Zbiorowa mogiła na terenie płockiego ZOO

Cmentarze, mogiły, kwatery
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1509
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Zbiorowa mogiła na terenie płockiego ZOO

Postautor: Thomas » pn lis 29, 2010 7:13 pm

No to się narobiło...

a mi już krew szybciej płynie jak słyszę takie rzeczy
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1509
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Zbiorowa mogiła na terenie płockiego ZOO

Postautor: Thomas » pn lis 29, 2010 7:15 pm

kwis pisze:Ogród Mączyńskich, i inne pobliskie ogrody, które pamiętają starsi płocczanie powstały na dawnych cmentarzach? - z tekstu tak wynika, chyba coś nie tak.
Wtórny pochówek - zlikwidowany cmentarz (np. przykościelny? św. Krzyża, św. Magdaleny?) - szczątki przeniesiono w inne miejsce i pochowano w zbiorowej mogile. Czemu nie?
Awatar użytkownika
werdan
Posty: 129
Rejestracja: czw sie 13, 2009 2:26 pm
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Zbiorowa mogiła na terenie płockiego ZOO

Postautor: werdan » pn lis 29, 2010 7:47 pm

Ogród Mączyńskich, i inne pobliskie ogrody, które pamiętają starsi płocczanie powstały na dawnych cmentarzach? - z tekstu tak wynika, chyba coś nie tak.
Jeśli kości pochodzą z XVII wieku, to starsi płocczanie nic nie pamiętają.


Może to kości zmarłych na cholerę, którzy byli chowani dość niedaleko.
Awatar użytkownika
kwis
Posty: 489
Rejestracja: sob sty 23, 2010 12:49 am
Lokalizacja: Płock

Re: Zbiorowa mogiła na terenie płockiego ZOO

Postautor: kwis » pn lis 29, 2010 7:51 pm

werdan pisze:
Ogród Mączyńskich, i inne pobliskie ogrody, które pamiętają starsi płocczanie powstały na dawnych cmentarzach? - z tekstu tak wynika, chyba coś nie tak.
Jeśli kości pochodzą z XVII wieku, to starsi płocczanie nic nie pamiętają.


Może to kości zmarłych na cholerę, którzy byli chowani dość niedaleko.
przypuszczalnie szczątki pochodzą z okresu między XVII a XIX wiekiem - z XIX wieku powinni pamietać
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1509
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Zbiorowa mogiła na terenie płockiego ZOO

Postautor: Thomas » pn lis 29, 2010 7:53 pm

Wiesz, nie widzę tego.
Jeśli było cmentarzysko choleryczne - to musi być jego oryginalne miejsce, bo takich cmentarzysk nie rozkopywano, nie ekshumowywano kości, nic z nimi nie robiono. Nie widzę powtórnego pochówku ludzi zmarłych na cholerę - takich rzeczy nie robiono.
Bano się, aby zaraza nie uaktywniła się znów. Nie naruszano ziemi w żaden sposób. Jest to znane i powszechne do dziś. W pobliżu Sierpca właściciel pola ma na swoim terenie cmentarzysko choleryczne - nie jest ono zaorane - pusty plac pośrodku pola uprawnego - jak twierdzi, boi się ruszyć cokolwiek pługiem, żeby "zaraza znów nie wyszła z ziemi".

Ja obstawiam za ekshumowanymi szczątkami z cmentarza przykościelnego.
Awatar użytkownika
werdan
Posty: 129
Rejestracja: czw sie 13, 2009 2:26 pm
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Zbiorowa mogiła na terenie płockiego ZOO

Postautor: werdan » pn lis 29, 2010 7:55 pm

przypuszczalnie szczątki pochodzą z okresu między XVII a XIX wiekiem - z XIX wieku powinni pamietać
jeśli z XIX, to mogli pamiętać, ale skoro nic o tym nie wiadomo, to znaczy, że nie przekazali następnym albo kości są starsze. a zapytać już nie ma kogo.
fuchsi
Posty: 431
Rejestracja: ndz sie 29, 2010 9:32 am

Re: Zbiorowa mogiła na terenie płockiego ZOO

Postautor: fuchsi » pn lis 29, 2010 9:46 pm

Dobry wieczur,
jak juz Thomas powiedzial, takie miejscie byli znane i powinnien znalesc informacje o tym w archiwum miejskim. I nawet, kiedy archeolodze maja racje - mnie jeszcze brakuje odpowiedz na "w poblizu cmentarza garnizonowego" i tak nie chodzi tylko o dezerterow, ich nie bylo setek.............Dlaczego nie moglem do dzisiaj znalesc informacje o ekshumacje zwlok roztrzeliwanych Polakow? Czy nie bylo warte szukac? Kiedy nie - dlaczego?
Ja dalej szukam informacje o dezerterow - i wiem, ze odpowiedz nie znajde ich jutro albo pojutrze....bo co z tych jeszcze zostalo, to jest gleboko i daleko pochowane.........ale cos z tego jeszcze wygrabie, nie martwcie sie.......
milego wieczoru
fuchsi
Auf ferner, fremder Aue, da liegt ein toter Soldat,
ein ungezählter, vergeßner, wie brav er gekämpft auch hat.
kajtek0
Posty: 14
Rejestracja: ndz paź 17, 2010 1:16 pm

Re: Zbiorowa mogiła na terenie płockiego ZOO

Postautor: kajtek0 » pn lis 29, 2010 10:21 pm

Witaj Gunter. Jeszcze niejedno Ciebie zdziwi... normalka Ale jak to się stało , że w czaszkach z XVII wieku były ślady po kulach.? Może jaki arkebuz?

A nagrana już Pani Świadkowa , chyba ma mieszane uczucia?

Bóg jest Sprawiedliwy i wszystko wyjdzie na jaw. na przekór zaciemniaczom. Pozdrawiam Ciebie i Tradytora. Ludzie piszą z zewnątrz i dziękują wam za ścisłe relacje.
Awatar użytkownika
Kostrogaj
Posty: 15
Rejestracja: pt paź 08, 2010 3:29 am
Lokalizacja: Płock-Huddersfield

Re: Zbiorowa mogiła na terenie płockiego ZOO

Postautor: Kostrogaj » pn lis 29, 2010 10:30 pm

Patrząc na obecną sytuację zastanawiam się czy te miejsca są jedyne. Zauważmy, że teren obecnego ZOO znajdował się troszkę na uboczu. Poza tym szczątki znalazły się jakby na w ''wysypisku''. Zapomniane i nie potrzebne. Nie wiem czy archeolodzy nie powinni rozszerzyć swoich badań na całe ZOO. Tereny przy cmentarzach zawsze mogą być niesamowicie ciekawe. Tak jak usilnie głoszą, co niektóry mogą tam znajdować szczątki ofiar hitleryzmu, ale tez dużo wcześniej grzebano tam ludzi z różnych pobudek. Pamiętam jak z kolegą grzebaliśmy na terenie byłej jednostki wojskowej, przez którą przewinęli się i Niemcy i Rosjanie i Polacy. Najwięcej ciekawostek było zawsze na uboczu. Dosłownie na śmietniku. Być może szczątki zostały pogrzebane po cichu i szybko. Stąd asymetria, o której wspomina jeden z kolegów. Myślę, że dużo mogą pomóc księgi parafialne. Nie zapominajmy, że w nawet w XVII wieku parafie prowadziły doskonałą dokumentację. Niestety ja nie mam fizycznej możliwości zajrzenia tu czy tam. Cały ciekaw jestem, czego jeszcze się dowiemy.

''kajtek0' napisał
Bóg jest Sprawiedliwy i wszystko wyjdzie na jaw. na przekór zaciemniaczom. Pozdrawiam Ciebie i Tradytora. Ludzie piszą z zewnątrz i dziękują wam za ścisłe relacje.

Nie mieszajmy Boga w to wszystko. Uważam że trzymanie się jednej tezy jest dziecinne. Czas i szersze badania pokażą kto i kiedy został tam pogrzebany. Chyba wszystkim zależy na wyjaśnieniu wszystkich niejasności.
świętych przybywa...Sytych ubywa...a to polska właśnie....
kajtek0
Posty: 14
Rejestracja: ndz paź 17, 2010 1:16 pm

Re: Zbiorowa mogiła na terenie płockiego ZOO

Postautor: kajtek0 » pn lis 29, 2010 10:52 pm

Powiem tak.

Pisanie Kostrogaja, jak zawsze ślizgające się na pograniczu.. pisanie

usilne

o Świadkach , mających około 80 lat , jest niemiłe.
Ci ludzie chcą tylko powiedzieć, co ich spotkało w życiu a Musieli z tym żyć..całe Życie.
Jeżeli dziecinnym jest wyjaśnienie masowych egzekucji a są Świadkowie, to ja znikam a lat mam 65. Może i dziecinne ale wolę zostać z tymi, którzy Pamiętają.

Jeżeli Tobie nie odpowiada Bóg, to znikam z Tradytora. ON jest dla mnie Najważniejszy, Potem CZŁOWIEK.

Pozdrowienia na pożegnanie.
Awatar użytkownika
kwis
Posty: 489
Rejestracja: sob sty 23, 2010 12:49 am
Lokalizacja: Płock

Re: Zbiorowa mogiła na terenie płockiego ZOO

Postautor: kwis » wt lis 30, 2010 12:29 am

http://fotoforum.gazeta.pl/photo/5/kg/k ... gvxAHX.jpg
Tekst z GW - kilka lat temu

Podobna historia wyżej - Kości ludzkie znalezione na Cholerce - dla niewtajemniczonych Cholerka to część Płocka na której chowano osoby zmarłe na cholerę. Osiedle Cholerka znajduje się na dawnym cmentarzu.. Co się stało z kośćmi z Cholerki ?

Ci co ocaleli z epidemmi cholery udali się pieszo do Skępego by podziękować MB Skępskiej za uzdrowienie i za ocalenie. Pielgrzymki są corocznie organizowane do dnia dzisiejszego. Płocka pielgrzymka wychodzi w dniu 6 września do Skępego dociera po dwóch dniach.


Kolejny tekst z portalu plocek.pl

http://www.plocek.pl/pl,84,234,co-sie-s ... 17,,,plock

i GW - Płock

http://plock.gazeta.pl/plock/1,35681,87 ... terow.html
Awatar użytkownika
kwis
Posty: 489
Rejestracja: sob sty 23, 2010 12:49 am
Lokalizacja: Płock

Re: Zbiorowa mogiła na terenie płockiego ZOO

Postautor: kwis » wt gru 07, 2010 10:37 pm

Dziś, we wtorek, znów próbowaliśmy się dowiedzieć od miejskiego konserwatora zabytków, co dalej będzie ze szczątkami: i tymi wykopanymi, i tymi, które wciąż znajdują się w ziemi. Czy zostaną przeniesione, czy ktoś podejmie działania mające wyjaśnić dokładny czas pochodzenia tych kości i okoliczności ich złożenia w tym miejscu? Niestety, nadal nic w tej sprawie nie wiadomo. - Zawiadomienie od prokuratury o umorzeniu śledztwa w sprawie szczątków w zoo konserwator zabytków Luiza Siemienik otrzymała dziś - powiedziała Agnieszka Maćkowiak z ratuszowego biura prasowego. - Teraz, by zająć jakieś stanowisko i podjąć dalsze działania, miejski konserwator zabytków musi poznać szczegóły decyzji prokuratora. Poza tym, przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji, z zagadnieniem musi zapoznać się prezydent.

Taką informację podał portal internetowy http://www.plocek.pl

Podobnej treści teksty są w dwóch innych tygodnikach wychodzących w Płocku. W Tygodniku Płockim doczytałem się że archeolodzy odkryli pozostałości muru ceglano kamiennego z okresu podobnego co znalezione kości ludzkie.

Temat ludzkich kości z terenu zoo odchodzi na dalszy plan, ale nasuwa się pytanie co dalej z ludzkimi szczątkami?

Wydaje się być zasadne by dokonać powtórnego pochówku.
w jakim obrządku?
w którym miejscu?

Kilka miesięcy temu pisano o budowie w Płocku ossarium - w tym temacie też nastąpiła cisza.
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1509
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Zbiorowa mogiła na terenie płockiego ZOO

Postautor: Thomas » wt gru 07, 2010 11:51 pm

kwis pisze:Temat ludzkich kości z terenu zoo odchodzi na dalszy plan, ale nasuwa się pytanie co dalej z ludzkimi szczątkami?

Wydaje się być zasadne by dokonać powtórnego pochówku.
w jakim obrządku?
w którym miejscu?
Bardzo niedobrze, że tak się dzieje. Pochówek musi być, nie wydaje mi się stosownym, aby kości ponownie zasypać (do kogo by one nie należały) i nadal żeby był tam wybieg dla małp, czy innych tam stworzonek.

Obrządek to chyba jasna sprawa. Nie uda nam się ustalić wyznania pochowanych (no, może, w jakimś skrajnym przypadku), ale chrześcijańska modlitwa za zmarłych (chyba bez wielkich ceremonii pogrzebowych konkretnego wyznania?) byłaby najodpowiedniejsza.

Gdzie? Nie wiem, może czas na jakieś konsultacje na "wyższym szczeblu".
kajtek0
Posty: 14
Rejestracja: ndz paź 17, 2010 1:16 pm

Re: Zbiorowa mogiła na terenie płockiego ZOO

Postautor: kajtek0 » wt gru 07, 2010 11:59 pm

Parafia pw. Ducha Świętego w Płocku
ul. Adama Asnyka 2


Temat ; UPAMIĘTNIENIE PŁOCCZAN POCHOWANYCH NA
CMENTARZU STARYM.

Jestem Opiekunem Miejsc Pamięci Narodowej, Kwestarzem a nawet w Płocku , pierwszy to czyniłem....

Jestem również PŁOCCZANINEM Z POKOLEŃ.

Groby moich Babć i Dziadków przestały istnieć a na ich grobach powstały nowe.
Jakby przestali istnieć RAZ NA ZAWSZE.

Dlatego też zaproponowałem Stowarzyszeniu Starówka , żeby razem z nami a reprezentuję samorzutne stowarzyszenie PRO. tj. zespół 4 osób zajmujących się propagacją Pamięci Narodu polskiego w Płocku, wykonać przedsięwzięcie jak w Opisie.

Jednak życie przynosi utrudnienia a Starówka ma dużo pracy na co dzień w związku z remontami grobów itd.

Czas płynie mój też. Jestem chorym na serce i mam trudności w chodzeniu.
Dlatego też bardzo proszę o przyjęcie mojego Listu elektronicznego , jako Zgłoszenie propozycji PRO w sprawie utworzenia na terenie cmentarza nazywanego Płockimi Powązkami...........

Miejsca Pamięci, nazywanego roboczo ŚCIANĄ PŁACZU, w formie pomnika, terenu gdzie będzie można palić lampki, składać kwiaty ,

PAMIĘCI WSZYSTKICH PŁOCCZAN pochowanych na tym cmentarzu przez okres jego istnienia.


Jestem byłym Radnym Miasta, I Kadencji i to moja rada wnioskowała o wznowienie pochówków, mając na celu zdobycie funduszy na ochronę grobów zabytkowych na tym cmentarzu.

Uważamy, że ww. jesteśmy winni Pamięci naszych przodków.

Proponuje spotkanie w Sprawie opisanej
Ze Stowarzyszeniem Starówka Płocka, możemy uczynić dla Płocka i naszych Bliskich Przodków, ważne przedsięwzięcie dla Dobra powszechnego.
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Zbiorowa mogiła na terenie płockiego ZOO

Postautor: UBOOT » śr gru 08, 2010 5:37 am

Hm...a co powyższy tekst ma z tematem- Zbiorowa mogiła na terenie płockiego ZOO
kajtek0
Posty: 14
Rejestracja: ndz paź 17, 2010 1:16 pm

Re: Zbiorowa mogiła na terenie płockiego ZOO

Postautor: kajtek0 » śr gru 08, 2010 8:42 am

Ano taki, że PRO zaproponowało Miastu Płock dokonania pochówku szczątków z ZOO jw.

Powiadomiono o tej propozycji Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Wstawiłem opis ludzkich szczątków na ulicy Kolegialnej ...ale nie widzę.


Szczątki z ZOO , jeżeli są takie stare... podlegały jako pochowek, kościołowi. Utworzenie Miejsca Pamięci Dawnych Płocczan NA POWIĘKSZONYM obecnie cmentarzu, to wg mnie TRADYCJA I POLSKA.
Awatar użytkownika
Kostrogaj
Posty: 15
Rejestracja: pt paź 08, 2010 3:29 am
Lokalizacja: Płock-Huddersfield

Re: Zbiorowa mogiła na terenie płockiego ZOO

Postautor: Kostrogaj » śr gru 08, 2010 3:07 pm

nie wiem dokładnie na jakim etapie są badania na terenie Zoo i jemu przyległym, ale z pochówkami to raczej trzeba by się jeszcze wstrzymać.
świętych przybywa...Sytych ubywa...a to polska właśnie....
fuchsi
Posty: 431
Rejestracja: ndz sie 29, 2010 9:32 am

Re: Zbiorowa mogiła na terenie płockiego ZOO

Postautor: fuchsi » śr gru 08, 2010 11:15 pm

Witam,
moze znajdcie sie jakis sposob kulturalny? Oni tez kiedys byly ludzmi - jak my teraz...................
dobra noc
fuchsi
Auf ferner, fremder Aue, da liegt ein toter Soldat,
ein ungezählter, vergeßner, wie brav er gekämpft auch hat.
kajtek0
Posty: 14
Rejestracja: ndz paź 17, 2010 1:16 pm

Re: Zbiorowa mogiła na terenie płockiego ZOO

Postautor: kajtek0 » śr gru 08, 2010 11:33 pm

Tak Gunterze. , miałem tu nie pisać ale dla Tych , Którzy Sami już Nic nie powiedzą , napisałem ..

Kiedy czytam ,że ktoś nie lubi być pouczany , wracam , gdzie pieprz rośnie do tych , którzy nie bacząc na siebie pracują na rzecz Pamięci. Pozdrawiam dbających o Tradycję narodową.
fuchsi
Posty: 431
Rejestracja: ndz sie 29, 2010 9:32 am

Re: Zbiorowa mogiła na terenie płockiego ZOO

Postautor: fuchsi » czw gru 09, 2010 11:25 pm

Dobry wieczur,
dostalem odpowiedz z archiwum w Niemczech. Nie sa w stanie sam przeszukac te archiwalie, mam to sam robic. 1500 km w jednym kierunku. Nie wczesnej niz na wiosne moge to zrobic ;-(
Bede mial cala zime na archiwum w Plocku..............
pozdrawiam
Auf ferner, fremder Aue, da liegt ein toter Soldat,
ein ungezählter, vergeßner, wie brav er gekämpft auch hat.

Wróć do „Cmentarze wojenne i wojskowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości