego ruszenia z północnej Alzacji (Landsturm Infanterie Bataillon 1). Krótka informacja i fotki ze wspomnianego wydarzenia są dostępne na stronie http://www.blinno.pl w zakładce "ostatnio dodane"

Pozdrawiam:Jozef

Wróć do „Cmentarze wojenne i wojskowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości