Drodzy użytkownicy. Docierają do nas zgłoszenia o trudnościach w logowaniu do forum. Dotyczy to niektórych użytkowników, a może być spowodowane awarią z którą jakiś czas temu mieliśmy do czynienia.
Jeśli nie możesz zalogować się na swoje konto, prosimy o informację na adres: logowanie@tradytor.pl - niezbędne może być zresetowanie hasła, w którym pomożemy. Pozdrawiamy.

Radiolokacja amatorska-radiopelengacja czyli " Łowy na lisa"

Moderator: gruzin85

Awatar użytkownika
gruzin85
Moderator lokalny
Posty: 276
Rejestracja: pt lis 06, 2009 8:57 pm
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Radiolokacja amatorska-radiopelengacja czyli " Łowy na lisa"

Postautor: gruzin85 » wt kwie 06, 2010 10:55 pm

Radiolokacja Amatorska

Radiolokacja jest to technika polegająca na wykrywaniu i wyznaczaniu położenia obiektów za pomocą fal radiowych. Rozróżniamy radiolokację aktywną, w której urządzenie radiolokacyjne wysyła wiązkę fal radiowych w kierunku lokalizowanego obiektu, a następnie odbiera ją w postaci odbitego od obiektu echa (technika radarowa) oraz radiolokację pasywną (bierną), w której urządzenie radiolokacyjne jest odbiornikiem, odbierającym fale wysyłane przez lokalizowany obiekt.
Jednym z działów radiolokacji pasywnej jest radiogoniometria, zajmująca się określaniem położenia obiektów przy wykorzystaniu właściwości prostoliniowego rozchodzenia się fal radiowych. Znajduje ona zastosowanie przede wszystkim w nawigacji lotniczej i morskiej, a także w technice wojskowej.

Do zlokalizowania ukrytego nadajnika niezbędne jest dokonanie namiarów z dwóch różnych miejsc punktów rys 1.

Obrazek

Urządzenia radionawigacyjne stanowią obecnie podstawowe wyposażenie każdej jednostki pływającej i samolotu, umożliwiające natychmiastowe określenie własnego położenia przez dokonanie namiaru radiowego dwóch lub kilku radiostacji o znanym położeniu. Namiar kierunku, w którym znajduje się radiostacja, konfrontuje się ze wskazaniami kompasu i tak określony kąt (azymut) - pomiędzy znalezionym kierunkiem, a północą - nanosi się na mapę. Po dokonaniu namiaru z innego p-tu można określić już własne położenie (przy znanym położeniu radiostacji) lub miejsce, w którym znajduje się namierzana radiostacja. To właśnie zastosowanie radiostacji leży u podstaw nadzwyczaj ciekawej specjalności krótkofalarskiej - radiolokacji amatorskiej. Radiolokacja amatorska polega na lokalizowaniu położenia ukrytych w terenie nadajników radiowych małej mocy (lisów) za pomocą odbiorników wyposażonych w anteny kierunkowe. W zależności od pasma częstotliwości (radiolokacja amatorska prowadzona jest w pasmach: 80 i 2m), stosowane są anteny ramowe, ferrytowe lub kilkuelementowe anteny pół falowe. Kilkuelementowa antena UKF umożliwia jednoznaczne określenie kierunku, z którego docierają fale radiowe wysłane przez ukryty nadajnik. Natomiast stosowane przy niższych częstotliwościach anteny ramowe lub ferrytowe maja 2-a takie kierunki, w których odbiór jest najsilniejszy i 2-a kierunki, w których odbiór jest najsłabszy. Z reguły wykorzystuje się ten kierunek anteny, w którym następuje wyciszenie odbieranych sygnałów, bowiem wtedy namiar jest bardziej precyzyjny, dokładność jest większa od jednego stopnia. Przy ustawieniu anteny w kierunku, w którym uzyskamy max. siły sygnałów, namiar będzie rozmyty i nieprecyzyjny. Pozostaje wybór jednego z dwóch różniących się o 180 stopni kierunków. Można tu zastosować połączenie dwóch anten: kierunkowej (ferrytowej lub ramowej) o charakterystyce ósemkowej i anteny prętowej o charakterystyce dookolnej. Po zsumowaniu sygnałów z obu anten otrzymuje się kardioidalną charakterystykę z jednym wyraźnym minimum. Do zlokalizowania ukrytego nadajnika niezbędne jest dokonanie namiarów z dwóch rożnych p-ów. W każdym z nich trzeba określić kierunek, z którego przychodzą sygnały nadajnika i po porównaniu go z kompasem nanieść na mapę. Wykreślone na mapie linie azymutalne biegnące z obydwu punktów namiarowych przetną się w miejscu, w którym znajduje się poszukiwana radiostacja. Zawody radiolokacyjne oparte na powyższej zasadzie łącza w sobie umiejętności krótkofalarskie, sprawność fizyczną i umiejętność orientacji w terenie.
I tak pokrótce wyglądają zasady "Łowów na lisa" :P

Bibliografia:
''CB Radio" - Andrzej Janeczek
WKiŁ, wydanie 1992r.

Rys. zaczerpnięty ze strony:
http://www.krzysztofg.elb.vectranet.pl/ ... a_lisa.htm
Kompanja Brus >>> Kocham Polskę! Kochaj ją i Ty! :-)

Wróć do „Krótkofalarstwo”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość