Cmentarz ewangelicko-augsburski - Płock

Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Umierający cmentarz w Płocku

Postautor: bobola » śr paź 22, 2014 12:15 pm

Uzupełniam wątek aktualnymi, jesiennymi zdjęciami cmentarza ewangelickiego. :ok:
Załączniki
PA190061-tr.1.jpg
PA190061-tr.1.jpg (46.43 KiB) Przejrzano 8742 razy
PA200077-tr.2.jpg
PA200077-tr.2.jpg (58.23 KiB) Przejrzano 8742 razy
PA19005-tr.3.jpg
PA19005-tr.3.jpg (98.31 KiB) Przejrzano 8742 razy
PA190050-tr.4.jpg
PA190050-tr.4.jpg (108.09 KiB) Przejrzano 8742 razy
PA190054-tr.5.jpg
PA190054-tr.5.jpg (68.38 KiB) Przejrzano 8742 razy
PA190057-tr.6.jpg
PA190057-tr.6.jpg (61.38 KiB) Przejrzano 8742 razy
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Umierający cmentarz w Płocku

Postautor: bobola » ndz paź 26, 2014 4:47 pm

Dzisiaj udałem się na cmentarz ewangelicki i dzięki wskazówkom fuhsi-ego znalazłem tablicę Gustawa Schaefora :ok:
Załączniki
PA260040-tr.Płock cm.ew.t.jpg
PA260040-tr.Płock cm.ew.t.jpg (47.3 KiB) Przejrzano 8730 razy
PA260041-tr.Płock. cm.ew.tablica.jpg
PA260041-tr.Płock. cm.ew.tablica.jpg (69.07 KiB) Przejrzano 8730 razy
Awatar użytkownika
HETMAN
Stowarzyszenie
Posty: 570
Rejestracja: sob sty 12, 2013 2:00 pm
Lokalizacja: Płock

Re: Umierający cmentarz w Płocku

Postautor: HETMAN » ndz paź 26, 2014 7:45 pm

Witam
Na pamiątkowej tablicy Pana Norberta Schaefora jest napisane tylko kilka słów ale za to ile można wyczytać cierpienia,poszukiwania niepoznanego ojca.
Takich historii wojennych są tysiące i to po stronie polskiej jak i niemieckiej.
Życzę Panu Norbertowi aby znalazł szczątki swojego ojca lub chociaż informacje o nim.

Pozdrawiam
:papa: Hetman
Jam jest HETMAN,człowiek prawy,co za Polskie siedział sprawy.
Polskę chętnie bym wyzwolił,lecz mi Chruszczow nie pozwolił.
fuchsi
Posty: 431
Rejestracja: ndz sie 29, 2010 9:32 am

Re: Umierający cmentarz w Płocku

Postautor: fuchsi » ndz paź 26, 2014 9:34 pm

Witam serdecznie,

jest to sygnal ze strony Norberta, ze czas aktywnego poszukiwania sie skonczyla i teraz tylko pozostalo mu nadzieja na przypadek.
Pokazywalem mu odrestaurowane okopy na przeciwko j. Gorskie i moglem ma a podstawe tego Tobruka troche wytlamaczyc jakie mial jego tata szance na przezycie. Nigdy nie byl rejestrowany w niewoli. Wtedy Norbert wpadl na pomysl tej tablicy. Tego pomysla udalo sie dzieki zrozumialnosc i pomocy kr. Mateusza realizowac. Jest poczatek, moze bedzie jeszcze wiecej.......

Ten nowy chodnik przed sciana jest poczatkiem nowego lapidarium na ktorym zostane stawione uratowane nadgrobki z juz zaginionch zlikwidowanych cmentarzach i byc moze jeszcze innych ze zaginionych jeszcze istnejacych w lasach i lakach.......
Moze moge w tym jeszcze troche pomagac.

pozdrawiam serdecznie
Auf ferner, fremder Aue, da liegt ein toter Soldat,
ein ungezählter, vergeßner, wie brav er gekämpft auch hat.
Awatar użytkownika
Artur_Szkoła Bielsk
Posty: 5
Rejestracja: wt lut 19, 2013 8:36 am

Re: Umierający cmentarz w Płocku

Postautor: Artur_Szkoła Bielsk » sob lis 01, 2014 3:41 am

Jako członek parafii ewangelickiej w Płocku pragnę poinformować, że proboszcz robi wszystko, aby odnowić cmentarz, czego wymierne efekty już widać. Tydzień temu powstała nowa alejka, a w planach są kolejne. Niebawem powstanie też lapidarium. Cmentarz na pewno nie popadnie w zapomnienie i będzie systematycznie porządkowany. A działania tam do najłatwiejszych nie należą - to zabytek, a przeskoczyć wszelkie kwestie konserwatorskie, wiadomo, łatwo nie jest.
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

CMENTARZ EWANGELICKI W PŁOCKU

Postautor: bobola » sob lis 01, 2014 4:45 pm

Tytuł wątku "UMIERAJĄCY CMENTARZ W PŁOCKU", stracił aktualność. Dlatego otwieram wątek, którego do tej pory nie było. "CMENTARZ EWANGELICKI W PŁOCKU".
Od miesiąca często bywałem na cmentarzu PRZY ul. Kazimierza Wielkiego, aby glądać i utrwalać na zdjęciach tamtejsze nagrobki, zauwżyłem też pozytywne zmiany i zdałem sobie sprawę, że dyskusje i komentarze nie są lompatybilne z tytułem, ale dopiero ostatni post, który przysłał ARTUR_SZKOŁA BIELSK nakłonił mnie szybkiego działania.
ARTURZE, dziękuję za przysłany komentarz i już widzę w Tobie eksperta, od spraw ewangelicko cmentarnych.
Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1554
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Re: CMENTARZ EWANGELICKI W PŁOCKU

Postautor: zbyszekg9 » sob lis 01, 2014 7:07 pm

A może lepiej byłoby pociągnąć tamten wątek pod nowym tytułem (ew. połączyć dwa obecnie istniejące wątki w jeden, również pod tytułem zaproponowanym przez bobolę). W końcu tam nazbierało się przez ponad rok nieco historii i dokumentacji fotograficznej. Do przemyślenia przez administratorów.
Awatar użytkownika
HETMAN
Stowarzyszenie
Posty: 570
Rejestracja: sob sty 12, 2013 2:00 pm
Lokalizacja: Płock

Re: CMENTARZ EWANGELICKI W PŁOCKU

Postautor: HETMAN » sob lis 01, 2014 7:48 pm

Witam
Jestem przeciwny nowemu wątkowi w tym temacie.
W poprzednim wątku jest dużo materiału i wszyscy się w nim zmieszczą.
Nie na ilość tylko na jakość :lol2:
Nowy wątek zrobi tylko bałagan.
Pozdrawiam
:papa:
Jam jest HETMAN,człowiek prawy,co za Polskie siedział sprawy.
Polskę chętnie bym wyzwolił,lecz mi Chruszczow nie pozwolił.
Awatar użytkownika
HETMAN
Stowarzyszenie
Posty: 570
Rejestracja: sob sty 12, 2013 2:00 pm
Lokalizacja: Płock

Re: Umierający cmentarz w Płocku

Postautor: HETMAN » sob lis 01, 2014 8:04 pm

Witam
Życzę proboszczowi parafii ewangelickiej w Płocku wytrwałości w odnowie cmentarza.
To przecież kawałek naszej historii :ok2:

Pozdrawiam
:papa:
Jam jest HETMAN,człowiek prawy,co za Polskie siedział sprawy.
Polskę chętnie bym wyzwolił,lecz mi Chruszczow nie pozwolił.
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1509
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Cmentarz ewangelicko-augsburski - Płock

Postautor: Thomas » sob lis 01, 2014 8:10 pm

Zrobił się straszny bałagan. Wątek o cmentarzu ewangelickim w Płocku istniał już od 2010 roku (lecz w dziale Ślady osadników i kolonistów >> viewforum.php?f=95) i sam go zakładałem.

W ciągu ostatniego czasu pojawiły się już dwa kolejne tematy. Postanowiłem połączyć wszystko w jedną całość nie usuwając przy tym dyskusji o "umierającym cmentarzu w Płocku". Proponuję tu kontynuować dalsze dyskusje na temat tego obiektu :-) Pozdrowienia!
Awatar użytkownika
krzymen
Posty: 376
Rejestracja: pn sie 29, 2011 11:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cmentarz ewangelicko-augsburski - Płock

Postautor: krzymen » wt mar 28, 2017 8:00 pm

Witam,

Na obu cmentarzach przy ul. Kobylińskiego w Płocku byłem wielokrotnie. Dopiero latem w zeszłym roku udało mi się wreszcie odwiedzić cmentarz ewangelicko-augsburski. Dodatkowym bodźcem była informacja, że istniała tam kwatera wojenna z I wojny światowej
Jest to jedyny cmentarz, gdzie znajdują się grobowce z napisami w języku polskim, niemieckim, rosyjskim i francuskim.
Może jedyny w Płocku, ale zapewniam, że w Warszawie też się spotyka napisy w tych językach (+ angielski) na cmentarzach ewangelickich i na Starych Powązkach :laughing:
Julie Amélie Jotterand urodziła się w Wersalu w 1863 r. a zmarła w Płocku 16 maja 1892 r.
plock.ew1.JPG
plock.ew1.JPG (180.07 KiB) Przejrzano 8672 razy
Юлiя Фридриховна Кржижанская (Julia Fridrichowna Krzyżańska z domu Brauer) żyła 67 lat i zmarła w 1889 r.
plock.ew2.JPG
plock.ew2.JPG (255.93 KiB) Przejrzano 8672 razy
A tu groby Marie Gross i jej córki Karoline Erbacher geboren Gross (napisy po niemiecku) Na drugim planie grób Oskara Szulca nauczyciela gimnazjum płockiego (napisy po polsku).
plock.ew3.JPG
plock.ew3.JPG (273.18 KiB) Przejrzano 8672 razy
Spacerowałem po tym płockim cmentarzu i szukałem śladów kwatery wojennej. Jest chyba tylko jedno miejsce, gdzie kiedyś mogła się znajdować – część położona najbliżej Wisły.
Mur z czerwonej cegły się kończy, a od strony Wisły i bulwarów cmentarz jest odgrodzony nowszym murem z białej cegły.
plock.ew4.JPG
plock.ew4.JPG (253.64 KiB) Przejrzano 8672 razy
W samym środku tego muru jest jeszcze prostokątny „występ”, na którym stoi wysoki nagrobek.
plock.ew5.JPG
plock.ew5.JPG (250 KiB) Przejrzano 8672 razy
Z daleka, idąc główną aleją, już miałem nadzieję, że to może resztka kwatery, ale jest tam napis - GRUFT MALTZE i data … 1850.
plock.ew6.JPG
plock.ew6.JPG (258.73 KiB) Przejrzano 8672 razy
Wygląda na to, że część cmentarza ewangelickiego leży obecnie poza murem!
Częścią przyskarpową cmentarza poprowadzona została promenada spacerowa.
Thomas – skąd masz tę informację? Jak duża część cmentarza została „odkrojona”? Czy były jakieś ekshumacje i przenoszenie pomników?

Według źródeł niemieckich w kwaterze pochowano 200 żołnierzy niemieckich, 24 austro-węgierskich i 153 rosyjskich, czyli razem 377. Całkiem spora kwatera. Miała znajdować się na Evangelischer Friedhof w Płocku. Żadnych wątpliwości – cmentarz wojskowy przy ul. Norbertańskiej nosiłby nazwę Militärfriedhof lub Kriegerfriedhof.

A tu plan z czasów wojny, kiedy die Kameraden z NSDAP „nadali” Płockowi nazwę Schröttersburg.
Plock5000.JPG
Plock5000.JPG (81 KiB) Przejrzano 8672 razy
Cmentarze katolickie przy ul. Kobylińskiego są oznaczone jako Poln. Friedhof a ewangelicki jako Deutscher Friedhof. Jak widać wszyscy pochowani tu ewangelicy zostali z urzędu pośmiertnie wpisani na DVL :lol: Krzyżyk postawiłem tam, gdzie stoi kaplica.

Pozdrawiam - Krzysztof
Ostatnio zmieniony wt mar 28, 2017 11:04 pm przez krzymen, łącznie zmieniany 1 raz.
Lance do boju, szable w dłoń!
fuchsi
Posty: 431
Rejestracja: ndz sie 29, 2010 9:32 am

Re: Cmentarz ewangelicko-augsburski - Płock

Postautor: fuchsi » wt mar 28, 2017 11:01 pm

Witam,
patrzac na te linie wysokosci - wiadomo gdzie siagal cmentarz.....bialy mur tez swiadczy o tym....
pozdrawiam serdecznie
Auf ferner, fremder Aue, da liegt ein toter Soldat,
ein ungezählter, vergeßner, wie brav er gekämpft auch hat.
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1509
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Cmentarz ewangelicko-augsburski - Płock

Postautor: Thomas » śr mar 29, 2017 10:54 am

krzymen pisze:
Częścią przyskarpową cmentarza poprowadzona została promenada spacerowa.
Thomas – skąd masz tę informację? Jak duża część cmentarza została „odkrojona”? Czy były jakieś ekshumacje i przenoszenie pomników?
To było tak dawno, kiedy to pisałem... ale "dzwoni" mi w głowie, że opowiadał mi to swego czasu ks. Woltman Artur, proboszcz parafii EA, kiedy właśnie dopytywałem go o ten występ południowego muru z grobem Maltzów.

Wróć do „Cmentarze cywilne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości