Cmentarz wojenny - Piotrów (pow. gostyniński)

Cmentarze, mogiły, kwatery
Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1554
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Cmentarz wojenny - Piotrów (pow. gostyniński)

Postautor: zbyszekg9 » śr kwie 29, 2015 2:14 pm

Dzięki Majsterkowi dowiedziałem się, że stare mapy wskazują, iż w dawnej wsi Piotrów (obecnie część wsi Józefków) zlokalizowany jest "jakiś" cmentarz. Po przybyciu na miejsce stwierdziłem brak jakichkolwiek śladów nekropolii w miejscu wskazanym przez Piotra. Na szczęście dostrzegłem korzystających z ładnej, słonecznej pogody właścicieli gruntów ornych, które obecnie znajdowały się na terenie. Usłyszałem od nich ciekawą historię. Otóż rzeczywiście na polu stanowiącym obecnie ich własność, kiedyś znajdował się cmentarz. Był to cmentarz wojenny, z I wojny światowej. Pochowani tu zostali żołnierze zarówno armii niemieckiej jak i rosyjskiej. Ilu ich było? - nie wiadomo, jednak cmentarz zajmował - jak mi pokazano, niemal całe pole (mógł to być obszar o powierzchni nie więcej niż 0,5 ha). Według moich informatorów, w okresie międzywojennym dokonano ekshumacji spoczywających tu żołnierzy (nie wiadomo, gdzie ich wywieziono), zaś w miejscu cmentarza ustawiono pamiątkowy pomnik. Była to konstrukcja ziemno-kamienna, na której umieszczona była tablica z okolicznościowym napisem w języku niemieckim i - prawdopodobnie - rosyjskim (co do tego nie było zgody między małżonkami-gospodarzami). W każdym razie taki stan utrzymał się to połowy lat 70. kiedy to władze gminne zdecydowały o rozbiórce owego pomnika, z powodu rzekomo lub faktycznie pogarszającej się konstrukcji pomnika, zagrażającej osobom odwiedzającym to miejsce. Obecnie nic już nie przypomina o historii tego miejsca.
Załączniki
138. Piotrów (Józefków). Po prawej teren dawnego cmentarza wojennego (I wś).JPG
138. Piotrów (Józefków). Po prawej teren dawnego cmentarza wojennego (I wś).JPG (74.69 KiB) Przejrzano 3125 razy
139. Piotrów (Józefków). Teren dawnego cmentarza wojennego (I wś).JPG
139. Piotrów (Józefków). Teren dawnego cmentarza wojennego (I wś).JPG (100.82 KiB) Przejrzano 3125 razy
140. Piotrów (Józefków). Teren dawnego cmentarza wojennego (I wś).JPG
140. Piotrów (Józefków). Teren dawnego cmentarza wojennego (I wś).JPG (105.42 KiB) Przejrzano 3125 razy
141. Piotrów (Józefków). Teren dawnego cmentarza wojennego (I wś).JPG
141. Piotrów (Józefków). Teren dawnego cmentarza wojennego (I wś).JPG (99.53 KiB) Przejrzano 3125 razy
fuchsi
Posty: 432
Rejestracja: ndz sie 29, 2010 9:32 am

Re: Cmentarz wojenny - Piotrów (pow. gostyniński)

Postautor: fuchsi » czw kwie 30, 2015 9:02 am

Witam,
ciekawy jestem ta mape......
Kiedy wladze gminy zdecydowali sie na rozbiorki musi byc informacja w dawnych protokolach.
Czy wiesz z kim rozmawialesz? Znam te miejsce i informacje, ale w pruskich dokumentow jeszcze nic nie znalazlem bo.................powiat gostyninski i nikt nie wie dokad wedrowala pruska dokumentacja ktora zostala przekazywana nowej wladze przed powrocie prusakow do domu. W AP we Wloclawku mnie tak tlumaczono, ze pruska dokumentacja organow okupacyjnych dla powiatow wloclawskich, kutnowskich i gostyninskich zostal rozdzielone wedlug nowego podzialu administracyjnego i ten zmienil sie jeszcze kilka razy.

pozdrawiam serdecznie
Auf ferner, fremder Aue, da liegt ein toter Soldat,
ein ungezählter, vergeßner, wie brav er gekämpft auch hat.
Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1554
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Re: Cmentarz wojenny - Piotrów (pow. gostyniński)

Postautor: zbyszekg9 » czw kwie 30, 2015 10:19 am

Witaj fuchsi,
fuchsi pisze:ciekawy jestem ta mape......
Bardzo proszę:
mapa pogląd..jpg
mapa pogląd..jpg (11.5 KiB) Przejrzano 3115 razy
cm. Piotrów.jpg
cm. Piotrów.jpg (55.77 KiB) Przejrzano 3115 razy
Zastanawiam się nad wielkością tego cmentarza. Archiwalna mapa nie wskazuje na coś dużego, natomiast powtarzając za moimi rozmówcami, cmentarz zajmował praktycznie cały teren pola, aż do drogi od strony wschodniej.
fuchsi pisze:Czy wiesz z kim rozmawialesz?
Z nazwiska nie znam, choć bardziej powinienem napisać, że nie pamiętam, bo oczywiście przedstawiliśmy się sobie. Są to obecni gospodarze tego miejsca, którzy opowiedzieli co nieco o sobie. Tuż po wojnie na tym terenie zaczął gospodarzyć ojciec obecnej właścicielki. Oczywiście pamięta ten pomnik. Pamiętają go również obecni właściciele, ślub zawarli jeszcze przed jego usunięciem, choć co do wskazania daty (roku) usunięcia pomnika zgodności między nimi nie było, dlatego napisałem ogólnie - połowa lat 70. Prawdopodobnie było to między 1975 a 1977 rokiem. Pamiętają również jakieś uroczystości odbywające się przed pomnikiem, składanie kwiatów przez uczniów jakichś szkół itp. Podobno zachowało się zdjęcie pomnika z lat 60. Jest w posiadaniu brata właścicielki, mieszkającego poza naszym regionem. Zostawiłem gospodarzom swój mail w razie, gdyby ten pan wyraził zgodę na udostępnienie mi skanu tego zdjęcia. Chyba jednak nie wyraził... To wszystko, czego się dowiedziałem. Dla dociekliwych pozostają archiwa, do których - jak sam piszesz - trafić niełatwo.
Pozdrawiam serdecznie
fuchsi
Posty: 432
Rejestracja: ndz sie 29, 2010 9:32 am

Re: Cmentarz wojenny - Piotrów (pow. gostyniński)

Postautor: fuchsi » pt maja 01, 2015 10:08 pm

Witam serdecznie

i DZIEKUJE serdecznie.
Zajmujac sie wydarzanami 1.ws sa takie informacje dla mnie cenne. Sa jeszcze w okolice wiecej zaginione cmentarze wojenne ktore znikneli bez sladow. Dla ocene ruchu wojsk i strat jest ustalenia takich miejs bardzo wazne.

Jeszcze raz - dziekuje serdecznie i zapraszam .....nastepnym razem w Gostyninie.

zycze zdrowia
Auf ferner, fremder Aue, da liegt ein toter Soldat,
ein ungezählter, vergeßner, wie brav er gekämpft auch hat.

Wróć do „Cmentarze wojenne i wojskowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości