Kwatera wojenna II w.św. - Sanniki (pow. gostyniński)

Cmentarze, mogiły, kwatery
Awatar użytkownika
zbibal76
Posty: 163
Rejestracja: sob cze 25, 2011 6:28 pm
Lokalizacja: Gąbin

Kwatera wojenna II w.św. - Sanniki (pow. gostyniński)

Postautor: zbibal76 » sob lis 12, 2016 10:04 pm

W narożniku cmentarza w Sannikach znajduje się mogiła, w której pochowani są żołnierze polegli w Sannikach we wrześniu 1939r. Na dwóch tablicach wymienione są nazwiska 34 żołnierzy. Brak jest informacji, czy są tu również i ilu może tu byc pochowanych żołnierzy NN - na stronie bohaterowie1939.pl podana jest liczba 75 żołnierzy, ale nie podano źródła tej informacji. Spośród wymienionych na tablicach, najwięcej bo aż 28 żołnierzy zginęło w dn. 17 września. Prawdopodobnie polegli w trakcie licznych tego dnia bombardowań. W książce "Luftwaffe nad Polską - cz. 3 Stukaflieger" czytamy m.in.:
"17 września, pułk I/StG 77 - Między godz. 9,10 a 10,25 19 Ju-87B zbombardowało cele w rejonie Osmolin-Luszyn-Anatolin-Sanniki-Krubin... , ..., Relacja pilota - w ramach mojej akcji razem z moją eskadrą miałem zaatakowac kolumny, zbliżające się do wsi Sanicki (Sanniki). W porę rozpoznałem zgłoszone nam kolumny i razem z całą eskadrą zanurkowałem kierując się na skrzyżowanie dróg na rogatkach Sannik, gdzie stłoczyły się kolumny. Zrzucone niezwłocznie bomby trafiały celnie i powodowały wśród maszerujących kolumn niesamowity chaos. Mogłem zatem miec bezwzględną pewnośc, że udało się zatrzymac przemarsz tamtych wojsk na dole."
Na pomniku brak jest jakiejkolwiek informacji, z jakich jednostek pochodzili żołnierze. Na stronie bohaterowie1939.pl udało mi się odnależc kilka danych.
Z grupy poległych 17 września znany jest tylko przydział ppor. Jana Majorkiewicza - 8 batalion saperów przydzielony do Armii Pomorze. 17 września w Sannikach były jeszcze odchodzące od strony Gąbina, Łącka, Gostynina, Żychlina ostatnie oddziały z tej armii (Sanniki zostały zajęte przez Niemców bodajże w dn. 18 września).
Zołnierze polegli 16 września:
sierżant Pawlik - 67pp 4 DP z armii Poznań
kapral Semczyszyn Jan - 29pp 25DP z armii Poznań
Ponadto na stronie tej figuruje żołnierz, którego nie ma na tablicach - Piórkowski . podoficer 11 dak Pomorskiej BK armia Pomorze
żołnierze którzy zginęli-zmarli ? w dn. 24 września:
szeregowy Ślecicki Wiktor z nieznanej jednostki oraz kapral Andrzejewski Jakub z 58pp 4 DP armii Poznań; nie wiadomo, czy zmarli w niewoli w wyniku odniesionych ran, czy tez tego dnia miały może miejsce rozstrzelania?
Załączniki
DSC00377.JPG
DSC00377.JPG (88.75 KiB) Przejrzano 4687 razy
DSC00378.JPG
DSC00378.JPG (90.5 KiB) Przejrzano 4687 razy
DSC00379.JPG
DSC00379.JPG (93.77 KiB) Przejrzano 4687 razy
DSC00383.JPG
DSC00383.JPG (86.42 KiB) Przejrzano 4687 razy
DSC00380.JPG
DSC00380.JPG (95.15 KiB) Przejrzano 4687 razy
DSC00385.JPG
DSC00385.JPG (81.98 KiB) Przejrzano 4687 razy
Ostatnio zmieniony czw gru 29, 2016 2:24 pm przez zbibal76, łącznie zmieniany 2 razy.
fuchsi
Posty: 431
Rejestracja: ndz sie 29, 2010 9:32 am

Re: Kwatera wojenna - Sanniki (pow. gostyniński)

Postautor: fuchsi » pn lis 21, 2016 8:41 pm

Witam.
Piekne pisane i grzebanie w dostepnej? literatury i nagle:

"czy tez tego dnia miały może miejsce rozstrzelania"

Wyssane z palcach czy na to dowody?

pozdro
Auf ferner, fremder Aue, da liegt ein toter Soldat,
ein ungezählter, vergeßner, wie brav er gekämpft auch hat.
Awatar użytkownika
zbibal76
Posty: 163
Rejestracja: sob cze 25, 2011 6:28 pm
Lokalizacja: Gąbin

Re: Kwatera wojenna - Sanniki (pow. gostyniński)

Postautor: zbibal76 » pn lis 21, 2016 10:35 pm

fuchsi pisze:Witam.
Wyssane z palcach czy na to dowody?
pozdro
To tylko moje gdybanie i przypuszczenia, dlatego napisałem "może" i postawiłem na końcu znak zapytania, a na początku zdania było jeszcze " nie wiadomo, czy zmarli w niewoli w wyniku odniesionych ran czy też może..." - po prostu zastanawiam się nad przyczyną śmierci dwóch żołnierzy tego samego dnia, tydzień po zajęciu Sannik, ale masz rację, bez poparcia w literaturze napisałem te słowa trochę na wyrost. Nasunęły mi się skojarzenia z wydarzeniami m.in. w Gąbinie, gdzie kilka dni po przejściu frontu zaprowadzano "porządek" - pod murami szkoły podstawowej w dn. 19-20 września rozstrzelano tu 20 policjantów i kolejarzy z Pomorza, których przewinieniem było to, że wracali do domu... Ta wojna miała różne oblicza, o czym przypomina stojący vis a vis kwatery żołnierskiej pomnik po przeciwleglej stronie cmentarza w Sannikach
DSC00390.JPG
DSC00390.JPG (90.34 KiB) Przejrzano 4670 razy
fuchsi
Posty: 431
Rejestracja: ndz sie 29, 2010 9:32 am

Re: Kwatera wojenna - Sanniki (pow. gostyniński)

Postautor: fuchsi » czw lis 24, 2016 10:22 am

Witam serdecznie.
Dziekuje za wyjasnienie. Mnie chodzi przede wszystkim o to, ze wyciagniemy wnioskow z bledow naszych przodkow. I bardzo wazne jest, ze sprawdzami te wydarzenia, ktore nie mozemy juz zmienic. Nigdy nie poruszalem temat zachowywania radziejeckich i polskich zolnierzow w koncowej faze drugi wojny swiatowej, i nie bede poruszac ten temat. Be lepiej jest dla przyslosci ustawic co nas laczy a nie tego, co nas dzieli. I mamy wiecej dobrego wspolnej historii, wiecej przykladow dobrego dlugoletnego sasiadostwa wzajemnego godnego zyczia. Tutaj mowi sie: bylo - minelo. Ale nie minelo w tym sensie ze nie chcemy pamietac o ofiar przemowcy. Przeciwnie: Niech ich tragiczne losy pozostana w naszej pamieci jako wewnetrzy silnik zapobiegac nastepnych.
zycze zdrowia
Auf ferner, fremder Aue, da liegt ein toter Soldat,
ein ungezählter, vergeßner, wie brav er gekämpft auch hat.

Wróć do „Cmentarze wojenne i wojskowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości