Drodzy użytkownicy

Doceniamy zaangażowanie tak wielu z Was w redagowanie i rozwijanie zasobu wiedzy zgromadzonej na naszym forum. Korzystanie z tego zbioru historii, wspomnień, opisów, fotografii jest jednak możliwe tylko pod warunkiem opłacenia należności za utrzymanie serwera na którym gromadzone są dane. Zwracamy się do Was z prośbą o drobne nawet wpłaty, które pozwolą nam utrzymać i rozwijać witrynę. Wtedy będziemy mogli dalej wspólnie cieszyć się z odkrywania naszej ojczyzny, a na pewno nie zabraknie miejsca na przechowywanie kolejnych informacji.

Jeśli uznacie za słuszne wesprzeć forum wpłatą wg własnego uznania i możliwości, będziemy jako administratorzy forum i strony internetowej bardzo wdzięczni.
Informacje niezbędne do dokonania płatności:

Odbiorca: Stowarzyszenie TRADYTOR
Nr konta: 68 2130 0004 2001 0554 6429 0001
Tytuł płatności: Składka na serwer

Z góry dziękujemy i zachęcamy do aktywnego korzystania z naszej wspólnej kopalni wiedzy.

Cmentarz katolicki - Siecień (pow. płocki)

Gdańszczanka
Posty: 132
Rejestracja: czw sty 19, 2012 10:18 pm

Cmentarz parafialny w Siecieniu

Postautor: Gdańszczanka » sob lis 08, 2014 12:12 am

W Siecieniu x. proboszcz dr Jan Kurantowicz dba o cmentarz i współpracuje bardzo efektywnie ze szkołą.
Uczniowie każdego roku na Wszystkich Świętych stawiają na pustych grobach lampki i kwiaty.
Teraz uznał, że na szlaku Powstania Styczniowego należy upamiętnić dwóch powstańców, którzy
zginęli w niewiadomym miejscu. Tabliczka z ich imionami zawisła na grobie ojca.
Dzisiaj odbyło się odsłonięcie w ramach obchodów Święta Niepodległości.

BT
Załączniki
SiecieńGrób.jpg
SiecieńGrób.jpg (60.79 KiB) Przejrzano 2132 razy
Gdańszczanka z Gdyni
Awatar użytkownika
skowron1980
Posty: 283
Rejestracja: ndz cze 26, 2011 12:11 pm

Cmentarz katolicki - Siecień (pow. płocki)

Postautor: skowron1980 » ndz maja 03, 2020 10:15 pm

Cmentarz w Siecieniu odwiedziłem w jednym z ostatnich dni sierpnia zeszłego roku. Było wczesne popołudnie, temperatura przekraczała 30 stopni, a na cmentarzu – zgodnie z rozpowszechnionym w ostatnim czasie standardem – nie było ani jednego drzewa, w cieniu którego można by było się schronić. Kilka rachitycznych tui, jakieś sterczące z ziemi wypróchniałe pniaki (notabene świadczące o tym, że kiedyś jakieś drzewa tu jednak rosły) - znikąd ratunku. Pustynia. W tych niesprzyjających warunkach termicznych udało mi się odnaleźć jedynie trzy warte uwagi nagrobki. Pierwszy to rzucający się w oczy już z drogi, ozdobiony herbem Belina grobowiec dawnych właścicieli Siecienia – Węsierskich i Duczymińskich.
1.JPG
1.JPG (64.81 KiB) Przejrzano 1733 razy
2.JPG
2.JPG (76.43 KiB) Przejrzano 1733 razy
3.JPG
3.JPG (82.36 KiB) Przejrzano 1733 razy
Kolejny, to przywołany powyżej nagrobek polskiego oficera i obywatela ziemskiego Karola de Thun, zmarłego w 1891 r. w Gorzechowie, wraz z upamiętniającą jego synów tablicą.
5.JPG
5.JPG (68.13 KiB) Przejrzano 1733 razy
I jeszcze jeden nagrobek symboliczny, tym razem upamiętniający poległego w 1920 roku Tadeusza Witkowskiego.
6.JPG
6.JPG (86.84 KiB) Przejrzano 1733 razy
Ostatnio zmieniony pn maja 04, 2020 11:16 am przez skowron1980, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1529
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Re: Cmentarz katolicki - Siecień (pow. płocki)

Postautor: zbyszekg9 » pn maja 04, 2020 7:17 am

Przeczytawszy ten post przypomniała mi się moja wizyta na tym cmentarzu i dość ciekawe spotkanie z kościelnym lub inną osobą oddelegowaną przez miejscowego proboszcza do pilnowania cmentarza. Otóż chwilę po przekroczeniu bramy nekropolii wyjąłem aparat fotograficzny w wiadomym celu. Natychmiast znalazł się przy mnie starszy (przynajmniej ode mnie) mężczyzna i została mi dobitnie zwrócona uwaga przez wyżej wymienionego osobnika, że nie powinienem tu robić zdjęć, że zakaz, że wymagane pozwolenie. Byłem w dość dobrym nastroju, więc nie chciałem wchodzić w ostry spór i podgrzewać atmosfery. Oczywiście nie dostosowałem się do zdecydowanej sugestii oponenta, niemniej chciałem trochę podrążyć temat i poznać autora tego osobliwego zakazu oraz uzasadnienie stanowiska. Otóż dowiedziałem się, że autorstwo należy przypisać właśnie proboszczowi, a ów punkt widzenia wynika z podejrzenia, że tacy jak ja przychodzą na cmentarz, jako zleceniobiorcy robią zdjęcia nagrobkom i elementom ich wystroju czyli przedmiotom zlecenia, a następnie pokazują wykonane fotografie zleceniodawcy, by pod osłoną nocy, kiedy już cmentarz nie będzie chroniony, dokonać czynu grabieżczego. A ileż się przy tym nasłuchałem o profanacji grobów za pomocą aparatu fotograficznego? Jak wspomniałem, pogodny nastrój tego dnia pozwolił mi na zakończenie tego "starcia" polubownie. Podczas około 15-minutowej rozmowy wyjaśniłem mojemu rozmówcy co nieco, po czym w pokoju i spokoju rozeszliśmy się każdy w swoją stronę, czyli ja w stronę centrum cmentarza, by osiągnąć cel mojego pojawienia się tu. Swoją drogą, nawet jeśli proboszcz miał jakieś przykre doświadczenia ze złodziejami na cmentarzu, to przyszła mi do głowy tylko jedna refleksja: nie mierz innych własną miarą.
Awatar użytkownika
skowron1980
Posty: 283
Rejestracja: ndz cze 26, 2011 12:11 pm

Re: Cmentarz katolicki - Siecień (pow. płocki)

Postautor: skowron1980 » pn maja 04, 2020 8:09 am

No proszę, nawet przez myśl mi nie przeszło, że robiąc te zdjęcia dopuszczam się czynu niedozwolonego.:twisted: Zastanawiam się, co jest tu bardziej zdumiewające – nadwrażliwość opiekuna cmentarza, czy fakt, że owa nadwrażliwość mogła być w jakikolwiek sposób uzasadniona. Naprawdę ktoś kradnie nagrobki? Życie jednak nie przestaje zadziwiać.
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1492
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Cmentarz katolicki - Siecień (pow. płocki)

Postautor: Thomas » pn maja 04, 2020 10:36 am

Wątek (krótki, bo jedynie jednozdjęciowy) o cmentarzu w Siecieniu założyła niegdyś Gdańszczanka - viewtopic.php?f=80&t=5056 może moderatorzy wpadną na pomysł jakiegoś sprytnego połączenia obu wątków? Grób Karola de Thuna został zaprezentowany również w temacie siecieńskiego kościoła - viewtopic.php?f=30&t=2445#p19066

Być może jedno zdjęcie Gdańszczanki wynika również z dziwnego zakazu, który funkcjonował już również w czasie gdy i ona nawiedziła to miejsce?
"Wśród mazowieckich złotych pól
Leży Wacława dzielny gród.
Tu Sierpienicy wody nurt
Wpada w ramiona siostry Skrwy."

Wróć do „Cmentarze cywilne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości