Cmentarz ewangelicko-augsburski - Płock

Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie

Re: Umierający cmentarz w Płocku

Post autor: bobola » śr paź 22, 2014 12:15 pm

Uzupełniam wątek aktualnymi, jesiennymi zdjęciami cmentarza ewangelickiego. :ok:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie

Post autor: bobola » ndz paź 26, 2014 4:47 pm

Dzisiaj udałem się na cmentarz ewangelicki i dzięki wskazówkom fuhsi-ego znalazłem tablicę Gustawa Schaefora :ok:

Awatar użytkownika
HETMAN
Stowarzyszenie

Post autor: HETMAN » ndz paź 26, 2014 7:45 pm

Witam
Na pamiątkowej tablicy Pana Norberta Schaefora jest napisane tylko kilka słów ale za to ile można wyczytać cierpienia,poszukiwania niepoznanego ojca.
Takich historii wojennych są tysiące i to po stronie polskiej jak i niemieckiej.
Życzę Panu Norbertowi aby znalazł szczątki swojego ojca lub chociaż informacje o nim.

Pozdrawiam
:papa: Hetman
Jam jest HETMAN,człowiek prawy,co za Polskie siedział sprawy.
Polskę chętnie bym wyzwolił,lecz mi Chruszczow nie pozwolił.

fuchsi

Post autor: fuchsi » ndz paź 26, 2014 9:34 pm

Witam serdecznie,

jest to sygnal ze strony Norberta, ze czas aktywnego poszukiwania sie skonczyla i teraz tylko pozostalo mu nadzieja na przypadek.
Pokazywalem mu odrestaurowane okopy na przeciwko j. Gorskie i moglem ma a podstawe tego Tobruka troche wytlamaczyc jakie mial jego tata szance na przezycie. Nigdy nie byl rejestrowany w niewoli. Wtedy Norbert wpadl na pomysl tej tablicy. Tego pomysla udalo sie dzieki zrozumialnosc i pomocy kr. Mateusza realizowac. Jest poczatek, moze bedzie jeszcze wiecej.......

Ten nowy chodnik przed sciana jest poczatkiem nowego lapidarium na ktorym zostane stawione uratowane nadgrobki z juz zaginionch zlikwidowanych cmentarzach i byc moze jeszcze innych ze zaginionych jeszcze istnejacych w lasach i lakach.......
Moze moge w tym jeszcze troche pomagac.

pozdrawiam serdecznie
Auf ferner, fremder Aue, da liegt ein toter Soldat,
ein ungezählter, vergeßner, wie brav er gekämpft auch hat.

Awatar użytkownika
Artur_Szkoła Bielsk

Post autor: Artur_Szkoła Bielsk » sob lis 01, 2014 3:41 am

Jako członek parafii ewangelickiej w Płocku pragnę poinformować, że proboszcz robi wszystko, aby odnowić cmentarz, czego wymierne efekty już widać. Tydzień temu powstała nowa alejka, a w planach są kolejne. Niebawem powstanie też lapidarium. Cmentarz na pewno nie popadnie w zapomnienie i będzie systematycznie porządkowany. A działania tam do najłatwiejszych nie należą - to zabytek, a przeskoczyć wszelkie kwestie konserwatorskie, wiadomo, łatwo nie jest.

Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie

CMENTARZ EWANGELICKI W PŁOCKU

Post autor: bobola » sob lis 01, 2014 4:45 pm

Tytuł wątku "UMIERAJĄCY CMENTARZ W PŁOCKU", stracił aktualność. Dlatego otwieram wątek, którego do tej pory nie było. "CMENTARZ EWANGELICKI W PŁOCKU".
Od miesiąca często bywałem na cmentarzu PRZY ul. Kazimierza Wielkiego, aby glądać i utrwalać na zdjęciach tamtejsze nagrobki, zauwżyłem też pozytywne zmiany i zdałem sobie sprawę, że dyskusje i komentarze nie są lompatybilne z tytułem, ale dopiero ostatni post, który przysłał ARTUR_SZKOŁA BIELSK nakłonił mnie szybkiego działania.
ARTURZE, dziękuję za przysłany komentarz i już widzę w Tobie eksperta, od spraw ewangelicko cmentarnych.

Awatar użytkownika
zbyszekg9

Re: CMENTARZ EWANGELICKI W PŁOCKU

Post autor: zbyszekg9 » sob lis 01, 2014 7:07 pm

A może lepiej byłoby pociągnąć tamten wątek pod nowym tytułem (ew. połączyć dwa obecnie istniejące wątki w jeden, również pod tytułem zaproponowanym przez bobolę). W końcu tam nazbierało się przez ponad rok nieco historii i dokumentacji fotograficznej. Do przemyślenia przez administratorów.

Awatar użytkownika
HETMAN
Stowarzyszenie

Re: CMENTARZ EWANGELICKI W PŁOCKU

Post autor: HETMAN » sob lis 01, 2014 7:48 pm

Witam
Jestem przeciwny nowemu wątkowi w tym temacie.
W poprzednim wątku jest dużo materiału i wszyscy się w nim zmieszczą.
Nie na ilość tylko na jakość :lol2:
Nowy wątek zrobi tylko bałagan.
Pozdrawiam
:papa:

Awatar użytkownika
HETMAN
Stowarzyszenie

Post autor: HETMAN » sob lis 01, 2014 8:04 pm

Witam
Życzę proboszczowi parafii ewangelickiej w Płocku wytrwałości w odnowie cmentarza.
To przecież kawałek naszej historii :ok2:

Pozdrawiam
:papa:

Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Kontaktowanie:

Re: Cmentarz ewangelicko-augsburski - Płock

Post autor: Thomas » sob lis 01, 2014 8:10 pm

Zrobił się straszny bałagan. Wątek o cmentarzu ewangelickim w Płocku istniał już od 2010 roku (lecz w dziale Ślady osadników i kolonistów >> viewforum.php?f=95) i sam go zakładałem.

W ciągu ostatniego czasu pojawiły się już dwa kolejne tematy. Postanowiłem połączyć wszystko w jedną całość nie usuwając przy tym dyskusji o "umierającym cmentarzu w Płocku". Proponuję tu kontynuować dalsze dyskusje na temat tego obiektu :-) Pozdrowienia!
"Wśród mazowieckich złotych pól
Leży Wacława dzielny gród.
Tu Sierpienicy wody nurt
Wpada w ramiona siostry Skrwy."

Awatar użytkownika
krzymen

Post autor: krzymen » wt mar 28, 2017 8:00 pm

Witam,

Na obu cmentarzach przy ul. Kobylińskiego w Płocku byłem wielokrotnie. Dopiero latem w zeszłym roku udało mi się wreszcie odwiedzić cmentarz ewangelicko-augsburski. Dodatkowym bodźcem była informacja, że istniała tam kwatera wojenna z I wojny światowej
Jest to jedyny cmentarz, gdzie znajdują się grobowce z napisami w języku polskim, niemieckim, rosyjskim i francuskim.
Może jedyny w Płocku, ale zapewniam, że w Warszawie też się spotyka napisy w tych językach (+ angielski) na cmentarzach ewangelickich i na Starych Powązkach :laughing:
Julie Amélie Jotterand urodziła się w Wersalu w 1863 r. a zmarła w Płocku 16 maja 1892 r.
plock.ew1.JPG
Юлiя Фридриховна Кржижанская (Julia Fridrichowna Krzyżańska z domu Brauer) żyła 67 lat i zmarła w 1889 r.
plock.ew2.JPG
A tu groby Marie Gross i jej córki Karoline Erbacher geboren Gross (napisy po niemiecku) Na drugim planie grób Oskara Szulca nauczyciela gimnazjum płockiego (napisy po polsku).
plock.ew3.JPG
Spacerowałem po tym płockim cmentarzu i szukałem śladów kwatery wojennej. Jest chyba tylko jedno miejsce, gdzie kiedyś mogła się znajdować – część położona najbliżej Wisły.
Mur z czerwonej cegły się kończy, a od strony Wisły i bulwarów cmentarz jest odgrodzony nowszym murem z białej cegły.
plock.ew4.JPG
W samym środku tego muru jest jeszcze prostokątny „występ”, na którym stoi wysoki nagrobek.
plock.ew5.JPG
Z daleka, idąc główną aleją, już miałem nadzieję, że to może resztka kwatery, ale jest tam napis - GRUFT MALTZE i data … 1850.
plock.ew6.JPG
Wygląda na to, że część cmentarza ewangelickiego leży obecnie poza murem!
Częścią przyskarpową cmentarza poprowadzona została promenada spacerowa.
Thomas – skąd masz tę informację? Jak duża część cmentarza została „odkrojona”? Czy były jakieś ekshumacje i przenoszenie pomników?

Według źródeł niemieckich w kwaterze pochowano 200 żołnierzy niemieckich, 24 austro-węgierskich i 153 rosyjskich, czyli razem 377. Całkiem spora kwatera. Miała znajdować się na Evangelischer Friedhof w Płocku. Żadnych wątpliwości – cmentarz wojskowy przy ul. Norbertańskiej nosiłby nazwę Militärfriedhof lub Kriegerfriedhof.

A tu plan z czasów wojny, kiedy die Kameraden z NSDAP „nadali” Płockowi nazwę Schröttersburg.
Plock5000.JPG
Cmentarze katolickie przy ul. Kobylińskiego są oznaczone jako Poln. Friedhof a ewangelicki jako Deutscher Friedhof. Jak widać wszyscy pochowani tu ewangelicy zostali z urzędu pośmiertnie wpisani na DVL :lol: Krzyżyk postawiłem tam, gdzie stoi kaplica.

Pozdrawiam - Krzysztof
Ostatnio zmieniony wt mar 28, 2017 11:04 pm przez krzymen, łącznie zmieniany 1 raz.
Lance do boju, szable w dłoń!

fuchsi

Post autor: fuchsi » wt mar 28, 2017 11:01 pm

Witam,
patrzac na te linie wysokosci - wiadomo gdzie siagal cmentarz.....bialy mur tez swiadczy o tym....
pozdrawiam serdecznie
Auf ferner, fremder Aue, da liegt ein toter Soldat,
ein ungezählter, vergeßner, wie brav er gekämpft auch hat.

Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Kontaktowanie:

Post autor: Thomas » śr mar 29, 2017 10:54 am

krzymen pisze:
Częścią przyskarpową cmentarza poprowadzona została promenada spacerowa.
Thomas – skąd masz tę informację? Jak duża część cmentarza została „odkrojona”? Czy były jakieś ekshumacje i przenoszenie pomników?
To było tak dawno, kiedy to pisałem... ale "dzwoni" mi w głowie, że opowiadał mi to swego czasu ks. Woltman Artur, proboszcz parafii EA, kiedy właśnie dopytywałem go o ten występ południowego muru z grobem Maltzów.
"Wśród mazowieckich złotych pól
Leży Wacława dzielny gród.
Tu Sierpienicy wody nurt
Wpada w ramiona siostry Skrwy."

Odpowiedz

Wróć do „Cmentarze cywilne”