Cmentarz przykościelny - Sikórz (pow. płocki)

Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Cmentarz przykościelny - Sikórz (pow. płocki)

Postautor: UBOOT » czw wrz 03, 2009 7:10 pm

Na zachód od kościoła w Sikorzu znajduje się dawny cmentarz grzebalny w Sikorzu. Założony ok. XIV/XV w. Posiada ogrodzenie z cegły oraz bramę datowaną na 1767rok. Nad wejściem jest napis na żeliwnej płycie PAX VOBISCUM. W około cmentarza znajdują się piękne stare lipy- pomniki przyrody. Cmentarz jest zniszczony i zarośnięty. Najpiękniejszym nagrobkiem z białego marmuru jest grób Jadwigi Piwnickiej.
Aktualnie na terenie cmentarza znajdują się groby:
-Jadwigi z Hauserów zm.1930
- Gustawa i Michała Piwnickich zm. 1831 0raz 1854
- Jadwigi Piwnickiej zm.1874
-Seweryna Mańkowskiego zm 1828
- Joanny Piwnickiej zm. 1836
oraz ciekawostka Emmy Jeanprost zm 1936 francuskiej nauczycielki, na grobie widnieje napis Pracowała w Polsce niech Jej ziemia przybranej ojczyzny lekką będzie.
Załączniki
DSCF1578.JPG
DSCF1578.JPG (140.04 KiB) Przejrzano 17024 razy
DSCF1572.JPG
DSCF1572.JPG (142.59 KiB) Przejrzano 17024 razy
DSCF1569.JPG
DSCF1569.JPG (136.14 KiB) Przejrzano 17024 razy
DSCF1567.JPG
DSCF1567.JPG (129.11 KiB) Przejrzano 17024 razy
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Cmentarz w Sikorzu

Postautor: bobola » sob cze 05, 2010 12:10 pm

Wczoraj odwiedziłem ten cmentarz, przez pokrzywy po pas dotarłem do grobu Francuzki. Takie zniszczone nagrobki robią na człowieku fatalne wrażenie, ale c'est la vie!
Moim zdaniem pełne nazwisko zmarłej to Emma Jeanprost de Debray i jeszcze informacja, że zmarła w wieku 86 lat.
Załączniki
100_2436-tr.Sikórz.jpg
100_2436-tr.Sikórz.jpg (109.96 KiB) Przejrzano 16967 razy
100_2431-tr.Sikórz.jpg
100_2431-tr.Sikórz.jpg (133.67 KiB) Przejrzano 16967 razy
100_2428-tr.Sikórz.jpg
100_2428-tr.Sikórz.jpg (106.26 KiB) Przejrzano 16967 razy
100_2429-tr.Sikórz.jpg
100_2429-tr.Sikórz.jpg (104.97 KiB) Przejrzano 16967 razy
100_2433-tr.Sikórz.jpg
100_2433-tr.Sikórz.jpg (120.72 KiB) Przejrzano 16967 razy
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Cmentarz przykościelny - Sikórz (pow. płocki)

Postautor: UBOOT » sob lut 23, 2013 9:30 pm

Dzisiaj byliśmy wspólnie z Majsterkiem oraz naszym nowy kolegą z forum Arkiem, na małym wypadzie w Sikorzu. Arek opowiedział nam wiele ciekawych historii, ale zostawię mu pole do pisania. :smile1: Poniżej kilka fotek w wersji B/W.
Załączniki
312420_4457342275633_1533433225_n.jpg
312420_4457342275633_1533433225_n.jpg (127.04 KiB) Przejrzano 16910 razy
536889_4457341795621_1824997705_n.jpg
536889_4457341795621_1824997705_n.jpg (88.76 KiB) Przejrzano 16910 razy
562990_4457342435637_622487568_n.jpg
562990_4457342435637_622487568_n.jpg (121.76 KiB) Przejrzano 16910 razy
DSCF0061.JPG
DSCF0061.JPG (157.01 KiB) Przejrzano 16910 razy
DSCF0066.JPG
DSCF0066.JPG (131.59 KiB) Przejrzano 16910 razy
DSCF0069.JPG
DSCF0069.JPG (192.81 KiB) Przejrzano 16910 razy
Awatar użytkownika
Kajak
Posty: 26
Rejestracja: czw gru 08, 2011 4:15 pm
Lokalizacja: Piaseczno k. W-wy

Re: Cmentarz przykościelny - Sikórz (pow. płocki)

Postautor: Kajak » sob lut 23, 2013 11:37 pm

Miałem okazję raz być w Kotlinie Kłodzkiej w opuszczonym zamku, gdzie był malutki cmentarz. Tamto miejsce zrobiło na mnie duże wrażenie........ciągnęło mnie tam i końcu byłem tam 3 razy ....

Pewnie przedstawiony przez Ciebie na zdjęciach też by mnie "ciągnął"........Czy zachował się nagrobe "Seweryna Mańkowskiego zm 1828" ? Wymieniłeś go. Najprawdopodobniej to mój daaaleki krewny ....Jeszcze nie wiem jak bardzo daleki.......

Pozdrawiam
Bogdan
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Cmentarz przykościelny - Sikórz (pow. płocki)

Postautor: UBOOT » ndz lut 24, 2013 5:38 am

Kajak pisze:..
Czy zachował się nagrobe "Seweryna Mańkowskiego zm 1828" ? Wymieniłeś go.
Nie pamiętam, ale sprawdzę jak tylko śnieg ustąpi.

Niestety cmentarz coraz bardziej niszczeje. Z tego co na mówił Arek (nasz kolega z forum), sama natura dokonuje dzieła. Na jednym z grobów, na cokole, stała rzeźba anioła, którą zniszczyła spadająca gałąź.
Awatar użytkownika
skowron1980
Posty: 321
Rejestracja: ndz cze 26, 2011 12:11 pm

Re: Cmentarz przykościelny - Sikórz (pow. płocki)

Postautor: skowron1980 » pn kwie 15, 2013 10:57 pm

Ostatnio odwiedziłem ten cmentarz. Rzadko się o tym pamięta ale zachowane ogrodzenie z bramą otaczało pierwotnie stary drewniany kościół przy którym istniał ów cmentarz. Dziś na miejscu kościoła znaleźć można wielki spłaszczony kamień - pewnie był to dawniej jakiś element fundamentów, schodek, etc. Z prawej strony bramy stała drewniana dzwonnica. Fotografię starego kościoła i dzwonnicy obejrzeć można w wątku o kościele w Sikorzu.
Chciałbym zwrócić uwagę wszystkich na jeden ze zniszczonych nagrobków. Grób hrabiny Jadwigi Łubieńskiej. Kim była?
Jadwiga Łubieńska to córka Ottona Hausnera - historyka sztuki, polityka, pisarza. Była rzeźbiarką. Studiowała we Florencji, gdzie prowadziła swoją pracownię. Po powrocie do kraju związana z warszawskim Klubem Zachęta oraz Towarzystwem Naukowym w Poznaniu. Tworzyła głównie w marmurze, specjalizując się w rzeźbie portretowej i religijnej. Swoje prace wystawiała w Turynie, we Lwowie, w Wiedniu, we Florencji. Dziś jej rzeźby możemy podziwiać miedzy innymi w Galerii Rzeźby Polskiej w Królewskich Łazienkach. Zajmowała się także pisarstwem ("Visions d'Italie", " Z bożej łaski", "Z krainy faraonów"). Jest autorką wydanego w 1908 roku pamiętnika "Podlaskie „Hospody Pomyłuj”" (książka dostępna tutaj). Zawarła tam doświadczenia z wieloletniego pobytu w miejscowości Kolano na Podlasiu, gdzie z zaangażowaniem wspierała miejscowych unitów. Stąd właśnie na jej nagrobku napis: "PAMIĘĆ JEJ CZCZĄ PRZEŚLADOWANI UNICI PODLASIA". Jak trafiła do Sikorza? Otóż była babką żony ostatniego właściciela Sikorza - hr. Eugenii z Morawskich Piwnickiej. Jak się można domyślać ostatnie lata życia spędziła pod opieką swojej wnuczki i tu w 1930 roku zmarła.
Ostatnio zmieniony wt lis 24, 2015 11:56 am przez skowron1980, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
skowron1980
Posty: 321
Rejestracja: ndz cze 26, 2011 12:11 pm

Re: Cmentarz przykościelny - Sikórz (pow. płocki)

Postautor: skowron1980 » wt kwie 30, 2013 10:46 pm

Kajak pisze:Czy zachował się nagrobek "Seweryna Mańkowskiego zm 1828" ?
Nie zachował się. Ogólnie cmentarz niszczeje w zastraszającym tempie. Pomijając kwestię celowej dewastacji (mam nadzieję, że to należy już do niechlubnej przeszłości tego miejsca), problemem jest osuwająca się skarpa. Z tego powodu runęła część murowanego ogrodzenia - pozostała część wraz z bramą też się sypie. Nagrobki coraz bardziej się pochylają. Na starych zdjęciach Uboota widać, że grób Jadwigi Łubieńskiej jeszcze stał. Teraz runął - roztrzaskany krzyż wala się wśród pozostałości ogrodzenia. Obawiam się, że grobowi Jadwigi Piwnickiej grozi to samo. Już teraz widać jego znaczne pochylenie. Jeżeli stosunkowo szybko nie zostaną podjęte prace zabezpieczające, cała nekropolia (to co z niej zostało) przestanie istnieć. Byłoby to wielką stratą.
Stary cmentarz w Sikorzu zwykło się najczęściej określać jako „cmentarz dawnych właścicieli Sikorza”. Uważam, że niesłusznie rozpowszechnia się taką nazwę. Pamiętajmy, że w tym miejscu stał kościół, a powszechnie przyjętą w minionych wiekach praktyką było grzebanie zmarłych parafian na przykościelnej ziemi. Dopóki społeczność parafialna była stosunkowo mała, teren przykościelny bez problemu wystarczał na miejsce pochówku WSZYSTKICH mieszkańców Sikorza. Tu między innymi pochowany został w 1781 roku ksiądz Tomasz Kisielewski - miejscowy proboszcz, fundator min zabudowań dawnej plebanii. Dopiero około połowy XIX wieku uznano, że potrzeba na ten cel większej przestrzeni i założono cmentarz w miejscu, w którym funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Od tej chwili cmentarz przykościelny służył już tylko jako miejsce pochówku osób związanych z rodziną Piwnickich (także po rozbiorce kościoła). Po wojnie utrwaliło się przekonanie że to cmentarz „dawnych dziedziców”, co skutkowało obojętnością na dewastacje, grabieże i popadanie w ruinę. Zresztą chyba do dziś świadomość mieszkańców Sikorza, że jest to ziemia w której spoczywają prochy ich przodków, nie jest powszechna.
Czas zatarł ślady skromnych mogił zapewne mających formę ziemnych kopców zwieńczonych drewnianym krzyżem. Prawdopodobnie czasy, gdy cmentarz służył jeszcze wszystkim parafianom, pamiętałby wspomniany niezachowany nagrobek Seweryna Mańkowskiego. Literatura tematu opisuje go jako „żeliwny, z krzyżem na cokole”. Swoja drogą ciekawe co stało się z tym nagrobkiem? Pewnie jakiś przedsiębiorczy barbarzyńca sprzedał go w skupie złomu (razem z innymi metalowymi elementami z których ogołocone zostały pozostałe groby). Niewiele wiadomo na temat osoby Seweryna Mańkowskiego - najprawdopodobniej wywodził się z rodziny właścicieli sąsiedniej Srebrnej. Od początku XVIII do drugiej ćwierci XIX wieku właścicielami Sikorza byli Zboińscy. Rodzina ta związana była z Kikołem, gdzie posiadała ogromny majątek ziemski, w związku z tym w Sikorzu nie mieszkali i nie znajdziemy tu ich grobów. Dopiero córka Karola Zboińskiego – Joanna wyszedłszy za Eugeniusza Piwnickiego osiadła w Sikorzu. Gustawa (nie Gustaw - błąd w pierwszym poście) i Michał, których grób zachował się do dnia dzisiejszego, to przedwcześnie zmarłe dzieci Joanny i Eugeniusza (to ten nagrobek zwieńczony był rzeźbą anioła, o której wspomina Uboot).
W 1852 roku Eugeniusz Piwnicki kupuje majątek Srebrna. Małżeństwo Joanny i Eugeniusza rozpadło się około 1864 roku, właścicielką Sikorza zostaje Joanna, która niedługo przed swoją śmiercią w 1879 roku przekazuje wieś synowi Stanisławowi. Stanisław Piwnicki będąc właścicielem Sikorza i Srebrnej żeni się z Jadwigą z Hoffmanów, która umiera w wieku 22 lat. Pogrążony w żałobie mąż, funduje jej wspaniały marmurowy nagrobek, który w nieznacznie tylko naruszonej zębem czasu formie wciąż jeszcze możemy podziwiać. Stanisław Piwnicki żeni się po raz drugi – z Elżbietą Dembowską. Z tego związku przychodzi na świat syn – również Stanisław, który w 1910 zostaje ostatnim właścicielem Sikorza. Ten z kolei wstępuje w związek małżeński z Eugenią Dzierżykraj-Morawską, rodzą im się dwie córki. Opisana we wcześniejszym poście Jadwiga Łubieńska była babką Eugenii, Joanna Piwnicka zmarła w 1936 roku (data ta bywa błędnie odczytywana jako 1836 - patrz pierwszy post) była siostrą Stanisława, natomiast zmarła w 1936 roku Emma Jeanprost – francuską guwernantką odpowiadającą za edukację córek.
Ostatnio zmieniony wt lis 24, 2015 12:04 pm przez skowron1980, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
skowron1980
Posty: 321
Rejestracja: ndz cze 26, 2011 12:11 pm

Re: Cmentarz przykościelny - Sikórz (pow. płocki)

Postautor: skowron1980 » ndz paź 20, 2013 9:41 am

Przyznam, że od kiedy odkryłem kim była Jadwiga Łubieńska, stan jej nagrobka - podobnie jak stan całego cmentarza – nie daje mi spokoju. W świetle źródeł do jakich dotarłem, postać ta rysuje się jako - pod wieloma względami - nieprzeciętna i bezwzględnie zasługująca na pamięć. Może ktoś chciałby włączyć się w działania na rzecz stosownego zadbania o miejsce wiecznego spoczynku Jadwigi Łubieńskiej? Mam kilka pomysłów, problem jednak polega na tym, że w okolicy bywam nie częściej niż raz w miesiącu, a nie wszystko da się załatwić drogą „korespondencyjną”. Myślę, że przy odpowiednim zaangażowaniu niejedno moglibyśmy zdziałać. To bezcenne dla lokalnej historii miejsce czeka na ratunek.
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Cmentarz przykościelny - Sikórz (pow. płocki)

Postautor: UBOOT » pn lis 04, 2013 3:21 pm

W sobotę z Majsterkiem, Sonią, Arkiem oraz Skowronem odwiedziliśmy cmentarz w Sikorzu. Według informacji zebranych przez Arka, cmentarz został posprzątany przez potomków dziedziców. A wygląda to teraz tak...

[youtube]https://youtu.be/X8nP3c7aAu0?list=UUQjw ... nlvyicRy_A[/youtube]
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Cmentarz przykościelny - Sikórz (pow. płocki)

Postautor: bobola » wt lis 05, 2013 12:54 pm

MEMENTO MORI
Tak sobie myślę, jak będzie wyglądał mój nagrobek za 100 lat?
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 945
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Cmentarz przykościelny - Sikórz (pow. płocki)

Postautor: Majsterek » śr mar 16, 2016 1:08 pm

Krąży taka fama, że któryś z nagrobków doczekał się stosownej renowacji. Niestety nie po drodze mi do Sikorza. Czy ktoś może coś na ten temat wie? Szczególnie mam tu na myśli Skowrona.
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1509
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Cmentarz przykościelny - Sikórz (pow. płocki)

Postautor: Thomas » śr mar 16, 2016 2:37 pm

Kilka lat temu (myślę, że ze 4 to na pewno) w rozmowie z p. konserwator Jaszczak usłyszałem, że nagrobek Jadwigi Piwnickiej ma zostać poddany konserwacji i po niej - ustawiony wewnątrz kościoła. Ale czy to o to chodzi ?? Lepiej by ktoś sprawdził to in situ.
Awatar użytkownika
skowron1980
Posty: 321
Rejestracja: ndz cze 26, 2011 12:11 pm

Re: Cmentarz przykościelny - Sikórz (pow. płocki)

Postautor: skowron1980 » śr mar 16, 2016 4:00 pm

Majsterek pisze:Krąży taka fama, że któryś z nagrobków doczekał się stosownej renowacji. Niestety nie po drodze mi do Sikorza. Czy ktoś może coś na ten temat wie? Szczególnie mam tu na myśli Skowrona.
Nic nie wiem. W okolicy będę dopiero w święta. Czyżby chodziło o nagrobek Jadwigi Łubieńskiej? Mam taką nadzieję.

A pomysł na przenoszenie nagrobków dokądkolwiek uważam za niezbyt szczęśliwy.
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 945
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Cmentarz przykościelny - Sikórz (pow. płocki)

Postautor: Majsterek » pn mar 28, 2016 12:43 pm

Prawda. Ładnie odnowiono nagrobek Jadwigi Łubieńskiej:
100_8627.jpg
100_8627.jpg (506.47 KiB) Przejrzano 16671 razy
100_8628.jpg
100_8628.jpg (495.77 KiB) Przejrzano 16671 razy
100_8630.jpg
100_8630.jpg (353.37 KiB) Przejrzano 16671 razy
Awatar użytkownika
konwalia
Posty: 150
Rejestracja: śr kwie 03, 2013 9:15 pm

Re: Cmentarz przykościelny - Sikórz (pow. płocki)

Postautor: konwalia » pn mar 28, 2016 7:07 pm

Brawo! Czyja to zasługa? Kto wie, niech powie.Ja wiem tylko tyle, że x czasu temu pan konserwator z zainteresowaniem wysłuchiwał moich interwencji w tej sprawie...Przy okazji sprostuję przypuszczenia podane na stronie gm. Krzemieniewo,że za przyozdobieniem pierwotnego grobu J. Ł. biało-czerwoną szarfą nie stali potomni "prześladowanych Unitów Podlasia" tylko moja skromna osoba. :mruga: Tym bardziej cieszy mnie przeniesienie tego pomysłu na odnowiony nagrobek.Jeszcze raz brawo!
Chociaż nie skończysz ciągle rób,
Ciebie, nie dzieło, weźmie grób,
A choć na ziemi krótko nas,
Czas wszystko skończy, bo – ma czas.


K. Brodziński (1791-1835)
Awatar użytkownika
skowron1980
Posty: 321
Rejestracja: ndz cze 26, 2011 12:11 pm

Re: Cmentarz przykościelny - Sikórz (pow. płocki)

Postautor: skowron1980 » śr mar 30, 2016 8:19 am

Nareszcie wygląd i stan nagrobka godny jest osoby którą upamiętnia. Mogę zdradzić, że renowację przeprowadziła z własnej inicjatywy i własnym sumptem pewna rodzina z Brudzenia - miłośnicy lokalnej historii i wspaniali ludzie! O ich bezinteresowności niech poświadczy fakt, że zależało im na tym, by rzecz odbyła się bez zbytniego rozgłosu. Z mojej strony wielki ukłon :brawo:
Zachęcam do odwiedzenia grobu Jadwigi Łubieńskiej - osoby ze wszech miar nietuzinkowej, jednej z pierwszych polskich rzeźbiarek, pisarki i poetki, obrończyni podlaskich unitów i gorliwej patriotki. Z jej bogatym życiorysem można zapoznać się tu: http://mazowsze.hist.pl/39/Nasze_Korzen ... 014/37558/
A jeśli ktoś ciekaw jak Jadwiga Łubieńska wyglądała - oto i ona (źródło http://zielony.promien.archiwa.org/tagi ... e%C5%84scy ; mylnie tam identyfikowana jako "córka Seweryna" i "z Radziewiczów Łubieńska").
Załączniki
jł1.jpg
Jadwiga Łubieńska w młodości
jł1.jpg (27.51 KiB) Przejrzano 16647 razy
jł.jpg
Jadwiga Łubieńska
jł.jpg (35.75 KiB) Przejrzano 16647 razy
Awatar użytkownika
unita
Posty: 2
Rejestracja: wt maja 29, 2018 4:15 pm

Re: Cmentarz przykościelny - Sikórz (pow. płocki)

Postautor: unita » wt maja 29, 2018 5:09 pm

Jako potomek unitów podlaskich, chciałbym podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do renowacji pomnika Pani Hrabiny Jadwigi z Hausnerów Łubieńskiej, a także za ten wątek na forum i wrzucone zdjęcia, które pozwoliły mi zapoznać się z jego obecnym stanem. Obiecuję sobie, że muszę kiedyś odwiedzić ten grób (chociaż mieszkam dosyć daleko), zważywszy na wielkie zasługi Pani Hrabiny dla ludzi Podlasia.

Jestem świeżo po lekturze i pod wielkim wrażeniem pamiętników Hrabiny "Podlaskie „Hospody Pomyłuj” 1872-1905 – Kronika 33 lat prześladowania unitów przez naocznego świadka". Opisana w nich historia dotyczy właściwie bezpośrednio moich przodków. Za działalność patriotyczno-religijno-oświatową, w moim mniemaniu Pani Hrabina mogłaby spokojnie zostać błogosławioną Kościoła Katolickiego. Polecam tę lekturę wszystkim wierzącym (i nie tylko), a szczególnie ludziom o podlaskich korzeniach, dla których moim zdaniem powinna to być pozycja obowiązkowa (żałuję że ja sam tak późno zainteresowałem się postacią Hrabiny i jej twórczością; w przeciwnym razie być może byłbym w stanie poznać niemal bezpośrednie relacje na temat jej działalności na Podlasiu).

Oprócz tego chciałbym zamieścić drobne sprostowanie. Zdjęcia zamieszczone w tym wątku najprawdopodobniej nie są jej podobiznami. Pierwsza z nich to prawdopodobnie szwagierka Hrabiny (siostra jej męża Zdzisława - zakonnica). Druga jest podobna do Jadwigi Kawieckiej (z d. Łubieńskiej), ale nie mam co do tego pewności.
Jeśli wierzyć zdjęciom zamieszczonym (prawdopodobnie przez jej dalekich krewnych) na jednym z serwisów genealogicznych, to Hrabina Jadwiga z Hausnerów Łubieńska wyglądała następująco:
Obrazek
Obrazek

Prawdopodobnie znajduje się ona także na tym zdjęciu (pierwsza z prawej): http://zielony.promien.archiwa.org/zasobycas.php?id=262
Awatar użytkownika
skowron1980
Posty: 321
Rejestracja: ndz cze 26, 2011 12:11 pm

Re: Cmentarz przykościelny - Sikórz (pow. płocki)

Postautor: skowron1980 » wt maja 29, 2018 11:28 pm

Witam serdecznie. Cieszę się że nasze wpisy zawędrowały na Podlasie. Jeśli chodzi o zdjęcia to muszę wniesć sprostowanie do sprostowania :) Fotografie zamieszczone w moim ostatnim poście z całą pewnością przedstawiają Jadwigę Łubieńską. To nie jedyne wizerunki Hrabiny z jakimi dane mi było się zapoznać więc nie mam co do tego żadnych wątpliwości. Dla potwierdzenia mogę zamieścić chociażby to zdjęcie wykonane w Oporowie około 1920 roku przedstawiające Jadwigę Łubieńską w towarzystwie wnuka Witolda Dzierżykraj-Morawskiego (pochodzi ono z książki poświęconej gen. Dzierżykraj-Morawskiemu). Oprócz tego znam jeszcze inne - pochodzące już ze zbiorów rodzinnych - fotografie Hrabiny, a także jej portret z lat młodości oraz dwa rzeźbiarskie autoportrety. W związku z tym jestem na 100% pewien swojej identyfikacji.

unita pisze:
wt maja 29, 2018 5:09 pm
Jeśli wierzyć zdjęciom zamieszczonym (prawdopodobnie przez jej dalekich krewnych) na jednym z serwisów genealogicznych, to Hrabina Jadwiga z Hausnerów Łubieńska wyglądała następująco:
Nic bardziej mylnego. Jest to zdjęcie, które kiedyś nieopatrznie trafiło na stronę internetową gminy Jabłoń i stąd dość szeroko rozpowszechnione zostało jako wizerunek Łubieńskiej (żaden inny nie był wówczas szerzej znany). Pisząc swego czasu artykuł o Jadwidze Łubieńskiej poznałem historię tego zdjęcia i - nie wdając się już w szczegóły - okazało się że jego proweniencja od początku była bardzo wątpliwa. W sumie do dziś nie wiadomo czyj to wizerunek, ale na pewno nie Jadwigi Łubieńskiej. Niestety ten błąd powielany jest po dziś dzień w różnych internetowych źródłach, mimo że ze strony gm. Jabłoń zdjęcie usunięto już jakiś czas temu.

unita pisze:
wt maja 29, 2018 5:09 pm
Prawdopodobnie znajduje się ona także na tym zdjęciu (pierwsza z prawej): http://zielony.promien.archiwa.org/zasobycas.php?id=262
Tu identyfikacja wydaje mi się jak najbardziej poprawna i cieszę się, że wypłynęło jeszcze jedno zdjęcie z wizerunkiem naszej bohaterki.

Bardzo dziękuję za komentarz i serdecznie pozdrawiam.
Załączniki
hgk24.jpg
hgk24.jpg (77.08 KiB) Przejrzano 16587 razy
Awatar użytkownika
unita
Posty: 2
Rejestracja: wt maja 29, 2018 4:15 pm

Re: Cmentarz przykościelny - Sikórz (pow. płocki)

Postautor: unita » śr cze 06, 2018 9:02 am

Widzę, że mam do czynienia z osobą, która wie co mówi (dopiero teraz skojarzyłem nickname). Dziękuję za sprostowanie sprostowania - dobrze wiedzieć, który wizerunek Hrabiny jest tym właściwym.
A czy wie Pan może na jakim wizerunku Hrabiny Jadwigi wzorowany jest witraż z kolańskiego kościoła i czy w swoich poszukiwaniach napotkał Pan może inne wizerunki teściowej Jadwigi - Hrabiny Amelii z Jezierskich Łubieńskiej (również bardzo zasłużonej dla ludności lokalnej) niż ten najbardziej rozpowszechniony?
Obrazek
Awatar użytkownika
skowron1980
Posty: 321
Rejestracja: ndz cze 26, 2011 12:11 pm

Re: Cmentarz przykościelny - Sikórz (pow. płocki)

Postautor: skowron1980 » ndz cze 10, 2018 9:24 am

unita pisze:
śr cze 06, 2018 9:02 am
A czy wie Pan może na jakim wizerunku Hrabiny Jadwigi wzorowany jest witraż z kolańskiego kościoła i czy w swoich poszukiwaniach napotkał Pan może inne wizerunki teściowej Jadwigi - Hrabiny Amelii z Jezierskich Łubieńskiej (również bardzo zasłużonej dla ludności lokalnej) niż ten najbardziej rozpowszechniony?
Wiem, że proboszcz który odpowiadał za wykonanie witraża dysponował wizerunkami rzeźbiarskich autoportretów Jadwigi Łubieńskiej, nie słyszałem natomiast by w tamtym czasie znane były jakieś jej fotografie. Podejrzewam, że to jedna z tych rzeźb (zdj. poniżej) mogła być pierwowzorem wizerunku z witraża - oczywiście po stosownym dla sakralnego dzieła przetworzeniu i typowym dla witraży uproszczeniu. Analogia jest naprawdę subtelna więc nie upieram się przy takim akurat wyjaśnieniu - to tylko domysły. Jeśli chodzi o Amelię Łubieńską, nie znam niestety żadnego innego jej wizerunku.
Załączniki
1_autp_marmurbiały1880.JPG
1_autp_marmurbiały1880.JPG (16.24 KiB) Przejrzano 16564 razy
P1020034___.JPG
P1020034___.JPG (189.03 KiB) Przejrzano 16563 razy

Wróć do „Cmentarze cywilne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości