Mogiła zbiorowa 1915 – Niedarzyn/Lutomierzyn (pow. płoński)

Cmentarze, mogiły, kwatery
Awatar użytkownika
krzymen
Posty: 376
Rejestracja: pn sie 29, 2011 11:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

Mogiła zbiorowa 1915 – Niedarzyn/Lutomierzyn (pow. płoński)

Postautor: krzymen » śr sty 22, 2014 12:24 pm

Położona w polu, ok. 6 km na północ od Baboszewa (gmina), na poboczu drogi. Polegli spoczywają pod kopcem o wysokości ok. 3 m. Jest on opasany płytkim rowem i resztką ogrodzenia z siatki metalowej. W odległości kilkunastu metrów od kopca znajduje się wysoki drewniany krzyż.
niedarzyn1915.1.JPG
niedarzyn1915.1.JPG (54.46 KiB) Przejrzano 5815 razy
Mogiła ta jest wpisana do bazy ROPWiM pod hasłem LUTOMIERZYN, chociaż bliżej jest chyba do Niedarzyna.
http://groby.radaopwim.gov.pl/grob/9631/
Napisano tam tak: „Mogiła zbiorowa z okresu I wojny światowej, w której spoczywają niezidentyfikowani żołnierze z nieznanych formacji wojskowych.” :o
Liczba pochowanych: nieznana :shock: ; liczba zidentyfikowanych: 0 :lol:

Na szczycie mogiły leży betonowa tablica i jak ktoś wyjdzie z samochodu, przejdzie przez rów, wejdzie na kopiec, popatrzy w trawę, to raczej ją znajdzie …
niedarzyn1915.2.JPG
niedarzyn1915.2.JPG (45.94 KiB) Przejrzano 5815 razy
Trzeba jeszcze usunąć mech z tablicy … Problem w tym, że Niemcy umieścili na niej napis … po niemiecku! A to złośliwcy :lol: Wiadomo – "niemiecki język, baaaardzo truuuudna język!" :lol:

1915 / FÜRS VATERLAND FIELEN / GEFR PURBS – P. HOFFEND / WEHRM . J.KUMERNICZEK / REKR . P.SKOWRONNEK / 2 G.RES.REG. / HUSAR BERENDT – L.HUS. / REG. PR. VICTORIA. V PR. / EIN UNBEK. DEUTSCHER / 334 / TAPFERE RUSSEN

Kiedy pytałem się o ten grób okolicznych mieszkańców, to mówili o nim „Niemiecka mogiła”. Tymczasem spoczywa tu 334 żołnierzy rosyjskich i tylko … 6 Niemców! Czterech żołnierzy niemieckich służyło w 2. Garde Reserve Infanterie Regiment (2 G.RES.REG.) z 1 Garde Reserve Division (1 Rezerwowa Dywizja Gwardii), a jeden był żołnierzem 2 Pułku Lejb-Huzarów (L.HUS. REG. PR. VICTORIA. V PR. = Das 2. Leib-Husaren-Regiment Prinzessin?/Königin/ Viktoria von Preußen Nr. 2) z Leib-Husaren-Brigade wchodzacej w skład 2. Kavallerie-Division. Z pomocą GOOGLE można to wszystko ustalić :) jak również to, że 2. Kavallerie-Division była w tej okolicy i brała udział w walkach pozycyjnych … "ab 15. November 1914 – Stellungskämpfe bei Mlawa – bis 2. Juni 1915". Kawalerzyści z tej dywizji spoczywają także na cmentarzu w Radzanowie.
Lance do boju, szable w dłoń!
fuchsi
Posty: 432
Rejestracja: ndz sie 29, 2010 9:32 am

Re: Mogiła zbiorowa 1915 – Niedarzyn/Lutomierzyn (pow. płońs

Postautor: fuchsi » śr sty 22, 2014 10:04 pm

Witam,
chyba ludzie z ROPWiM maja lepsze polaczenie niz ja..........;-( i zdecydowali sie lepiej pisac "nieznany" jak wogole....
Znalazlem 14 razy "Purps" - zaden mnie pasuje do kryteriow.
ale:

Kriegsfreiwilliger Willy PÜRPS *Berlin
10./ 2. GRR - polegl -

"Hofend" - zaden
"Hoffend" = 26 x
Sergeant Peter HOFFEND *Urmitz, Coblenz - polegl -
10./ 2. GRR

J.KUMERNICZEK = nie ma
Ignatz KOMORNIEZAK * Gross Zlowice, Schrimm
10./2. GRR - polegl

"P.SKOWRONNEK" - nie ma
Grenadier Paul Skowroneck *Magdeburg
11./ 2.GRR - ciezko ranny (prwadopodobnie zmarl na skutek ran)


2. Garde Reserve Regiment, III. Batallion, 10. Kompanie
Gefechte vom 10.-27.02.1915 - (wlaka od...do...miejsce nie podane)
srodlo: Preussische Verlustlisten Nummer 173 vom 18.03.1915 Seite 5243

w podanym czasie bylo jeszcze wiecej poleglych!

Tylko Husara Berendt nie moglem znalesc wsrod 161 innych Berendtow. Moze tez walczyl pod kamowlarzem?

pozdrawiam serdecznie
Auf ferner, fremder Aue, da liegt ein toter Soldat,
ein ungezählter, vergeßner, wie brav er gekämpft auch hat.
Awatar użytkownika
krzymen
Posty: 376
Rejestracja: pn sie 29, 2011 11:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mogiła zbiorowa 1915 – Niedarzyn/Lutomierzyn (pow. płońs

Postautor: krzymen » pt sty 24, 2014 9:32 am

Wielkie dzięki Fuchsi!
Moim zdaniem rozszyfrowałeś to bezbłędnie :ok:
fuchsi pisze:2. Garde Reserve Regiment, III. Batallion, 10. Kompanie. Gefechte vom 10.-27.02.1915
To jest też ciekawa informacja. Wreszcie jakaś konkretna data. Z tego, co wiem to front zatrzymał się tutaj do lipca 1915 r.
fuchsi pisze:w podanym czasie bylo jeszcze wiecej poleglych!
Oczywiście! Cmentarzy w tej okolicy było dużo więcej. Słyszałem o co najmniej dwóch, które zniszczono po 1945 r. i ... zaorano :evil: Zachowały się pozostałości cmentarzy w miejscowościach Dreglin-Lipa (tylko cokół pomnika), Kaczorowy (tylko ogrodzenie cmentarza). W doskonałym stanie jest cmentarz w Pęsach. Ewenement na skalę całego Mazowsza - jeżeli ktoś chce zobaczyć, jak kiedyś wyglądały cmentarze budowane przez Niemców w latach 1915-1918, to powiniem go zwiedzić! Ale o tym w następnych odcinkach :lol:
Pozdrawiam
Krzysztof
Lance do boju, szable w dłoń!
fuchsi
Posty: 432
Rejestracja: ndz sie 29, 2010 9:32 am

Re: Mogiła zbiorowa 1915 – Niedarzyn/Lutomierzyn (pow. płońs

Postautor: fuchsi » pt sty 24, 2014 10:37 am

Witam,
stalo sie dla mnie malo krzyzowke. Tyle bylo zabitych ale tylko jeden maly cmentarzyk. Ale duzo ilosc pochowanych Rosjan swiadczy o tym, za odegrala sie tym wielka masakra. Ale sztrefa obrony liczono wtedy na jednego pulku od 500 metrow do poltora kilometrow, w zaleznosci od terenu. Zona ataku maximum 500 metrow, normalnie jeszcze mniej.

Przy okazje przekazuje tabelke zabitych tego pulku z tych dwoch tygodniach.

pozdrawiam
Auf ferner, fremder Aue, da liegt ein toter Soldat,
ein ungezählter, vergeßner, wie brav er gekämpft auch hat.
Awatar użytkownika
krzymen
Posty: 376
Rejestracja: pn sie 29, 2011 11:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mogiła zbiorowa 1915 – Niedarzyn/Lutomierzyn (pow. płoński)

Postautor: krzymen » pn lis 02, 2015 7:35 pm

Witam,

Kilka razy do roku przejeżdżam koło tej zapomnianej mogiły, gdzie od stu lat spoczywa 340 poległych żołnierzy … Miałem na działce trochę kantówek i resztkę brązowej farby, więc zrobiłem dwa krzyże – łaciński i prawosławny.
niedarzyn.lipiec2015.JPG
niedarzyn.lipiec2015.JPG (47.63 KiB) Przejrzano 5777 razy
Ogrodzenia już nie ma ... Może teraz mogiła widoczna będzie z drogi i ktoś litościwy skosi tu czasami trawę …
Lance do boju, szable w dłoń!
Awatar użytkownika
krzymen
Posty: 376
Rejestracja: pn sie 29, 2011 11:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mogiła zbiorowa 1915 – Niedarzyn/Lutomierzyn (pow. płoński)

Postautor: krzymen » sob lut 11, 2017 9:47 pm

Witam. W zeszłym roku jechałem drogą z Płońska do Raciąża. Tak wyglądała wtedy mogiła w Niedarzynie.
niedarzyn.tr16.01.jpg
niedarzyn.tr16.01.jpg (76.67 KiB) Przejrzano 5747 razy
niedarzyn.tr16.02.jpg
niedarzyn.tr16.02.jpg (60.15 KiB) Przejrzano 5747 razy
fuchsi pisze:Tylko Husara Berendt nie moglem znalesc wsrod 161 innych Berendtow. Moze tez walczyl pod kamowlarzem?
Albo źle coś odczytałem ze zwietrzałej betonowej tablicy, albo jest tam błąd. Z listy poległych żołnierzy 2. Leib-Husaren-Regiment Nr. 2 wynika, że kawalerzysta ten nazywał się Alfred BERNDT i poległ 27.11.1914 r., czyli wcześniej niż pochowani z nim żołnierze 2 GRR.
Preussische Verlustlisten 124 vom 13.01.1915 Seite 4249.
Hus. Berndt Alfred (Neu Krausche, Görlitz) – in Gefgfch, 4. Eskadron
Wymieniono m.in. następujące miejsca: Racionz am 26., 27. XI u. am 11 XII, Przasnysz am 6., Liepa am 11., Radzanowo am 11 u. 12
Racionz to oczywiście Raciąż, Liepa to Lipa, a Radzanowo to napewno Radzanów.
Racionz/Raciąż am 27.XI.1914 pasuje jak ulał, ale co znaczy skrót Gefgfch? Gefangenschaft? Uznano, że dostał się do niewoli?
Pozdrawiam
Krzysztof
Lance do boju, szable w dłoń!
fuchsi
Posty: 432
Rejestracja: ndz sie 29, 2010 9:32 am

Re: Mogiła zbiorowa 1915 – Niedarzyn/Lutomierzyn (pow. płoński)

Postautor: fuchsi » ndz lut 12, 2017 4:36 pm

Witam,

tak. "Gefgsch." = stary skrot dla slowa Gefangenschaft = w niewoli.....

Pisali tak w Verlustlisten kiedy bylo wiesci ze Rosjanie go przyjmowali. Od Berndta nie ma wiecej informacje, wiec trafil ranny w niewoli i krotko po tym zmarl (albo jeszcze na miejscu...).

znam kilka takich przypadek.

pozdrawaim
Auf ferner, fremder Aue, da liegt ein toter Soldat,
ein ungezählter, vergeßner, wie brav er gekämpft auch hat.

Wróć do „Cmentarze wojenne i wojskowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości