Obozy dla Niemców

Obozy koncentracyjne, pracy, przejściowe i inne
Awatar użytkownika
p-awel
Posty: 21
Rejestracja: ndz cze 17, 2012 12:14 am

Obozy dla Niemców

Postautor: p-awel » sob lip 27, 2013 11:23 am

Szukam wiadomości na temat obozów założonych dla Niemców, po wkroczeniu Rosjan do Sierpca w 1945 roku? Może zachowały się jakieś informacje, dokumenty na ten temat...?
Awatar użytkownika
p-awel
Posty: 21
Rejestracja: ndz cze 17, 2012 12:14 am

Re: Obozy dla Niemców

Postautor: p-awel » sob lip 27, 2013 6:05 pm

Tak. Informacje na temat tkiego obozu szukam już od dł€ższego czasu - niestety, bez skuku.Szczególnie, interesuje mnie dokumntacja, jeśli oczywiscie takowa kiedykolwiek powstała.
Dziękuję, za zainteresowanie tematem.
xtzaba pisze:Szukałeś w IPN?.
http://ipn.gov.pl/kszpnp/sledztwa/oddzi ... -umorzeniu
Oglądałem jeszcze film dokumentalny z IPN, może znajdę.
fuchsi
Posty: 432
Rejestracja: ndz sie 29, 2010 9:32 am

Re: Obozy dla Niemców

Postautor: fuchsi » pn lip 29, 2013 9:37 pm

Witam p-awel,

czy moze jeszcze sie intersujesz obozow i marszow internowanych Niemcow we wrzesniu 1939?

Nie zajmujac sie obozami czytalem w spomieniach roznych Niemcow co przezyli przed "wysiedleniem" 1946....o polskich dokumentacjach nic nie wiem.........

pozdrawiam
Auf ferner, fremder Aue, da liegt ein toter Soldat,
ein ungezählter, vergeßner, wie brav er gekämpft auch hat.
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1509
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Obozy dla Niemców

Postautor: Thomas » pn lip 29, 2013 10:05 pm

wydaje mi się bardzo mało prawdopodobnym, by ktokolwiek prowadził ewidencję Niemców w styczniu 45 roku w Sierpcu, tym bardziej tych skierowanych do obozu, czy skazanych na śmierć w wyniku samosądów do jakich przecież dochodziło...
Awatar użytkownika
p-awel
Posty: 21
Rejestracja: ndz cze 17, 2012 12:14 am

Re: Obozy dla Niemców

Postautor: p-awel » śr lip 31, 2013 9:27 pm

Interesuje mnie historia tutejszych Niemców. Swoją drogą, cekaw jestem czy istnieje jakieś stowarzyszenie byłych, niemieckich mieszkańców np.Sierpca, Płocka, Lipna, Rypina (?).
fuchsi pisze:Witam p-awel,

czy moze jeszcze sie intersujesz obozow i marszow internowanych Niemcow we wrzesniu 1939?

Nie zajmujac sie obozami czytalem w spomieniach roznych Niemcow co przezyli przed "wysiedleniem" 1946....o polskich dokumentacjach nic nie wiem.........

pozdrawiam
Awatar użytkownika
p-awel
Posty: 21
Rejestracja: ndz cze 17, 2012 12:14 am

Re: Obozy dla Niemców

Postautor: p-awel » śr lip 31, 2013 9:40 pm

Też, raczej w to wątpię. Ale wiem, że np.częśc przetrzymywanych Niemców w "Sierpcu" została skierowana do pracy, do polskich rolników, gdie... .Może wówczas została wytworzona jakaś ewidencja - np.przydział, "utrata" (śmierc) takiego pracownika... , raporty o jego "zachowaniu"... . Ogólna kontrola. Poza tym, przejęcie mienia -może czyniono jakieś zapisy,że właściciel np.sracił życie w "obożie przejściowym"....No, nie wiem - mogły zostać jakie pośrednie ślady.

Thomas pisze:wydaje mi się bardzo mało prawdopodobnym, by ktokolwiek prowadził ewidencję Niemców w styczniu 45 roku w Sierpcu, tym bardziej tych skierowanych do obozu, czy skazanych na śmierć w wyniku samosądów do jakich przecież dochodziło...
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1509
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Obozy dla Niemców

Postautor: Thomas » śr lip 31, 2013 10:38 pm

Akurat takie materiały mam. Odezwij się na pw @ jakiego nazwiska/rodziny konkretnie szukasz.
Awatar użytkownika
p-awel
Posty: 21
Rejestracja: ndz cze 17, 2012 12:14 am

Re: Obozy dla Niemców

Postautor: p-awel » ndz sie 04, 2013 7:41 pm

Dziękuję.
Pozwolę sobie napisać... .
Thomas pisze:Akurat takie materiały mam. Odezwij się na pw @ jakiego nazwiska/rodziny konkretnie szukasz.
Awatar użytkownika
p-awel
Posty: 21
Rejestracja: ndz cze 17, 2012 12:14 am

Obóz dla Niemców.

Postautor: p-awel » czw sie 20, 2015 9:22 pm

Szukam informacji na temat obozu dla Niemców, jaki został stworzony w Sierpcu po wkroczeniu wojsk radzieckich.

Gdzie się on mieścił, czy zachowały się jakieś dokumenty, może relacje...?
Czaro
Posty: 181
Rejestracja: pt kwie 15, 2011 11:02 am
Lokalizacja: Płock

Re: Obozy dla Niemców

Postautor: Czaro » sob sie 22, 2015 2:27 am

Niestety wszystkich Niemców rozstrzelano, a dokumentację NKWD wespół z UB zutilizowały... To smutna historia, ale niestety to był czas wojny, a pamiętający Polacy i Rosjanie co im Niemcy zrobili wzięli odwet. O tym pisała Gazeta Wyborcza....
:rower:
Awatar użytkownika
p-awel
Posty: 21
Rejestracja: ndz cze 17, 2012 12:14 am

Re: Obozy dla Niemców

Postautor: p-awel » ndz sie 23, 2015 1:39 pm

Temat mnie interesuje, bo kiedyś opowiadała mi o tym pewna Osoba, która przebywała w Sierpcu, w takim obozie. Jako 14-latek.

Czaro pisze:Niestety wszystkich Niemców rozstrzelano, a dokumentację NKWD wespół z UB zutilizowały... To smutna historia, ale niestety to był czas wojny, a pamiętający Polacy i Rosjanie co im Niemcy zrobili wzięli odwet. O tym pisała Gazeta Wyborcza....
Czaro
Posty: 181
Rejestracja: pt kwie 15, 2011 11:02 am
Lokalizacja: Płock

Re: Obozy dla Niemców

Postautor: Czaro » czw sie 27, 2015 2:32 am

Smutna to historia...
:rower:

Wróć do „Obozy i więzienia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości