Strona 1 z 1

Kwatera pierwszowojenna - Woźniki (pow. płocki)

: śr sty 05, 2011 1:28 am
autor: Nieostatni
Szukając cmentarza z I WŚ we Włocławku, trafiłem na cmentarz we wsi Woźniki, gdzie na cmentarzu parafialnym zostało pochowanych dwóch żołnierzy z armii niemieckiej w tym jeden o polsko brzmiącym nazwisku Balicki (jednostka z Krotoszyna). Na głazie granitowym wykuty Krzyż Żelazny, nazwiska, daty śmierci i ciekawa sentencja Starben den Heldentod - zmarł bohater.
Tu adres strony: - http://www.polegli.tgcp.pl/miasto.php?l ... 56&order=n, może komuś się przyda taka wiadomość, a może ktoś odwiedzi krajana z rozdartej Polski, wtedy z zaboru pruskiego. Odznaczonego Krzyżem Żelaznym i nazwanego bohaterem.
Nieostatni

Re: Kwatera pierwszowojenna - Woźniki (pow. płocki)

: śr sty 05, 2011 9:57 pm
autor: fuchsi
Hallo i dobry wieczur,
slowne tlumaczenie brzmi tak: zmarli smierca bohaterska.
Dziekuje za ta informacje, sprawdze na niemiecka strone.........
milego wieczoru
fuchsi

Re: Kwatera pierwszowojenna - Woźniki (pow. płocki)

: śr sty 05, 2011 11:55 pm
autor: Nieostatni
Cześć!
Dziękuję za pomocną dłoń, wsparcie i zainteresowanie. Tłumaczył mi translator, a to tylko maszyna. Pozdrawiam
Nieostatni.

Re: Kwatera pierwszowojenna - Woźniki (pow. płocki)

: pn paź 03, 2011 2:13 pm
autor: krzymen
Dorzucę swoje trzy grosze ... Widziałem tę mogiłę. „Odkryłem” ją przypadkowo – zwiedzałem ten cmentarz, ale szukałem grobów ziemiańskich. Grób wpadł mi w oko – zobaczyłem go z daleka. Niemcy często wykorzystywali duże kamienie polne i głazy na swoich grobach wojennych.
Nieostatni pisze:może komuś się przyda taka wiadomość, a może ktoś odwiedzi krajana z rozdartej Polski, wtedy z zaboru pruskiego. Odznaczonego Krzyżem Żelaznym i nazwanego bohaterem
Proszę się tym nie sugerować, bo to nie dowodzi, że ci wojacy Wohlfahrt i Bylicki byli odznaczeni EK. Symbol Krzyża Żelaznego był bardzo często umieszczany na niemieckich pomnikach i mogiłach z I w.ś. (np. ładnie zachowany jest EK umieszczony na pomniku znajdującym się w Płocku – cm. wojskowy przy ul. Norbertańskiej). My umieszczamy Virtuti Militari lub Krzyż Walecznych. Takie zwroty jak „polegli śmiercią bohaterów” lub „poległ bohatersko za ojczyznę” też są na polskich pomnikach.
W Woźnikach na tym głazie jest wyryty Eisernes Kreuz (EK). Na dolnym ramieniu jest data „1914”, powyżej litera „W” (Wilhelm), a na górze korona. Napis „pociągnąłem” węglem drzewnym, aby był lepiej widoczny na zdjęciu, ale już w Krzyżu Żelaznym „dłubać” mi się nie chciało :lol:
wozniki1915.jpg
wozniki1915.jpg (125.49 KiB) Przejrzano 6853 razy
Skrót 3 K.E./37 to 3 Kompanie Ersatz-Bataillon Füsilier Regiment von Steinmetz (Westpreußisches) Nr. 37. Nigdy bym na to nie wpadł, ale tak twierdzą panowie z weltkriegsopfer, a oni znają się na tym.
http://www.rowery.olsztyn.pl/wiki/miejs ... ie/wozniki

Re: Kwatera pierwszowojenna - Woźniki (pow. płocki)

: pn paź 03, 2011 8:41 pm
autor: fuchsi
Dobry wieczur,
milo widzic fachowca. Korona w gornym czesciu zelasnego krzysza jest znakiem honoru dla cesarza Wilhelm. Tak samo widac na pomniku w Gostyninie. Ale o tym jeszce poznej pisze.
pozdrawiam serdecznie
Günther w Gostyninie

Re: Kwatera pierwszowojenna - Woźniki (pow. płocki)

: czw paź 22, 2015 10:09 am
autor: krzymen
Witam wszystkich, a w szczególności kolegów Nieostatniego i Günthera z Gostynina :smile1:
krzymen pisze:Skrót 3 K.E./37 to 3 Kompanie Ersatz-Bataillon Füsilier Regiment von Steinmetz (Westpreußisches) Nr. 37. Nigdy bym na to nie wpadł, ale tak twierdzą panowie z weltkriegsopfer, a oni znają się na tym.
Muszę sprostować wiadomość z 2011 … bo dopiero co odnalazłem w Verlustlisten vom 1 April 1915 dane Ignacego Bylickiego poległego sto lat temu!
Bylicki.trad.JPG
Bylicki.trad.JPG (52.29 KiB) Przejrzano 6834 razy
Otóż E/37 to nie batalion z Füsilier Regiment von Steinmetz Nr. 37. Bylicki służył w 3 kompanii I Ersatz Bataillon des Reserve Infanterie Regiments Nr. 37 (formowany w Poznaniu), który to batalion wchodził w skład Ersatz-Infanterie Regiment Leimbach-Zerener. Sam Ignatz Bylicki był rezerwistą zapasowym – Ersatz Reservist i pochodził z okolic Szubina. Dużo tu tego "erzatzu" - Ersatz Bataillon, Ersatz Regiment i wreszcie Ersatz Reservist! :lol:
Na przełomie lutego i marca 1915 batalion stracił dodatkowo dwóch zaginionych i trzech wziętych do niewoli. Zaginęli Poznaniacy - Tneiska (chyba nazwisko zniekształcone) i Wróbel ...
Pozdrawiam
Krzysztof

Re: Kwatera pierwszowojenna - Woźniki (pow. płocki)

: pt gru 11, 2015 1:28 am
autor: Gallwitz
Witam - jako, że to moje mazowiecko-płockie tereny kilka słów uzupełnienia.
Przede wszytkim ów Erzatz Batalion Reserve Infanterie Regiment. w którym służył poległy Ignac Bylicki był drugim z batalionów zapasowych tego pułku - pierwszy dostarczał rekrutów Brygadzie Doussina z Korpusu Poznańskiego, stając sie załążkiem późniejszego I batalionu 330 pułku piechoty z 85 Dywizji Lanwehry. 2 Ers. Btln. RIR 37 był zapasem pułku Leimbach-Zerener(tzw. Erzatz Regiment Leimbach), który wchodził w skład Brygady Griepenkerl z Korpusu Toruńskiego gen. Dickhuth-Harracha - stąd też okolice Woźnik, gdzie walczyła ta właśnie brygada. We wrześniu 1915 (a więc już po opuszczeniu przez Rosjan Królestwa pułk ten przemianowany na 345 pułk piechoty wszedł w skład nowej 87 Dywizji piechoty).
Pozdr. Gallwitz

Re: Kwatera pierwszowojenna - Woźniki (pow. płocki)

: ndz gru 13, 2015 12:40 am
autor: krzymen
Gallwitz pisze:Witam - jako, że to moje mazowiecko-płockie tereny kilka słów uzupełnienia.
Witam,
Widzę, że będziesz w stanie uzupełnić tu wiele tematów :ok:
Czy masz dostęp do publikacji (plany, mapy, opisy walk) omawiających tereny Sierpc-Drobin i okres 1914 - początek 1915. Jest pare anonimowych mogił, gdzie chciałbym ustalić do jakich oddziałów mogli należeć pochowani żołnierze ...
Pozdrawiam
Krzysztof

Re: Kwatera pierwszowojenna - Woźniki (pow. płocki)

: czw gru 17, 2015 1:35 am
autor: Gallwitz
Witam - bardzo chętnie pomogę.
Bardzo proszę o ew. pytania - odpowiem na ile ramy forum na to pozwolą.
Co w takim razie bierzemy na początek?
pozdrawiam