Mogiła zbiorowa 1918-20 - Boniewo (pow. włocławski)

Cmentarze, mogiły, kwatery
Awatar użytkownika
ahalinka
Posty: 218
Rejestracja: pt sty 28, 2011 1:04 pm
Lokalizacja: ŁÓDŹ(Olechów, Ruda Pabianicka, Retkinia hist.)

Mogiła zbiorowa 1918-20 - Boniewo (pow. włocławski)

Postautor: ahalinka » wt lip 05, 2011 1:03 pm

"POLEGLI W OBRONIE OJCZYZNY 1918 - 1920"
Centralna część Cmentarza Parafii Rzymskokatolickiej pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Boniewie.
W roku 1929 stała się mogiłą wspólną dla poległych bohaterów z lat 1918 - 1920 i powstańca styczniowego - wszyscy polegli to mieszkańcy tego regionu. Grób jest częściowo symboliczny.
W miejscu spoczynku powstańca styczniowego - Kazimierza Tułodzieckiego - viewtopic.php?f=79&t=3785&p=16185#p16185 ,
znajdują się prochy żołnierzy poległych w wojnie polsko - bolszewickiej z okolic Włocławka.
Nad wspólną mogiłą góruje kamienny obelisk z krzyżem - powstały w 1929r.
Załączniki
2011.05.23 172a.jpg
2011.05.23 172a.jpg (129.84 KiB) Przejrzano 4326 razy
2011.05.23 173a.jpg
2011.05.23 173a.jpg (88.08 KiB) Przejrzano 4326 razy
Obrazek
Awatar użytkownika
krzymen
Posty: 376
Rejestracja: pn sie 29, 2011 11:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mogiła zbiorowa 1918-20 - Boniewo (pow. włocławski)

Postautor: krzymen » ndz mar 15, 2015 9:32 am

Witam,
ahalinka pisze:W roku 1929 stała się mogiłą wspólną dla poległych bohaterów z lat 1918 - 1920 i powstańca styczniowego - wszyscy polegli to mieszkańcy tego regionu. Grób jest częściowo symboliczny.
W miejscu spoczynku powstańca styczniowego - Kazimierza Tułodzieckiego - znajdują się prochy żołnierzy poległych w wojnie polsko - bolszewickiej z okolic Włocławka.
Bardzo wątpię, aby w tym miejscu, oprócz powstańca 1863 r. Kazimierza Tułodzieckiego, był jeszcze ktoś pochowany …
Moim zdaniem jest to pomnik okolicznych mieszkańców poległych w latach 1918-1920.
Z ciekawości porównałem nazwiska wyryte na pomniku z tymi, które zawiera „Lista strat Wojska Polskiego. Polegli i zmarli w wojnach 1918-1920”.
Jan GRALAK, 1 p.strz., Lwów - Jan GRALAK, szer. 38 p.strz., zmarł z ran 12.04.1919 we Lwowie.
Nie ma żadnej wątpliwości – to ta sama osoba. 1 pułk strzelców lwowskich został przemianowany na 38 pułk strzelców.
Szczepan GRUNOKOWSKI, 16 pp, Lwów to prawdopodobnie Szczepan GRĄTKOWSKI, szer. 8 pp leg., zmarł z ran 17.04.1919 we Lwowie.
Ci dwaj żołnierze pochowani są zapewne na Cmentarzu Obrońców Lwowa lub w kwaterze na Cmentarzu Janowskim.
Jest to również dowód na to, jak dużo nazwisk brakuje w „Liście strat”. Książka powstała na podstawie m.in. list strat przechowywanych przez duszpasterstwo wojskowe, archiwum Czerwonego Krzyża itd. Nie zdążono jej porównać z listami pochowanych na różnych cmentarzach.
I jeszcze jedno - tysiące żołnierzy poległo w wojnie polsko-ukraińskiej w latach 1918-1919. Oprócz wojny polsko-bolszewickiej była też taka wojna. O tym się trochę zapomina ...
Ostatnio zmieniony wt mar 17, 2015 8:17 pm przez krzymen, łącznie zmieniany 1 raz.
Lance do boju, szable w dłoń!
Awatar użytkownika
ahalinka
Posty: 218
Rejestracja: pt sty 28, 2011 1:04 pm
Lokalizacja: ŁÓDŹ(Olechów, Ruda Pabianicka, Retkinia hist.)

Re: Mogiła zbiorowa 1918-20 - Boniewo (pow. włocławski)

Postautor: ahalinka » wt mar 17, 2015 6:56 pm

Miły Kolego!
Myślę, że nic zdrożnego nie napisałam w opisie mogiły.
Zdania - "Grób jest częściowo symboliczny.
W miejscu spoczynku powstańca styczniowego - Kazimierza Tułodzieckiego - [...] znajdują się prochy żołnierzy poległych w wojnie polsko - bolszewickiej z okolic Włocławka."
są jak najbardziej uprawnione!
Kolega zacytował moje zdania dodając emotikony - znak zapytania i wykrzyknik. Proszę tego nie robić cytując np. mnie, ponieważ taki zabieg wypacza moje słowa ujęte w cytat.
Gdzie zmarli lub zginęli nasi żołnierze wyryte jest w symbolicznym kamieniu/płycie i Kolegi porównanie z "Listą strat Wojska Polskiego. Polegli i zmarli w wojnach 1918-1920" jest ciekawe i najprawdopodobniej trafne.
Obrazek
Awatar użytkownika
krzymen
Posty: 376
Rejestracja: pn sie 29, 2011 11:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mogiła zbiorowa 1918-20 - Boniewo (pow. włocławski)

Postautor: krzymen » wt mar 17, 2015 11:04 pm

Miła Koleżanko!
ahalinka pisze:Zdania - "Grób jest częściowo symboliczny.
W miejscu spoczynku powstańca styczniowego - Kazimierza Tułodzieckiego - [...] znajdują się prochy żołnierzy poległych w wojnie polsko - bolszewickiej z okolic Włocławka."
są jak najbardziej uprawnione!
Uwagę odnośnie wstawienia emotikonów przyjmuję – masz rację - przepraszam. Już usunąłem. Ja naprawdę nie chcę się wymądrzać ani nie miałem zamiaru być złośliwy.
Zupełna zgoda co do tego, że grób jest częściowo symboliczny, ale odnośnie fragmentu -„znajdują się prochy żołnierzy poległych w wojnie polsko - bolszewickiej z okolic Włocławka” – proszę o dodatkowe wyjaśnienia. Nie wynika to z treści tablicy! Czy masz informacje, że pochowano tu kogoś w 1920 r.? Jeżeli tak, to ile osób i dlaczego nie jest to wyraźnie napisane? Wcale nie wykluczam, że tak było i pytam z czystej ciekawości.
Moim zdaniem żaden z żołnierzy wymienionych na tablicy nie jest tu pochowany.
Pozwolę sobie zacytować ostatni paragraf rozkazu nr 1205 "W sprawie przewozu i ekshumacji zwłok osób wojskowych w obrębie obszarów, zajętych przez grupy operujące oraz ich etapy", opublikowanego w Dzienniku Rozkazów Wojskowych Nr 37 z 3 kwietnia 1919 r.
§10. Ekshumacja i przewozy zwłok nie mogą być zasadniczo uskuteczniane na koszt rządu. Podania tego rodzaju należy załatwiać odmownie.
Dnia 30 marca 1919 r.
Powód – oczywiście pieniądze. Polska, to nie Francja, gdzie po I wojnie światowej "zwrócono" rodzinom, na koszt państwa, szczątki kilkuset tysięcy poległych żołnierzy. U nas to były wyjątkowe przypadki. Polski nie było na to stać ...
Pozdrawiam
Krzysztof
Lance do boju, szable w dłoń!
Awatar użytkownika
ahalinka
Posty: 218
Rejestracja: pt sty 28, 2011 1:04 pm
Lokalizacja: ŁÓDŹ(Olechów, Ruda Pabianicka, Retkinia hist.)

Re: Mogiła zbiorowa 1918-20 - Boniewo (pow. włocławski)

Postautor: ahalinka » śr mar 18, 2015 9:27 am

Odpowiem krótko.
23 maja 2011 roku zgłosiliśmy się do UG Boniewo w sprawie mogił żołnierzy WP poległych we wrześniu 1939 i spoczywających na okolicznym cmentarzu. Otrzymaliśmy kopię "Karty Ewidencyjnej Miejsca Pamięci Narodowej" (Cmentarz Parafialny w Boniewie - pomnik i kwatera żołnierzy WP poległych w 1939 roku) Urzędu Gminy Boniewo. Jednocześnie pani zajmująca się tym tematem skierowała nas do tutejszej parafii czyli do ks. kan. Jarosława Włodarza, który przekazał nam dodatkowe informacje o innych ciekawych miejscach pochówków, m.in. powstańca styczniowego, miejsca złożenia prochów obrońców z 1920 roku. Kondycja byłego proboszcza nie była zbyt dobra, wtedy chorował i nie mogliśmy sobie pozwolić na wgląd do ksiąg parafialnych ale obiecaliśmy, że jeszcze tu przyjedziemy. Jak widać nic z tego nie wyszło.
Powyższe słowa Księdza Kanonika - "znajdują się prochy żołnierzy poległych w wojnie polsko - bolszewickiej z okolic Włocławka" - przytoczyłam dokładnie.

Na tej podstawie wątpliwości u mnie brak, to tyle!

Pozdrawiam i liczę, że może kiedyś Kolega wyjaśni swoje wątpliwości poprzez znalezienie istotnego źródła pisanego dotyczącego rozpatrywanej mogiły lub inne swoje działania. Czytając teksty Kolegi jestem pewna, że dojdziesz szczegółów...
Obrazek
Awatar użytkownika
krzymen
Posty: 376
Rejestracja: pn sie 29, 2011 11:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mogiła zbiorowa 1918-20 - Boniewo (pow. włocławski)

Postautor: krzymen » czw mar 19, 2015 9:06 am

Witaj Ahalinko :heej:
ahalinka pisze:Powyższe słowa Księdza Kanonika - "znajdują się prochy żołnierzy poległych w wojnie polsko - bolszewickiej z okolic Włocławka" - przytoczyłam dokładnie.
Na tej podstawie wątpliwości u mnie brak, to tyle!
Pozdrawiam i liczę, że może kiedyś Kolega wyjaśni swoje wątpliwości poprzez znalezienie istotnego źródła pisanego dotyczącego rozpatrywanej mogiły lub inne swoje działania.
Bardzo dziękuję za odpowiedź i informacje. Teraz wiem, czego się trzymać.
Fakty są takie, że walki w okolicy Włocławka toczyły się na prawym brzegu Wisły, a Boniewo leży na lewym brzegu, dwadzieścia parę kilometrów na południowy wschód od tego miasta.
Pozostaje jedynie lektura zapisów z 1920 r. z księgi zgonów i kroniki parafii Boniewo z lat 1920-1929. Ksiądz z pewnością poświęcił pomnik i tablicę, więc w kronice powinno to być zapisane. Inaczej, to możemy tylko spekulować.
Jeszcze raz dziekuję
Krzysztof
Lance do boju, szable w dłoń!

Wróć do „Cmentarze wojenne i wojskowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości