Cmentarz I WŚ - Góry (Królewski Las, pow. płocki)

Cmentarze, mogiły, kwatery
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 945
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Krzywy Borek i Las Królewski - okolice Płocka

Postautor: Majsterek » pt sty 07, 2011 12:05 pm

Góry.JPG
Góry.JPG (45.03 KiB) Przejrzano 11769 razy
Ja jestem ciekaw, czy ten ktoś wiedział, że mieszka na terenie cmentarza. To jest taka drewniana chałupa na polance o ile dobrze pamiętam. Ktoś tam chyba pomieszkiwał nawet w zeszłym roku.
Co się stało, że tak szybko zamienili cmentarz na działkę.
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Krzywy Borek i Las Królewski - okolice Płocka

Postautor: bobola » pt sty 07, 2011 12:54 pm

W tej okolicy na przełomie lat 70-80 ub. wieku było wysypisko śmieci z Płocka, ale nie naruszyło cmentarza, bo było dalej od torów.
Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Re: Krzywy Borek i Las Królewski - okolice Płocka

Postautor: Nieostatni » pt sty 07, 2011 5:20 pm

Jednak szlak kolejowy na odcinku Radziwie - Łąck to wg.Wikipedii: - Między stacjami Płock Radziwie-Łąck znajduje się jedyny dwutorowy(7km.) odcinek linii Kutno-Brodnica. Na załączonej poniżej mapie linia pokazana jest jako dwutorowa, wykop nie powinien naruszyć zarysu cmentarza. Mapa jest w przybliżonej skali 1:5000. Zaznaczenie L i G przeniosłem z wigowskiej setki jako punkty orientacyjne, wtedy skraj lasu(?). Zaniepokoił mnie post boboli o wysypisku, jednak jestem pełen optymizmu i wierzę w odnalezienie cmentarza w stanie nie naruszonym.
Oto najnowszy skan 1:5000
ScreenShot166 Góry G i L wg.JPG
ScreenShot166 Góry G i L wg.JPG (83.03 KiB) Przejrzano 11759 razy
Nieostatni
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 945
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Krzywy Borek i Las Królewski - okolice Płocka

Postautor: Majsterek » sob sty 08, 2011 5:47 pm

Ja nie mam rzadnych wątpliwości, że cmentarz znajdował się w zaznaczonym miejscu:
Góry2.jpg
Góry2.jpg (72.28 KiB) Przejrzano 11741 razy
Wskazuje na to jednoznacznie układ dróg, który nie zmienił sięznacząco, jeżeli na mapach WIGowskich coś jest, to było na pewno.
Tyle że tam centralnie stoi ta chałupka...
Awatar użytkownika
org.pl
Posty: 192
Rejestracja: śr lut 24, 2010 11:09 am
Lokalizacja: Gostynin
Kontakt:

Re: Krzywy Borek i Las Królewski - okolice Płocka

Postautor: org.pl » sob sty 08, 2011 9:09 pm

Popieram zdanie majsterka co do lokalizacji. Natomiast według mapy na tym terenie była gajówka co przedstawia mapa z 1930.
r3dnxhat.JPG
r3dnxhat.JPG (118.32 KiB) Przejrzano 11733 razy
Natomiast teren cmentarza mógł zachować się bliżej torów kolejowych. A te zabudowania to pozostałości po byłej gajówce lub nowsze budynki na jej miejscu.
24tdvfzv.JPG
24tdvfzv.JPG (101.12 KiB) Przejrzano 11733 razy
Tak czy tak trzeba wizji lokalnej w terenie, aby zobaczyć co i jak.
bluemen123
Posty: 38
Rejestracja: pn gru 13, 2010 9:28 am

Re: Krzywy Borek i Las Królewski - okolice Płocka

Postautor: bluemen123 » sob sty 08, 2011 9:17 pm

Ten budynek to stara gajówka, należała do nadleśnictwa, obecnie ktoś ją chyba wykupił. Wygląda że cmentarz był przed tymi budynkami bliżej torów a sam budynek nie jest na cmentarzu. ;)
Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Re: Krzywy Borek i Las Królewski - okolice Płocka

Postautor: Nieostatni » ndz sty 09, 2011 10:42 pm

org.pl pisze:Tak czy tak trzeba wizji lokalnej w terenie, aby zobaczyć co i jak.
Ucieszyło mnie to "rymnięcie", wspaniała wyobraźnia i wizja prawie odkrytego, oraz naniesionego na mapę już cmentarza. Wprawdzie Maria Macieszyna w swoich notatkach pisała o dwóch sąsiadujących kwaterach, będą dwa rodzaje krzyży "łacińskie i prawosławne", więc nie wybiegajmy zbytnio przed klepsydrę czasu.
Ponieważ moje sugestie, aby zwrócić się do właściciela terenu Lasów Państwowych, z prośbą o pomoc i kwerendę w tej sprawie nie znalazły zainteresowania u autochtonów, pozwoliłem sobie skierować dziś e-mail w tej sprawie do Nadleśnictwa w Łącku. Dodatkowo prosiłem o pomoc w wątku: Cmentarz w Łącku - (Krzyż w lesie), wprawdzie zima jest okresem mniejszego natężenia prac, ale trzeba trochę poczekać. Liczę na wiadomości od leśników, oni pielęgnują pamięć o takich miejscach. Pozdrawiam
Nieostatni
bluemen123
Posty: 38
Rejestracja: pn gru 13, 2010 9:28 am

Re: Krzywy Borek i Las Królewski - okolice Płocka

Postautor: bluemen123 » pn sty 10, 2011 10:14 am

pozwoliłem sobie skierować dziś e-mail w tej sprawie do Nadleśnictwa w Łącku.
Do kogo dokładnie zaadresowałeś tego maila? Ogólnie do nadleśnictwa czy do określinej osoby inżyniera nadzoru działu technicznego itd? Mogłbym przyspieszyć tą sprawę ;) Tylko muszę wiedzieć do kogo poszedł ten e-mail?
Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Re: Krzywy Borek i Las Królewski - okolice Płocka

Postautor: Nieostatni » pn sty 10, 2011 12:34 pm

Kłaniam się!
Cieszy każda reakcja w interesującej Nas sprawie, która w jakikolwiek sposób jest w stanie ją zbliżyć do pozytywnego załatwienia. Z reguły nie wybiegam przed szereg, ale jeśli jesteś w stanie pomóc, nie widzę potrzeby skrywania mego ruchu. Adresatem e-maila jest Nadleśnictwo Łąck- Nadleśniczy: pan Ryszard Bijak.
Treść następująca:
Witam serdecznie i po staropolsku pozdrawiam "Darz bór"
Mam do Pana - Państwa ogromną prośbę, jestem zapaleńcem i sympatykiem historii ostatnich wieków Ojczyzny, tak bezwzględnie zapisanej na mazowieckiej ziemi - Naszej Ojcowiźnie. Na internetowych stronach pewnie znanego Panu(Państwu) Stowarzyszenia Tradytor i jego Forum, toczy się dyskusja w dwóch równoległych wątkach, na temat cmentarzy z okresu I Wojny Światowej w okolicach Płocka, na terenie będącym w jurysdykcji Lasów Państwowych i w Pana(Państwa) bezpośrednim władaniu. Są to wątki: http://www.tradytor.pl/forum/viewtopic.php?f=76&t=3364 Krzywy Borek i Las Królewski - okolice Płocka i http://www.tradytor.pl/forum/viewtopic.php?f=50&t=1931 Cmentarz w Łącku - (Krzyż w lesie). Gorąca prośba o pomoc i podzielenie się z jakąkolwiek wiadomością na ten temat, pozwalającą zbliżyć, rozwikłać, utrwalić i zachować dla potomności te miejsca związane z naszą i naszych zaborców martyrologią. Niejednokrotnie, a praktycznie często walczących po przeciwnych stronach frontu. Stawali przed sobą w śmiertelnych zapasach, również przedstawiciele tego samego Narodu - Nasi Rodacy.
Parafrazując tradycyjne powitanie leśników i przyjaciół lasu "niech nas bór obdarza", proszę o pomoc i sygnał na adres http://www.tradytor.pl/forum/ lub wyżej podane wątki, bądź mój adres.
Nieostatni
Awatar użytkownika
org.pl
Posty: 192
Rejestracja: śr lut 24, 2010 11:09 am
Lokalizacja: Gostynin
Kontakt:

Re: Krzywy Borek i Las Królewski - okolice Płocka

Postautor: org.pl » pn sty 10, 2011 2:04 pm

Kolejny dowód na istnienie cmentarza, co przestawia wycinek Niemieckiej "100" z 1936 r.
gory.jpg
gory.jpg (77.03 KiB) Przejrzano 11704 razy
Zaciekawiło mnie jeszcze jedno: Okolice Popłacina (Krzywego Borka) jest na tej mapie zaznaczone takie miejsce co przypomina cmentarz. Czy na pewno ?
poplacin.jpg
poplacin.jpg (78.88 KiB) Przejrzano 11704 razy
Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Re: Krzywy Borek i Las Królewski - okolice Płocka

Postautor: Nieostatni » pn sty 10, 2011 6:39 pm

Aby utwierdzić Cię w powątpiewaniu, załączam skan - wycinek z niemieckiej mapy 1:25000 P-38_S-29H Sotschewka 1941r. Oczywiście jest to kopia polskiej przedwojennej WIG-kiej 25-tki, odwzorowującej możliwie największą ilość zdjętych w terenie punktów i umieszczonych na mapie.Wyjątkowo dokładna mapa. Śladów Twojej sugestii, polscy kartografowie nie potwierdzają, bo takich(mogiła, cmentarz) w tym miejscu nie było. Gdyby były, zapewniam Cię, zostały by się bezwzględnie pokazane na mapie. Skan posiada siatkę odpowiadającą odległości 1km w terenie. Na ekranie daje to podziałkę w przybliżeniu 1:12500.
Załącznik:
W celu lepszej komunikacji z Twoim skanem wprowadziłem orientacyjne oznakowanie:
A - wierzchowina wydmy 99m npm
B - droga gruntowa
C - drogi polne
K - kanał - rów melioracyjny
M - mostek lub przepust
ScreenShot167 Krzywy Borek.JPG
ScreenShot167 Krzywy Borek.JPG (161.36 KiB) Przejrzano 11691 razy
Nieostatni
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 945
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Krzywy Borek i Las Królewski - okolice Płocka

Postautor: Majsterek » pn sty 10, 2011 7:06 pm

Popieram Nieostatniego. Niemiecki Grossblatt, który jest z resztą nowszą kopią WIG-ówki z tej samej skali, nie może zawierać szczegółow których nie ma na starszych, polskich mapach.
To co wydaje się być krzyżem na niewyraźnej kopi niemieckiej, jest tzw. "języczkiem" od warstwicy, informującym o kierunku spadku.
(Co do pkt A, jest to oddział leśny nr 99)
bluemen123
Posty: 38
Rejestracja: pn gru 13, 2010 9:28 am

Re: Krzywy Borek i Las Królewski - okolice Płocka

Postautor: bluemen123 » wt sty 18, 2011 9:44 am

Dowiedziałem się, że nadleśnictwo nie posiada informacji o cmentarzach . Posiada informacje o pomnikach które omawialiśmy w innym wątku i nic poza tym ;/
Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Re: Krzywy Borek i Las Królewski - okolice Płocka

Postautor: Nieostatni » wt sty 18, 2011 12:36 pm

Witaj!
Nie jest to wiadomość na którą oczekujemy. Ale też nie jest przecież ostatnią, która trafi na te łamy. Ważne, że temat drzemiący dziesiątki lat, znów pojawił się na jawie żyjących tu pokoleń. Z tego co wiem, wskazówki zanotowane przez Marię Macieszynę, zawsze pozytywnie weryfikował czas. Jestem pełen nadziei na zlokalizowanie tych wojennych cmentarzy.
Nieostatni
Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Re: Krzywy Borek i Las Królewski - okolice Płocka

Postautor: Nieostatni » wt sty 18, 2011 2:59 pm

A to przykład, że wszystko jest możliwe!
Do wątku kazet-kz I WŚ na Mazowszu Płockim, org.pl dodał kilka szkiców operacyjnych z rejonu Gostynina armi niemieckiej, przegrupowującej się po zwycięstwach pod Tannenbergiem i Jeziorami Mazurskimi, w okolice Łodzi. Następne wielkie zwycięstwo Niemców w bitwie Brzeziny. Pozwoliłem sobie wykorzystać dwa z tam zamieszczonych, gdyż lepiej obrazują przemarsz i potyczki obu armii w rejonie Łącka, Soczewki, Krzywego Borku, Góry, od szkiców wcześniej zamieszczonych prze ze mnie. Potwierdzają możliwość wymiany ognia, walk, poległych ich grzebania, a więc i cmentarzy. Załączniki: szkice operacyjne datowane 14; 17 i 18 listopada 1914roku.
ScreenShot179  I WŚ Soczewka, Popłacin.jpg
ScreenShot179 I WŚ Soczewka, Popłacin.jpg (51.45 KiB) Przejrzano 11776 razy
ScreenShot180 I WŚ Krzywy Borek, Góry.jpg
ScreenShot180 I WŚ Krzywy Borek, Góry.jpg (63.65 KiB) Przejrzano 11776 razy
Jestem dobrej myśli, wspólnie odkryjemy następne karty!
Nieostatni
Ostatnio zmieniony pt sty 21, 2011 1:16 am przez Nieostatni, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
ar-ko
Posty: 1
Rejestracja: sob lut 13, 2010 12:05 pm

Re: Krzywy Borek i Las Królewski - okolice Płocka

Postautor: ar-ko » ndz maja 08, 2011 9:09 pm

bluemen123 pisze:
Nieostatni pisze:Był budowany wał przed cegielnią, tory, teren
Ten "wał" to niedoszły przebieg linii kolejowej Sierpc-Kutno
fuchsi
Posty: 431
Rejestracja: ndz sie 29, 2010 9:32 am

Re: Krzywy Borek i Las Królewski - okolice Płocka

Postautor: fuchsi » sob maja 21, 2011 8:14 pm

Dzien Dobry,
moim zdaniem sowjetcka mapa z 1942 jeszcze dokladnie pokazuje ten cmentarz..........
tylko ja nie umie zrobic kopie, musze podac caly link...............a tam na 97 - 07
czy ja sie pomynylem?
pozdrawiam
fuchsi
http://www.mapywig.org/m/Russian_and_So ... 9_1942.jpg
Auf ferner, fremder Aue, da liegt ein toter Soldat,
ein ungezählter, vergeßner, wie brav er gekämpft auch hat.
Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Re: Krzywy Borek i Las Królewski - okolice Płocka

Postautor: Nieostatni » sob maja 21, 2011 9:07 pm

Witaj fuchsi!
Trafiłeś w dziesiątkę mapa sowiecka 1:50000 z marca 1941r. opracoawna na podstawie polskiej "setki" z 1930r. w oparciu o carską mapę 1: 21000 według pomiarow z 1902r. potwierdza nasze domysły i zapiski Marii Macieszyny. Gratuluję "zasługujesz na prawność strzelca wyborowego", szefa zaś nadlesnictwa w Łącku niestety pochwalić nie mogę, jest delikatnie mówiąc na bakier z ogólnie przyjętymi zasadami savoir-vivre i lekcewarzącym stosunkiem do petenta. Mimo moich dwu maili(drugi z potwierdzeniem odbioru) urzędujący szef olał petenta, nie racząc udzielić nawet zdawkowej odpowiedzi. Jestem zawiedzony Pana postawą Panie Nadleśniczy.
A to skan znaleziony przez fuchsi: :ok: :D
ScreenShot216 fuschi.jpg
ScreenShot216 fuschi.jpg (107.32 KiB) Przejrzano 11691 razy
ScreenShot217 fuschi.jpg
ScreenShot217 fuschi.jpg (52.33 KiB) Przejrzano 11691 razy
Nieostatni
fuchsi
Posty: 431
Rejestracja: ndz sie 29, 2010 9:32 am

Re: Krzywy Borek i Las Królewski - okolice Płocka

Postautor: fuchsi » sob maja 21, 2011 9:40 pm

Dziekuje za ten bukiet kwiatow :zabawa: ,
bardzo sie ciesze, ze udalo mi sie, cos dobrego robic.........................
Ale to tylko porachunek ze sie glosilem na wspolna akcje - ale o mnie zapomniano......
:please:
milego wieczoru
fuchsi
Auf ferner, fremder Aue, da liegt ein toter Soldat,
ein ungezählter, vergeßner, wie brav er gekämpft auch hat.
Awatar użytkownika
zbibal76
Posty: 163
Rejestracja: sob cze 25, 2011 6:28 pm
Lokalizacja: Gąbin

Re: Krzywy Borek i Las Królewski - okolice Płocka

Postautor: zbibal76 » wt maja 03, 2016 2:37 pm

Zabudowania na terenie dawnego cmentarza. Nie wypatrzyłem tam niestety nic, co mogło by świadczyć o tym, że kiedyś był tam cmentarz, tylko las. Za domem jest zarys, ślady rowu melioracyjnego i jakby przy nim z wykopanej ziemii wał (?) który być może okalał cmentarz, a może to tylko zwykła melioracja, nie wiem.
PICT0229.JPG
PICT0229.JPG (505.88 KiB) Przejrzano 11623 razy
PICT0186.JPG
PICT0186.JPG (630.07 KiB) Przejrzano 11623 razy

Wróć do „Cmentarze wojenne i wojskowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości