Cmentarz z 1915 r. - Kaszewiec (pow. makowski)

Cmentarze, mogiły, kwatery
Awatar użytkownika
krzymen

Cmentarz z 1915 r. - Kaszewiec (pow. makowski)

Postautor: krzymen » ndz lut 19, 2017 7:35 pm

W dniach 13 i 14 lipca 1915 r. 12. Armia, którą dowodził gen. Max von Gallwitz, przerwała front w okolicy Przasnysza, a następnie odrzuciła Rosjan do linii Ostrołęka-Pułtusk. 19.07.1915, pierwsze oddziały niemieckie osiągnęły linię rzeki Narwi. XIII. Armee Korps zaatakował forty w Różanie i zajął twierdzę 24 lipca. Miasto zostało zniszczone podczas walk. Powstało kilka cmentarzy, a jeden z zachowanych znajduje się w Kaszewcu.

KASZEWIEC – woj. mazowieckie, powiat makowski.
Cmentarz wojenny znajduje się w lesie, na lekkim wzniesieniu, około dwustu metrów na południe od drogi Różan – Ostrów Mazowiecka. Na poboczu drogi stoi dobrze widoczny znak informacyjny. Trudno go przegapić, ale mi się to udało :mrgreen: Skręciłem za wcześnie i ... znalazłem inny cmentarz wojenny.
kaszewiec.tr001.jpg
kaszewiec.tr002.jpg

W środkowej części cmentarza, w czterech dużych mogiłach zbiorowych, pochowano żołnierzy rosyjskich. Pozostałe mogiły, głównie pojedyńcze niemieckie lub kryjące szczątki kilku Rosjan, rozmieszczone są pod wałem ziemnym, który z trzech stron otacza cmentarz.
kaszewiec.tr003.jpg
kaszewiec.tr004.jpg
kaszewiec.tr005.jpg
Na wale ustawiono betonową tablicę. Pod nią niepozbierane od miesięcy zasuszone lub zgniłe wiązanki kwiatów i wypalone znicze. Ktoś je kiedyś położył, ale nie ma komu zebrać …
kaszewiec.tr007.jpg
Według napisów na stelach nagrobnych spoczywa tu ok. 598 nieznanych żołnierzy rosyjskich i 106 żołnierzy armii niemieckiej (w tym 21 nieznanych).
kaszewiec.tr006.jpg
Pochowani tu żołnierze niemieccy służyli głównie w 4 Dywizji Gwardii oraz w 3 Dywizji Piechoty XIII Korpusu Armijnego (XIII A.K. – XIII Armee Korps.). Polegli lub zmarli w dniach 25 lipca – 7 sierpnia 1915 roku.
Pozdrawiam - Krzysztof
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Lance do boju, szable w dłoń!

Wróć do „Cmentarze wojenne i wojskowe”