Cmentarz parafialny - Stare Gralewo (pow. płoński)

Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1554
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Cmentarz parafialny - Stare Gralewo (pow. płoński)

Postautor: zbyszekg9 » pn sty 09, 2017 12:33 pm

W nawiązaniu do tego postu Piotra pragnę dodać, że na miejscowym cmentarzu znajduje się zbiorowa mogiła pomordowanych w czasie II wojny światowej, w tym dziesięć ofiar egzekucji, których upamiętnienie stanowi wspomniany pomnik w centrum miejscowości. Zwłoki powieszonych zakopano przy drodze prowadzącej z Gralewa do Raciąża, a po zakończeniu wojny ciała zostały ekshumowane i przeniesione na cmentarz. W zbiorowej mogile, obok ofiar egzekucji z sierpnia 1943 r. pochowane są jeszcze inne nieznane ofiary zbrodni. Tuż obok głazu, na tym samym grobie widnieje jeszcze jedna tablica z wymienionymi dwoma nazwiskami ofiar niemieckich egzekucji. Być może przynajmniej część z tych osób to pomordowani w gralewskim obozie pracy. Mogiłę zdobi pomnik ustawiony tu w 1996 roku.
Poza tym grobem odnalazłem na cmentarzu miejsce, które kryje szczątki trzech członków rodziny Seler, zamordowanych przez hitlerowskich zbrodniarzy w Pomiechówku 30 lipca 1944 r. Ponadto zauważyłem jeszcze jeden grób z ciekawą tablicą, niestety zmrożony pokład śniegu i lodu nie dający się usunąć dostępnymi mi środkami, skutcznie utrudnił mi odczytanie, czyje szczątki kryje owa mogiła.
Załączniki
059. Stare Gralewo. Cmentarz parafialny.JPG
059. Stare Gralewo. Cmentarz parafialny.JPG (112.19 KiB) Przejrzano 3652 razy
060. Stare Gralewo. Cmentarz parafialny.JPG
060. Stare Gralewo. Cmentarz parafialny.JPG (99.21 KiB) Przejrzano 3652 razy
061. Stare Gralewo. Cmentarz parafialny.JPG
061. Stare Gralewo. Cmentarz parafialny.JPG (131.87 KiB) Przejrzano 3652 razy
062. Stare Gralewo. Cmentarz parafialny.JPG
062. Stare Gralewo. Cmentarz parafialny.JPG (109.53 KiB) Przejrzano 3652 razy
063. Stare Gralewo. Cmentarz parafialny.JPG
063. Stare Gralewo. Cmentarz parafialny.JPG (97.81 KiB) Przejrzano 3652 razy
064. Stare Gralewo. Cmentarz parafialny.JPG
064. Stare Gralewo. Cmentarz parafialny.JPG (109.03 KiB) Przejrzano 3652 razy
065. Stare Gralewo. Cmentarz parafialny.JPG
065. Stare Gralewo. Cmentarz parafialny.JPG (115.45 KiB) Przejrzano 3652 razy
066. Stare Gralewo. Cmentarz parafialny.JPG
066. Stare Gralewo. Cmentarz parafialny.JPG (127.15 KiB) Przejrzano 3652 razy
Awatar użytkownika
krzymen
Posty: 376
Rejestracja: pn sie 29, 2011 11:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cmentarz parafialny - Stare Gralewo (pow. płoński)

Postautor: krzymen » sob lip 07, 2018 11:23 pm

Cześć Zbyszku,
zbyszekg9 pisze:
pn sty 09, 2017 12:33 pm
Ponadto zauważyłem jeszcze jeden grób z ciekawą tablicą, niestety zmrożony pokład śniegu i lodu nie dający się usunąć dostępnymi mi środkami, skutecznie utrudnił mi odczytanie, czyje szczątki kryje owa mogiła.
W mogile tej spoczywa kanonier Antoni Hauska.
kan.Hauska1.JPG
kan.Hauska1.JPG (245.11 KiB) Przejrzano 3629 razy
https://plonszczak.pl/artykul/podniosla ... osc/374721
Wiadomo, że pochowany w Gralewie żołnierz walczył w bitwie wrześniowej pod Mławą i pochodził z miejscowości Prużany (obecnie na Białorusi). Jego ciało mieszkańcy znaleźli na polu w pobliskim Kiełbowie we wrześniu 1939 roku. Najpierw pochowali go przy figurce, a potem na cmentarzu w Gralewie. Ustawili brzozowy krzyż oraz drewnianą tabliczkę z napisem: „Kanonier Antoni Hauska, zm. 5-10.IX.1939 r., uczestnik bitwy mławskiej, wierny Ojczyźnie, posłuszny rozkazowi tu spoczywa”, a w latach 70. betonowy krzyż z tym samym napisem. Nagrobek uległ jednak zniszczeniu i teraz z inicjatywy mieszkańców wybudowano nowy, napis pozostał jednak bez zmian. Nowy nagrobek został poświęcony przez księdza Jana Piotrowskiego, a potem złożono na nim kwiaty.
Chyba dwa lata temu natknąłem się w Internecie na opis tej historii. Niestety nie wszystko pamiętam i mogłem coś pokręcić.:
5.IX.1939 r. koło Gralewa przechodziły oddziały polskie cofające się spod Mławy. Jakaś bateria artylerii została ostrzelana przez niemieckie samoloty koło Kiełbowa. Ciało kanoniera Hauski znaleziono dopiero 10.IX.1939 r. Ponieważ nie ustalono, kiedy dokładnie poległ lub zmarł, to umieszczono datę 5-10.IX.1939 r.
kan.Hauska2.JPG
kan.Hauska2.JPG (227.23 KiB) Przejrzano 3629 razy
Antoni Hauska pochodził z miejscowości PRUŻANA – miasta powiatowego w ówczesnym woj. poleskim. Oczywiście po białorusku i rosyjsku to Пружаны (Prużany) i tak napisano w Płońszczaku.
Pozdrawiam
Krzysztof
Lance do boju, szable w dłoń!

Wróć do „Cmentarze cywilne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość