Strona 1 z 1

Amatorski APRS - Automatic Position Reporting System

: śr lut 10, 2010 11:08 am
autor: gruzin85
APRS jest krótkofalarskim systemem pozwalającym na aktualne przekazywanie pozycji stacji ruchomych za pomocą krótkich raportów packetowych skierowanych do wszystkich pozostałych stacji. Raporty pozycji wysyłane są również przez stacje stałe. One, w zależności od potrzeby, wysyłają oprócz pozycji, również wiele innych informacji, jak na przykład raporty warunków pogodowych, czy raporty danych telemetrycznych. Dzięki temu każda ze stacji na własnym monitorze może obserwować bieżący rozwój wydarzeń. Charakterystycznym elementem systemu jest powiązanie stacji ruchomych z urządzeniami GPS zapewniającymi precyzję raportów.
Autorem APRS jest amerykański krótkofalowiec Bob Bruninga, WB4APR. Prace nad systemem były prowadzone już od końca lat siedemdziesiątych, jednak APRS został przyjęty jako nowy standard amatorskiego packet radio podczas konferencji TAPR/ARRL w roku 1992. W Polsce pierwsze próby wysyłania raportów w tym standardzie pojawiają się pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Natomiast pierwsze elementy sieci APRS w postaci przekaźników i bramek powstają w roku 2002.
APRS nawiązuje do chlubnych tradycji zaangażowania krótkofalowców na rzecz całego społeczeństwa, gdyż okazuje się bardzo użyteczny w aktywności krótkofalowców podczas akcji ratunkowych, czy też takich akcji, jak maratony, biegi uliczne itp. Zwyczajny tryb pracy systemu, to jest komunikacja prób i ćwiczeń. Jednak wszystkie środki ratunkowe charakteryzują się tym, że 99% funkcjonowania, to jest czas oczekiwania w gotowości, a odbywają się jedynie manewry ćwiczebne. Wszystko po to, aby niezawodnie spełniły swoją rolę w akcji, kiedy liczy się każda sekunda.

Informacje pochodzą ze strony: http://www.aprs.pl/system.htm