Cmentarz wojenny IWŚ - Pęsy (pow. płoński)

Cmentarze, mogiły, kwatery
Awatar użytkownika
krzymen
Posty: 376
Rejestracja: pn sie 29, 2011 11:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

Cmentarz wojenny IWŚ - Pęsy (pow. płoński)

Postautor: krzymen » ndz lut 12, 2017 12:03 am

PĘSY - pow. płoński. Cmentarz znajduje się na terenie gminy Raciąż, przez który przechodzi Szlak Frontu Wschodniego I Wojny Światowej. Na rynku ustawiono znak informacyjny wskazujący drogę do cmentarza w Pęsach, ale w samej wsi nie ma już żadnego znaku – więc „koniec języka za przewodnika”! :lol:

Cmentarz jest położony w lesie zwanym Sienkacz, pomiędzy wsiami Drozdowo i Pęsy. Jest się na terenie prywatnym. Z tego co słyszałem, to właśnie dzięki rodzinie, która posiada ten las, cmentarz jest w tak dobrym stanie! Powiedziano mi, że ludzie ci sami naprawiali zniszczenia dokonane przez wandali i ... idiotów, którzy szukali broni w ... pomniku!
pesy1915.1.jpg
pesy1915.1.jpg (88.78 KiB) Przejrzano 6412 razy
Kwatera niemiecka ogrodzona jest kamiennym murem. W jej miejscu centralnym znajduje się pomnik w kształcie piramidy z ciosów kamiennych. Zachowało się 38 betonowych tablic nagrobnych z nazwiskami poległych żołnierzy niemieckich (m.in. grenadierzy KOWALIK, GASZKOWSKI i RAZANOWSKI).
pesy1915.2.jpg
pesy1915.2.jpg (88.77 KiB) Przejrzano 6412 razy
Z przodu pomnika umieszczona tablica z napisem:
pesy1915.5.JPG
pesy1915.5.JPG (90.58 KiB) Przejrzano 6412 razy
"HIER FANDEN / 76 DEUTSCHE / 322 RUSSEN / GEFALLEN IM / STELLUNGS- / KAMPF FRUEH / JAHR 1915 / IHRE LETZTE / RUHESTATTE”
W wolnym tłumaczeniu to: „Tutaj znajduje się ostatnie miejsce spoczynku 76 Niemców i 322 Rosjan poległych w wojnie pozycyjnej wiosną 1915 roku”.
Jak wynika z napisów, większość pochowanych tu żołnierzy niemieckich służyła w R.J.R. 93 , kilku w R.J.R. 64, 2 G.RES.R. i innych jednostkach.
R.J.R. 93 (Reserve Infanterie Regiment 93), R.J.R. 64 (Reserve Infanterie Regiment 64) i 2 G.RES.R. (2 Garde Reserve Infanterie Regiment) to pułki z 1. Garde Reserve Division. Groby żołnierzy tej dywizji można spotkać na cmentarzach m.in. w Drobinie, Kaczorowach i Niedarzynie.

Poza murem, poniżej kwatery niemieckiej, znajdują się dwie mogiły zbiorowe żołnierzy rosyjskich (170 i 152 pochowanych).
pesy1915.3.jpg
pesy1915.3.jpg (93.24 KiB) Przejrzano 6412 razy
pesy1915.4.jpg
pesy1915.4.jpg (95.24 KiB) Przejrzano 6412 razy
Jest to chyba jedyny (lub jeden z nielicznych) cmentarz na Mazowszu Północnym, zbudowany przez Niemców w latach 1916-1918, który nie został zniszczony po 1945 r. i zachował się w pierwotnym stanie.
Pozdrawiam
Krzysztof
Ostatnio zmieniony ndz lut 12, 2017 4:27 pm przez krzymen, łącznie zmieniany 1 raz.
Lance do boju, szable w dłoń!
fuchsi
Posty: 431
Rejestracja: ndz sie 29, 2010 9:32 am

Re: Cmentarz z I w.ś. - Pęsy (pow. płoński)

Postautor: fuchsi » ndz lut 12, 2017 3:48 pm

Witam serdecznie,
i dziekuje.
Im Fruehjahr 1915 = wiosna r 1915.
Jako przyklad podaje straty RIR 93 w latach Wielkiej Wojny:
"88 Offiziere, 4150 Unteroffiziere und Mannschaften" To czterykrotnie wiecej niz liczy jeden pulk...... :-(

pozdrawiam
fuchsi
Auf ferner, fremder Aue, da liegt ein toter Soldat,
ein ungezählter, vergeßner, wie brav er gekämpft auch hat.
Awatar użytkownika
krzymen
Posty: 376
Rejestracja: pn sie 29, 2011 11:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cmentarz z I w.ś. - Pęsy (pow. płoński)

Postautor: krzymen » ndz lut 12, 2017 4:30 pm

Witam. Fuchsi - dziękuję za korektę tłumaczenia - już poprawiłem :smile1:
Lance do boju, szable w dłoń!
Awatar użytkownika
Gallwitz
Posty: 23
Rejestracja: wt gru 08, 2015 1:55 am

Re: Cmentarz z I w.ś. - Pęsy (pow. płoński)

Postautor: Gallwitz » śr lut 15, 2017 1:37 am

Witam -Witam w podróży - tereny te rzeczywiście obsadzała 1 GRD, która de facto uratowała niemiecki front w tym rejonie w lutym i marcu 1915. Z rejonu Lutomierzyna została odrzucona po ciężkich walkach, stąd niemieccy polegli po "rosyjskiej" stronie frontu. Co do Kaczorowów to mam gdzieś zdjecie cmentarza z ok. 1917. W Pęsach czy raczej w Drozdowie pochowano poległych w walkach o te miejscowości. Wg informacji mieszkanców z 2000 r. Poleglych w Drozdowie znajgowano jeszcze w latach 70-tych przy budowie domów. Cmentarz jest na prawdę imponujący. Byłem tam 11 listopada i rzeczywiście "trzyma się", tylko tablica i zdjęcia trochę mertorycznie"ni priczom ". A to ze nie widac jej z drogi to moze i lepiej bo by juz jakies bydlo zbobrowało. Pozdr. G
Awatar użytkownika
krzymen
Posty: 376
Rejestracja: pn sie 29, 2011 11:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cmentarz z I w.ś. - Pęsy (pow. płoński)

Postautor: krzymen » śr lut 15, 2017 10:27 pm

Witam,
Gallwitz pisze:Byłem tam 11 listopada i rzeczywiście "trzyma się", tylko tablica i zdjęcia trochę mertorycznie"ni priczom "
Kol. Gallwitz – nie wiem, czy Ciebie dobrze zrozumiałem … Niestety nie ma możliwości zrobienia ujęcia całego cmentarza – krzaki są bardzo blisko – nie ma jak się „złożyć” do zdjęcia, przynajmniej moim aparatem. Można tylko robić fragmenty.
pesy1915.8.JPG
pesy1915.8.JPG (96.05 KiB) Przejrzano 6380 razy
Jeżeli brakuje Ci fotografii pomnika z tablicą, to proszę bardzo.
pesy1915.7.JPG
pesy1915.7.JPG (83.1 KiB) Przejrzano 6380 razy
Niestety innych zdjęć już teraz nie mam. „Wywiało” mi z komputera – nawet nie wiem kiedy i dlaczego … :(
Oczywiście miałem także fotografie betonowych tabliczek z danymi pochowanych i numerami oddziałów. Niestety zostały mi tylko tablice z dwóch mogił rosyjskich.
pesy1915.9.JPG
pesy1915.9.JPG (86.22 KiB) Przejrzano 6380 razy
Trochę więcej zdjęć zrobił Darek Felba w grudniu 2005 r. Od tego czasu w zasadzie nic się nie zmieniło, bo dbają o ten cmentarz:
http://www.rowery.olsztyn.pl/wiki/miejs ... eckie/pesy
Ja już swoich fotografii tu nie umieszczałem. Uznałem, że nie ma co dublować roboty kolegi. Zrobiłem tylko opis i listę pochowanych.
Pozdrawiam - Krzysztof
Lance do boju, szable w dłoń!
Awatar użytkownika
Gallwitz
Posty: 23
Rejestracja: wt gru 08, 2015 1:55 am

Re: Cmentarz z I w.ś. - Pęsy (pow. płoński)

Postautor: Gallwitz » czw lut 16, 2017 2:36 am

Oj tak. Odnosiłem się do zdjęć na tablicy tzw. szlaku pierwszowojennego i zawartości merytorycznej uwidocznionego tam tekstu. Pozdr. G.
Awatar użytkownika
krzymen
Posty: 376
Rejestracja: pn sie 29, 2011 11:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cmentarz z I w.ś. - Pęsy (pow. płoński)

Postautor: krzymen » pt lut 17, 2017 11:15 pm

Witam,
A ja już myślałem, że masz zastrzeżenia do doboru zdjęć do mojej wiadomości i długo głowiłem się, co takiego sknociłem :lol:
Tobie chodzi o tę tablicę, którą ustawiono w Pęsach, koło cmentarza:
http://www.szlakfrontuwschodniego.eu/wp ... 2/Pęsy.jpg
No cóż, najważniejsze, że taki szlak powstał i że takie tablice ustawiono. Oczywiście można mieć zastrzeżenia do treści tablic i umieszczonych tam zdjęć. Takie dali, jakie mieli. Bardzo skąpo piszą o samych cmentarzach, ale temat cmentarzy wojennych z I w.ś. na Mazowszu Północnym czeka dopiero na fachowe opracowanie. Drogomir, Duda, Frodyma, Oettingen, Dąbrowski czy Pałosz nie zajmowali się naszym rejonem … więc z informacjami krucho. W porównaniu z południową Polską, gdzie tym tematem zajmują się od lat, wypadamy słabiutko ...
Szkoda tylko, że na żadnej z tych tablic nie umieścili informacji, że cmentarze wojenne są prawnie chronione. Przypominania o tym nigdy za wiele! To nie jest dla wszystkich oczywiste! Niestety.
Pozdrawiam - Krzysztof
Lance do boju, szable w dłoń!
Awatar użytkownika
Gallwitz
Posty: 23
Rejestracja: wt gru 08, 2015 1:55 am

Re: Cmentarz z I w.ś. - Pęsy (pow. płoński)

Postautor: Gallwitz » sob lut 18, 2017 3:37 am

Witam -Niestety tak... Rok temu przypadkowo miałem okazję wspomóc ostatnią serię tablic swoimi zdjęciami i korektą tam zawartych informacji. Choć nie umieszczono wszystkich zdjęć we właściwym porządku, adekwatnym do miejsc (trochę moja wina bo kilka fotografii dałem trochę późno), to jednak udało się zawrzeć sporo uzupełnień i sprostowań m.in. w opisach na tablicach, jak np. w Gostyninie, Iłowie, Bielsku albo Stefanowie czy Kociołkach. Zawsze coś. Żałuję tylko, że "mój" z Krasnej Dąbrowy nie "załapał" się do szlaku. Pozdrawiam G

Wróć do „Cmentarze wojenne i wojskowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości