Drodzy użytkownicy. Docierają do nas zgłoszenia o trudnościach w logowaniu do forum. Dotyczy to niektórych użytkowników, a może być spowodowane awarią z którą jakiś czas temu mieliśmy do czynienia.
Jeśli nie możesz zalogować się na swoje konto, prosimy o informację na adres: logowanie@tradytor.pl - niezbędne może być zresetowanie hasła, w którym pomożemy. Pozdrawiamy.

Bitwa pod Gostyninem 1327

(476-1453)
Awatar użytkownika
org.pl
Posty: 201
Rejestracja: śr lut 24, 2010 11:09 am
Lokalizacja: Gostynin
Kontakt:

Bitwa pod Gostyninem 1327

Postautor: org.pl » pt wrz 24, 2010 11:50 am

bitwa pod Gostyninem (1327)

Sojusz zaczepno-odporny zawarty przez Łokietka w 1325 r.z Litwą, która narażona na ciągłe napady ze strony Krzyżaków, była naturalnym sprzymierzeńcem Polski. Tutaj również sojusz został przypieczętowany małżeństwem syna Łokietka - Władysława Wielkiego z Aldoną - córką wielkiego księcia litewskiego Gedymina. Wkrótce na Mazowszu doszło do pierwszego od czasów podboju Pomorza starcia polsko-krzyżackiego. Łokietek w 1327 r. wkroczył na Mazowsze (dzielnicy tej nie udało mu się dotąd włączyć do swojego państwa) i zdobył Płock oraz rozpoczął oblężenie Gostynina, siły krzyżackie uderzyły na Kujawy zdobywając gród Kowal i ruszyły ku stolicy macierzystego księstwa Łokietka - Brześciowi Kujawskiemu. Wówczas król mając w odwodzie silny oddział zastąpił Krzyżakom drogę i stoczył z nimi bitwę. W rezultacie dowódca krzyżacki Otto von Luterberg poprosił o rozejm i wycofał się na teren swojego państwa.Król Polski nie był wtedy w stanie zmierzyć się z całą potęgą krzyżacką, jego wojska nie były do tego przygotowane. W 1328 r. zostało zawarte groźne dla Polski przymierze pomiędzy zakonem a Janem Luksemburskim któremu cesarz niemiecki Henryk VII w 1310 r. oddał tron czeski.
Obrazek

1327

-(VII) Książęta mazowieccy odmawiają złożenia hołdu Władysławowi.

* Zdobycie i spalenie Płocka.
* Nieudane oblężenie Gostynina.
* Wojska Władysława zostają wyparte z Mazowsza przez Krzyżaków (wezwanych na pomoc przez Wacława płockiego).
* Zwycięstwo nad siłami płocko-mazowieckimi w potyczce nieopodal Kowala.


Czy ktoś może wie więcej na ten temat lub, zna opracowania. Gdyż nie za wiele jest o tym.

Słynne Bitwy w historii Polski
http://www.zgapa.pl/zgapedia/S%C5%82ynn ... olski.html

Wróć do „Średniowiecze”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość