Powstanie listopadowe - Gostynin

(1453-1914)
Awatar użytkownika
org.pl
Posty: 192
Rejestracja: śr lut 24, 2010 11:09 am
Lokalizacja: Gostynin
Kontakt:

Powstanie listopadowe - Gostynin

Postautor: org.pl » sob gru 04, 2010 12:42 pm

Kolejnym ważnym etapem w politycznych i gospodarczych dziejach ziemi gostynińskiej stało się powstanie listopadowe. Główną przyczyną wybuchu powstania listopadowego było nieprzestrzeganie przez carów rosyjskich postanowień konstytucji z 1815 roku. Aleksander I w 1819 roku zniósł wolność prasy i wprowadził cenzurę prewencyjną. W 1821 zawieszono wolność zgromadzeń i zakazano działalności masonerii. W 1822 skazano Waleriana Łukasińskiego, przywódcę Wolnomularstwa Narodowego. W 1823 Rosjanie rozbili sieć tajnych stowarzyszeń w prowincjach zabranych. Mikołaj Nowosilcow rozpoczął prześladowanie członków towarzystw filomatów i filaretów. W 1825 car zlikwidował jawność obrad sejmowych. Oficjalne wiadomości o wybuchu powstania listopadowego dotarła do ziemi gostynińskiej dopiero 3 grudnia 1830 r., wraz z gazetami warszawskimi.
img2178zd.jpg
img2178zd.jpg (65.08 KiB) Przejrzano 2546 razy
Zgodnie z zarządzeniem dyktatora, powstania Józefa Chłopickiego obwód gostyniński stanowił też ważne zaplecze w zaopatrywaniu Warszawy w żywność. Rejon gostyniński był znany jeszcze z okresu przedpowstańczego z silnej pozycji wielkiej własności ziemskiej. Wiele domowników szlacheckich było bazą zaopatrzeniową dla formujących się tu oddziałów wojsk polskich.
Po detronizacji cara Mikołaja I przez Sejm w dniu 25 I 1831r.

Obrazek
François de Villain, Detronizacja cara Mikołaja przez sejm 25 stycznia 1831 r.

Mieszkańcy Pacyny i okolicznych miejscowości, również składali pisemne deklaracje wierności Rządowi Narodowemu. Wojska carskie pod dowództwem Iwana Paskiewicza pojawiły się w okolicy Pacyny w lipcu 1831r. Główny trzon armii rosyjskiej stacjonował w Gąbinie, a następnie 1 sierpnia pomaszerowali na Łowicz. Następnie wśród społeczeństwa nastąpiło powszechne poruszenie. Zaczęto masowo zgłaszać gotowość tworzenia siły zbrojnej. Obwód gostyniński ze względu na swoje położenie w pobliżu Warszawy miał duże znaczenie zarówno strategiczne , jak i gospodarcze. Tereny te leżały na głównym szlaku łączącym zachodnie obszary królestwa ze stolicą.

Ludność żydowska obwodu gostynińskiego, podobnie jak w czasach napoleońskich, zamiast odbywania służby wojskowej płaciła tzw. rekrutowe. Władze Królestwa Polskiego, podobnie jak wcześniej w Księstwie Warszawskim, nie chciały Żydów w swojej armii. Zezwoliły jedynie na zaciąg ochotniczy, jednak nie zwolniły ochotników z opłacania podatku, tzw. "rekrutowego", który nałożyły specjalnie i wyłącznie na Żydów. Wysokość rekrutowego wzrosła gwałtownie po zarządzeniu Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu z 8 czerwca 1831r. Z tego powodu do armii powstańczej nie zgłosiło się zbyt wiele ochotników żydowskich. Kiedy grupa postępowych Żydów wniosła protest, złagodzono restrykcje, pod warunkiem, że Żydzi zgolą zarost. Wykluczało to tych, którzy z powodów religijnych bród golić nie chcieli. Ostatecznie władze powstania wyraziły zgodę na utworzenie oddziałów pomocniczych, tj. Gwardii Miejskiej Starozakonnych, do której mogli wstępować tradycyjni Żydzi.

Po upadku powstania listopadowego zaznaczył się wyraźny spadek liczby mieszkańców obwodu gostynińskiego. Poza emigracją sukienników znaczniejszy wpływ na taki stan rzeczy miały udział ludności ziemi gostynińskiej w działaniach wojennych, a przede wszystkim epidemia cholery. W samym Gostyninie zmarły 123 osoby, natomiast na terenie parafii gostynińskiej zanotowano 141 zgonów. Epidemia cholery największe żniwo zebrała wśród ludności żydowskiej.


Na podstawie:
--------------------
- Tygodnik Ilustrowany z 6 maja 1916 roku
- Dzieje Gostynina i Ziemi Gostynińskiej
- Wikipedia.pl

Wróć do „Historia nowożytna”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości