Klukowo – cmentarz parafialny

Awatar użytkownika
krzymen
Posty: 376
Rejestracja: pn sie 29, 2011 11:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

Klukowo – cmentarz parafialny

Postautor: krzymen » śr mar 25, 2015 8:50 am

Cmentarz znajduje się przy drodze 620, kilkaset metrów za Klukowem (gm. Świercze) po prawej stronie, jadąc od Świercz w stronę Nowego Miasta. Aby zobaczyć najstarsze groby, trzeba pójść w głąb cmentarza trochę pod górę.

Już z daleka widać okazały grobowiec rodziny Sędzimirów. Spoczywają tu m.in. Aleksander Sędzimir zm. 1878 i Zofia Sędzimirowa z Gniazdowskich zm. 1949.
klukowo.cm.nowy1.jpg
klukowo.cm.nowy1.jpg (51.33 KiB) Przejrzano 2267 razy
Na grobowcu upamiętniono także Jana Sędzimira rtm. rez. 1 pułku ułanów, zamordowanego w Katyniu w 1940 r. oraz Bronisława Sędzimira kpr. strzelca pokładowego 305 Dywizjonu Bombowego poległego podczas lotu bojowego 02.06.1942 r.
Obok grób Agnieszki z Rudzińskich Kakowskiej zm. 1855 i Augustyna Dembińskiego zm. 1856.
klukowo.cm.nowy2.jpg
klukowo.cm.nowy2.jpg (57.13 KiB) Przejrzano 2267 razy
klukowo.cm.nowy3.jpg
klukowo.cm.nowy3.jpg (78.18 KiB) Przejrzano 2267 razy
Niedaleko spoczywa Aleksandra z Sędzimirów Bąkowska, założycielka szkoły rolniczej dla dziewcząt wiejskich w Gołotczyźnie, zm. w 1926 r.
http://www.bratne.republika.pl/hist.htm
http://pl.wikipedia.org/wiki/Go%C5%82otczyzna

Za dużo nie fotografowałem - szukałem mogiły ułana Gościckiego z 1920 r. Z nekrologu wiedziałem, że został pochowany na tym cmentarzu. Niestety żadna z napotkanych osób nie słyszała o takim grobie … Pomógł przypadek. Zobaczyłem kolejny stary XIX-wieczny pomnik pośród współczesnych nagrobków. Okazało się, że jest to grób Gościckich.
klukowo.cm.nowy4.jpg
klukowo.cm.nowy4.jpg (92.67 KiB) Przejrzano 2267 razy
Obejrzałem go dokładnie i z boku znalazłem popękaną tablicę. Aby odczytać napis musiałem ją trochę oczyścić z wieloletniego brudu …
klukowo.cm.nowy5.jpg
klukowo.cm.nowy5.jpg (83.81 KiB) Przejrzano 2267 razy
”Ś. † P. / JAN GOŚCICKI / SYN JANA I WALENTYNY Z PIWKOWSKICH / ARTYSTA MALARZ / UŁAN OCHOTNIK / KAWALER ORDERU VIRTUTI MILITARI / ZGINĄŁ BOHATERSKĄ ŚMIERCIĄ NAD BUGIEM / W WALCE Z BOLSZEWIKAMI / DN. 20 SIERPNIA 1920 R./ PRZEŻYWSZY LAT 28 // CZEŚĆ CI BOHATERZE”
Ksiądz Przedpełski, ówczesny proboszcz, tak napisał o Gościckim:
Nadto pochowani są w Klukowie (…) Na nowym cmentarzu: Jan Gościcki, pochodzący z Brulin, par. tut., poległ pod Wilrowem, w obronie mostu nad Bugiem, za co został odznaczony orderem Virtuti Militari.
Ułan Gościcki służył w jeździe ochotniczej słynnego zagończyka Feliksa Jaworskiego. W Zarysie historii wojennej 19-go pułku ułanów wołyńskich im. płk. Karola Różyckiego inaczej przedstawiono okoliczności jego śmierci:
(...) major Jaworski, przewidując, że Rosjanie ze względu na duże tabory i artylerię będą odchodzić z Sokołowa za Bug szosą, a więc na Frankopol – decyduje się w nocy z 18 na 19 sierpnia odciąć wrogowi drogę odwrotową, zajmując przeprawę przez Bug w obszarze Frankopola.
W tym celu tworzy dwie kolumny. (…) Na przewodnika zgłosił się ochotnik, ułan Gościcki, właściciel folwarku Frankopol. (…) Dzięki doskonałemu prowadzeniu przewodnika, ułana Gościckiego, kolumna majora Jaworskiego dotarła do celu na kilka godzin przed świtem. Prowadzona niepostrzeżenie, doszła do zarośli na lewym brzegu Bugu. Tutaj spieszyła się i natychmiast napadła na placówkę sowiecką, wystawioną dla ochrony mostu. Placówkę zniesiono, a most obsadzono jednym plutonem i karabinem maszynowym. Reszta oddziału zdobyła folwark Frankopol. W walce tej zginął ułan Gościcki, właściciel folwarku, ochotnik 2-go lubelskiego pułku jazdy ochotniczej.
Nigdzie nie znalazłem, aby został odznaczony VM. Może to był Krzyż Walecznych …
Wg. ks. Przedpełskiego na terenie parafii Klukowo pochowano w 1920 r. 37 żołnierzy WP, a Gościcki był jedynym pogrzebanym na terenie nowego cmentarza … 36 pozostałych spoczęło w innych miejscach m.in. na starym cmentarzu w Klukowie.

Czy ktoś z forumowiczów ma dostęp do książki Mariana Konarzewskiego pt. Gmina Świercze?
Lance do boju, szable w dłoń!

Wróć do „Cmentarze cywilne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości