Drodzy użytkownicy. Docierają do nas zgłoszenia o trudnościach w logowaniu do forum. Dotyczy to niektórych użytkowników, a może być spowodowane awarią z którą jakiś czas temu mieliśmy do czynienia.
Jeśli nie możesz zalogować się na swoje konto, prosimy o informację na adres: logowanie@tradytor.pl - niezbędne może być zresetowanie hasła, w którym pomożemy. Pozdrawiamy.

Cmentarz - Płock-Imielnica

Awatar użytkownika
kwis
Posty: 492
Rejestracja: sob sty 23, 2010 12:49 am
Lokalizacja: Płock

Cmentarz - Płock-Imielnica

Postautor: kwis » sob paź 09, 2010 3:01 pm

Cmentarz w Płocku- Imielnica obejmuje powierzchnię 4 ha. Cmentarz założony został w 1935 roku, ale pierwsze groby pojawiły się tam - oprócz nieznanego żołnierza z 1945 - dopiero w 1947 roku.

Na cmentarzu pochowani są znani i uznani często zapomniani płocczanie. "Starówka Płocka" w ramach akcji "Ratujmy Płockie Powązki" przypomniała postać porucznika Adama Pankowskiego kawalera Krzyżą Virtuti Militari Odznaczenie to w roku 1921 wręczył osobiście marszałek Józef Piłsudski. Na zdjęciach widoczny stan dawny i obecny nagrobka porucznika.

Zapomnianych zanaych płocczan jest tu więcej. Pamiętają o nich tylko rodziny.

Mogiła poety i Radnego Miasta Płocka Stanisława Nawrockiego na której umieszczony jego wiersz "Do matki"

"między nami przestrzeń długa
dłuższe jednak spojrzeń sieci
kiedy lampką do mnie mrugasz
piach jak dobroć Twoja świeci"

Jest także mogiła Krzysztofa Zywera Przewodniczącego NSZZ "Solidarność" Odprowadzało go w ostatniej drodze wielu przyjaciól i kolegów nie tylko z Płocka. Na mogile powinien być stosowny napis kim był. Za kilkanaście lat o nim pamiętać będzie tylko rodzina.

Na tymże cmentarzu pochowano przywódcę strajku w płockim Zakładzie Komunikacji Miejskiej w roku 1980 Kazimierza Lubienieckiego. Odprowadzała go głównie rodzina.

Dlaczego zapominamy tych którym zawdzięczamy tak wiele? Na jego mogile też powinien być umieszczony stosowny napis Kim był i czym się zasłużył.
Załączniki
a.jpg
a.jpg (167.03 KiB) Przejrzano 748 razy
c.jpg
c.jpg (210 KiB) Przejrzano 748 razy
DSC07079.JPG
DSC07079.JPG (135.95 KiB) Przejrzano 748 razy
zywer.jpg
zywer.jpg (185.83 KiB) Przejrzano 748 razy
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2475
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Cmentarz w Płocku - Imielnicy

Postautor: bobola » sob paź 09, 2010 3:43 pm

Pewnie masz rację, że więcej informacji na nagrobku pozwala przypomnieć kim był zmarły, ale nagrobki stawia rodzina i to ona decyduje co na nim napisać. Niestety wyszło z mody to co czytamy na wielu XIX-wiecznych nagrobkach, to są często życiorysy zmarłych. To było kiedyś, a teraz nie wypada pouczać rodzinę co ma napisać na nagrobku, bo dla niej to był mąż, ojciec, a nie taki czy inny działacz.
Awatar użytkownika
kwis
Posty: 492
Rejestracja: sob sty 23, 2010 12:49 am
Lokalizacja: Płock

Re: Cmentarz w Płocku - Imielnicy

Postautor: kwis » sob paź 09, 2010 9:09 pm

bobola pisze:Pewnie masz rację, że więcej informacji na nagrobku pozwala przypomnieć kim był zmarły, ale nagrobki stawia rodzina i to ona decyduje co na nim napisać. Niestety wyszło z mody to co czytamy na wielu XIX-wiecznych nagrobkach, to są często życiorysy zmarłych. To było kiedyś, a teraz nie wypada pouczać rodzinę co ma napisać na nagrobku, bo dla niej to był mąż, ojciec, a nie taki czy inny działacz.
Zatem powinno się znaleźć inne rozwiązanie.

Wróć do „Cmentarze cywilne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość