Drodzy użytkownicy. Docierają do nas zgłoszenia o trudnościach w logowaniu do forum. Dotyczy to niektórych użytkowników, a może być spowodowane awarią z którą jakiś czas temu mieliśmy do czynienia.
Jeśli nie możesz zalogować się na swoje konto, prosimy o informację na adres: logowanie@tradytor.pl - niezbędne może być zresetowanie hasła, w którym pomożemy. Pozdrawiamy.

Stacja RADEGAST - Łódź

Obozy koncentracyjne, pracy, przejściowe i inne
Awatar użytkownika
Margos
Posty: 331
Rejestracja: pn mar 16, 2009 10:56 am
Lokalizacja: Łódź,Staňkov (okres Domažlice) Czech Republic

Stacja RADEGAST - Łódź

Postautor: Margos » pt wrz 25, 2009 2:10 pm

Mała stacja kolejowa..........to z tego miejsca w czasie II wojny światowej okupant wywiózł do obozów zagłady ok.200 tyś mieszkańców Litzmannstadt Ghetto (żydów polskich, austriackich, niemieckich, luksemburskich, czeskich......).
Dzisiaj stacja Radegast jest pomnikiem przypominającym o zagładzie mieszkańców Litzmannstadt Ghetto. Stacja ta znajduje się w północno-wschodniej części miasta i na początku służyła tylko do obsługi transportów towarowych.
Więźniowie getta przeładowywali żywność, opał , surowce używane do produkcji w zakładach działających w getto. Z tej samej stacji wywożono gotowe wyroby w głąb III rzeszy.

Od roku 1941 była wykorzystywana do transportu ludzi, na stację tą trafiali Żydzi z Europy Zachodniej (19,953 osoby). Z niej też jechały transporty ludzi do obozów zagłady w Chełmnie nad Nerem i Auschwitz Birkenau.
Według ocen historyków rocznie były rozładowywane i załadowywane wagony w liczbie 5-6 tyś.
Budynek stacji Radegast przetrwał do dnia dzisiejszego.
Wzdłuż rampy nadal znajdują się te same tory kolejowe sygnowane nazwiskiem Krupp, pamiętające ludzką tragedię.
W latach 90-tych Fundacja Monumentum Iudainum Lodzense wraz z Gminą Wyznaniową Żydowską rozpoczęły starania o utworzenie muzeum w budynku stacji.
W roku 2004 w odnowionym budynku stacji powstało muzeum a teren wokół został przekształcony w miejsce pamięci.
28 sierpnia 2005 roku zostaje odsłonięty pomnik martyrologii Żydów.
Memoriał Radegast jest miejscem o szczególnie tragicznej historii. W samym tylko roku 1941 przez tą stację do Łodzi trafiło około 38 tyś. Żydów z innych krajów europejskich, oraz około 5 tyś. Cyganów.
Z tego miejsca Niemcy wywieźli około 150 tyś. osób do obozów zagłady.
Prawie wszystkie z tych osób trafiły do komór gazowych.........
29 sierpnia 1944 roku ze stacji Radegast wyruszył ostatni transport ludzi, który zakończył swój bieg w Auschwitz Birkenau.
Tym samym Litzmannstadt Ghetto przestało istnieć, a do uporządkowania opuszczonego terenu getta Niemcy zostawili kilkaset osób.
Spośród 230 tyś. Żydów zamieszkujących przed II wojna Łódź uratowało się niecałe 5 procent.

ObrazekWięcej fotek w galerii: http://tradytor.pl/node/193
Obrazek

Wróć do „Obozy i więzienia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość