Bezimienna mogiła bolszewików 1920r. Ossów (pow. wołomiński)

Cmentarze, mogiły, kwatery
Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Bezimienna mogiła bolszewików 1920r. Ossów (pow. wołomiński)

Postautor: Nieostatni » czw paź 28, 2010 9:38 pm

Byłem widziałem, okrzyczaną i oprotestowaną mogiłę. Nie jest to pomnik, też nie monument sławiący Armię Czerwoną, ani bolszewików. Normalna zbiorowa mogiła żołnierzy najeźdźcy, poległych z rąk prawowitych obrońców własnej ziemi. Prostokąt o wymiarach ok. 15X6m, ograniczony ścianką betonową, na której ułożono prostopadłościany z jasnego granitu (18 X 18 X 70cm) tworzy powierzchnię mogiły wyższą o 18cm nad powierzchnię terenu, wewnątrz zielona darń. Na wprost wyrasta z mogiły, około 2.0m wysokości skośna bryła - wiązka przenikających się prostopadłościanów, przeciętych pionową płaszczyzną. Płaszczyzna cięcia, to zarys prawosławnego krzyża. Po obu stronach krzyża wystaje skosem z darni tyraliera 22 złamanych, graniastych rosyjskich bagnetów kłujących, odpowiadająca liczbie tu pochowanych. U stóp oglądającego tablica memoratywna z prostym dwujęzycznym tekstem. Konstrukcja prosta, spokojna i lekka. Wykonana z cienkiej blachy stali nierdzewnej o głęboko matowej powierzchni i szarym kolorze. Nagrobek projektował rzeźbiarz Marek Moderau, który jest również autorem projektu monumentu, realizowanego w "kwaterze smoleńskiej" na Wojskowych Powązkach. Pomnika pamięci ofiar tragicznej katastrofy. Dlaczego krzyż prawosławny? W czasie prowadzonych tu badań archeologicznych znaleziono: Jednym z ciekawszych znalezisk jest emblemat Armii Czerwonej wykonany ze srebrzonego mosiądzu w postaci wypukłej pięcioramiennej gwiazdy, z zewnętrzną obwódką i umieszczonym pośrodku wyobrażeniem młota i pługa. - Emblemat ten obowiązywał w Armii Czerwonej od kwietnia 1918 do kwietnia 1922r.- W grobach znaleziono również prawosławny krzyżyk wykonany z blaszki mosiężnej.
Myślę, iż dobrze wybrano, wyselekcjonowano symbol ustawiony na mogile. W mojej ocenie kontrowersyjny jest termin udostępnienia mogiły? 15 sierpień to Dzień Zwycięstwa - Święto Wojska Polskiego. Może to prawidłowy odruch fetujących ogromne zwycięstwo, może to miał być akt dobrej woli w kierunku mogiły pokonanego sromotnie wroga. Miało być bez zbędnego rozgłosu. Ktoś celowo nagłośnił i stało się. Miejscowi mieszkańcy pochowali zabitych i pamiętali o tym miejscu nazywając je Polakową Górką. To jest należny szacunek dla człowieczeństwa, martwy nie jest już wrogiem, nasza kultura tego wymaga i takiego traktowania oczekujemy w stosunku do naszych poległych żołnierzy na obczyźnie.
Gore w czerepach, co po niektórych Lechitów. Oj gore.
Nieostatni
Załączniki
IMGP6156.JPG
IMGP6156.JPG (134.62 KiB) Przejrzano 2590 razy
IMGP6154.JPG
IMGP6154.JPG (92.35 KiB) Przejrzano 2590 razy
IMGP6157.JPG
IMGP6157.JPG (115.85 KiB) Przejrzano 2590 razy
IMGP6149.JPG
IMGP6149.JPG (87.76 KiB) Przejrzano 2590 razy
Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Re: Bezimienna mogiła bolszewików 1920r. Ossów (pow. wołomiń

Postautor: Nieostatni » śr lis 03, 2010 11:05 pm

Chyba jednak tym razem szczęśliwie ktoś poszedł po rozum do głowy i na powtórzenie ceremonii wybrano Dzień Zaduszny - Dzień zmarłych w kalendarzu dzień powszedni. W południe przedstawiciel Kancelarii Prezydenta RP prof. Tomasz Nałęcz i Sekretarz Generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa prof. Andrzej Kunert, w asyście kapelanów Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego obrządku prawosławnego i katolickiego, złożyli wieńce pod obeliskiem na Cmentarzu Poległych 1920 r. w Ossowie, a następnie udano się na mogiłę bezimiennych bolszewików na Polakówej Górce.
Zrobiono wszystko aby zachować charakter religijny, bez akcentów politycznych. Nad mogiłą modlitwy odmówił prawosławny kapelan i jego odpowiednik kapelan katolicki Ordynariatu Wojska Polskiego. Sama ceremonia była dość krótka, ale nie obyło bez wrogich akcentów, a nawet agresji.
Nie pozwolono na spokojne odegranie trębaczowi sygnaliście stosownej melodii przewidzianej w ceremonii. Przerywano śpiewem Hymnu i okrzykami hańba i zdrada. Były transparenty obrażające Prezydenta RP i bojówka z działaczami bazującymi w furgonetce z pomorską rejestracją. Widok policyjnych radiowozów trzymał w ryzach krewkich przyjezdnych. Mimo zmiany wystroju mogiły - "tyralierę 22 połamanych bagnetów", symbolizujących poległych bolszewików, zamieniono na taką samą ilość "kamiennych pieńków", jak z sykiem usłyszałem dziś (do odrąbywania, czego? Nie dosłyszałem), zmieniono - skorygowano treść inskrypcji na tablicy. Nie wszyscy słychać akceptują zmiany. Jednak w ciągu nocy mogiły nie zbezczeszczono, co jest pocieszające. Koło południa paliły się znicze, miejscowi mieszkańcy byli i są innego zdania, opiekowali się ta bezimienną mogiłą wroga.
Może z nastaniem jesieni przestaną kurzyć, wypalą się w końcu niektórych lechitów czerepy?
Miejscowa prasa: http://www.wiesci.wolomin.com/?f=xml/201044.xml&p=3 i http://wyborcza.pl/1,75248,8603361,To_j ... legli.html
Nieostatni
Załączniki
IMGP7006.JPG
IMGP7006.JPG (92.92 KiB) Przejrzano 2574 razy
IMGP7010.JPG
IMGP7010.JPG (85.29 KiB) Przejrzano 2574 razy
IMGP7012.JPG
IMGP7012.JPG (96.96 KiB) Przejrzano 2574 razy
IMGP7015.JPG
IMGP7015.JPG (91.35 KiB) Przejrzano 2574 razy
IMGP7020.JPG
IMGP7020.JPG (125.6 KiB) Przejrzano 2574 razy
IMGP7022.JPG
IMGP7022.JPG (93.37 KiB) Przejrzano 2574 razy
Awatar użytkownika
krzymen
Posty: 376
Rejestracja: pn sie 29, 2011 11:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bezimienna mogiła bolszewików 1920r. Ossów (pow. wołomiń

Postautor: krzymen » czw mar 01, 2012 11:53 pm

Nieostatni pisze:W mojej ocenie kontrowersyjny jest termin udostępnienia mogiły? 15 sierpień to Dzień Zwycięstwa - Święto Wojska Polskiego.
I to bardzo kontrowersyjny! 15 sierpnia jest również liturgicznym świętem Wniebowzięcia Matki Bożej. To było do przewidzenia, że wybór tego dnia podziała na niektórych jak płachta na byka.
Nieostatni pisze:Chyba jednak tym razem szczęśliwie ktoś poszedł po rozum do głowy i na powtórzenie ceremonii wybrano Dzień Zaduszny - Dzień zmarłych w kalendarzu dzień powszedni.
Szkoda, że za pierwszym razem zabrakło komuś rozumu i ... wyobraźni! Niektórych rzeczy nie można robić na siłę.
Musieliśmy się minąć, bo ja też tam wtedy byłem! Miałem akurat wolny dzień, więc wpadłem zrobić zdjęcia i „nadziałem” się na uroczystość, o której nie miałem pojęcia. Nie było warunków do fotografowania, więc od razu odjechałem. Byłem w Ossowie już wcześniej, ale po deszczach wylała rzeczka i mogiła była niedostępna.
Nieostatni pisze:Jednak w ciągu nocy mogiły nie zbezczeszczono, co jest pocieszające. Koło południa paliły się znicze, miejscowi mieszkańcy byli i są innego zdania, opiekowali się ta bezimienną mogiłą wroga.
Może z nastaniem jesieni przestaną kurzyć, wypalą się w końcu niektórych lechitów czerepy?
Niestety nie ma tak dobrze :( Po raz trzeci wpadłem tam w kwietniu 2011. Nikt nie miał jakoś czasu i chęci uprzątnąć wieńców i wypalonych zniczy z listopadowych uroczystości. Dodatkowo „upiększono” mogiłę napisami wykonanymi zieloną, czerwoną i czarną farbę. Wiele się nagimnastykowałem - robiłem zdjęcia z różnych miejsc i odległości. Niestety tylko na jednym zdjęciu nie widać bazgrołów. Jedynie krzyża nie zapaćkali. Wstyd coś takiego publikować … :oops:
polakowka.gr.jpg
polakowka.gr.jpg (48.1 KiB) Przejrzano 2537 razy
Na szczęście ulitował się nade mną kol. Nieostatni i udostępnił mi swoje zdjęcia! Jeszcze raz dziękuję! :piwo:
Trochę zdjęć i innych materiałów z Ossowa:
http://www.rowery.olsztyn.pl/wiki/miejs ... ckie/ossow
Lance do boju, szable w dłoń!

Wróć do „Cmentarze wojenne i wojskowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość