Strona 1 z 1

Cmentarz rzymskokatolicki - Podkowa Leśna (pow. grodziski)

: wt lut 09, 2016 9:32 pm
autor: zbyszekg9
Cmentarz w Podkowie Leśnej powstał jesienią 1944 r. na gruncie podarowanym społeczności podkowiańskiej przez Annę Iwaszkiewiczową, właścicielkę terenu. Wśród pierwszych pochowanych tu znaleźli się trzej żołnierze z węgierskiego oddziału stacjonującego w Podkowie Leśnej, rozstrzelani przez Niemców 5 września 1944 r. za udzielaną pomoc powstańcom.
Jednymi z pierwszych pogrzebanych byli również uczestnicy Powstania Warszawskiego, którzy zmarli w podkowiańskich szpitalach powstańczych w okresie od sierpnia do grudnia 1944 r. Dokładna ich liczba nie jest znana - w imiennych i bezimiennych grobach w północnej części cmentarza spoczywa łącznie kilkadziesiąt bardzo młodych kobiet i mężczyzn. Pośrodku stoi płyta z okolicznościowym napisem: „Zmarłym Warszawiakom z Powstania Warszawskiego 1944”.
Po wyzwoleniu dokonano ekshumacji kilku osób zamordowanych na terenie Podkowy Leśnej, głównie w Lesie Młochowskim. Był wśród nich por. Henryk Walicki „Twardy", dowódca kompanii AK Brzezinka, rozstrzelany przez grodziskie gestapo, porzucony w okolicach Karolina i tam pogrzebany. Pochowano go z honorami na podkowiańskim cmentarzu naprzeciw żołnierzy węgierskich. W 2008 roku na podkowiańskim cmentarzu spoczął gen. Antoni Heda „Szary", sławny świętokrzyski partyzant, wieloletni więzień PRL i polityczny opozycjonista. Ponadto na cmentarzu żegnano m.in. pierwszego proboszcza księdza Franciszka Barańskiego, Jadwigę Śliwińską - matkę Anny Iwaszkiewiczowej, Wincentego Ptaka - ochotnika wojny 1920 i żołnierza Andersa, ks. Leona Kantorskiego, długoletniego proboszcza parafii św. Krzysztofa, zasłużonego dla podkowiańskiej społeczności, organizatora działań opozycyjnych w latach stanu wojennego.

Re: Cmentarz rzymskokatolicki - Podkowa Leśna (pow. grodziski)

: sob cze 22, 2019 12:19 am
autor: marcinguzek
Witam, odkopałem tego starego posta bo mój pradziadek został prawdopodobnie pochowany na ty cmentarzu, po Powstaniu Warszawskim i szukam informacji:
https://f.1944.pl/WarVictimPhotos/0/b/b ... 9b0d43.jpg
tak wynika z karty PCK z MPW
mieszkam na stałe w Londynie, jeżeli ktoś by mógł dla mnie sprawdzić czy była prowadzona na tym cmentarzu ewidencja pochówków w 1944 po Powstaniu - będę bardzo wdzięczny;
moja prababcia ekshumowała zwłoki pradziadka po wojnie i przeniosła go do grobu rodzinnego na Cmentarzy Wolskim; jeżeli ktoś z Was posiadałby informacje o tych ekshumacja - proszę o info
marcinguzek/at/yahoo.com

pozdrawiam
Marcin

Re: Cmentarz rzymskokatolicki - Podkowa Leśna (pow. grodziski)

: sob cze 22, 2019 10:02 pm
autor: konwalia
Na tej karcie widnieje jeszcze dopisek (długopisem ) o cmentarzu w pobliskim Brwinowie...

Re: Cmentarz rzymskokatolicki - Podkowa Leśna (pow. grodziski)

: ndz cze 23, 2019 8:17 pm
autor: marcinguzek
Witam, też mi się tak wydawało, że jest tam Brwinów; pytanie pozostaje otwarte? czy zachowały się jakieś dokumenty ze szpitala w Podkowie z okresu Powstania (widziałem listy chorych i zmarłych ze szpitali w Brwinowie); czy zachowały się listy pochówków (księgi cmentarne?) z czasów Powstania z cmentarza w Brwinowie? jak odbywały się powojenne ekshumacje? czy i gdzie może być ich dokumentacja? pozdrawiam Marcin

Re: Cmentarz rzymskokatolicki - Podkowa Leśna (pow. grodziski)

: ndz cze 23, 2019 9:04 pm
autor: konwalia
Myślę, że warto by skontaktować się przykładowo z Towarzystwem Przyjaciół Miasta Ogrodu Podkowa Leśna (wydają Podkowiański Magazyn Kulturalny) lub Towarzystwem Przyjaciół Brwinowa (Brwinowskie Zeszyty Historyczne). Jeżeli potrzebne byłoby jakieś działanie na miejscu, służę w miarę swoich możliwości pomocą.

Re: Cmentarz rzymskokatolicki - Podkowa Leśna (pow. grodziski)

: ndz cze 23, 2019 10:09 pm
autor: marcinguzek
tak prosiłbym bardzo o pomoc na miejscu! ja mieszkam w Londynie i wszelka pomoc z Polski jest dla mnie nieoceniona!
napisałem do TPB na profilu na Facebook ale nie odpowiedzieli? a w necie nie mogę znaleźć maila do nich? Oni nawet wydali książkę o szpitalach wojennych:
"Szpitale wojenne w Brwinowie 1944-45"
http://mbc.cyfrowemazowsze.pl/dlibra/pl ... t?id=52509
ale nic tam nie znalazłem o pochówkach ani o powojennych ekshumacjach

pozdrawiam
Marcin

Re: Cmentarz rzymskokatolicki - Podkowa Leśna (pow. grodziski)

: pn cze 24, 2019 7:13 pm
autor: konwalia
Napisałam na priv.