28 lipca 1914 mały poczatek Wielkiej Wojny

Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

28 lipca 1914 mały poczatek Wielkiej Wojny

Postautor: trobal » wt lip 28, 2009 9:15 am

Wojnę rozpoczęły Austro-Węgry i Serbia. Jej koniec wymagał podpisania się przez 33 uczestników konfliktu. Przez 4 lata zachwiało się wielonarodowe imperium Habsburgów i padło. Ta klęska dała początek wielu niepodległościom. W tym i Polsce. Świat poznał rewolucję bolszewicką. W wielu miejscach zamiast flag państwowych wywieszano nie flagi narodowe a czerwone sztandary. Można założyć, że przerwa w działaniach wojennych spowodowana była potrzebą walki z rewolucjonistami. W byłym imperium carskim Wielka Wojna łagodnie przeszła w wojnę z bolszewikami. I trwała kilka lat dłużej.

Po raz pierwszy gospodarki państw walczących nastawiły się na totalne podporządkowanie interesom wojska. Brak rąk do pracy spowodował zatrudnienie kobiet. Równouprawnienie płci jako hasło wtedy wyrosło. Faktem pozostaje że buszująca po świecie grypa "hiszpanka" (krewna dzisiejszej świńskiej grypy) zebrała więcej ofiar śmiertelnych przez 3 lata niż Wielka Wojna. Ale tak jak ta wojna szczególnie upodobała sobie zabijanie ludzi młodych. Świat przysiadł i czekał aż dorosną nowe pokolenia by dokończyć zmagania w tym co nazwaliśmy Drugą wojną światową.

W podręcznikach wybuch tej wojny jest jednoznacznie zestawiany z wybuchem nadziei Polaków na stworzenie niepodległego państwa. Czy jednak jest to obraz prawdziwy dla całej masy określającej się jako Polacy? Deklaracje zaborców o stworzeniu po wojnie państwowości polskiej miały zachęcić Polaków do wstępowania w szeregi armii. To znów w podręcznikach tłumaczone jest tym, że były problemy z poborem, a to był sposób na jego poprawieniem. Ale czy na pewno to całkowicie wyjaśnia fakt, że deklaracje te pojawiły się tak wcześnie?

Wielka Wojna pokazała jak słabą wartość ma wychowanie patriotyczne. To po przejściu z początkowo stosowanych działań manewrowych do pozycyjnych pojawiło się zjawisko utrzymywania kontaktów towarzyskich przez żołnierzy stron przeciwnych i wzajemne pomaganie sobie w trakcie walk. Także pozorowanie walk (strzały w powietrze zamiast do celu). Te czynniki spowodowały wprowadzenie zmian do szkół w zakresie wychowania. Efekty można było prześledzić w drugiej wojnie.
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"

Wróć do „I wojna światowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości