Cmentarz wojenny - Kock (pow. lubartowski)

Cmentarze, mogiły, kwatery
Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Cmentarz wojenny - Kock (pow. lubartowski)

Postautor: trobal » ndz kwie 19, 2009 7:11 am

Ostatni rozkaz

SGO "Polesie"
L.dz. 1/5/Op.
M.P. dnia 5 X 1939 r. godz. 16.30


Żołnierze!

Z dalekiego Polesia, znad Narwi, z jednostek, które się oparły w Kowlu demoralizacji, zebrałem Was pod swą komendę, by walczyć do końca.
Chciałem iść wpierw na południe, gdy to stało się niemożliwym nieść pomoc Warszawie.
Warszawa padła nim doszliśmy. Mimo to nie straciliśmy nadziei i walczyliśmy dalej. Najpierw z bolszewikami, następnie w 3-dniowej bitwie pod Serokomlą z Niemcami.
Wykazaliście hart i odwagę w masie zwątpień i dochowaliście wierności Ojczyźnie do końca. Dziś jesteśmy otoczeni, amunicja i żywność są na wyczerpaniu.
Dalsza walka nie rokuje nadziei, a tylko rozleje krew żołnierską, która jeszcze przydać się może. Przywilejem dowódcy jest brać odpowiedzialność na siebie.
Dziś biorę ją w tej najcięższej chwili - każę zaprzestać walki, by nie przelewać krwi nadaremnie.
Dziękuję Wam za Wasze męstwo i Waszą karność, wiem, że staniecie, gdy będzie potrzeba.

Jeszcze Polska nie zginęła i nie zginie.

Powyższy rozkaz przeczytać przed frontem wszystkich oddziałów.

Dowódca SGO "Polesie"
Fr. Kleeberg
gen. bryg.

kleeberg01.jpg
kleeberg01.jpg (74.68 KiB) Przejrzano 1471 razy
kleeberg02.jpg
kleeberg02.jpg (88.3 KiB) Przejrzano 1471 razy
kleeberg03.jpg
kleeberg03.jpg (92.06 KiB) Przejrzano 1471 razy
Na cmentarzu spoczywa 81 żołnierzy i ich dowódca. Sam cmentarz powstał w 1940 za zgodą władz okupacyjnych. W kwietniu 1940 roku dokonano ekshumacji żołnierzy pochowanych w rozproszonych po okolicy grobach. Pod koniec lat 60-tych sprowadzono też prochy gen. Kleeberga, który zmarł w roku 1941 w obozie jenieckim.
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"

Wróć do „Cmentarze wojenne i wojskowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości