Drodzy użytkownicy. Docierają do nas zgłoszenia o trudnościach w logowaniu do forum. Dotyczy to niektórych użytkowników, a może być spowodowane awarią z którą jakiś czas temu mieliśmy do czynienia.
Jeśli nie możesz zalogować się na swoje konto, prosimy o informację na adres: logowanie@tradytor.pl - niezbędne może być zresetowanie hasła, w którym pomożemy. Pozdrawiamy.

Judeopolonia czyli Federacja Wschodnioeuropejska (1914r.)

Awatar użytkownika
mieszk124
Posty: 46
Rejestracja: ndz lip 18, 2010 6:14 pm
Lokalizacja: Płock

Judeopolonia czyli Federacja Wschodnioeuropejska (1914r.)

Postautor: mieszk124 » ndz wrz 26, 2010 3:43 pm

Projekt polityczny sformułowany przez środowisko niemieckich Żydów - syjonistów, przedstawiony przez Maxa Bodenheimera mający na celu utworzenie przez Niemcy organizmu politycznego na ziemiach zaboru rosyjskiego po spodziewanym zwycięstwie w I wojnie światowej.

W sierpniu 1914 r. Max Bodenheimer zgłosił władzom niemieckim koncepcję utworzenia państwa, obejmującego swym zasięgiem przeważające obszary Polski przedrozbiorowej. Leżąca między Bałtykiem a Morzem Czarnym Federacja miała stanowić kordon sanitarny między Niemcami a Rosją. Choć teoretycznie wszystkie grupy etniczne Federacji miały mieć zapewnioną autonomię, Bodenheimer dodał iż Polacy (8 milionów) mieli być "zrównoważeni" przez inne narody - Ukraińców (4 miliony), Białorusinów (4 miliony) oraz Litwinów, Łotyszów i Estończyków (3.5 miliona). Żydzi (6 milionów) oraz Niemcy (1.8 miliona) mieli mieć głos rozstrzygający.

Inicjatywa spotkała się początkowo z dobrym przyjęciem ze strony władz w Berlinie, wkrótce jednak okazało się, że Niemcy nie podchodzą do propozycji poważnie. Od Ministerstwa Spraw Zagranicznych kontakty z Bodenheimerem przejął Sztab Generalny i referent polityczny do spraw wschodnich Bogdan Hutten-Czapski, który miał za zadanie wspomaganie ewentualnego powstania antyrosyjskiego. Bez porozumienia z Bodenheimerem Hutten-Czapski przygotował ulotki wzywające Żydów zaboru rosyjskiego do powstania przeciw Rosjanom. Koncepcja ostatecznie nie uzyskała poparcia Niemiec, które były bardziej zainteresowane utworzeniem w regionie marionetkowych państw pod zarządem czysto niemieckim.
Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Re: Judeopolonia czyli Federacja Wschodnioeuropejska (1914r.

Postautor: trobal » pn wrz 27, 2010 10:23 am

Max Isidor Bodenheimer był niemieckim syjonistą i prawnikiem. Był także współzałożycielem Niemieckiego Komitetu Wyzwolenia Rosyjskich Żydów. W komitecie tym najważniejszymi postaciami byli: Franz Oppenheimer, Adolf Friedman i Leo Motzkin (podaję za Wikipedią - Komitet nie odegrał bowiem większej roli w historii i zwykle o nim się nawet nie wspomina). Gdyby któraś z tych osób wystąpiła z projektem Bodenheimera może by go potraktowano poważnie. Bodenheimer nie reprezentował środowiska syjonistów. On tylko był syjonistą. Ostatecznie wyemigrował do Palestyny i tam zmarł w 1940 roku. Pomysł był równie egzotyczny jak te z umieszczeniem Żydów w Afryce. Syjoniści domagali się prawa do osiedlania się w Palestynie i tam chcieli budować swoje państwo. Od wieków trwała już emigracja do Palestyny Żydów ze środowisk religijnych. Ruch stworzony przez Herzla też jako lokalizację państwa wybrał Palestynę.

Jednak pomysł Bodenheimera bardzo podoba się polskim środowiskom antysemickim. W ich rękach jest rasistowską maczugą na Żydów. Zwróć proszę uwagę, że artykuł o Judeopolonii zamieszczony w Wikipedii istnieje tylko w polskiej wersji językowej. Artykuł o Komitecie do którego Bodenheimer należał, już jest w 3 językach ale nie po polsku. Przyczyny powstania tego Komitetu w 1914 roku należy widzieć w dwóch płaszczyznach.
Po pierwsze w Rosji dochodziło od lat do pogromów antyżydowskich inspirowanych przez środowiska rządowe (Czarna Sotnia). Wydarzenia te odbijały się szerokim echem w środowiskach żydowskich na całym świecie. Bezradność wobec tych wydarzeń była szczególnie deprymująca, a wojna z Rosją dawała nadzieję na zmiany.
Po drugie wybuch wojny spotkał się z dużym poparciem społeczeństwa w Niemczech. Walczący o emancypację Żydzi niemieccy - wciąż upośledzeni przez antysemityzm powszechny w środowiskach decydentów - wystąpili stosunkowo licznie jako patrioci niemieccy. Tu powstanie Komitetu można widzieć jako działanie lojalistyczne wobec poczynań kajzera.

Judopolonia jest więc tylko jakąś ideą która kiedyś się pojawiła ale nigdy nie podjęto próby jej realizacji. Pomysł zresztą nie miał (wbrew temu co sugerują autorzy tekstu) poparcia środowiska syjonistycznego i mieć nie mógł. Środowisko to było tak bardzo wewnętrznie zróżnicowane, że jedynym punktem w którym się zgadzano była potrzeba budowy państwa żydowskiego. Co więcej syjonizm do dziś ma wielu zwolenników, którym nawet przez myśl nie przejdzie by wyemigrować do Izraela. Istniało też w tamtym okresie wiele środowisk żydowskich odrzucających syjonizm.

Druga połowa 1914 roku zrodziła wiele pomysłów. Pewne było, że konflikt zmieni obraz Europy i Świata (Europejczycy przecież dominowali w świecie ówczesnym na wszystkich kontynentach poza Amerykami). Każdy chciał dla siebie coś wykroić z tego tortu. Udało się m.in. Polakom i Czechom ze Słowakami. Nie udało się zaś Ukraińcom, Żydom i innym. Może jeszcze było za wcześnie ale rysowaniem map w momencie wybuchu wojny zajęło się wiele środowisk.

Na przyszłość proszę podawaj informację skąd skopiowałeś tekst. Bez tej informacji dla wielu czytelników jesteś jego autorem, a to nie jest zgodne z prawdą.
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"
Awatar użytkownika
adiutant
Posty: 124
Rejestracja: czw maja 20, 2010 10:17 pm

Re: Judeopolonia czyli Federacja Wschodnioeuropejska (1914r.

Postautor: adiutant » sob paź 02, 2010 9:41 am

Materiały i publikacje na ten temat w postaci broszur lub poważniejszych opracowań książkowych są jak najbardziej dostępne, trzeba tylko ich poszukać. Niestety nie znajdziemy ich w gazecie, która specjalizuje się w zupełnym zaciemnianiu wspólnej historii tak aby wszystko było uładzone. Sam osobiście mam taką książkę, lecz wydawcy i autora nie podam ponieważ zawsze można powiedzieć, że jest on niewiarygodny, niepoważny czy antysemita.

Teoria Judeopolonii zrodziłą się w głowach syjonistów, którzy nie brali pod uwagę, że na terenach Iszej Rzeczypospolitej może się jeszcze Polska odtworzyć. Dla nich liczyły się tylko Prusy i Rosja. Ta ostatnia jednak przez pogromy i wysiedlenia Litwaków za "Linię osiedlenia" nie była brana pod uwagę, zwłaszcza, że Żydzi w czasie IWW sprzyjali państwom centralnym. Nie będę oryginalny jak zacytuję twu jaśnie wielmożnego pana kanclerza bismarca: "żeby nie żydzi, nie miałby kto dla nas szpiegować"
adiutant gen.Bontemps
Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Re: Judeopolonia czyli Federacja Wschodnioeuropejska (1914r.

Postautor: trobal » sob paź 02, 2010 10:19 am

adiutant pisze:Sam osobiście mam taką książkę, lecz wydawcy i autora nie podam ponieważ zawsze można powiedzieć, że jest on niewiarygodny, niepoważny czy antysemita.
Dziś kiedy pan Bubel drukuje masowo antysemickie broszury i książki chronienie nazwiska autora, które jest podane na okładce jest co najmniej dziwne. Skoro chciał by je tam umieszczono musiał liczyć się z różnego typu oskarżeniami. Bo każdą opinię można opublikować/zaatakować niezależnie od jej zabarwienia politycznego. Jedynie chyba "kłamstwo oświęcimskie" jest dziś ścigane i karane. Całą resztę czytelnicy sami oceniają jak im pasuje bez konsekwencji prawnych.

Co do popierania państw centralnych. Istnieje niepotwierdzona w dokumentach informacja, że car po wybuchu wojny oficjalnie przyjął jednego z biznesmenów pochodzenia żydowskiego by zyskać poparcie społeczności żydowskiej. Ale po tym co wyczyniała Czarna Sotnia i tak nie zyskał sympatii. Przecież nie tylko pogromy przeprowadzano w Rosji ale też porywano dzieci żydowskie by je ochrzcić i w specjalnych ośrodkach wychowywać na żołnierzy armii carskiej. To mieli być rosyjscy janczarzy. Wszystko przy poparciu cara. Co jednak z Żydami we Francji, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych? Na pewno stali w tej wojnie po stronie państw centralnych?
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"
Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Re: Judeopolonia czyli Federacja Wschodnioeuropejska (1914r.

Postautor: trobal » sob paź 09, 2010 9:04 am

Czekałem i się nie doczekałem aż ktoś ruszy ten "szczegół".
adiutant pisze:Nie będę oryginalny jak zacytuję twu jaśnie wielmożnego pana kanclerza bismarca: "żeby nie żydzi, nie miałby kto dla nas szpiegować"
W okresie pierwszej wojny Bismarck nie był kanclerzem. Co więcej, Niemcy nie tylko coś Polakom obiecywali w zamian za poparcie w wojnie. Po wybuchu rewolucji bolszewickiej mówili o ochronie Polaków przed najazdem bolszewickim i żydowskim (ten drugi najazd dodał polityk). Retoryka polityczna cechuje się oderwaniem od rzeczywistości. Zwłaszcza w takich momentach jak wojna.

W okresie bismarckowskim Prusy toczyły wojny nazwane później wojnami zjednoczeniowymi. Ogólnie mówiąc politycy pruscy w tym czasie patrzyli na Zachód (oraz północ i południe). Wschód interesował ich o tyle, o ile mógł się wtrącić w ich poczynania. Mam więc poważne wątpliwości czy Bismarck (jeżeli rzeczywiście coś takiego powiedział) miał na myśli Żydów zamieszkałych na wschód od Berlina.
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"

Wróć do „I wojna światowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości