Cmentarz Radzanówek/Radzanów I wojna światowa

Cmentarze, mogiły, kwatery
Awatar użytkownika
Tradyt
Posty: 97
Rejestracja: wt sty 18, 2011 8:45 pm
Lokalizacja: Stopin

Re: Cmentarz Radzanówek/Radzanów I wojna światowa

Postautor: Tradyt » pt sty 17, 2014 11:52 pm

A mógłbyś podesłać skany na ten temat ?
Awatar użytkownika
stefan204a
Posty: 30
Rejestracja: wt sty 14, 2014 9:55 pm
Lokalizacja: Radzanów
Kontakt:

Re: Cmentarz Radzanówek/Radzanów I wojna światowa

Postautor: stefan204a » sob sty 18, 2014 9:30 am

Przeglądałem w księgarni za kilka dni mam w bibliotece zamówione i czekam .
fuchsi
Posty: 431
Rejestracja: ndz sie 29, 2010 9:32 am

Re: Cmentarz Radzanówek/Radzanów I wojna światowa

Postautor: fuchsi » sob sty 18, 2014 11:02 am

Witam wszystkich,
tez jestem cziekawy..............;-)

do milego
Auf ferner, fremder Aue, da liegt ein toter Soldat,
ein ungezählter, vergeßner, wie brav er gekämpft auch hat.
Awatar użytkownika
krzymen
Posty: 376
Rejestracja: pn sie 29, 2011 11:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cmentarz Radzanówek/Radzanów I wojna światowa

Postautor: krzymen » pn sty 20, 2014 11:54 am

fuchsi pisze:Hitem Waszych postannan dla mnie bylbylo, kiedy znajdujecie jeszcze potomkowie tych zolnierzow
Fuchsi! Najwięcej informacji mamy o tym niespełna 22 letnim podchorążym z Berlina. Jest na denkmalprojekt i w Drzewie genealogicznym rodziny Peucer (Stammbaum der Familie Peucer), str. 2, 4 i 9.
http://www.ekrutt-11x179kuh-bln.de/stammbaum.pdf
Wygląda na to, że Offizier-Stellvertreter Wolfram Küster był kawalerem, miał trzy siostry i chyba tylko jedna z nich, Johanna, doczekała się potomków, którzy dożyli do naszych czasów …
fuchsi pisze:W tedy zamyka sie kolo wspolnej historii i bylbym dowodem, ze wydarzeniach Wielkiej Wojny nie bylo tylko walka pomiedzy mocarstwach, na ktora Polacy patrzyli bezintersowany - wrecz przeciwnie brali udzial i uzyskanie niepodleglosc tech byl wynikiem ofiarnosc tych polakow w pruskich mundurach. Nawet kiedy o tym wtedy nie mysleli........
To nie jest temat tego wątku, więc nie będę go zbytnio rozwijał. Znaczenie Wielkiej Wojny i udział w niej Polaków były, są i będą różnie opisywane przez historyków. Wiele zależało/zależy od bieżących potrzeb politycznych ;) Ciekawe, jak to będą przedstawiać w tym roku, w setną rocznicę 1914 roku.
Temat służby Polaków w armiach zaborczych jest z reguły szerokim łukiem omijany przez historyków ;) Trochę zaczyna się pisać o Polakach w C.K. Armii, a o tych co służyli w armiach niemieckiej i rosyjskiej, to głucha cisza … Najwyżej trochę wzmianek w pamiętnikach … W 1914 r. Polacy w pruskich mundurach, dość niechętnie walczyli przeciw Francuzom, ale nie mieli żadnych oporów, aby razem z Niemcami pójść „na Moskala”!
Lance do boju, szable w dłoń!
fuchsi
Posty: 431
Rejestracja: ndz sie 29, 2010 9:32 am

Re: Cmentarz Radzanówek/Radzanów I wojna światowa

Postautor: fuchsi » pn sty 20, 2014 3:16 pm

Przepraszam,
nie chcialem politykowac...........

Inspirywalo mnie czytanie starych regionalniach:

Płock 21.8. Widziano w okolicy wojsko
niemieckie. Ludność z zapałem wita
wojnę o wolność słowian. Wezwanie
Zwierzchniego N odza odczytywane jest
z zapałem. Ludność Wierzy W lepsze dni
Polski. Komitet Obywatelski z pośWięceniem
pracuje dla miasta.

srodlo: Lowiczanin 28.08.1914 strona 6

pozdrawiam serdecznie
Auf ferner, fremder Aue, da liegt ein toter Soldat,
ein ungezählter, vergeßner, wie brav er gekämpft auch hat.
Awatar użytkownika
krzymen
Posty: 376
Rejestracja: pn sie 29, 2011 11:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cmentarz Radzanówek/Radzanów I wojna światowa

Postautor: krzymen » pn sty 20, 2014 8:40 pm

Witam! Właśnie pożyczyłem książkę pt. Kawaleria niemiecka w Polsce 1914-1915 (Maximilian von Poseck, tyt. oryginalny Die deutsche Kavallerie in Polen 1914/1915). Ciekawa praca, ale poświęcone głównie walkom pod Łodzią oraz bitwie nad Rawką i Bzurą. Interesujący nas teren opisany jest na str. 137-150, ale żadna z map nie obejmuje tych działań. Ciekawy opis walk pod Rogówkiem (pow. Rypin). Jest załączone Ordre de bataille w.j. kawalerii, ale wszystkie nazwy pułków są podane w polskim tłumaczeniu, bez nazw niemieckich nawet w nawiasach :!: Wygląda to dość dziwnie ...
Lance do boju, szable w dłoń!
Awatar użytkownika
Tradyt
Posty: 97
Rejestracja: wt sty 18, 2011 8:45 pm
Lokalizacja: Stopin

Re: Cmentarz Radzanówek/Radzanów I wojna światowa

Postautor: Tradyt » pn sty 20, 2014 8:54 pm

Krzymen mógłbyś podesłać mi skan tych opisów walk pod Rogówkiem.W sumie to moje dalsze rejony będę wdzięczny.
Awatar użytkownika
stefan204a
Posty: 30
Rejestracja: wt sty 14, 2014 9:55 pm
Lokalizacja: Radzanów
Kontakt:

Re: Cmentarz Radzanówek/Radzanów I wojna światowa

Postautor: stefan204a » pn sty 20, 2014 9:38 pm

Czy można liczyć na skan wspominanych stron :extra_crazy:na emaila
Awatar użytkownika
krzymen
Posty: 376
Rejestracja: pn sie 29, 2011 11:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cmentarz Radzanówek/Radzanów I wojna światowa

Postautor: krzymen » pn sty 20, 2014 11:07 pm

Stefan - jasne, nie ma problemu!
Tradyt - ciężka sprawa :? - nie wyślę, bo nie mam Twojego adresu! :lol2:
Streszczenie masz tutaj: viewtopic.php?p=21729#p21729

Pozdrawiam
Krzysztof
Lance do boju, szable w dłoń!
fuchsi
Posty: 431
Rejestracja: ndz sie 29, 2010 9:32 am

Re: Cmentarz Radzanówek/Radzanów I wojna światowa

Postautor: fuchsi » pn sty 20, 2014 11:29 pm

Witam,
tez jestem zaintersowany - original szukalem, nie ma w antikwariatach do przedazy, musi byc bardzo rzadko.....

pozdrowko
Auf ferner, fremder Aue, da liegt ein toter Soldat,
ein ungezählter, vergeßner, wie brav er gekämpft auch hat.
Awatar użytkownika
Tradyt
Posty: 97
Rejestracja: wt sty 18, 2011 8:45 pm
Lokalizacja: Stopin

Re: Cmentarz Radzanówek/Radzanów I wojna światowa

Postautor: Tradyt » wt sty 21, 2014 8:48 am

To mój adres jas_b@wp.pl :mrgreen:
Awatar użytkownika
stefan204a
Posty: 30
Rejestracja: wt sty 14, 2014 9:55 pm
Lokalizacja: Radzanów
Kontakt:

Re: Cmentarz Radzanówek/Radzanów I wojna światowa

Postautor: stefan204a » śr sty 22, 2014 6:59 pm

Dotarłem do ciekawego o artykułu ,, Wybuch I szej wojny światowej i działania bojowe na Ziemi Mławskiej" Ryszarda Juszkiewicza w ,, Mława - jej dzieje- lata 1914 - 1939". Polecam.
Awatar użytkownika
krzymen
Posty: 376
Rejestracja: pn sie 29, 2011 11:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cmentarz Radzanówek/Radzanów I wojna światowa

Postautor: krzymen » śr sty 22, 2014 8:47 pm

stefan204a pisze:"Wybuch I szej wojny światowej i działania bojowe na Ziemi Mławskiej" Ryszarda Juszkiewicza w "Mława - jej dzieje- lata 1914 - 1939". Polecam.
Stefan - dzięki za informację!
Witam wszystkich!
Oto fragment mapy WIG z zaznaczonym cmentarzem z 1915 r.
ratowo.radz.jpg
ratowo.radz.jpg (125.83 KiB) Przejrzano 10888 razy
Wiele wskazuje na to, że droga leśna przebiegała kiedyś inaczej. Stoi przy niej krzyż na kamiennym postumencie. Tak wyglądał w 2007, kiedy znajdujący się za nim cmentarz wojenny był cały pokryty mchem …
radzanowek.las1.JPG
radzanowek.las1.JPG (93 KiB) Przejrzano 10888 razy
Obecnie krzyż jest ogrodzony, a do płotu przymocowano (od strony drogi) tabliczkę upamiętniającą powstańców 1863 r. poległych pod Wróblewem.
„OBELISK / upamiętniający / Powstańców poległych / w bitwie pod Wróblewem / dnia 21 marca 1863 r.”
radzanowek.las2.jpg
radzanowek.las2.jpg (82.2 KiB) Przejrzano 10888 razy
W bazie ROPWiM napisano, że jest to mogiła zbiorowa i ani słowa o tym, że kilka metrów dalej jest cmentarz z 1915 r. … Z treści tabliczki nie wynika wcale, że jest to mogiła.
http://groby.radaopwim.gov.pl/grob/8263/
radzanowek.las3.jpg
radzanowek.las3.jpg (95.13 KiB) Przejrzano 10888 razy
Jeżeli dobrze pamiętam, na krzyżu jest data „1888” wyryta od strony cmentarza wojennego … Tak jakby kiedyś ta strona krzyża stała frontem do drogi!

Pytanie do forumowiczów – spotkałem wiele krzyży przydrożnych z datą „1888”. Z jakiej okazji stawiano ich tyle akurat w tym roku? Co takiego się zdarzyło w dziejach Kościoła rzymsko-katolickiego (lub w Kościele w Kongresówce) właśnie w 1888?
Lance do boju, szable w dłoń!
Awatar użytkownika
stefan204a
Posty: 30
Rejestracja: wt sty 14, 2014 9:55 pm
Lokalizacja: Radzanów
Kontakt:

Re: Cmentarz Radzanówek/Radzanów I wojna światowa

Postautor: stefan204a » sob sty 25, 2014 1:51 pm

Maximilian von Poseck pisał że,, 3 stycznia znaczne siły rosyjskie ruszyły w kierunku Drobin - Raciąż 2.Dywizja Kawalerii zmuszona została w czasie śnieżnej zawiei do cofnięcia się za Działdówką, [ ..........] Brygada Kawalerii wraz z IV Batalionem Strzelców na Radzanowo( Radzanów)s. 143.Dalej w Ordre de Bataille w tek samej książce podaje na s. 169- ,5 Brygada Kawalerii: pułkownik Freiherr von Baumbach do stycznia 1915, następnie pułkownik von Rosenberg -Lipinskim.
IV Batalion Strzelców wraz z kompania karabinów maszynowych : kapitan ott- garnizon Naumburg an der Saale. Czy coś o nich gdzieś więcej można ustalić?


Ciekawostka jest wykazie źródeł Dziennik działań bojowych 2 Dywizji Kawalerii . Czy to może gdzieś istnieć ?

Wymienione w książce są także wspomnienia gen. Gallwitza?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
krzymen
Posty: 376
Rejestracja: pn sie 29, 2011 11:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cmentarz Radzanówek/Radzanów I wojna światowa

Postautor: krzymen » sob sty 25, 2014 9:45 pm

Witam wszystkich, cześć Stefan,

Tak, jak u nas wychodziły „Zarysy historii wojennej pułków polskich 1918-1920”, tak w Niemczech była seria Erinnerungsblätter Deutscher Regimenter. Wydano kilkaset opracowań (ponad 400?) o różnej objętości. Zapewne większość pułków kawalerii miała gotowe swoje historie, z landwerą mogło być gorzej. Seria była sprowadzana przez nasze przedwojenne Wojskowe Biuro Historyczne, ale w katalogu CBW są teraz tylko cztery pozycje i, jak się zapewne domyślasz, żadna nie dotyczy jednostek walczących pod Radzanowem … :( Nie bardzo wiem, gdzie tego szukać w sieci …

Czy wiesz coś o tym upamiętnieniu powstańców poległych pod Wróblewem?

Hallo Fuchsi,
Serwis wetkriegsopfer.de znowu działa :!: :ok: ale chłopaki mają problem z tym nieszczęsnym (wybacz Stefan!) Radzanowem :jackas:
Na tej mapie jest błąd - Radzanowo zamiast RADZANÓW!
http://www.weltkriegsopfer.de/Friedhof- ... 11792.html
11792-02.jpg
źródło: www.weltkriegsopfer.de
11792-02.jpg (50.99 KiB) Przejrzano 10874 razy
Lista poległych z Landwehr Infanterie Regiment 61
http://www.weltkriegsopfer.de/Informati ... 17089.html

Pozdrawiam
Krzysztof
Lance do boju, szable w dłoń!
Awatar użytkownika
stefan204a
Posty: 30
Rejestracja: wt sty 14, 2014 9:55 pm
Lokalizacja: Radzanów
Kontakt:

Re: Cmentarz Radzanówek/Radzanów I wojna światowa

Postautor: stefan204a » ndz sty 26, 2014 9:32 am

Wiem. Rok temu miałem nawet odczyt w klasztorze podczas obchodów 150 lecia wybuchu. Prawda jest taka ,że dokładnego miejsca walk nikt nie zna . Polegli Polacy zostali pochowani na cmentarzu w Radzanowie. Prawdopodobne z przekazów na miejscu ich mogiły stoi pomnik obelisk upamiętniający ofiary IIwś . Są JESZCZE DWIE POJEDYŃCZE MOGIŁY NA CMENTARZU. Abczyńskiego i Meyera uczestników powstania.

Obelisk i tablica na furtce to radosna twórczość UG.
Awatar użytkownika
krzymen
Posty: 376
Rejestracja: pn sie 29, 2011 11:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cmentarz Radzanówek/Radzanów I wojna światowa

Postautor: krzymen » ndz sty 26, 2014 4:28 pm

stefan204a pisze:Polegli Polacy zostali pochowani na cmentarzu w Radzanowie. Prawdopodobne z przekazów na miejscu ich mogiły stoi pomnik obelisk upamiętniający ofiary IIwś
Czy są jakieś wzmianki o tym w kronice parafialnej lub aktach metrykalnych? (metryki zgonów)
stefan204a pisze:Obelisk i tablica na furtce to radosna twórczość UG.
Tak też myślałem :mrgreen: Nie jest to zły pomysł, aby w ten sposób wykorzystać krzyż przydrożny z … 1888 roku, ale zgłaszanie tego do ROPWiM, jako mogiły powstańców – to już gruba przesada :!: :!: http://groby.radaopwim.gov.pl/grob/8263/
„Obelisk powstał w dwudziestą rocznicę powstania styczniowego, gdzie złożone zostały prochy powstańców.”
Bzdura – Rosjanie nie pozwalali upamiętniać miejsc pochówków powstańców. Bardzo wiele krzyży i nagrobków postawiono dopiero podczas okupacji niemieckiej – w latach 1916-1917.
Lance do boju, szable w dłoń!
Awatar użytkownika
stefan204a
Posty: 30
Rejestracja: wt sty 14, 2014 9:55 pm
Lokalizacja: Radzanów
Kontakt:

Re: Cmentarz Radzanówek/Radzanów I wojna światowa

Postautor: stefan204a » ndz sty 26, 2014 4:42 pm

W kronice parafii brak informacji jak również nie ma ich w aktach zgonu chociaż jeszcze sprawdzę ponownie w zapiskach z 1915. Sprawdzałem w 1914 a jak się okazuje potrzeba jest sprawdzenia stycznia i lutego 1915.
Awatar użytkownika
krzymen
Posty: 376
Rejestracja: pn sie 29, 2011 11:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cmentarz Radzanówek/Radzanów I wojna światowa

Postautor: krzymen » ndz sty 26, 2014 4:53 pm

Z 1915 r. może coś być o poległych Niemcach i Rosjanach. Proboszcz mógł także odnotować fakt swojego uczestnictwa w uroczystościach otwarcia cmentarza lub odsłonięcia pomnika. Zapewne Niemcy by go zaprosili w 1915-1918.

Jeżeli masz możliwość, to sprawdź lata 1863-1866, oczywiście w przypadku, gdy akta są przechowywane w parafii w Radzanowie, a nie w Archiwum Diecezjalnym w Płocku. Zobacz, jakie ciekawe rzeczy znalazł Thomas odnośnie pochówku powstańców w Ligowie.
viewtopic.php?p=12482#p12482
Proboszczowie mieli wtedy obowiązek spisywania informacji o pochówkach "buntowszczyków". Czasami podawali nazwiska poległych, a czasami nie, żeby chronić ich rodziny przed represjami.
Lance do boju, szable w dłoń!

Wróć do „Cmentarze wojenne i wojskowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości