Drodzy użytkownicy. Docierają do nas zgłoszenia o trudnościach w logowaniu do forum. Dotyczy to niektórych użytkowników, a może być spowodowane awarią z którą jakiś czas temu mieliśmy do czynienia.
Jeśli nie możesz zalogować się na swoje konto, prosimy o informację na adres: logowanie@tradytor.pl - niezbędne może być zresetowanie hasła, w którym pomożemy. Pozdrawiamy.

Ściąga dla administracji okupacyjnej.

Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Ściąga dla administracji okupacyjnej.

Postautor: trobal » ndz gru 20, 2009 4:59 pm

W 1915 roku w Wiedniu za sprawą Naczelnego Komitetu Narodowego wydano opracowanie zatytułowane Administracya rosyjska w Królestwie Polskiem. Opracowanie to prawdopodobnie miało przybliżyć obejmującym stanowiska na ziemiach okupowanych orientację we wcześniejszym podziale administracyjnym i policyjnym. Choć równie dobrze można to potraktować jako informator dla wywiadu. Tylko w tym wypadku byłby spóźniony.

Dla przybliżenia fragment, który jak wiele innych przypomina PRL, kopiujący rozwiązania carskie, a powołujący się na model radziecki:
Najniższymi funkcyonaryuszami policyi po miastach są stróże domów, których obowiązkowo utrzymują właściciele domów. Stróże ci - dzienni (dwornik) i nocni, w czasie spełniania włożonych na nich obowiązków policyjnych znajdują się w zupełnej zależności od policyi miejscowej, której rozkazy są dla nich bezwzględnie obowiązujące. Dla tego też osoby, wynajmujące stróży, nie mają prawa dawać im zleceń, mogących przeszkodzić spełnianiu przez nich obowiążków policyjnych. Stróżami mogą być tylko osoby najzupełniej prawomyślne (wspołnie błagonadiożnyja).
Niezależnie od systemu, opartego na funkcyonaryuszach policyi, do współudziału z tą ostatnią powołani są niektórzy przedstawiciele społeczeństwa. Tak np. właściciele domów, hotelów, pokojów umeblowanych i tp. zakładów albo upełnomocnieni przez nich rządcy i stróże obowiązani są bezzwłocznie dostarczać policyi informacyj o wszystkich nadzwyczajnych wypadkach (czrezwyczajnyja proisszestwija) i niedozwolonych przez odpowiednią władzę zebraniach. Właściciele i adminitracyja fabryk mają obowiązek donosić policyi niezwłocznie o obecności w lokalach fabrycznych osób postronnych, o wybuchu wszelkich strejków, zaburzeń i jakichkolwiek bądź gwałtów, wreszcie o nielegalnych zebraniach i wiecach w obrębie zabudowań fabrycznych. Na lekarzy i felczerów wlożowy jest znowui obowiązek niezwłocznego donoszenia najbliższej władzy policyjnej miejskiej czy wiejskiej o wypadkach zwrócenia się do nich po pomoc lekarską osób z ranami postrzałowemi lub od broni siecznej.
W cytacie starałem się powtórzyć pisownię i błędy drukarskie.

Całość można pobrać w formacie pdf ze strony Towarzystwa Naukowego Płockiego. Tytuł linku: Administracja rosyjska w Królestwie Polskim. Wiedeń 1915
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"

Wróć do „I wojna światowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości