Początki husarii - skojarzenia to przekleństwo?

(1453-1914)
Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Początki husarii - skojarzenia to przekleństwo?

Postautor: trobal » czw kwie 16, 2009 9:02 pm

Historiografia poszukuje źródeł tej formacji na Bałkanach. Pochodzący stamtąd wojownicy mieli tworzyć pierwsze zalążki husarii - lekkiej jazdy uzbrojonej w lekkie kopie. Osłonę wojowników stanowiły jedynie półpancerze i lekkie tarcze. Tak miało być w wiekach XIV i XV. W wieku XVI husaria już ewoluowała w stronę jazdy ciężkiej i była już formacją polską. Celem formacji było atakowanie dużych zgrupowań wroga, często trudnych do sforsowania dla piechoty czy innych formacji jazdy. Np bronionych tarczami i kopiami lub muszkietami.

To tak w skrócie o husarii bo tak naprawdę chodzi bardziej o skojarzenia, a nie o jej historię.
W XVI w. dojrzewają idee sarmackie. Szlachta miała pochodzić od koczowniczego ludu Sarmatów. Wykonam więc rzut oka na jazdę Sarmacką, a dokładniej na jej jedną formację: katafraktów. Jazda ciężka u Sarmatów pojawiła się jako efekt spotkań z ciężkozbrojną piechotą grecko-macedońską, a później legionami rzymskimi. Typowy katafrakta posiadał lekką zbroję metalową (z czasem stała się nią kolczuga). W toku ewolucji krótki sięgający bioder pancerz zszedł aż do kolan. Główną bronią były kopie sięgające długością 4,5m. Jeźdźcy poza kopią posiadali krótki miecz, sztylet i łuk. Formacje katafraktów były mało zwrotne ale posiadały ogromną siłę uderzeniową. Doskonale sprawdzała się w starciach z ciężkozbrojną zwartą piechotą.

I teraz pytanie. Czy polscy "sarmaci" tworząc husarię wiedzieli o tym?
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"
Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Re: Początki husarii - skojarzenia to przekleństwo?

Postautor: trobal » wt kwie 21, 2009 9:24 am

Co do skrzydeł to właściwie nic nie wiem pewnego. O Serbach i Długoszu wiedziałem. Temat dotyczy dwóch rzeczy:

1. Podobieństwo formacji istniejących w zupełnie innych czasach.
2. Fascynacji kulturą dawnych plemion zwanych Sarmatami, która rozwinęła się w okresie gdy powstała husaria jako formacja polska (wcześniej nie tylko była formacją cudzoziemską ale i posiadała odmienny charakter).

Przypomnę, że od wieków wiadomo było:
- że u Sarmatów walczyli nie tylko mężczyźni;
- że Sarmaci byli dobrymi jeźdźcami;
- że jazda sarmacka roznosiła legiony rzymskie.

Nie wiem natomiast czy dawni twórcy husarii wiedzieli, że nawiązują do czegoś co było już realizowane przez wielbionych przez nich Sarmatów. Tak samo nie wiem czy dzisiejsi piewcy mocy husarii kojarzą fakty takie jak moda na sarmatyzm i sarmacka jazda ciężka.
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"

Wróć do „Historia nowożytna”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości