Drodzy użytkownicy. Docierają do nas zgłoszenia o trudnościach w logowaniu do forum. Dotyczy to niektórych użytkowników, a może być spowodowane awarią z którą jakiś czas temu mieliśmy do czynienia.
Jeśli nie możesz zalogować się na swoje konto, prosimy o informację na adres: logowanie@tradytor.pl - niezbędne może być zresetowanie hasła, w którym pomożemy. Pozdrawiamy.

Cmentarz jeniecki w lesie Borek - Chełm

Cmentarze, mogiły, kwatery
Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1198
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Cmentarz jeniecki w lesie Borek - Chełm

Postautor: trobal » pt wrz 24, 2010 11:33 am

Cmentarz znajduje się na tyłach cmentarza komunalnego. Chowano tu w masowych mogiłach jeńców stalagu 319B. W pobliżu znajdowało się krematorium w którym wiele z ciał po ekshumacji okupanci spalili wykorzystując do tego celu liczące 300 osób Sonderkomando z chełmskiego getta. Najprawdopodobniej spoczywają tu razem ze szczątkami żołnierzy wielu narodowości także cywile, najliczniej Żydzi. Z ogólnej liczby ofiar stalagu 319 szacowanej na 90000 w lesie Borek spoczęło ok. 1/3. Są opracowania w których podaje się, że na cmentarzu w lesie Borek spoczywa i 50 tys. osób. Trudno o dokładne liczby - także cmentarz przy ul. Rampa Brzeska, a określany jako cmentarz stalagu 319A, może zawierać 30 tys. do 60 tys. ciał. Wiadomo, że w pierwszej kolejności Niemcy mordowali Romów i Żydów w mundurach wrogich państw. Później do planowej eksterminacji jeńców doszły takie czynniki jak głód i fatalne warunki sanitarne zbierając jeszcze obfitsze żniwo niż kule oprawców.

Upamiętnienie w miejscu pochówków nastąpiło dopiero po kilkudziesięciu latach od czasu śmierci tu pochowanych. Jako pierwsi na terenie cmentarza pojawili się Włosi. W roku 1989 wystawili pomnik ku czci zmarłych jeńców włoskich. W latach 90 postawiono pomnik ku czci wszystkich zmarłych jeńców.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Cmentarz jeńców wojennych
narodowości rosyjskiej,
żydowskiej, włoskiej i ludności
cywilnej z Chełmszczyzny
pomordowanych przez
hitlerowców
w latach 1942-1944
Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"

Wróć do „Cmentarze wojenne i wojskowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości