Cmentarz ,,Emaus" - Łowicz

Awatar użytkownika
ekologEKO
Posty: 278
Rejestracja: pt gru 16, 2011 5:31 pm
Lokalizacja: Płock-Suserz-Kamieniec

Cmentarz ,,Emaus" - Łowicz

Postautor: ekologEKO » sob lut 11, 2017 3:04 pm

Cmentarz zlokalizowany jest przy ulicy Tuszewskiej, do której przylega ze wschodniej strony, natomiast od strony zachodu znajduje się ulica Prymasowska. Założony został w 1823 roku dla parafii Św. Ducha.Dawniej na tym terenie znajdował się drewniany kościółek p.w. św. Piotra. Budynek pochodził z około 1660 roku i był zbudowany przez radnego miasta Józefa Nieszyłkowskiego. Świątynia posiadała 3 ołtarze, w tym główny, który przedstawiał scenę rozmowy Jezusa z uczniami w drodze do wioski Emaus. Stąd właśnie przyjęła się później nazwa cmentarza. Cmentarna brama pochodzi z lat 40-tych XIX wieku. Najstarszy zachowany pomnik nagrobny pochodzi z 1846 roku.Cmentarz został powiększony w 1873 i 1890 r. za staraniem ks. Jana Niemiry, miejscowego wikariusza, który kazał usunąć kilka mogił murowanych, utrudniających wstęp do kaplicy.
Kaplica cmentarna została ufundowana w 1843 roku przez Franciszkę ze Służewskich Stypułkowską. W kaplicy urządzone zostało miejsce na grób dla fundatorki, męża Bogumiła oraz dla proboszczów i wikariuszy parafii św. Ducha. Budynek powstał w stylu poźnoklasycystycznym. Na cmentarzu pochowano wiele ważnych osobistości lokalnego życia: urzędników, księży czy wojskowych. Jednym z ciekawszych jest obłożony kamieniem pomnik Kazimierza Tarczyńskiego - numizmatyka, właściciela fabryki fortepianów, mieszkańca Płocka,pierwszego zbieracza materiałów do historii dzwonów w Polsce.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
,,Aby zło zatriumfowało wystarczy, aby dobry człowiek nic nie robił"
Awatar użytkownika
skowron1980
Posty: 232
Rejestracja: ndz cze 26, 2011 12:11 pm

Re: Cmentarz ,,Emaus" - Łowicz

Postautor: skowron1980 » śr lut 22, 2017 8:57 am

ekologEKO pisze:Jednym z ciekawszych jest obłożony kamieniem pomnik Kazimierza Tarczyńskiego - numizmatyka, właściciela fabryki fortepianów, mieszkańca Płocka,pierwszego zbieracza materiałów do historii dzwonów w Polsce.
Warto dodać, że był również ojcem Franciszka Tarczyńskiego, który jak widać pasje historyczno-kolekcjonerskie odziedziczył po ojcu.

Wróć do „Cmentarze cywilne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości