Groby żołnierzy niemieckich - II WŚ

Cmentarze, mogiły, kwatery
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Groby żołnierzy niemieckich - II WŚ

Postautor: UBOOT » sob sie 09, 2014 6:51 pm

Mogiła niemieckiego lotnika, który (według mieszkańców) po zestrzeleniu samolotu w okolicy Grabiny uciekał przez las. Został pojmany oraz rozstrzelany przez okolicznych mieszkańców. Pochowany w miejscu śmierci. Według informacji jaką uzyskaliśmy od znajomego leśnika, ktoś opiekuje się mogiłką.
Załączniki
DSCF1262.JPG
DSCF1262.JPG (3.49 MiB) Przejrzano 10489 razy
Awatar użytkownika
HETMAN
Stowarzyszenie
Posty: 570
Rejestracja: sob sty 12, 2013 2:00 pm
Lokalizacja: Płock

Tajemnica cmentarza jeziora górskiego

Postautor: HETMAN » pn paź 13, 2014 8:51 pm

Witam
Cmentarz ? Nie cmentarz?-jeziora górskiego pow.płocki-żołnierzy Wermachtu.
Już chyba nadszedł czas żeby prawda wyszła na jaw.
Po to jest nasze Stowarzyszenie Tradytor aby opisywać historie, choćby nie zawsze była ok!

Cofnijmy się do stycznia 1945 roku..
Masowe dezercje żołnierzy wermachtu którzy już nie wieżą w zwycięstwo niepokonanej armii niemieckiej.
Dezerterzy niemieccy rozstrzeliwani na miejscu, przez swoich współtowarzyszy .
Jednak jeszcze są stanowiska oporu żołnierzy niemieckich,jednak walczą za Furiera.
Jednak :oczy:
Ci którzy zginęli w walce zostawili swoje mięso armatnie,swoja ciała a poległszy ich ciała pochowano przy jeziorze Górskim.

Tak -przy jeziorze górskim pochowano ponad 52 żołnierzy wermachtu którzy zginęli w walce.
Zebrano ich ciała poległych z okolic,Grabiny,Ciechomic,Górek-aby pochować w pobliżu restauracji Rusałka.

Opisze opowieści świadków tamtych czasów które udało mi się uzyskać:

-Nauczycielka ze szkoły była pewna że mogiły przy jeziorze górskim są mogiłami żołnierzy polskich.
Ubieraliśmy,stroiliśmy ze szkoły te mogiły aż do czasu jak się dowiedzieliśmy że to są pochowani żołnierze niemieccy a dowiedzieliśmy się jak budowano nowy budynek restauracji Rusałka.
Podczas budowy kopano fundamenty i dokopano się do kości żołnierzy Niemieckich i wtedy zobaczono co mają napisane na klamrach przy pasach. :paranoid:

-Razem z żołnierzami niemieckimi byli pochowani też w oddzielnych mogiłach żołnierze radzieccy ale ci żołnierze po paru miesiąca byli ekshumowani i zabrani.

-Z starej restauracji Rusałka wychodzili pijani i łamali krzyże na mogiłach żołnierzy niemieckich.
Krzyże z drewna pływały w jeziorze.
Złość na Niemcach była uzasadniona po tym ile narodu polskiego wymordowali.

-Podczas budowy nowego budynku restauracji Rusałka odkryto kości żołnierzy niemieckich.
Przyjechała komisja z Gostynina ,popatrzeli i ekshumowano tylko kilka ciał .
Reszta została.

-Na miejscu mogił żołnierzy niemieckich postawiono ubikacje publiczną ,przy jeziorze mimo sprzeciwu okolicznej ludności.
1.jpg
Stary dąb przy jeziorze górskim.
1.jpg (157.59 KiB) Przejrzano 10464 razy
2.jpg
wejście na plaże zbudowane w latach 60
2.jpg (126.1 KiB) Przejrzano 10464 razy
3.jpg
schody które prowadziły kiedyś do ubikacji publicznej-gdzie są pochowani żołnierze wermachtu,na skarpie i pod parkingiem
3.jpg (134.59 KiB) Przejrzano 10464 razy
6.jpg
parking przy restauracji Rusałka która jest już budynkiem nowym.
6.jpg (102.12 KiB) Przejrzano 10464 razy
8.jpg
miejsce gdzie są mogiły pod asfaltem.
8.jpg (96.39 KiB) Przejrzano 10464 razy
Przy jeziorze górskim są liczne okopy ,stanowiska pojedyncze żołnierzy,doły przeciwpancerne oraz trzy bunkry.
W dole przeciwpancernym był zniszczony czołg T-34.
W lasach łąckich znaleziono działo niemieckie.
W miejscowości Górki koło starego dworu znaleziono działo niemieckie
.
Pozdrawiam
:papa:
HETMAN
Jam jest HETMAN,człowiek prawy,co za Polskie siedział sprawy.
Polskę chętnie bym wyzwolił,lecz mi Chruszczow nie pozwolił.
Awatar użytkownika
HETMAN
Stowarzyszenie
Posty: 570
Rejestracja: sob sty 12, 2013 2:00 pm
Lokalizacja: Płock

Re: Mogiła w lasie Dzierzązna (pow. płocki)

Postautor: HETMAN » pn paź 27, 2014 9:09 pm

Witam
Wczoraj skontaktowałem się z Stowarzyszeniem Pomost które zajmuje się ekshumacją żołnierzy niemieckich.
Opisałem im mogiły niemieckie w naszym rejonie, o których mam informacje.

Mogiła lotnika niemieckiego w lesie Dzierzązna pow.płocki będzie ekshumowana.
Po ekshumacji na miejscu mogiły obecnej gdzie leży lotnik niemiecki,zostanie zrobiona symboliczna mogiła przez Stowarzyszenie Tradytor.

Zostaną też zrobione poszukiwania Mogiły żołnierza Wermachtu,Franciszka Drewniaka (Ślązaka)-który jest pochowany w lesie Jordanów
O tym żołnierzu pisałem w opowieściach mazowieckich
viewtopic.php?f=44&t=4379

Wiadomo że trzeba czasu aby ekshumacja się odbyła.
O dalszym przebiegu będę informował
Może uda mi się kolejnych żołnierzy doprowadzić do ich domu,na wieczną warte.

Mam jeszcze gorącą PROŚBĘ.

Jeśli ktoś ma informacje o mogiłach żołnierzy polskich,niemieckich lub innych w naszym terenie-to proszę pisać,informować-z góry Dziękuję.

Pozdrawiam
:papa:
HETMAN
Jam jest HETMAN,człowiek prawy,co za Polskie siedział sprawy.
Polskę chętnie bym wyzwolił,lecz mi Chruszczow nie pozwolił.
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 949
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Mogiła w lasie Dzierzązna (pow. płocki)

Postautor: Majsterek » wt paź 28, 2014 9:43 am

W tym samym leśnictwie (Pogórze) przy torach kolejowych, na górze skarpy jest kolejny grób Niemca. Tak samo jak w powyższym przypadku, prawdopodobnie pod koniec wojny, dopadła go sprawiedliwość. Współrzędnych nie podaję, z obawy o szaber. Jak będziemy w rejonie to wskażę miejsce.
Awatar użytkownika
krzymen
Posty: 376
Rejestracja: pn sie 29, 2011 11:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mogiła w lasie Dzierzązna (pow. płocki)

Postautor: krzymen » wt paź 28, 2014 10:12 am

Majsterek pisze:(...) kolejny grób Niemca. Tak samo jak w powyższym przypadku, prawdopodobnie pod koniec wojny, dopadła go sprawiedliwość.
Sprawiedliwość? Był zbrodniarzem wojennym?
Ostatnio zmieniony wt paź 28, 2014 12:31 pm przez krzymen, łącznie zmieniany 1 raz.
Lance do boju, szable w dłoń!
fuchsi
Posty: 432
Rejestracja: ndz sie 29, 2010 9:32 am

Re: Mogiła w lasie Dzierzązna (pow. płocki)

Postautor: fuchsi » wt paź 28, 2014 10:23 am

Witam serdecznie,

dziekuje wszystkim ktore przekazaja swoja wiedze o takich zapomnianych miejsc.
Proponuje, ze Leszek dostanie takie informacje i z nimi sie zajmuje. Dokladne dane i opisiwania miejsc prosze mu bezposrednio przekazywac. I Leszeke koordinuje ten kontakt z POMOST. Ja zawsze bede do dispozycji.
Wiem, ze takich grobow jest jeszcze znaczne wiecej, bo sowieccy w styczniu 45 nie brali prawie niekogo w niewoli. Zastrzelili kazdego ktory nosil mundur, nie pytali czy zolnierz czy pocztyllion.

pozdrawiam
Auf ferner, fremder Aue, da liegt ein toter Soldat,
ein ungezählter, vergeßner, wie brav er gekämpft auch hat.
Awatar użytkownika
krzymen
Posty: 376
Rejestracja: pn sie 29, 2011 11:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mogiła w lasie Dzierzązna (pow. płocki)

Postautor: krzymen » wt paź 28, 2014 12:44 pm

Na starym cmentarzu ewangelickim w Michałkach (pow. rypiński) znajduje się anonimowa mogiła 8 lub kilkunastu żołnierzy niemieckich zamordowanych przez sowietów w 1945 r.
viewtopic.php?p=18511#p18511
Lance do boju, szable w dłoń!
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 949
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Mogiła w lasie Dzierzązna (pow. płocki)

Postautor: Majsterek » wt paź 28, 2014 7:29 pm

Tak Krzymen, Polacy mieli na tyle dość Niemców, że wymierzali im "sprawiedliwość". Takie słowo usłyszysz w rozmowie ze świadkami tamtych zdarzeń, być może nieoficjalnie, niepublicznie, ale niestety. Każdy ma na ten temat swoje zdanie, czy traktować tę "sprawiedliwość" ironicznie czy faktycznie. To część odpowiedzialności jaką Niemcy jako naród ponieśli. Zbrodniarzem na swój sposób była każda łajza która zagłosowała na pętaka Hitlera we wcześniejszych wyborach, chodziła na wiece i biła brawo kiedy na uszy lał się jej miód wyższości niemieckiej rasy.
Tyle że ta "sprawiedliwość" bolała serca tych którzy ją wymierzali na tyle, że przez lata nie pozwalała przestać opiekować się leśnymi grobami najeźdźców.

A oto grób o którym wspomniałem parę postów wcześniej:
Załączniki
1-lack_73.jpg
1-lack_73.jpg (241.2 KiB) Przejrzano 10438 razy
Awatar użytkownika
HETMAN
Stowarzyszenie
Posty: 570
Rejestracja: sob sty 12, 2013 2:00 pm
Lokalizacja: Płock

Re: Groby żołnierzy niemieckich - II WŚ

Postautor: HETMAN » wt paź 28, 2014 8:34 pm

Witam
Proszę dokładniejsze namiary GPS-jeśli takie ktoś posiada lub dokładniejsze informacje co do lokalizacji mogił przekazywać na pw-przez Stowarzyszenie Tradytor lub email Mój.
Pomoże nam to zachować chwilową anonimowość co do lokalizacji mogił przed ekshumacją.

Musimy podjąć środki takie ostrożności przed Hienami Cmentarnymi-którzy rozkopują mogiły i kradną z nich hełmy,klamry od pasa,guziki,medale i inne przedmioty poległego żołnierza.
Zabierają nieśmiertelniki-czyli znaki tożsamości które mijał każdy żołnierz przy sobie i w rozkopanej mogile zostają tylko kości które już nie można zidentyfikować a może ktoś jeszcze chciałby się dowiedzieć gdzie leży jego członek rodziny.

Ostatnio kiedy podałem namiary na mogiły Fundacji Pamięć - czekałem ponad 2 lata.
Ja mam czas i jeśli trzeba będzie to będę czekał jeszcze dłużej żeby choć jeden żołnierz został ekshumowany.

Wszyscy wiemy co robili Niemcy i na pewno nie byli w Polsce na wyciecze :nie:
Drogę ich w Polsce znaczą tysiące mogił znanych i jeszcze nie znanych,pomordowanych przez Niemców.
Uważam że nie nam sądzić każdego żołnierza w mogile-on będzie osądzony za swoje uczynki tam na górze lub bezpośrednio w dół.


Pozdrawiam
:papa:
HETMAN
Jam jest HETMAN,człowiek prawy,co za Polskie siedział sprawy.
Polskę chętnie bym wyzwolił,lecz mi Chruszczow nie pozwolił.
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 949
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Groby żołnierzy niemieckich - II WŚ

Postautor: Majsterek » wt paź 28, 2014 9:03 pm

Odsyłacz do wątku w dziale widocznym tylko dla członków stowarzyszenia (ze względu na ryzyko szabru i dewastacji):
Lokalizacje niemieckich grobów
fuchsi
Posty: 432
Rejestracja: ndz sie 29, 2010 9:32 am

Re: Groby żołnierzy niemieckich - II WŚ

Postautor: fuchsi » wt paź 28, 2014 9:17 pm

@Majsterek,

pomysl sobie spokojnie i powoli - i powiedz mnie, co Tobie hitlerowskie zolnierze zrobili ze tak na nich sadzisz.
Ja mysle, ze komunisticzne czasy juz minieli w ktorych wszystko bylo w czarnych - bialych kolorach.
Jako dodatek: Mojego dziadka zabili w roku 1936 w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen, on nie byl komunista ani gejem ani zlodziejem.........poprostu byl czlowiekiem ktory drugiemu pomagal.

Bardzo prosze, przestan tak argumentowac - troche tez sie znam na historie - jak i niemiecka tak i polska. Komunisci wam duzo nie powiedzieli i sprobowali zmienic historie ale tego sie nigdy jeszcze nie udalo. Historia jest historia - mozesz interpretowac jak chcesz - fakt staje sie faktem. Ta k hak dla mnie - tez dla Ciebie.

pozdrawiam
Auf ferner, fremder Aue, da liegt ein toter Soldat,
ein ungezählter, vergeßner, wie brav er gekämpft auch hat.
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 949
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Groby żołnierzy niemieckich - II WŚ

Postautor: Majsterek » wt paź 28, 2014 9:50 pm

Co mi zrobili niemieccy żołnierze? Otóż nic co by nie było niezgodnego z historią:

Wymordowali trzon mojego narodu, do spółki z Rosjanami, za co mój naród po dziś dzień płaci tą powszechną durnotą.
Jako narzędzie wyniszczenia mojego narodu sprawdzili się znakomicie.
(Nie rozróżniam łajzy po kolorze flagi, mnie komuna głowy nie sprała, nie miała kiedy)
Niemiecki żołnierz tak samo jak rosyjski mordował kobiety, dzieci, kapłanów, naukowców, społeczników, harcerzy. Oni bynajmniej mundurów nie nosili.

Nie możemy dopuścić do sytuacji w której porozumienie między Polską a Niemcami sprowadzi się do przyjmowania przez nas coraz dalej idącej bzdurnej wersji historii, o "Polskich obozach"... o tym że biedne "Nasze Matki i Nasi Ojcowie" (Wasi) przyszli tu na grzyby i zostali zaatakowani. To nie jest porozumienie tylko gra na zwłokę. Niemcy z Rosjanami napisali podły kawał historii, i dziwi mnie że tak często unikają nazywania rzeczy po imieniu. Z drugiej strony potwierdza to tylko skalę problemu, że na 70 lat po tamtych wydarzeniach, ze wstydu trzeba chować głowę w piasek. Co tyczy się Rosjan to jest to jeszcze większa chryja, bo faktycznie duża część polskiego społeczeństwa nie zdaje sobie sprawy z ogromu zbrodni dokonanych przez norymberskich oskarżycieli.

Jeśli trafił się jeden, a historia pokazuje że nie jeden a wielu rosyjskich czy niemieckich żołnierzy, którzy potrafili zachować w tamtym czasie honor godny człowiekowi to chwała im za to.

Pozdrawiam
fuchsi
Posty: 432
Rejestracja: ndz sie 29, 2010 9:32 am

Re: Groby żołnierzy niemieckich - II WŚ

Postautor: fuchsi » wt paź 28, 2014 10:31 pm

Majsterek,
przykro mi. Z wiekim szacunkiem dla Ciebie. Masz glowe na karku, zaczynaj pytac i sprawdzic, prosze Ci, pozegnaj sie od stereotypow. Bylem w roznych krajach i moglem rozmawiac z roznymi ludzmi - na wojnach zwykle ludzie tylko stracili. A reszte zrobila i wykonywala propaganda. Wiem, ze my chcemy to samo, tylko Ci prosze, przetan z ta ogolna propagande.
Pozostaniemy zrozumialnymy ludzmi.

pozdrawiam
Auf ferner, fremder Aue, da liegt ein toter Soldat,
ein ungezählter, vergeßner, wie brav er gekämpft auch hat.
Awatar użytkownika
zbibal76
Posty: 163
Rejestracja: sob cze 25, 2011 6:28 pm
Lokalizacja: Gąbin

Re: Groby żołnierzy niemieckich - II WŚ

Postautor: zbibal76 » wt cze 30, 2015 6:00 am

Jakiś czas temu o cmentarzu przy Rusałce toczyła się dyskusja na forum miesięcznika Odkrywca, podaję link http://odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=674990#1106645
Awatar użytkownika
zbibal76
Posty: 163
Rejestracja: sob cze 25, 2011 6:28 pm
Lokalizacja: Gąbin

Re: Mogiła w lasie Dzierzązna (pow. płocki)

Postautor: zbibal76 » wt maja 03, 2016 8:51 pm

Majsterek pisze:W tym samym leśnictwie (Pogórze) przy torach kolejowych, na górze skarpy jest kolejny grób Niemca. Tak samo jak w powyższym przypadku, prawdopodobnie pod koniec wojny, dopadła go sprawiedliwość. .
Od znajomego, który pisze książki i artykuły o polskich dywizjonach w 1939r i szuka informacji o zestrzelonych niemieckich samolotach, otrzymałem relację, skan napisanego po niemiecku maszynopisu dla jakiejś niemieckiej komisji pewnego człowieka, z pochodzenia Niemca, który w 39r był zmobilizowany ze swoim samochodem do polskich taborów. Pisze w niej, że widział jak we wrześniu 39r gdzieś w pobliżu "dóbr marszałka Rydza-Śmigłego" lądował na łące zestrzelony przez naszą opl niemiecki samolot. Wydostał się z niego lotnik, który został zamordowany cyt. "rozszarpany" przez miejscową ludność w pobliżu torów kolejowych. "Dobra marszałka Rydza-Śmiglego" to zapewne Łąck, dokładniejszych danych nie ma. Mam też ściągniętą ze stron Instytutu Sikorskiego relację oficera z 15 PAL-u, który 14 września widział w tej okolicy lądujący uszkodzony przez opl niemiecki samolot. Może mogiła przy torach ma coś wspólnego z opisanymi w tych relacjach wydarzeniami? Jeżeli ktoś coś wie więcej w tej sprawie, proszę o kontakt.
Załączniki
PICT0046.JPG
PICT0046.JPG (620.24 KiB) Przejrzano 10346 razy
Awatar użytkownika
HETMAN
Stowarzyszenie
Posty: 570
Rejestracja: sob sty 12, 2013 2:00 pm
Lokalizacja: Płock

Re: Groby żołnierzy niemieckich - II WŚ

Postautor: HETMAN » czw maja 05, 2016 8:41 am

Witam
Czasem bywa tak że z szczątków informacji powstaje jedna całość :ok2:
Myślę że tak zaczyna być w tym temacie.
Mogę tylko dodać że jestem w trakcje załatwiania ekshumacji dla niemieckiego lotnika.

Pozdrawia
:papa:
Jam jest HETMAN,człowiek prawy,co za Polskie siedział sprawy.
Polskę chętnie bym wyzwolił,lecz mi Chruszczow nie pozwolił.
Awatar użytkownika
zbibal76
Posty: 163
Rejestracja: sob cze 25, 2011 6:28 pm
Lokalizacja: Gąbin

Re: Groby żołnierzy niemieckich - II WŚ

Postautor: zbibal76 » pt wrz 02, 2016 12:24 am

Zdwórz. Znajdował się tam niemiecki cmentarz wojenny z 1939r. W ubiegłym roku przeprowadzono ekshumację. Więcej o tym wydarzeniu można przeczytać tutaj: https://www.facebook.com/permalink.php? ... 6518456476

Wróć do „Cmentarze wojenne i wojskowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości