Cmentarz wojenny - Wólka Łasiecka (pow. skierniewicki)

Cmentarze, mogiły, kwatery
Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Cmentarz wojenny - Wólka Łasiecka (pow. skierniewicki)

Postautor: trobal » wt lip 07, 2009 5:26 pm

Cmentarz znajduje się wśród pól. Obecnie porasta go roślinność. Na jego terenie można odnaleźć jedną kompletną stelę wspartą o pień drzewa oraz betonowe płyty znikające pod darnią. Tych ostatnich, widocznych naliczyłem 6, więcej zapewne jest już zarośniętych trawą. Cmentarz otoczony jest wałem ziemnym na którym pozostały betonowe słupki. Jeszcze jednym jego elementem jest rozpadający się pomnik, na którym można zobaczyć jedynie nieczytelny symbol. Całość jest niewidoczna z drogi tak jak i droga dojazdowa, która prowadzi przez podwórze opuszczonego gospodarstwa.
Zdjęcia:
O toczących się walkach w tym rejonie można przeczytać w dziale historia
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"
Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Re: Cmentarz wojenny - Wólka Łasiecka (pow. skierniewicki)

Postautor: trobal » śr sty 12, 2011 4:07 pm

Gdy nie patrzymy to wszystko się zmienia nie do poznania. Właśnie otrzymałem następującą informację:
Zapraszamy ponownie. Z kolegami miłośnikami historii zabraliśmy się za renowację cmentarzyka, po zgodzie władz lokalnych i wpisaniu się do Stowarzyszenia Inicjatywa Bolimowska zajęliśmy się renowacją tej zapomnianej perełki ludzkiej niesprawiedliwości. Odkrzaczyliśmy teren, z 6 znanych nazwisk odsłoniliśmy spod warstwy śmieci, liści, itp na głębokości 8 cm pozostałe nierozkradzione tablice w sumie 148 nazwisk, znaleźliśmy w okolicy 16 płyt i generalnie robimy to sami, zaprowadziliśmy dokumentację z planami w skali 1:250 oraz wykaz imienny ze zdjęciami każdego pochówku. Zapraszamy innych "nawiedzonych" kolegów do nieodpłatnej pomocy. Na wiosnę zlejemy odrosty Rundapem i myślimy o wyeksponowaniu istniejących, wyłonionych alejek. Ponadto może ktoś pomoże nam postawić płotek w stylu epoki. Nasz sukces to kilkadziesiąt odnalezionych płyt z nagrobkami Polaków, powołanie cmentarzyka do świadomego istnienia i zapewnienie wykonawcy autostrady, że nie zostanie on zmieciony na swojej 2 metrowej szerokości przez buldożery, gdyż tamtędy właśnie przechodzi pas drogi. Jacek
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"
Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Re: Cmentarz wojenny - Wólka Łasiecka (pow. skierniewicki)

Postautor: Nieostatni » śr sty 12, 2011 11:35 pm

Witaj!
Muszę przyznać się, iż początkowy post inicjujący ten watek pozostał nie zauważony prze ze mnie. Postawił mnie na baczność cytat zapaleńców, penetratorów Stowarzyszenia Inicjatywy Bolimowskiej, który załączyłeś. W tym rejonie 25-30 lat temu przerzuciłem saperką kilka m3 bolimowskich piachów, sprawdzając piskliwy sygnał prymitywnego, saperskiego dedektora w widocznych okopach wzdłuż Rawki, od Ziemiar po Starą Suchą i od Łasiecznik po Czerwoną Niwę i Guzów. Wtedy był to sprzęt na wagę złota, zerżnięty z wykrywającego zagubione, za asfaltowane, zabetonowane, zasiane urządzenia infrastruktury miejskiej. Cmentarzy z I WŚ w tym rejonie jest kilkanaście, znam kilka, a miedzy innymi i ten w Wólce Łasieckiej. Patrząc na zdjęcia, natura i brak pamięci robią zatrważające postępy. Gratuluję stowarzyszonym "zapaleńcom" wspaniałej inicjatywy i wielkich osiągnięć. 148 odczytanych nazwisk poległych żołnierzy, 16 płyt grobowych to kawał dobrej roboty. Wszystko wskazuje, iż ten cmentarz został uratowany, wolontariusze z Bolimowa muszą tylko trzymać rekę na pulsie i "kablować" do gminy, albo służb nadzoru A2. Dołączam, świetnie prowadzona strona w tym temacie, może się przydać: http://www.rowery.olsztyn.pl/wiki/miejs ... a_lasiecka
Cmentarz będzie doskonale widoczny dla tych jadących w "interesach na zachód". Im pozostało jeszcze 404,5 km do przejechania.
Załączam skany:
Wycinek A2 z widocznym cmentarzem w Wólce Łasieckiej.
ScreenShot175 Cm. I WŚ.jpg
ScreenShot175 Cm. I WŚ.jpg (99.65 KiB) Przejrzano 3949 razy
Rozmieszczenie cmentarzy I WŚ w okolicy Bolimowa.
ScreenShot176 Cm. I WŚ ok. Bolimowa.JPG
ScreenShot176 Cm. I WŚ ok. Bolimowa.JPG (62.16 KiB) Przejrzano 3949 razy
Nieostatni
Awatar użytkownika
Paul
Posty: 3
Rejestracja: pn lut 10, 2014 5:56 pm
Lokalizacja: Łowicz/Kutno

Re: Cmentarz wojenny - Wólka Łasiecka (pow. skierniewicki)

Postautor: Paul » wt lut 11, 2014 4:30 pm

Byłem na cmentarzu w Wólce w poniedziałek i myślałem że pomyliłem "adres". Nekropolia ogrodzona (co prawda nie wałem ziemnym ale nie będę się czepiał), uprzątnięta i w miarę zadbana. To bezsprzecznie sukces miejscowych pasjonatów historii m.in. pana Jacka Słupskiego którzy rozpoczęli walkę o cmentarz kilka lat temu i wygrali. Szkoda tylko że po przejęciu opieki nad cmentarzem przez UG w Bolimowie wszystko trochę "siadło" i zamiast wspomnianych około 100 płyt nagrobnych które pan Jacek zinwentaryzował i opisał doliczyłem się tylko około 30/40. Być możliwe że to skutek pory roku ale i tak wielkie brawa !!! A oto kilka fotek cmentarza w obecnym stanie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wszystkim zainteresowanym polecam świetny artykuł o cmentarzu w Wólce.

http://www.dobroni.pl/rekonstrukcje,cme ... ieci,15152
BETTER DEAD THAN RED !!!
fuchsi
Posty: 431
Rejestracja: ndz sie 29, 2010 9:32 am

Re: Cmentarz wojenny - Wólka Łasiecka (pow. skierniewicki)

Postautor: fuchsi » śr lut 12, 2014 10:30 am

Witam,
co roku na poczatku lutego przebywamy tam i oddajemy hold poleglym 1.ws. Pan Jacek jest wspanialem pasjonatem i przyjacielem. W dalszym ciagu postara sie poprawic stan cmentarza i mam nadzieje, ze w tym roku mu sie uda podstawic tablice z informacjami.
Nalezu mu podziekowanie spoleczne. Zycze mu zdrowia.

fuchsi
Auf ferner, fremder Aue, da liegt ein toter Soldat,
ein ungezählter, vergeßner, wie brav er gekämpft auch hat.

Wróć do „Cmentarze wojenne i wojskowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości