Strona 1 z 1

Co to jest krótkofalarstwo????

: wt lis 10, 2009 1:12 am
autor: gruzin85
Co to jest KRÓTKOFALARSTWO


- Krótko mówiąc jest to hobby, sport, a nawet praca.

Istotą krótkofalarstwa jest osiągnięcie jak największej liczby łączności z krótkofalowcami na całym świecie za pośrednictwem fal radiowych, przy pomocą urządzeń specjalnie do tego przystosowanych. Krótkofalowcy pracując na przeznaczonych dla nich wycinkach pasm słuchają, czy nie nadaje obecnie inny krótkofalowiec z innego zakątka kraju lub Świata. Jeśli prowadzi on łączności z innym operatorem, można posłuchać transmisji a kiedy rozpocznie ponowne wywołanie można się zgłosić i przeprowadzić łączność.

Sama łączność to wymiana raportu o słyszalności, czytelności, sile i jakości sygnału t. zw. RST, podanie swojego imienia i miejscowości t. zw. QTH. Dodatkowo można podać informacje o urządzeniach na jakich obecnie pracujemy, o stanie pogody...itp.
.
Poza typowym przeprowadzaniem łączności, odbywają się również liczne zawody krajowe i zagraniczne. Polegają one na przeprowadzeniu jak największej liczby QSO (łączności) w określonym czasie.

Krótkofalarstwo to prowadzenie łączności różnymi emisjami. Telegrafia - CW, foniczną - SSB, FM, AM i emisjami cyfrowymi RTTY, PACKET, SSTV, PSK, HELL itd. Różnorodność emisji jest ogromnym atutem tego hobby.

Tak, bardzo ogólnie, przedstawia się zarys krótkofalarstwa.

Re: Co to jest krótkofalarstwo????

: wt lis 10, 2009 9:12 pm
autor: UBOOT
gruzin85 pisze:

Istotą krótkofalarstwa jest osiągnięcie jak największej liczby łączności z krótkofalowcami na całym świecie za pośrednictwem fal radiowych, przy pomocą urządzeń specjalnie do tego przystosowanych. .

hehe, czasem łatwiej zrobić jakiegoś DX-a w Europie niż z sąsiednim miastem. Przy propagacji zrobienie dalekiej łączności w SSB to żadna filozofia. Sztuką jest zrobienie DX na modulacji AM lub FM z mocą 1-4 W.
Moja najciekawsza łączność na wstęgach to Wyspy Aruba (niestety jednostronna), oraz w AM raz miałem przy propagacji mobila w Belgii (Polaka). Również w AM kilka razy miałem Wa-wę i Toruń (bez propy)
Jeśli chodzi o CB-stwo to zrzeszają się oni w nieformalnych klubach. Ja należę do RDC oraz BD. Ciekawe łączności potwierdzane są tzw. QSL-kami
np 161 (nr kraju) RDC (nazwa klubu) oraz 066 (nr klubowy)

Re: Co to jest krótkofalarstwo????

: śr lis 11, 2009 1:21 am
autor: gruzin85
Dokładnie tak! W innych postach opiszę tak zwany kod Q i zasady prowadzenia łączności!

Re: Co to jest krótkofalarstwo????

: śr lis 11, 2009 7:00 am
autor: UBOOT
Gruzin, napisz troszkę o sprzęcie na pasmo KF, wszystko o technice łączności (np. jakie są kanały wywoławcze, jak pracuje się na przemiennikach, na jakich modulacjach najczęściej się pracuje) jakie pasma są najciekawsze i najbardziej oblegane. Ja osobiście zabieram się już do KF od dobrych dwu lat ale jakoś nie mam czasu. Poza tym brakuje go nawet na CB. Tak więc może zaszczepisz kilku nowy radiowców na tym forum.
Pozdrawiam
UBOOT

Re: Co to jest krótkofalarstwo????

: czw lis 12, 2009 1:53 am
autor: gruzin85
Szykuję coś extra :spoko: tylko czasu, czasu brak.
Ale o falach krótkich będzie! ...i najważniejsze to " HamSpirit"! Czyli zasady na radiu :-)

Re: Co to jest krótkofalarstwo????

: pn lis 16, 2009 9:01 pm
autor: artii
Mówiłeś, że zrobisz wątki o starszym sprzęcie wojennym i powojennym i jakoś chyba ci czasu brakło na to. :pijaki

Re: Co to jest krótkofalarstwo????

: pn lis 16, 2009 9:37 pm
autor: Margos
Czekamy Darku na tematy poswiecone starszym radiostacjom, jak wspomnial Arti .

Re: Co to jest krótkofalarstwo????

: śr lis 18, 2009 7:18 pm
autor: chong
Fajnie przypomnieć sobie dawne lata. Radyjko na jakie było mnie kiedyś stać to prosta ONWA (bodajże MK-2), a President Lincolc był tylko w sferze marzeń.
Ale mogę się pochwalić, że i zwykłą onwą udało mi się nawiązać łączność z Warszawą (Płock, Podolszyce - Warszawa, Bródno; godzina 5.30 rano).
73

Re: Co to jest krótkofalarstwo????

: pn gru 21, 2009 6:41 pm
autor: marcin_siwy
moj ojciec to stary krotkofalowiec :) czesto z nim siedzialem w klubie na Miedzytorzu .... a Jego znak - SP5LYB

Re: Co to jest krótkofalarstwo????

: śr gru 23, 2009 3:50 pm
autor: gruzin85
W takim razie, można się zastanawiać dlaczego i ty nie zrobiłeś licencji? Mój ojciec także jest starym krótkofalowcem, ale ja również nim zostałem ;] Miałem i mam dobry przykład, którego wielu ludzi nie ma i korzystam z tego 8-) Mój znak wywoławczy to SQ7NNA

Re: Co to jest krótkofalarstwo????

: pt sty 29, 2010 10:30 pm
autor: marcin_siwy
jeszcze się spotkamy na falach eteru :salut:

Re: Co to jest krótkofalarstwo????

: sob sty 30, 2010 12:03 am
autor: gruzin85
Będę oczekiwał na ciebie z niecierpliwością :spoko: a na razie pozdrawiam!