Cmentarz wojenny (I WŚ) - Bychawa (pow. lubelski)

Cmentarze, mogiły, kwatery
Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Cmentarz wojenny (I WŚ) - Bychawa (pow. lubelski)

Postautor: trobal » wt paź 12, 2010 8:43 am

Cmentarz znajduje się w miejscu nazywanym "Biała Góra". Jest całkowicie otoczony przez pola - nie ma drogi którą można podejść w jego bezpośrednie sąsiedztwo. Ja wybrałem na odwiedziny okres po żniwach licząc na jakieś ściernisko którym przeszedłbym nic nie niszcząc.

Obrazek

Obrazek

Na słupie umieszczonym na wale otaczającym teren cmentarza znajdują się wszystkie informacje o poległych jakie mogłem znaleźć.

Obrazek

Obrazek

Teren cmentarza jest zarośnięty jednak są ślady odwiedzin w postaci słabo widocznych ścieżek. Widoczny na jednym ze zdjęć powyżej krzyż znajduje się na szczycie kopca. Z bliska widać go nawet jeszcze gorzej.

Obrazek

Jednak kopiec nie jest tu sam. Poza tym pierwszym znajdują się jeszcze dwa podobne. Na wszystkich umieszczone są takie same krzyże.

Stojąc między pierwszym i drugim kopcem mogłem zrobić drugie ujęcie pierwszego kopca...

Obrazek

...i ujęcie kopca drugiego

Obrazek

Na koniec kopiec trzeci

Obrazek

Co było przyczyną powstania trzech kopców? Czy w każdym spoczywają polegli w innym czasie czy też z różnych armii? Nie wiem.
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"
Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Re: Cmentarz wojenny (I WŚ) - Bychawa (pow. lubelski)

Postautor: Nieostatni » wt paź 12, 2010 12:57 pm

Piękne są dwa pierwsze zdjęcia, prawie liryka obrazów Józefa Chełmońskiego. Żabia perspektywa podniosła wysokość Białej Góry. Trzy kopce, trzy kurhany mogił. Porażająca jest liczba tu pogrzebanych, to prawie liczebność pułku. Tablica wspomina o trzech odsłonach, trzech aktach tej tragedii. Może to stąd trzy kopce z trzema krzyżami?
Nieostatni
Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Re: Cmentarz wojenny (I WŚ) - Bychawa (pow. lubelski)

Postautor: trobal » śr paź 13, 2010 7:02 am

To nie była żabia perspektywa, a przynajmniej nie schylałem się by zrobić zdjęcie. Góra nie jest płaska - ot co.
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"

Wróć do „Cmentarze wojenne i wojskowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości