P.M.R.

Moderator: gruzin85

Awatar użytkownika
madmax78
Posty: 50
Rejestracja: wt sie 11, 2009 10:27 pm

P.M.R.

Postautor: madmax78 » ndz sty 17, 2010 12:45 am

Witam. Jestem posiadaczem PMR-ków typu Binatone MR 200.
Zaistniała potrzeba zwiększenia zasięgu. Ponieważ elektronika jest na częściach SMD, boję się grzebać w środku, więc raczej mocy wyjściowej nie zwiększę. Pomyślałem więc, że można dać dłuższą antenę. Dysponuje odpowiednimi wzorami do obliczania propagacji, ale ciekawi mnie o ile zwiększy się faktyczny zasięg krótkofalówek.
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: P.M.R.

Postautor: UBOOT » ndz sty 17, 2010 8:30 pm

Nie liczył bym za wiele. Niestety moc PMR jest na tyle mała (0,5W), że nawet wydłużenie anteny za wiele nie pomoże.Na rynku jest kilka radyjek (np INTEK MT-446EX), które po rozblokowaniu ma moc blisko 4W. Ja osobiście polecam radia NAVCOMM TK-760. (5W). Z tym niestety dwa radia kosztują blisko 700 zł. Ja osobiście używam w ASG radyjek Motorola TLKR-T7 i w lesie zasięg 500m jest już zadowalający.
Awatar użytkownika
gruzin85
Moderator lokalny
Posty: 276
Rejestracja: pt lis 06, 2009 8:57 pm
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: P.M.R.

Postautor: gruzin85 » pn sty 18, 2010 11:28 am

Fakt! Przedłużenie anteny zwiększa zasięg, ale nieznacznie. Możesz się jeszcze pobawić dopinając do radia antenę kierunkową tzw. "Yagę", zwiększy ona zasięg bardziej, ale musiałbyś trzymać ją w drugiej ręce a to byłoby bardzo niewygodne. Poza tym częstotliwość PMR to pasmo 70cm czyli UKF, a w tym przedziale częstotliwości nie ma imponujących zasięgów.
P.S.
Propagacji nie można przewidzieć na 100% to tak jak z prognozą pogody.
Kompanja Brus >>> Kocham Polskę! Kochaj ją i Ty! :-)
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: P.M.R.

Postautor: UBOOT » pn sty 18, 2010 6:20 pm

Jakoś sobie nie mogę wyobrazić PMR-ki z Yagi :D . Zasięg można, by zwiększyć przemiennikiem na 70 cm, ale do tego musi być lepsze radio. Ponadto już musiał byś posiadać licencję KF. Jeśli chcesz mieć w miarę zasięg to kup sobie dwa CB (np ALAN 38- stara, sprawdzona konstrukcja) i zasięg o wiele się zwiększy. Radio można kupić już za 100-150 zł. Minus to na pewno waga i wielkość.
Awatar użytkownika
madmax78
Posty: 50
Rejestracja: wt sie 11, 2009 10:27 pm

Re: P.M.R.

Postautor: madmax78 » pt sty 22, 2010 1:53 pm

Mój brat ( SQ2LKV) zmajstrował kiedyś antenkę kierunkową do PMR. Z wysokości drugiego piętra prowadził łączność na ok 30 km. Antena, raczej nie nadawała się w teren z racji gabarytów.Jeżeli po przeróbce anteny zasięg wzrośnie chociażby o ok 50 % to watro się pobawić. Na razie dorobiłem antenę ok 16,5 cm z kabla koncentrycznego, ale nie przeprowadzałem jeszcze testów w terenie.
A jeżeli zdecydowałbym się zwiększyć moc nadawczą... ? ( znam aspekty prawne ale celowo je tu pomijam, bo nie jest to forum prawników :spoko: ) na czym to konkretnie polega ? Należy skierować na antenę większy prąd,.... napięcie ? Może inną końcówkę mocy dać ?
Awatar użytkownika
gruzin85
Moderator lokalny
Posty: 276
Rejestracja: pt lis 06, 2009 8:57 pm
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: P.M.R.

Postautor: gruzin85 » pt sty 22, 2010 3:35 pm

Trzeba by było dać większą moc na antenę, ale z jakiegoś wzmacniacza bo sam radiotelefon jest zbyt mały żeby coś tam grzebać, jeżeli to ręczniak?
Nie będę doradzał głupot bo pisałem wcześniej, że na UKF przy mocy nawet kilkudziesięciu watt-ów nie zrobi się imponujących łączności, ale na falach krótkich wystarczy moc choćby 5 W, a łączności będą prowadzone z lepszymi efektami :hurra:
Polecam zrobienie licencji krótkofalarskiej! Jest naprawdę prosto ją zdobyć, a ile możliwości :spoko: po co kombinować??
Pozdrawiam! :P
Kompanja Brus >>> Kocham Polskę! Kochaj ją i Ty! :-)
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: P.M.R.

Postautor: UBOOT » pt sty 22, 2010 4:22 pm

Powiem tak, miałem radio President PC40 z mocą 1W, podpiąłem 50W grzałkę i co i ...nic. Siła sygnału podniosła się o 1S. Odpiąłem wzmacniacz i podpiąłem mikrofon z dobrym wzmocnieniem i tego samego wieczoru rozmawiałem z Włocławkiem na AM (50km) i 1W z anteną bazową na dachu 1/2f. Tak, więc stawiałbym na zmianę wewnętrznego mikrofonu lub wstawił bym wzmocnienie modulacji (widziałem takie na allegro).
Awatar użytkownika
gruzin85
Moderator lokalny
Posty: 276
Rejestracja: pt lis 06, 2009 8:57 pm
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: P.M.R.

Postautor: gruzin85 » sob sty 23, 2010 7:56 pm

UBOOT pisze:Powiem tak, miałem radio President PC40 -z 1W mocą, podpiąłem 50W grzałkę i co i...nic. Siła sygnału podniosła się o 1S. Odpiąłem wzmacniacz i podpiąłem mikrofon z dobrym wzmocnieniem i tego samego wieczoru rozmawiałem z Włocławkiem na AM (50km) i 1W z anteną bazową na dachu 1/2f. Tak więc stawiałbym na zmianę wewnętrznego mikrofonu lub wstawił bym wzmocnienie modulacji (widziałem takie na allegro).
Kolego UBOOT! Ośmielam się wątpić w twoje stwierdzenie, że z 1W mocy i to na AM-ie rozmawiałeś na odległość aż 50KM!!!
Zasięg można poprawić będąc z dala aglomeracji miejskiej ( mniej zakłóceń ), mieć antenę wysoko i przy dobrej propagacji można osiągnąć takie rezultaty, ale nie na AM-ie gdzie czysty sygnał to 25% a reszta to fala nośna!
Pewnie nawiązałeś łączność na tą odległość, ale na pewno nie z 1W mocy wyjściowej, a mikrofon może pomóc to fakt! Można lepiej kogoś słyszeć i zrozumieć :smile1:
Kompanja Brus >>> Kocham Polskę! Kochaj ją i Ty! :-)
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: P.M.R.

Postautor: UBOOT » sob sty 23, 2010 8:39 pm

Hm, kolego Gruzin a znasz słowo propagacja :D . Dla mnie to żadna filozofia, zrobić co najmniej 20-30 km 1W z anteny bazowej z dobry mikrofonem stacjonarnym. Przy 4W mogę to zrobić kilka razy w tygodniu. Na antenie samochodowej Lemm Turbo wieczorami z mobila z 4W często robię Sierpc (30 km w linni). W mojej 20 letniej pracy na radiu, miałem na podstawie w AM (4W) trzy ciekawe łączności. Belgia, Gdańsk oraz któryś z krajów WNP. W moim klubie RDC mam kolegę z Włocławka, który potwierdził mi iż była to łączność z jego ziomkiem.
Tak nawiasem mówiąc jest taki chłopak w Nowym Tomyślu (DEF), który bardzo długo pracował na radiach wyłącznie w AM z mocą do 1W i robił z nich DX.
Tak więc, przy propagacji nie ma rzeczy nie możliwych, nie zależnie czy są to AM,FM czy wstęgi.

Ps. Dziś skróciłem się z 4 do 1W i bez żadnej propy, po dwóch wywołaniach zrobiłem łączność Mańkowo- Słupno (około 20 km). Między tymi dwoma miejscowościami jest Płock.
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: P.M.R.

Postautor: UBOOT » sob sty 23, 2010 9:02 pm

Gruzin poczytaj sobie co ludzie robią w FM z mobila, a dziwi Cię taki wynik w AM między dwoma bazami nawet nawet jeśli to jest to moc 1W.
http://32fm.pl/index.php?option=com_con ... &Itemid=89
Awatar użytkownika
gruzin85
Moderator lokalny
Posty: 276
Rejestracja: pt lis 06, 2009 8:57 pm
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: P.M.R.

Postautor: gruzin85 » sob sty 23, 2010 11:12 pm

... ale piszesz o łącznościach na częstotliwości PMR czyli UKF czy na falach krótkich??

Tak :guns: z tego co wyczytałem chodzi o łączności w paśmie CB, a koledzy w radyjkach mają 4W-y.
Jeden kolega miał antenę na 13piętrze co stawia go na pozycji uprzywilejowanej.
Koledzy rozmawiają na modulacji częstotliwości a nie amplitudy, gdy nie mogą się zrozumieć z racji zbyt dużej
odległości zmieniają na modulację wstęgi górnej (SSB) i wtedy słyszą się doskonale :spoko:
To potwierdza, że jest to najkorzystniejsza modulacja :spoko: Za to ani jeden z nich nie wspomniał o modulacji
amplitudy. Nie uwierzę wiec, że z mocą 1W robisz takie łączności w modulacji AM w paśmie 446MHz!!
Dziękuję! :brawo:
Kompanja Brus >>> Kocham Polskę! Kochaj ją i Ty! :-)
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: P.M.R.

Postautor: UBOOT » ndz sty 24, 2010 7:56 am

No to się dogadaliśmy. :D Pisząc o Presidencie PC 40 myślałem, że wiesz że chodzi o pasmo 11m a nie 70cm. Tak, więc wilk syty i owca cała. Zgadam się, że w PMR nie ma takiej opcji, żeby przy 1W zrobić 50 km. Ja osobiście pracuję tylko na 10 i 11m, a PMR używam tylko na strzelankach. Tak jak napisałem gdzieś wyżej PMR-ki w lesie mają zasięg 0,5 km i jest on już dobry. W otwartej przestrzeni 1-2 km.
Awatar użytkownika
gruzin85
Moderator lokalny
Posty: 276
Rejestracja: pt lis 06, 2009 8:57 pm
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: P.M.R.

Postautor: gruzin85 » ndz sty 24, 2010 3:28 pm

hehehe no no! ok, właśnie, bo już myślałem, że cuda niewidy :D
Kompanja Brus >>> Kocham Polskę! Kochaj ją i Ty! :-)
Awatar użytkownika
madmax78
Posty: 50
Rejestracja: wt sie 11, 2009 10:27 pm

Re: P.M.R.

Postautor: madmax78 » śr sty 27, 2010 2:40 am

Dzięki Panowie za zainteresowanie tematem. Jak sie trochę cieplej zrobi, przeprowadzę test zasięgu na fabrycznych antenkach a potem zrobię trochę dłuższe i zamelduje o efektach.
Awatar użytkownika
gruzin85
Moderator lokalny
Posty: 276
Rejestracja: pt lis 06, 2009 8:57 pm
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: P.M.R.

Postautor: gruzin85 » czw sty 28, 2010 12:06 am

Będziemy czekać z niecierpliwością, ale mniej więcej można sobie wyobrazić jakie będą wyniki ;)
Kompanja Brus >>> Kocham Polskę! Kochaj ją i Ty! :-)
Awatar użytkownika
madmax78
Posty: 50
Rejestracja: wt sie 11, 2009 10:27 pm

Re: P.M.R.

Postautor: madmax78 » czw sty 28, 2010 2:25 am

Nie ma to jak miła zachęta... :hurra:

Wróć do „Krótkofalarstwo”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości