Grobowiec rodziny de Thun w Koziebrodach

Awatar użytkownika
tete
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 760
Rejestracja: pt mar 13, 2009 10:37 am
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Grobowiec rodziny de Thun w Koziebrodach

Postautor: tete » pn lip 16, 2012 10:48 pm

Na prośbę "kotka" wstawiam również na forum tekst autorstwa dr Jerzego Borowskiego, wcześniej zamieszczony na stronie www.

Od autora:
Po publikacji tegoż artykułu na stronie ” Tradytora” w styczniu tegoż roku otrzymałem za pośrednictwem p. T. Wieteski drogą elektroniczną list od p. Krystyny Thun-Szretter z żądaniem sprostowania i uzupełnienia pewnych faktów biograficznych dotyczących przedstawicieli rodziny Thun pochowanych na tym cmentarzu. Czynię to z przyjemnością, ponieważ p. Thun-Szretter przekazała mi wiele nowych ciekawych informacji dotyczących tej rodziny.
dr Jerzy Borowski


-------------------
Wchodząc na cmentarz parafialny w Koziebrodach (gm. Raciąż, pow. płoński), pośrodku głównej alei po prawej stronie zwraca uwagę sporych rozmiarów grobowiec-mauzoleum właścicieli tej miejscowości – rodziny de Thun. Kim byli ? Skąd przybyli ?

Grobowiec został wykonany przez warsztat R. S. Lubowieckiego z Warszawy, znajdujący się wówczas na ulicy Dzikiej 68 (napis na jednym z elementów pomnika). Pochowani są tu: Jan Emil de Thun l. 74, zm. 20 VII 1896 roku: jego żona Zofia z Jaroszewskich l. 53, zm. 20 IV 1876 r.; ich synowie: Wincenty i Ignacy de Thun. Ponadto grobowiec stanowi mogiłę symboliczną: Emmy Aleksandry Thun z Ostrorogów i Wincentego Jana – syna Ignacego, zamordowanego przez hitlerowców.

Jak podaje „Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i Innych krajów Słowiańskich” (Warszawa 1883, T. IV, s. 546): „Koziebrody, pow. sierpecki, gmina i parafja Koziebrody, odległa od Warszawy o 84 w., od Płocka 38 w., leży na krzyżowaniu się dróg idących od granicy pruskiej do Ciechanowa i do Płocka. Wieś ta należała kiedyś do hr. Koziebrodzkich, dziś do Thuna. Znajdował się tu kościół parafialny, postawiony z modrzewia w XV wieku przez hr. Koziebrodzkich, a rozebrany w 1874 r. Na miejscu pamiątkowego kościoła postawiono nowy kościół parafialny murowany kosztem wspólnym parafian i miejscowego proboszcza ks. Kwiatkowskiego. Miejscowość ta, słynna z całej okolicy z cudownego obrazu Matki Boskiej ściąga rocznie w dzień Narodzenia Najświętszej Panny (8 września) pątników całej okolicy”.

Rodzina de Thun przybyła na rdzenne ziemie polskie na początku XIX wieku, kiedy to Karol Ferdynand Thun osiadł w majątku Jeżewo i Łąki (parafia Radzymin k/ Płońska, gdzie jest pochowany). Jego syn – Jan Emil (1821-1896), urodzony w Warszawie, osiadł w majątku Kodłutowo oraz Koziebrody. Majątek ziemski Koziebrody odkupił od Stanisława Turowskiego.

Wincenty de Thun (1852-1920) – pierwszy syn Jana Emila był właścicielem odziedziczonego majątku ziemskiego Kodłutowo oraz majątku Drozdowo koło Raciąża. Ukończył Gimnazjum w Płocku, studiował w Instytucie Politechnicznym w Puławach.
Żonaty z Jadwigą Wiśniewską. Majątek Drozdowo nabył w 1902 roku od rodziny Ossowskich. Majątek liczył wówczas 912 mórg (tj. 511 ha). W 1901 roku został wybrany prezesem Rady nowo powstałego Towarzystwa Wzajemnego Kredytu w Raciążu. Od 1903 roku był też członkiem Towarzystwa Rolniczego w Płocku.
W 1919 roku został wybrany delegatem do Sejmiku Powiatowego powiatu Płońskiego. W tym samym roku był kandydatem na ławnika Sądu Okręgowego Płockiego. Był też sędzią gminnym w Raciążu.

Wincenty miał 2 córki i 2 synów: Jana Stanisława (1896-1948) i Tadeusza (1897 – 1974).
Jan Stanisław de Thun to ostatni właściciel majątku ziemskiego Drozdowo, był też uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej. Na przełomie 1939/1940 został z żoną i dwójką dzieci (Irenę i Wincentym Janem Stanisławem) wyrzucony przez Niemców z majątku, Po wojnie zamieszkał w Gdańsku, gdzie jest pochowany. Tadeusz de Thun, późniejszy właściciel Kodłutowa to żołnierz I Brygady Legionów, oficer rezerwy 2 Pułku Ułanów Grochowskich, poseł na Sejm IV kadencji II RP, kawaler orderów: Virtuti Militari, Polonia Restituta i Krzyża Niepodległości. Zmarł na emigracji w Londynie i tam jest pochowany.

Ignacy de Thun (1858-1931) drugi syn Jana Emila został właścicielem Koziebród. W 1901 roku został wybrany członkiem Rady nowo założonego Towarzystwa Wzajemnego Kredytu w pobliskim Raciążu. W 1903 roku należał do Towarzystwa Rolniczego Płockiego (gdzie był przewodniczącym sekcji leśnictwa i ogrodnictwa). W tym też roku wybrano go jako męża zaufania przy Towarzystwie Ubezpieczeń Rolnych „Snop” Był jednym z założycieli koła Polskiej Macierzy Szkolnej w Sierpcu (powstało 29 VIII 1906 roku. Pod jego przewodnictwem pierwsze zebranie Zarządu Koła odbyło się 17 IX tego roku). Dzięki niemu takie koło powstało też później w Koziebrodach. W 1904 roku założył w Koziebrodach kółko rolnicze (jako jedne z pierwszych w guberni płockiej – był pierwszy jego prezesem Zarządu)
Z jego inicjatywy we wsi powstał sklep spółdzielczy (Spółdzielni „Spójna”) – założony wspólnie z nauczycielem miejscowej szkoły – Leonem Sułkowskim, dwie szkoły (z których jedna miała swój lokal) oraz Koło Ziemianek (pełna nazwa Zjednoczone Koło Ziemianek, organizacja założona w latach 1905-1907. Jej długoletnią przewodniczącą była Maria Kleniewska z Kluczkowic k/ Opola Lubelskiego – przy. autora).
W czasie I wojny światowej Ignacy de Thun został członkiem Powiatowego Komitetu Obywatelskiego w Sierpcu (który powstał na początku września 1914 roku). Wchodził tez w skład Powiatowej Rady Opiekuńczej w Sierpcu oraz Komisji Kwesty „Ratujcie Dzieci”. W czerwcu 1916 roku został wybrany z okręgu płockiego do Sejmiku Powiatowego w Sierpcu. Jako działacz Okręgowego Towarzystwa Rolniczego w Płocku został powołany na członka Komisji Szacunkowej Rolnej, która szacowała straty poniesione przez rolnictwo w następstwie działań wojennych. Był też współzałożycielem Oddziału Towarzystwa Naukowego Płockiego w Sierpcu.
Ignacy de Thun był żonaty z Emmą Aleksandrą z Ostrorogów i miał 3 synów: Wincentego Jana, Andrzeja i Ignacego Włodzimierza. Po jego śmierci byli współwłaścicielami majątku Koziebrody. Majątkiem administrował Wincenty Jan mieszkając z matką Emmą z Ostrorogów.

Wincenty Jan de Thun (1901-1940) syn Ignacego de Thun i Emmy Aleksandry ukończył Gimnazjum im. Władysława Jagiełły w Płocku. Studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Był członkiem Polskiej Organizacji Wojskowej (POW) w Płocku i uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej. Na przełomie 1939/1940 majątek został przejęty przez Niemców, a Wincenty Jan został aresztowany i przekazany w kwietniu 1940 r. do obozu koncentracyjnego w Dachau. W maju tegoż roku przekazano go do kamieniołomów w obozie koncentracyjnym w Mautausen-Gusen, gdzie zmarł 24.12 1940 roku. Emma Aleksandra de Thun po aresztowaniu syna została wysiedlona (wyrzucona) z majątku i zamieszkała u gospodarzy w pobliskim Malewie, skąd wywieziono ją w 1940 roku w nieznanym kierunku i prawdopodobnie rozstrzelano w okolicznych lasach, w ramach likwidacji polskiego ziemiaństwa na terenie Reichu.

Andrzej de Thun (1902-1943) – drugi z synów Ignacego de Thun i Emmy Aleksandry uczęszczał także do gimnazjum im. Władysława Jagiełły w Płocku. Także był członkiem POW i uczestnikiem wojny 1920 roku. Pochowany w Warszawie.

Ignacy Włodzimierz (1909-1993) – trzeci syn Ignacego de Thun i Emmy Aleksandry, ukończył gimnazjum im. Stanisława Małachowskiego w Płocku. Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Uczestniczył w Kampanii Wrześniowej 1939 roku w 1 pułku Artylerii Lekkiej Legionów im. J. Piłsudskiego w Wilnie. Żołnierz ZWZ i oficer AK Okręgu Łowickiego o pseudonimie „Stefan”. Odznaczony Krzyżem Walecznych za 1939 r., oraz Krzyżem AK. Mieszkał i pracował w Warszawie (tam też jest pochowany). Z jego inicjatywy wyryto na wspomnianym grobie informacje dotyczące Matki i Brata oraz umieszczono epitafium w miejscowym kościele parafialnym p. w. św. Jakuba. Tam też znajduje się epitafium poświęcone Zofii z Jaroszewskich Thun – żony Jana Emila de Thun

Według przekazów rodzinnych, Jan Emil i Zofia z Jaroszewskich de Thun mieli też trzeciego syna, który umarł jako dziecko, ale miejsce pochówku nie jest znane.
groboewiec_deThun_0.jpg
groboewiec_deThun_0.jpg (119.64 KiB) Przejrzano 8420 razy
--------------------------------------
Literatura :
Archiwum rodzinne p. Krystyny Thun-Szretter.
Dzieje Sierpca i Ziemi Sierpeckiej, Sierpc 2003.
Dzienniki Urzędowe Powiatu Płońskiego z 1919 roku.
„Echa Płockie i Łomżyńskie” nr 87 30 X 1901 r. ; nr 36 z 3 V 1902 r. ; nr 92 z 18 XI 1903 r.
„Korespondent Płocki” nr 18 z 19 II (2 III) 1880 roku.
W. Kowalski, Z historii Towarzystwa Naukowego Płockiego. Zapomniany oddział /W;/ „Notaki Płockie”, nr 4 z 1977 roku
„Kurier Płocki”, nr 116 z 1920 roku
Nasza walka o szkołę polską 1901-1907, Warszawa 1932.
M. Przedpełski, Oświata w powiecie sierpeckim XV-XX w. /W:/ „Rocznik Mazowiecki”, T. 4, Warszawa 1972.
Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, T.4 , Warszawa 1883.
Sprawozdanie z działalności Towarzystwa Rolniczego w Płocku za 1903 rok, Płock 1904.
T. Świecki, Fr. Wybult, Mazowsze Płockie w czasach wojny światowej i powstania państwa polskiego, Płock-Toruń 1932.
Być rządzonym oznacza, pod pretekstem dbałości o dobro ogółu być zmuszanym do płacenia
Być rządzonym oznacza być uciskanym okradanym, oszukiwanym, drenowanym, represjonowanym
Taka jest władza, taka jest jej sprawiedliwość,
Taka jest władza, taka jest jej moralność.

(c) SS20 aka Dezerter
Obrazek
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1510
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Grobowiec rodziny de Thun w Koziebrodach

Postautor: Thomas » wt lip 17, 2012 1:23 pm

Ignacy Włodzimierz (1909-1993) – [...] Z jego inicjatywy wyryto na wspomnianym grobie informacje dotyczące Matki i Brata oraz umieszczono epitafium w miejscowym kościele parafialnym p. w. św. Jakuba. Tam też znajduje się epitafium poświęcone Zofii z Jaroszewskich Thun – żony Jana Emila de Thun
Załączam zdjęcia epitafium, o którym mowa:
DSC_0897.JPG
DSC_0897.JPG (47.38 KiB) Przejrzano 8410 razy
DSC_0898.JPG
DSC_0898.JPG (54.57 KiB) Przejrzano 8410 razy
Gdańszczanka
Posty: 132
Rejestracja: czw sty 19, 2012 10:18 pm

Re: Grobowiec rodziny de Thun w Koziebrodach

Postautor: Gdańszczanka » wt lip 17, 2012 5:10 pm

Ha, dostałam wysypki na mózgu ze zdziwienia że moja kuzynka pozwoliła w ogóle coś opublikować, bo na mojej stronie rodzinnej nie pozwoliła podać żadnych
danych dotyczących jej rodziców, dziadków a nawet rodzeństwa dziadków, i ciągle mnie ochrzania że są tam jakieś błędy,
nie wskazując na co mam konkretnie zmienić !! :)
No, ale p. profesor ma swoje "prawa" :))

http://www.thun.com.pl
Gdańszczanka z Gdyni
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Grobowiec rodziny de Thun w Koziebrodach

Postautor: bobola » śr lip 18, 2012 3:02 pm

Sądząc po przyczynie wysypki Gdańszczanki, :shock: to okazuje się, że też błękitnokrwiści w rodzinie, najlepiej wychodzą na fotografiach :mruga:
Gdańszczanka
Posty: 132
Rejestracja: czw sty 19, 2012 10:18 pm

Re: Grobowiec rodziny de Thun w Koziebrodach

Postautor: Gdańszczanka » śr lip 18, 2012 8:01 pm

Na sczęście nie tak źle jak bywało czasem w rodach królewskich w wyścigach do tronu :)
Gdańszczanka z Gdyni
Awatar użytkownika
kotek
Stowarzyszenie
Posty: 115
Rejestracja: sob mar 26, 2011 11:25 am

Re: Grobowiec rodziny de Thun w Koziebrodach

Postautor: kotek » ndz lip 22, 2012 10:34 pm

"Tadeusz de Thun właściciel 446 hektarowego majątku Kadłubkowo (powinno być Kodłutowo, często też jeszcze czytałem o Kadłubowie zamiast Kodłutowie) sprzedał parcelacyjnie 20 hektarów ziemi, aby uzyskać pieniądze na poprawienie funkcjonowania majątku, który: "dwa razy był prawie doszczętnie ogołocony z inwentarzy, raz w 1915 przez Niemców, drugi raz w 1920 przez bolszewików. Podobnych zniszczeń dokonali najeżdźcy w 356 hektarowym majątku Krzeczanowo (wieś 3km od Kodłutowa). Jego właściciel Władysław Kulesza, aby podratować gospodarstwo, sprzedał około 14 hektarów ziemi dwóm małorolnym parcelantom". Podobna parcelacja dotyczyła majątku Unieck (też obok Kodłutowa) - Leopolda Dramińskiego
źródło:
Tomasz Piekarski, Ziemiaństwo płockie w pierwszych latach II Rzeczypospolitej, [w:] Płockie Zeszyty Archiwalne, nr 1, Płock 2010, s. 128-129.
Awatar użytkownika
kotek
Stowarzyszenie
Posty: 115
Rejestracja: sob mar 26, 2011 11:25 am

Re: Grobowiec rodziny de Thun w Koziebrodach

Postautor: kotek » pn lip 23, 2012 12:05 pm

Sławko Gajewski na cmentarzu w Siecieniu znalazł i sfotografował nagrobek kolejnego de Thuna. Wstawiam zdjęcia, może ktoś dopisze jakieś informacje na temat tej osoby.

de Thun z Siecienia
Karol de Thun 2.jpg
nagrobek znajduje się na cmentarzu w Siecieniu
fot. Sławko Gajewski
Karol de Thun 2.jpg (179.14 KiB) Przejrzano 8360 razy
Karol de Thun.jpg
nagrobek znajduje się na cmentarzu w Siecieniu
fot. Sławko Gajewski
Karol de Thun.jpg (150.41 KiB) Przejrzano 8360 razy
Ostatnio zmieniony pn lip 23, 2012 12:39 pm przez Thomas, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: pamiętajmy o regulaminowej wielkości zdjęć - 640x480 px !! :-)
Awatar użytkownika
kotek
Stowarzyszenie
Posty: 115
Rejestracja: sob mar 26, 2011 11:25 am

Re: Grobowiec rodziny de Thun w Koziebrodach

Postautor: kotek » pn lip 23, 2012 1:18 pm

Dzięki Tomku za poprawienie rozmiaru zdjęć. Na przyszłość się poprawię.
Gdańszczanka
Posty: 132
Rejestracja: czw sty 19, 2012 10:18 pm

Re: Grobowiec rodziny de Thun w Koziebrodach

Postautor: Gdańszczanka » pn lip 23, 2012 9:22 pm

Zamieściłam sama takie zdjęcie z Siecienia ale w jakimś innym dziale.
W Siecieniu, koło kościoła stoi tablica informująca o Karolu de Thunie, ale jest tam sporo błędów.
Powiedziałam o tym Sołtysowi - obiecał, że ich lokalny historyk to poprawi.

A Karol to syn naszego pierwszego spolszczonego antenata osiadłego w Jeżewie i Łąkach koło Płońska.
Przemieszkiwał w Gorzechowie.
Od niego wywodzi się po kądzieli cytowana wyżej moja kuzynka Krystyna Thun-Szreter.
na mojej stronie jest nasze drzewo genealogiczne.
http://www.thun.com.pl

Dodam jeszcze, że ks. proboszcz Jan bardzo dba o to, aby uczniowie zajmowali się tym
grobowcem, ponieważ jest najstarszym na tym cmentarzu. Dzieci podobno co roku zapalały tam znicze.
Sołtysowi - poznanemu pare lat temu - posyłam prawie co roku pieniądze przed 1 listopada na świece i kwiaty.
Gdańszczanka z Gdyni
Gdańszczanka
Posty: 132
Rejestracja: czw sty 19, 2012 10:18 pm

Re: Grobowiec rodziny de Thun w Koziebrodach

Postautor: Gdańszczanka » pn lip 23, 2012 9:40 pm

kotek pisze:"Tadeusz de Thun właściciel 446 hektarowego majątku Kodłutowo,
Załączniki
TadThun.JPG
TadThun.JPG (128.39 KiB) Przejrzano 8349 razy
Gdańszczanka z Gdyni
Gdańszczanka
Posty: 132
Rejestracja: czw sty 19, 2012 10:18 pm

Re: Grobowiec rodziny de Thun w Koziebrodach

Postautor: Gdańszczanka » sob lis 08, 2014 12:26 am

W dziale "Cmentarze" updejtnęłam informacje na temat grobu Karola de Thun, brata mojego pra-pradziadka.
b
Gdańszczanka z Gdyni
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1510
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Grobowiec rodziny de Thun w Koziebrodach

Postautor: Thomas » pt lut 12, 2016 10:46 pm

Załączam zdjęcie nekrologu Wincentego de Thuna zamieszczonego w "Kurierze Płockim" w 1920 roku:
Kurier Płocki nr 116 [z 18 maja 1920], s. 4.JPG
Kurier Płocki nr 116 [z 18 maja 1920], s. 4.JPG (249.83 KiB) Przejrzano 8319 razy

Wróć do „Cmentarze cywilne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości